کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / سوغات ترکیه

سوغات ترکیه

معروف ترین سوغات ترکیه

در فهرست سوغات ترکیه استانبول و معروف ترین سوغات ترکیه خوراکی و صنایع دستی زیادی به چشم می خورد، سوغات ترکیه شامل خوراکی ها و چیزهای معروف ترکیه می شوند که مورد توجه مسافران ایرانی قرار دارد، وقتی اسم سوغات ترکیه به گوش می خورد بی شک اولین چیزی که به خاطرمان می رسد قهوه معروف ترکیه است. در سری مطالب قبلی با راهنمای سفر به استانبول ، مراکز خرید پوشاک استانبول و راهنمای سفر به آنتالیا آشنا شدید.

اگر قصد دارید به عنوان سوغات ترکیه خوراکی و مواد غذایی تهیه کنید،می توانید به سراغ باسلوق های معروف ترکیه، چای، نان سیمیت، قهوه ترک،انواع ادویه ترک را در لیست خرید خود قرار دهید. همچنین شما با قدم زدن در مراکز شهری و بازار های ترکیه ی زیبا و توریست پذیر، حتما با ظروف سرامیکی، آثار هنری و عکاسی و مجسمه های دست ساز هنرمندان ترک،سازهای سنتی ترکیه که حتما نظر شما را به خود جلب می کند، برخورد خواهید کرد.

معروف ترین سوغات ترکیه

لازم به ذکر است فروشگاهای عتیقه فروشی زیادی در خیابان های ترکیه می باشد که نظر شما را به خود جلب خواهد کرد که محال است بتوانید بدون خرید از کنار این فروشگاه ها گذر کنید. در کنار این موارد، ترکیه فرش های سنتی زیبایی دارد که نظر هر بیننده ای را به خود جلب خواهد کرد! خصوصا علاقه مندان به فرش و قالیچه های سنتی. در ترکیه فانوس های تزیینی و شیکی به چشم میخورد که برای سوغاتی و همینطور استفاده در دکوراسیون نمایی زیبا و خاص دارد. در ادامه با لیست بهترین سوغاتی های ترکیه در همه زمینه ها آشنا خواهید شد، همراه من در این تودی باشید.

۱ – کیج های محلی ترکی

1 - کیج های محلی ترکیکیچ همان آثار هنری است که به صورت انبوه تولید می‌شود اما تقلید ناموفقی از استانداردهای زیباشناسی بوده است. این آثار که عموما اشیا کوچک هستند را می‌توان از فروشگاه‌ها و خرده‌فروش‌های بسیاری خرید. مجسمه‌ها، تی‌شرت‌ها، قاشق و بسیاری اجناس سنتی دیگر را می‌توانید از این منطقه پیدا کنید. این اجناس ممکن است مجموعه باشد یا تنها یک عدد از آن‌ها وجود داشته باشد، با این حال یک سوغاتی ترکیه محسوب می‌شود که می‌تواند یادگاری جذابی برایتان باشد.

۲ – چرم ترکیه

2 - چرم ترکیهاز دیگر سوغات ترکیه می‌توان به اجناس چرمی، ساخته دست هنرمندان و مردم بومی اشاره کرد. کیف‌پول‌های چرمی، دست‌بندهای چرمی و … در طرح‌های زیبایی در ترکیه یافت می‌شود. خرید این وسایل زینتی و کوچک می‌تواند همیشه یادآوری یک سفر شیرین برای شما باشد. همچنین جالب است بدانید که به دلیل محبوبیت بالای چرم در ترکیه، قیمت چرم در این کشور ارزان‌تر کشورهای اروپایی است.

۳ – فانوس های سنتی ترکی

3 - فانوس های سنتی ترکیفانوس‌های ترکیه که تقریبا در همه جای این کشور یافت می‌شود دارای طرح‌ها و رنگ‌های خارق‌العاده‌ای است. شاید انتخاب کردن یک فانوس کار دشواری باشد و مجبور شوید چندین فانوس را برای زینت خانه خود بخرید. با این حال این سوغاتی ترکیه آنقدری زیبا است که می‌تواند شما را شگفت‌زده کند.

۴ – ادویه های ترکی

4 - ادویه های ترکیترکیه سرزمین ادویه‌ها است. آنقدری ادویه در ترکیه زیاد و مهم است که حتی یک بازار مخصوص به نام بازار ادویه (Spice Bazaar) در این کشور وجود دارد. محبو‌ب‌ترین ادویه‌ها ترکیه سماق، پاپریکا و فلفل فرنگی است. این ادویه‌ها و جای نگهداری مخصوص ادویه‌ها که عموما مسی هستند، می‌تواند به عنوان هدیه برای دوستان مناسب باشد. پس خرید این سوغاتی ترکیه را از دست ندهید.

۵ – قالیچه، گلیم و فرش های ترکیه

5 - قالیچه، گلیم و فرش های ترکیهاگر به فرش‌های سنتی علاقه دارید برای خرید آن‌ها در فرودگاه‌ها عجله نکنید؛ به گشت‌وگذار در بازارهای این منطقه بروید. تقریبا در بسیاری از بازارهای ترکیه می‌توانید فرش‌فروشان را پیدا کنید. فرش‌ها و قالیچه‌های ترکیه که عموما آناتولی نامیده می‌شود، زیبایی منحصربه‌فردی دارد. این فرش‌ها که در اندازه‌ها و طرح‌های متنوعی عرضه می‌شود را می‌توانید هم بر روی دیوار و هم بر روی زمین استفاده کنید.

۶ – سنگ های چشم زخم

6 - سنگ های چشم زخمچشم زخم یا همان چشم شیطان در ترکیه از میان فرهنگ محلی این مردم برخواسته است. اعتقاد آن‌ها از زمان یونان و رم باستان می‌آید که معتقدند هرکه این سنگ را داشته باشد از شر شیطان و بدی‌ها دور می‌شود. این نماد اکنون از محبوب‌ترین سوغاتی ترکیه به شمار می‌رود.

۷ – قهوه ترک

7 - قهوه ترکقهوه ترک همیشه محبوبیت و شهرت بسیاری داشته است. اگر نوشیدن طعم‌های بی‌نظیر قهوه برایتان لذت‌بخش است؛ بدون شک در تور ترکیه نباید قهوه‌های ترک را از دست بدهید. قهوه ترک از دیگر سوغاتی ترکیه به شمار می‌رود که می‌توانید در کافه‌های این منطقه آن را با فرهنگ ویژه خودشان بنوشید یا بخرید و با خود به خانه ببرید. احتمالا در تور استانبول کافه‌های فراوانی دیده‌اید که عطر قهوه‌شان شامه‌تان را پر می‌کنند.

۸ – عتیقه های آنتیک ترکی

8 - عتیقه های آنتیک ترکیاگر در خیابان‌های استانبول قدم بزنید احتمالا عتیقه‌فروشی‌های بسیاری را خواهید یافت. جالب است بدانید که این وسایل آنتیک و عتیقه از سوغاتی ترکیه به شمار می‌رود و برای گردشگران خارجی بسیار جذاب است. پرسه‌زدن در فروشگاه‌های عتیقه‌فروشی اگر به وسایل قدیمی علاقه داشته باشید، می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم کند و احتمالا جیبتان را نیز از پول خالی کنید. پس حواستان باشد تا بیش از حد دلباخته عتیقه‌ها نشوید چراکه نمی‌تواند همه آن‌ها را با خود به خانه ببرید.

۹ – سازهای سنتی ترکی

9 - سازهای سنتی ترکیچه اهل موسیقی باشید و چه نه، سازهای سنتی ترکیه می‌تواند شما را به خرید وسوسه کند. این سازها که تنوع بسیاری نیز دارند از سوغات ترکیه به شمار می‌روند که گردشگران بسیاری حتی اگر نواختن آن‌ها را ندانند، دست از خرید آن‌ها برنمی‌دارند. تنبک، فلوت، باغلاما و … از سازهای سنتی و محبوب این کشور محسوب می‌شوند.

۱۰ – آثار هنری گوناگون

10 - آثار هنری گوناگونترکیه مهد هنرمندان آماتور است. در این کشور عکاسان، نقاشان، مجسمه‌سازان و بسیاری هنرمندان آماتور و حرفه‌ای دیگر زندگی می‌کنند که آثارشان را در میان مردم به تماشا و فروش می‌گذارند. پس اگر به آثار هنری علاقه دارید، خرید آثار این هنرمندان جوان می‌تواند برای شما سوغاتی ترکیه محسوب شود. بازدید از گالری‌های هنری استانبول را نیز از دست ندهید که پر است از آثار خارق‌العاده و ارزان‌ قیمت.

۱۱ – ظرف های سرامیکی ترکی

11 - ظرف های سرامیکی ترکیاحتمالا بازدید از مسجد آبی (مسجد سلطان احمد) ترکیه شما را به حیرت وا می‌دارد. کاشی‌ها و سرامیک‌های رنگارنگ و خوش‌نقشی که به خوبی در این بنا دیده می‌شود، می‌تواند هر گردشگری را مجذوب خود کند. پس اگر این ظروف سرامیکی برایتان جذاب است؛ به شما خرید صنایع‌دستی سرامیکی ترکیه را پیشنهاد می‌کنیم. از قرن هشتم تا به امروز تکنیک‌ها و نقوش مختلفی در طراحی و ساخت این سرامیک‌ها در میان ترک‌ها رواج یافته و این صنایع‌دستی زیبا را به یکی از سوغاتی های ترکیه تبدیل کرده است.

کاسه‌ها، گلدان‌ها، بشقاب‌ها و … به جنس سرامیک و به طرح‌های مختلف در بازارهای ترکیه یافت می‌شود. نگران حمل‌ونقل آن‌ها نیز نباشید چرا که بسیاری از فروشگاه‌ها برای اطمینان از صحت ارسال آن‌ها، خودشان بار را به خانه و کشور شما می‌فرستند.

۱۲ – شیرینی باسلوق ترکیه

12 - شیرینی باسلوق ترکیهباسلوق‌ یکی از شیرینی‌های خوش‌مزه این کشور است که به عنوان سوغاتی ترکیه در میان گردشگران خارجی محبوبیت بالایی دارد. این باسلوق‌ها بدون شک یکی از بهترین هدایای این منطقه به شمار می‌رود که می‌توانید برای دوستان، همکاران و خانواده خود تهیه کنید.

۱۳ – گربه های خیابانی استانبول

13 - گربه های خیابانی استانبولاستانبول را احتمالا با گربه‌هایش می‌شناسید؛ گربه‌هایی که در تمامی سطح شهر دیده می‌شوند و ارتباط خوبی با گردشگران دارند. ازین‌که این گربه‌ها را برای خود به یادگار ببرید، تعجب نکنید. شما قرار نیست یک گربه زنده را از با خود به همراه ببرید بلکه می‌تواند مجسمه‌ها، تابلوها و هرآنچه که طرحی از یک گربه دارد را به عنوان سوغاتی ترکیه بخرید. گربه احتمالا بعد از مسجد ایاصوفیه از نمادهای مشهور ترکیه شناخته می‌شود.

۱۴ – چای ترکی

14 - چای ترکیترکیه را عموما با قهوه‌های مشهورش می‌شناسند اما جالب است بدانید که به همان اندازه، چای هم در این کشور محبوب است. پس از جنگ جهانی اول و سقوط امپراتوری عثمانی چای در این کشور به دلیل قیمت پایین‌تر و ارزان‌تر جایگزین قهوه شد و از آن زمان با فرهنگ خاص خودش در ترکیه ماندگار شده است.

شما می‌توانید با گشت‌وگذار در کافه‌های این شهر سینی‌های ویژه چای سفارش دهید و از نوشیدن چای خوش‌طعم ترکیه لذت ببرید. همچنین شما می‌توانید چای، فنجان‌های کمرباریک مخصوص نوشیدن چای ترکیه‌ای، قاشق‌های مخصوص این چای و حتی چای‌های گیاهی همچون سیب را به عنوان سوغاتی ترکیه بخرید.

۱۵ – پوشاک ترکیه

همانطور که می دانید صنعت پوشاک ترکیه در کنار مد و فشن با برندهای مطرح جهانی از دیرباز مورد توجه مسافران ایرانی قرار داشته است، به طوریکه امروزه در خیلی از مراکز خرید مهم ایرانی نام این برندهای خوش پوش را می بینیم و مردم ایران علاقه زیادی به لباس های ترکیه ای دارند، شما می توانید انواع لباس، لوازم آرایشی، کیف و کفش با کیفیت بالا را در مراکز خرید استانبول، ازمیر، وان، آنتالیا و سایر شهرهای توریستی ترکیه خریداری کنید.

سخن پایانی

حال که با بهترین سوغات ترکیه آشنا شدید می توانید نظرات و تجربیات خود را در بخش زیر کامنت بنویسید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
https://intoday.ir/?p=73114

فاطیما علیزاده

در ابتدای نوجوونی بودم که با یک خانم گردشگر چند روزی سپری کردم ، همین مورد تلنگری به من زد و فهمیدم عاشق کار گردشگری و سفر هستم ، پیشنهاد می کنم هر هفته شده چند ساعت گردش کنید.

مطالب مرتبط
استانبول مال
سردبیر ارشد
0 دیدگاه
کاخ توپکاپی
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
میدان سلطان احمد استانبول
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
کی اف سی آکسارای
مریم عبداللهی
0 دیدگاه
فرودگاه وان
مهدی خانی
0 دیدگاه
مک‌دونالد آکسارای
الناز ایل بیگی
4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس