کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / سوغات ارومیه

سوغات ارومیه

15 تا از بهترین صنایع دستی و سوغات ارومیه

اگر در جستجوی صنایع دستی و سوغات ارومیه هستید در این مقاله می خواهیم راجع به سوغات ارومیه بیشتر بدانیم؛ قبل از آن خوب است بدانیم که ارومیه شهری زیبا، خوش آب و هوا، مرکز استان آذربایجان غربی در کنار دریاچه ارومیه و دامنه کوه سیر با آداب و فرهنگ کهن. که ما قصد داریم این مرتبه برای کسانی که قصد سفر به این شهر زیبا را دارند، سوغاتی های آن را معرفی کنیم،

نان ها و شیرینی های سنتی و همچنین صنایع دستی بسیار زیبا مانند: جاجیم، گلیم معرق، وسایل حصیری و وسایل چوبی، منجوق دوزی و منبت کاری، فرش های زیبای دست بافی که به دست بانوان زحمت کش بافته می شود، فرش هایی که بیشتر در شهرهای ارومیه، بوکان، تکاب، شاهین دژو خوی و میاندوآب بافته می شوند و با نقش ونگار و و زیبایی و مقاومتی که دارند چشم هربیننده ای را به خود جذب می کنند.

صنایع دستی ارومیه

صنایع دستی ارومیهپیکر تراشی نیز یکی دیگر از هنر مردم این خطه سرسبزو زیبا و نیز سوغات ارومیه می باشد، پیکر تراشی بر روی سنگ و چوب که هنرمندان اثری بسیار زیبا از خود بجای می گذارند. هنر معرق کاری بر چوب نیز در ارومیه بسیار شهرت دارد و تاریخ این هنر بیشتر به شهر ارومیه برمی گردد؛ نقش های زیبایی بر روی چوب.

یکی دیگر از صنایع دستی ارومیه که می توان از آن به عنوان سوغات نیز استفاده کرد پارچه های رودوزی شده به دست بانوان هنرمند است که با نخ های زیبا و رنگارنگ ابریشمی نقش های زیبایی را بر روی پارچه کار کرده و زیبایی چشم گیری به آن می بخشند.

۱ – پیکرتراشی

1 - پیکرتراشیتراشیدن چوب یا پیکرتراشی از قدیمی‌ترین هنر استان آذربایجان غربی و شهر ارومیه محسوب می‌شود که با قدمت طولانی‌اش جایگاه ویژه‌ای در صنایع دستی ارومیه پیدا کرده و به مهم‌ترین سوغات ارومیه تبدیل شده است.

۲ – رنگرزی پارچه

2 - رنگرزی پارچهیکی دیگر از صنایع دستی ارومیه از استان آذربایجان غربی علاوه بر فرش بافی، رنگرزی است. در هنر رنگرزی پارچه، الیاف یا کلاف‌های نخ را با رنگ‌های سرد و گرم رنگ می‌دهند.

۳ – فرش ارومیه

3 - فرش ارومیهگردشگران داخلی و خارجی از هنر دست هنرمندان زن و مرد ارومیه حیرت‌زده هستند که چگونه با ذوق بی‌وصفشان، فرش‌های خوش‌رنگ و لعابی می‌بافند. به غیر از شهرهای خوی، تکاب، میاندوآب و شاهین دژ، شهر ارومیه با فرش‌های رنگارنگ دستبافش، پرچم خود را در صادرات فرش بالا آورده است.

۴ – حلوای هویج

4 - حلوای هویج حلوای هویج را بیشتر می‌توان در طولانی‌ترین شب سال یعنی شب یلدا، شب‌های افطار، مجالس سوگواری و ماه محرم دید. هویج یکی از اصلی‌ترین مواد در حلوای هویج ارومیه است، البته همنشینی گردو را در حلوای هویج دست کم نگیریم که آن را مغزی‌تر می‌کند.

۵ – حلوای گردو

5 - حلوای گردوحلوای گردو با رنگ قهوه‌ای تیره‌اش یکی از حلواهای شهر ارومیه است که آن را در روزها و شب‌های سرد زمستان و پاییز مصرف می‌کنند.

۶ – نان های سنتی ارومیه

تصورش هم برایم سخت است که برنج و نان از سر سفره‌هایمان حذف شود. با اینکه نان سنگک، لواش و بربری جایگاه خاص خودشان را دارند، اما جزلاچره، تاواچره، تنوره چره، یخاچره و ارده از نان‌های مخصوص ارومیه، سومون یا قالین یا کوکه از قدیمی‌ترین نان ارومیه و یاغلی چورک با خمیرش که به روغن آغشته شده، از سنتی‌ترین نان های ارومیه هستند. این نان‌ها عطر و بوی متفاوتی برای مردم ارومیه دارند.

انواع شیرینی های محلی ارومیه

سوغاتی چون انواع نقل های شیرن و خوشمزه با طعم زعفران، بیدمشک، گل محمدی و همچنین عرقیات خوش عطر و بو، حلواهای خوشمزه ای که از آنها برای مناسبت های خاص مانند شب یلدا استفاده می کنند.

۷ – تنور شیرینی سی

یکی دیگر از شیرینی‌های ارومیه تنور شیرینی سی است که از ترکیب ماست، آرد و شکر به دست می‌آید. طعم این سوغاتی ارومیه را نمی‌توانم با کلمات وصف کنم و فقط آرزو می‌کنم روزی آن را مزه کنید.

۸ – سوجوق

8 - سوجوقسوجوق را معمولا با ترکیب شیره انگور، نشاسته و گلاب تهیه و داخلش را با مغر گردو پر می‌کنند تا در روزهای خنک پاییز و سرد زمستان سرو شود. مدت نگهداری این شیرینی به چند ماه می‌رسد و می‌توانید این سوغات ارومیه را در ایام عید نوروز هم استفاده کنید.

۹ – لوزانک

9 - لوزانکشیرینی مسقطی، لوزانک یا باستخ را به عنوان یکی از دسرهای محبوب این شهر می‌شناسند که با نشاسته، هل، گلاب و شیره انگور تهیه می‌شود. خوردن لوزانک، شیرینی خاطرات سفرتان را به ارومیه زنده می‌کند.

عرق های گیاهی ارومیه

همانند سایر شهرهای تاریخی ایران ، در لیست سوغات ارومیه نام عرقیجات گیاهی خوبی به چشم می خورد که به شرح زیر هستند :

۱۰ – عرق بیدمشک

10 - عرق بیدمشکزمانی که عرق بیدمشک را از ارومیه سوغات می‌آورید، غذایتان خوش عطرتر و خوش طعم‌تر از همیشه می‌شود. عرق بیدمشک با رایحه شگفت‌انگیزش خاصیت دارویی تقویت قوای قلب، اعصاب، معده، آرام‌بخش، خون‌سازی، ضد اضطراب و ضد افسردگی دارد.

۱۱ – عرق بادرنجوبه

11 - عرق بادرنجوبهدر کنار دیگر عرقیجات شهرهای مختلف، عرق بادرنجبویه ارومیه که با محبوبتش در کنار عرق بیدمشک قرار می‌گیرد، از عطر خوشی برخوردار است و یکی از مسحورکننده‌ترین سوغات ارومیه به حساب می‌آید.

نقل و خوراکی های سنتی ارومیه

نقل و خوراکی های سنتی ارومیهتاریخچه شیرینی پزی و نقل پزی در ارومیه به سال ۱۳۲۸ بازمی گردد در مزه ها و طعم های مختلف؛انواع حلوای هویج و حلوای گردو و انواع نقل ها،که صدرصد می توان گفت این قدمت باید تاثیر به سزایی بر طعم و کیفیت داشته باشد؛پس اگر قصد خرید سوغات مرغوب را داشتید حتما نقل و حلوای بی نظیر ارومیه را نیز در سبد خرید خود جای دهید.

۱۲ – نقل گل محمدی

12 - نقل گل محمدینقل سومی که می‌خواهم به آن اشاره کنم، نقل گل محمدی است که از مشهورترین سوغات ارومیه به شمار می‌رود. عطر گل محمدی این نقل باعث شده از دو نقل قبلی معروف‌تر شود.

۱۳ – نقل بیدمشک

نقل بیدمشک با ظاهر ابریشمی‌اش یکی از نقل‌های نامدار ارومیه به حساب می‌آید که کام هر بومی و غیربومی را شیرین می‌کند.

۱۴ – نقل زعفرانی

14 - نقل زعفرانیهمانطور که می‌دانید طعم، ترکیب و رنگ نقل‌ها متفاوت است، اما نقل زعفرانی با رنگ زرد، طعم زعفرانی و مغز گردویی‌اش خود را از سایر نقل‌های سفیدرنگ متمایز می‌کند.

۱۵ – نل ارومیه

نقل در تمام مجالس و محافل شادی از جشن‌ها گرفته تا عروسی‌هایمان، حرف اول را می‌زند. اما نقل های ارومیه چیز دیگری هستند. اگر می‌خواهید مزه متفاوتی از نقل‌ها را تجربه کنید، نقل زعفرانی، نقل بیدمشک و نقل گل محمدی ارومیه را پیشنهاد می‌کنم. البته دو نقل اول از مشهورترین نقل‌ها و از محبوب‌ترین سوغات ارومیه محسوب می‌شوند.

سوغات ارومیه را از کجا بخریم؟

اگر قصد سفر به ارومیه و خرید صنایع دستی و سوغات ارومیه و به طور کلی شهرهای بومی استان آذربایجان غربی را دارید می توانید سری به خیابان آهندوست، بازار ارومیه، بازار خیام ارومیه جنوبی و شمالی و سرای حاج ابراهیم بزنید تا سوغات با کیفیت و خوبی خریداری نمایید. منتظر امتیاز و نظرات شما درباره این موضوع هستیم.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=73275

شهره مقصودی

مطالب مرتبط
تورک مال ارومیه
بهنام خیریه
0 دیدگاه
پارک جنگلی ارومیه
امیر رضا شاهرخی
0 دیدگاه
مرز بازرگان
مهدی خانی
6 دیدگاه
مرز رازی یا گمرک رازی
مهدی خانی
5 دیدگاه
گژل از سوغات روسیه
مریم عظیمی
0 دیدگاه
ظروف خولخوم روسی
مریم عظیمی
0 دیدگاه

2 پاسخ

  1. سلام و خسته نباشید بابت مقاله ارزشمندتون
    خیلی خوب نقل ارومیه را معرفی کردید، لطفا برای تهیه سوغات شهر ارومیه میتونید از نقل و حلوای علیزاده هم دیدن کنید. تمامی انواع نقل ارومیه با بهترین کیفیت تولید شده و در وبسایت ما بصورت آنلاین قابل سفارش می‌باشد.
    با تشکر از مجموعه اینتودی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :

نقشه بزودی ...

توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس