کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / روستای ام الدبس

روستای ام الدبس

روستای ام الدبس

روستای ام الدبس از جاهای دیدنی بستان خوزستان و یک کویر نزدیک اهواز در کنار جنگل ام الدبس می باشد که دارای جاذبه های طبیعی و بومی زیادی است، خوزستان جلگه ای پر از نعمت ها و فراوانی های طبیعی اینبار و دراین سفر مجازی می خواهیم به روستای ام الدبس در نزدیکی شهر بستان سفر کنیم، به همراه انان که به مناطق بیابانی و تپه های شنی علاقه مندند. حیاط وحشی برای جانورانی چون آهو، روباه، گراز و شغال. در گذر از جاده های بیابانی این روستا می توانید شاهد کاروان های شتر بوده که نشان محل زندگی عشایر بیابان نشین در آن منطقه می باشد.

معنای ام الدبس چیست؟

از محلی ها درباره وجه تسمیه ام الدبس می پرسم که می گویند معنی آن مادر شیره خرما می شود، ام الدبس که زمانی به چشم خود سربازان دفاع مقدس و دوران جنگ تحمیلی را دیده، اکنون در آرامشی خاص به سر می برد و به منطقه ای حفاظت شده برای جانوران و جوندگان تبدیل شده و از جنگل های رملیک ام الدبس که بگذریم به تپه های شنی میشداغ می رسیم که با نسیم روح نوازی که این منطقه را دربر گرفته خاره ای زیبا از سفر به این منطقه برای ما به جا می گذارد.

کویر ام الدبس

کویر ام الدبس منطقه تپه شني و جنگلي ام الدبس حد فاصل مزارع کشاورزی شمال رودخانه کرخه، بستان و جنوب کوه های میشداغ قرار دارد و از شرق به تپه ماهورهای چزابه در نزیکی مرز عراق منتهی می شود. فاصله زمینی جنوبی ترین نقطه منطقه تا شهر بستان، تقریباً ۵ کیلومتر و تا شهر سوسنگرد ۴۰ کیلومتر است.

جنگل ام الدبس

اينجا روزگاري مسير حركت رزمندگاني بود كه براي دفاع از مرزهاي ايراني با انواع ادوات نظامي خود از جان مي گذشتند. تا اينكه طرح تثبیت شن های روان از سال ۶۴ شروع شد و ۲۵۰۰۰ هکتار از این وسعت ۰۰۰/۱۰۵ هکتاري، بوسیله طرح های تثبیت شن های روان اداره منابع طبیعی دشت آزادگان، مالچ پاشی، درختکاری و تثبیت شد.

پوشش گياهي و درختي منطقه باعث ايجاد جذابيت هاي بصري در منطقه شده است. تا قبل از تثبيت شن هاي روان، اينجا پر از تپه هاي رملي بود كه با اجرای طرح های تثبیت شن های روان، پوشش گیاهی قابل توجهی پيدا كرد و درختان و درختچه های مقاومی مانند کهور، استبرق، پانی کوم، آکاسیا ویکتوریا، گزشاهی، پنی زی توم و اسکنبیل سر از خاك بيرون زد

ام الدبس کجاست؟

از ميدان سه راه خرمشهر پس از ترك اهواز به سمت جنوب غربي در مسير شهرهاي حميديه، سوسنگرد، و بستان قرار مي گيريد. در سوسنگرد مسير دوتا مي شود. جاده اي كه تو را در مسير شهرهاي هويزه و رفيع قرار مي دهد و جاده ديگري كه تو را به سمت بستان، دهلاويه، چزابه و فكه هدايت مي كند

به روستای بردیه رسیدید سمت راست جاده مضیف زیبایی که سلیقه خوبی در ساخت آن به کار رفته است نظر تو را جلب می کند. از این روستا که گذر کردی دهلاویه جلوی راه تو است و از آنجا به الوان و عبدالخان و شوش هم مي تواني بروي. فاصله زمینی جنوبی ترین نقطه منطقه تا شهر بستان، تقریبا ۵ کیلومتر و تا شهر سوسنگر ۴۰ کیلومتر می باشد. مقصد ما منطقه شكار ممنوع ام الدبس و ميشداغ است. منطقه وسيع آنجا مانع از آن مي شود تا همه منطقه را ببينيم. منتظر امتیاز و نظرات شما هستیم.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=73045

سردبیر ارشد

مطالب مرتبط
بولینگ بوستان اهواز
امیر رضا شاهرخی
2 دیدگاه
روستای سطل سر لاهیجان
مهری شاپوری
0 دیدگاه
روستای زرین گل علی آباد
مهدی خانی
0 دیدگاه
روستای کلمه کلاردشت
مهدی خانی
0 دیدگاه
فرودگاه اهواز
بهنام خیریه
6 دیدگاه
روستای تلمادره
زهرا هاشم زاده
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس