مسجد وکیل شیراز با آدرس، تصاویر و هر آنچه باید بدانید

در جوار حمام وکیل و بازار وکیل ، مسجد وکیل شیراز با زیباترین سبک معماری ایرانی قرار گرفته است و از مهم ترین جاذبه های گردشگری شیراز می باشد، این مسجد تاریخی با معماری حیرت انگیز در بین گردشگران داخلی و خارجی از محبوبیت بالایی برخودار است، در این مقاله همراه این تودی باشید تا با این مسجد به طور کامل اشنا گردید.

 • آدرس مسجد وکیل : کره زمین، قاره آسیا، ایران، استان فارس، شیراز، خیابان آیت الله طالقانی، غرب بازار وکیل
 • ساعات بازدید : همه روزه از هشت صبح الی هشت شب
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 2 الی 3 ساعت
 • ویژگی های بارز : زیباترین مسجد تاریخی ایران
 • ثبت در میراث ملی و یونسکو : در سال 1311 شمسی با شماره 182 در ایران
 • قدمت مسجد وکیل : 1185 هجری قمری
 • سبک معماری : ایرانی – اسلامی
 • قیمت بلیط ورودی : ایرانی 3 و خارجی 15 هزار تومان
 • شماره تماس اطلاعات : 07132241475
 • امتیاز در این تودی : 4.8 از 5
 • امکانات رفاهی و دیدنی : کافه رستوران، تاکسی سرویس، آنتن دهی موبایل، سرویس بهداشتی، غرفه های صنایع دستی، مرکز خرید، هتل، فضای سبز، اتوبوس و مترو، فروشگاه، خودپرداز
 • نکات منفی بازدید : ندارد
 • لوازم مورد نیاز بازدید : وجه نقد، کارت بانکی، موبایل، کفش راحتی
 • AddressAyatollah Taleghani St.,West of the Vakil Bazaar, Shiraz, Fars Province, Iran

تصاویر مسجد وکیل شیراز تصاویر مسجد وکیل شیراز

مسجد وکیل

در دوره حکومت زندیه در ایران مساجد اسلامی فراوانی در شهرهای مختلف ایران ساخته شد که گل سرسبد آنها مسجد وکیل شیراز می باشد، زیبایی مسجد به قدری بود که در همان سالهای اولیه شکل گیری اداره میراث فرهنگی ایران یعنی در سال 1311 هجری شمسی با شماره 182 به فهرست میراث ملی ایران افزوده شد.

خیابان زند ، کریم خان زند و شهر شیراز را تقریبا نه تنها ما ایرانی ها بلکه اکثر گردشگران خارجی می شناسند، کریم خان زند علاقه خاصی به شهر زیبای شیراز داشت و از همین رو در طول حکومت خود سازه های تاریخی متعددی را ایجاد کرد و از آن دست مجموعه تاریخی وکیل از بهترین ها بود.

تصاویر مسجد وکیل شیراز تصاویر مسجد وکیل شیراز

سبک معماری مسجد وکیل

ار لحاظ معماری مسجد وکیل شیراز دارای بخش های حیرت انگیزیست، طول و عرض ساختمان 120*80 متر می باشد و در مجموع مساحتی برابر با 9600 متر مربع را داراست، بخش شبستان این مسجد 3 و بخش صحن های آن 5 هزار متر مربع مساحت دارند.

معمار برجسته شیراز میرزا نصیر مسوولیت طراحی و پیاده سازی مسجد را بر عهده داشت و یکی از زیباترین اماکن تاریخی ایران را رقم زد، در کل مسجد وکیل دارای بخش هایینظیر شبستان، ایوان، رواق، محراب، طاق و گنبد می باشد، تزئینات روی کار بیشتر شامل کاشی کاری های ایرانی است که با دقیق ترین شکل ممکن در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

برای حفظ بنا تعداد چهل و هشت ستون آجری در زیر رواق ها و طاق های بنا اجرا شده تا وزن سازه را به زمین منتقل کند و از زیباترین بخش های دیدنی مسجد وکیل می توان به طاق مروارید و شبستان شرقی آن اشاره داشت که با دیدن چشم ها را مات خودش می کند.

برای تزئینات مسجد وکیل شیراز از اصولی نظیر میناکاری، خطوط نستعلیق و ثلث، حجاری های کم نظیر، کاشی کاری های هفت رنگ لعاب دار، آیات قرآنی ، اشکالی از گیاهان و کتیبه های تاریخی استفاده شده است و همین موارد باعث شده در زمره زیباترین مساجد ایران قرار گیرد.

تصاویر مسجد وکیل شیراز

تاریخچه مسجد وکیل

این مسجد در سال 1185 هجری قمری ساخته شد در طول عمرش تا به امروز بارها مورد بازسازی قرار گرفت، به دستور کریم خان این مسجد با ساده ترین شکل ممکن ساخته شد و در آن خبری از گنبدهای مرتفع و مناره نیست و علت این امر ساده زیستی خود کریم خان و نزدیکی مسجد به زندگی عادی مردم شیراز بود.

در مجموع مسجد وکیل در طول دو سال و با کار مداوم کارگرهای شیرازی ساخته شد که درنوع خود کم نظیر است، شکل ساده این مسجد باعث شد خیلی رود در بین مردم محبوب شود و نمازهای جماعت فراوانی در آن تا به امروز برگزار شد.

تصاویر مسجد وکیل شیراز تصاویر مسجد وکیل شیراز

دیدنی های مسجد وکیل

مسجد وکیل شیراز دارای بخش های دیدنی مختلفیست که در ادامه این بخش به معرفی تک تک آنها پرداخته ایم ، همراه ما باشید :

تصاویر مسجد وکیل شیراز

حیاط مسجد وکیل

این مسجد دارای دو حیاط می باشد که یکی در بخش شمال و دیگری در بخش جنوبی واقع شده است، مساحت حیاط اصلی مجموعه 3600 متر مربع همراه با یک حوض مستطیل شکل زیبا در مرکز آن و حیاط کوچک تر با مساحت 700 متر مربع همراه با یک حوض کوچک می باشد.

تصاویر مسجد وکیل شیراز تصاویر مسجد وکیل شیراز

ورودی مسجد وکیل

درب اصلی مسجد وکیل در بازار شمشیرگرها واقع شده است و دارای ابعاد 8 متر ارتفاع و شش متر عرض می باشد، در همان درب چنین کتیبه و کاشی های میناتوری منقش به ایات قرآنی را مشاهده خواهید کرد، پس از این درب دو راهرو در سمت های راست و چپ شما قرار دارد که شما را به بخش های دیگر مسجد منتقل می کند و همچنین کتیبه در همین راهرو منقش به نام فتحعلی شاه دیده می شود که زیر آن تاریخ بازسازی اولیه مسجد وکیل در سال 1306 قمری ذکر شده است.

تصاویر مسجد وکیل شیراز تصاویر مسجد وکیل شیراز

ایوان جنوبی مسجد وکیل

ایوان جنوبی این مسجد دارای 4 طاق زیبا با تزئیناتی نظیر کاشی های رنگی فیروزه ای، چندین کتیبه تاریخی و یک کاشی که بازهم نام فتحعلی شاه قاجار در آن ذکر شده دیده می شود.

تصاویر مسجد وکیل شیراز تصاویر مسجد وکیل شیراز

طاق مروارید مسجد وکیل

بی شک از زیباترین بخش های دیدنی مسجد وکیل طاق مروارید آن سات که به ایوان اصلی یا شمالی مجموعه هم شناخته می شود، این طاق با عرض دوازده و ارتفاع بیست متر همراه با دو مناره کوچک زیبا دیده می شود که در نوع کم نظیر هستند، علت استفاده از ابعاد بزرگ در طاق مروارید آن است که در واقع ورودی اصلی مسجد می باشد و در طاق های دیگر شاهد چنین ابعادی نیستیم.

در طاق مروارید یا ایوان شمالی وکیل شاهد تزئینات کاشی کاری های هفت رنگ زیبا منقش به آیات قرآنی و اشکالی از گیاهان روبرو می شوید و همچنین یک کتیبه تاریخی با ذکر نام فتحعلی شاه قاجار دیده می شود که با زیباترین شکل ممکن در بین کاشی های و طاق جای گذاری شده اند.

تصاویر مسجد وکیل شیراز

طاق نماهای مسجد وکیل

 در مسجد وکیل شیراز تعداد یازده طاق نمای زیبا که در واقع حکم آفتاب گیر و سرپناه زائرین را داشته تعبیه شده است، این طاق ها در حیاط اصلی مسجد طراحی شده اند با معماری قرینه در مجموع 11 در مقابل 11 می باشند، در شرق و غرب حیاط این طاق های زیبا منقش به ایات قرآنی و کاشی کاری های فیروزه ای را تماشا خواهید کرد.

تصاویر مسجد وکیل شیراز تصاویر مسجد وکیل شیراز

شبستان جنوبی مسجد وکیل

یکی دیگر از بخش های مهم و دیدنی مسجد وکیل شبستان جنوبی آن است، این شبستان 5 هزار متر مربعی از بهترین بخش های مسجد هستند که دارای بخش هایی نظیر محراب ، گنبد مرمرین و غیره می باشند، کف تمام این شبستان با سنگ های مرمر زیبا پوشیده شده است تا در مقابل باران و آفتاب از مقاومت بالایی برخودار باشند.

4 ردیف ستون دوازده تایی در این شبستان به چشم میخورد که ارتفاع آنها از کف 5 متر می باشد و با ماهرانه ترین سبک معماری پیاده سازی شده اند، همچنین یک منبر زیبا با سنگ های مرمر در این شبستان به چشم میخورد که خود از قدیمی ترین و زیباترین منبرهای تاریخی با 14 پله به شمار می رود.

تصاویر مسجد وکیل شیراز تصاویر مسجد وکیل شیراز

محراب مسجد وکیل

دقیق ترنی و زیباترین تزئینات کاشی کاری و مینیاتوری را در محراب مسجد وکیل خواهید دید، به روی کاشی های این محراب در شبستان جنوبی آیات قرآنی با خط ثلث و کوفی و چندین شکل از گیاهان دیده می شود که هنرمندان طراحی شده اند.

تصاویر مسجد وکیل شیراز

شبستان زمستانی مسجد وکیل

همانطور که از نام این شبستان مشخص است در طول فصول سرد سال از آن استفاده می شده است، این شبستان در پشت ضلع شرقی واقع شده و با دوازده ستون سنگی و چهار دهانه از دیدنی های دیگر مسجد می باشد.

امکانات رفاهی

در زندیکی مسجد وکیل امکانات رفاواین برای گردشگران تعبیه شده است که از جمله آنها می توان به مراکز خرید، کافه رستوران، سرویس های بهداشتی، تاکسی سرویس، آنتن دهی خوب موبایل، خودپرداز، فروشگاه، غرفه های فروش صنایع دستی اشاره کرد.

چگونه به مسجد وکیل بروم

برای مراجعه به این مسجد تاریخی با متروی شیراز در ایستگاه زندیه از آن پیاده شوید و با کمی پیاده روی به مسجد برسید و همچنین با خودروی شخصی ازمیدان شهرداری و از آنجا مجموعه وکیل را مشاهده خواهید کرد.

سخن پایانی

شما می توانید تجربیات، نظرات و سوالات خود را درباره مسجد وکیل شیراز در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گردشگری این تودی با دیگران به بحث بگذارید.

منبع : این تودی بلیط هواپیما تبلیغات

 

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری