نام شهر یا مکان
Generic filters
جاذبه های گردشگری ایراندانستنی های گردشگریراهنمای سفر

تپه گنج و سیاه تپه خوروین

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی

تپه گنج و سیاه تپه با ویژگی های تاریخی و باستانی فراوانی که دارند، باید بیش از پیش به مردم ایران و جهان معرفی شوند. این دو تپه به معنای واقعی گنج های ارزشمندی هستند. گنج هایی که با غفلت مسئولین وقت از دست مردم این منطقه و کشور عزیزمان بیرون آورده شد. آنچه که روستای خوروین را جهانی و مشهور کرد، نه جاذبه های گردشگری آن که وقایع و اتفاقات پیرامون این تپه ها بود. وقایعی تامل برانگیز و تلخ که در سال های دور اتفاق افتاد.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

گنج تپه و سیاه تپه خوروین

من با جستجویی که در منابع مختلف انجام دادم توانستم به اطلاعات محدودی در مورد تاریخ و پیشینه ی گنج تپه و سیاه تپه دست پیدا کنم. تاریخ و پیشینه ای که نشانه ها و آثار آن توسط بسیاری از مردم و سیاستمداران داخلی و خارجی به یغما برده شد. در واقع من هدفم از نوشتن این مطلب، آگاهی بخشی به هموطنان عزیزم است.

تاریخچه

در سال 1327 اطلاعاتی مبنی بر فروش و معامله اشیاء تاریخی و زیر خاکی ارزشمند در بازار عتیقه فروشان، به اداره ی کل باستان شناسی وقت می رسد. این سازمان با تحقیقاتی که انجام می دهد، محل کشف این آثار را پیدا می کند. پس از این تاریخ این سازمان شروع به کاوش در روستای خوروین می کند و عملا از سال 1328 این پروژه کلید می خورد.

گنج تپه و سیاه تپه خوروین

در طی این تحقیقات تپه های گنج تپه با ارتفاعی حدود 20 متر و سیاه تپه با ارتفاعی حدود 7 متر پیدا می شوند، دو محوطه ی باستانی که اشیاء بی نظیری را در دل خود داشتند. در این دو محوطه ی باستانی، اشیایی یافت شدند که قدمت آنها به 2800 تا 3200 سال پیش و به دوران هخامنشیان و مادها بر می گشت. شاید برای شما جذاب باشد که بدانید در همان زمان در گنج تپه، ظروفی متعلق به عصر آهن کشف شدند. این ظروف در داخل گورها و همراه با مرده ها به خاک سپرده شده بودند. در واقع گنج تپه یک تپه طبیعی بود که بعداً به گورستان تبدیل شد.

گنج تپه و سیاه تپه خوروین

در آذر سال 1333 هیئتی بلژیکی به ریاست واندنبرگ به مدت 10 روز اجازه مطالعه و پژوهش در این روستا و منطقه را پیدا کردند. اما آنچه بعد از این اتفاق می افتد بسیار ناراحت کننده است. در سال 1344 حدود 350 اثر تاریخی مکشوفه در این منطقه به صورت غیرقانونی توسط یکی از دیپلمات های بلژیکی از ایران خارج می شود. این اتفاق تا سال ها در سکوت خبری باقی می ماند.گنج تپه و سیاه تپه خوروین

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

تا اینکه در سال 1360 بعد از اطلاع ایران از وجود این آثار تاریخی در بلژیک خواستار بازگشت این آثار به ایران را شد. آنچه که در گنج تپه و سیاه تپه توسط پژوهشگران و محققان یافت شد، اکنون در موزه های مختلف جهان قرار داشت. شکایت ایران برای سال ها و مدت های طولانی بی نتیجه بود، تا اینکه سرانجام در بین سال 1392-1393 ایران به خواسته ی خود رسید و مالکیت این اشیاء به ایران رسید. این مجموعه ی نفیس و عتیقه در 4 دی ماه 1393 به ایران استرداد شد.

آثار تاریخی مختلف

سفال ها و سرامیک های دیدنی و زیبایی در گنج تپه و سیاه تپه یافت شدند. سرامیک های سیاه رنگ یا خاکستری مایل به سیاه و سفال هایی به رنگ آبی زغالگون که حیرت آورند. علاوه بر این ظروف سفالی سیاه، خاکستری تیره و قرمز نیز در میان این مجموعه قرار دارند. جالب است بدانید این سفال ها دارای هنر فلزکاری هستند و همچنین بعضی از آنها شبیه به مجسمه ی پرنده گان می باشند.

برای آگاهی از جاذبه های گردشگری شهر ساوجبلاغ و استان البرز می توانید سایت این تودی را ببینید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا