نام شهر یا مکان
Generic filters
 
جاذبه های گردشگری شیرازمسجد

مسجد وکیل شیراز

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
کره زمین، قاره آسیا، ایران، استان فارس، شیراز، خیابان آیت الله طالقانی، غرب بازار وکیل
مدت زمان بازدید
:
2 الی 3 ساعت
ساعت دسترسی
:
8 صبح تا 8 شب
ورودی
:
15 هزارتومان
تفریحات
:
عکاسی
امکانات
:
سرویس بهداشتی , پارکینگ , ترانسفر , آنتن دهی موبایل , دسترسی به اینترنت
اماکن نزدیک
:
حمام وکیل در 30 متری، امامزاده بی بی دختران در 200 متری، ارگ کریم خان در 100 متری، در 300 متری مسجد نصیرالملک
ثبت ها
:
در سال 1311 شمسی با شماره 182 در ایران
تماس
:
07132241475
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی , کفش راحتی , عینک و کلاه آفتابی
موقعیت روی نقشه گوگل
:
مطالب مرتبط

در جوار حمام وکیل و بازار وکیل ، مسجد وکیل شیراز با زیباترین سبک معماری ایرانی قرار گرفته است و از مهم ترین جاذبه های گردشگری شیراز می باشد، این مسجد تاریخی با معماری حیرت انگیز در بین گردشگران داخلی و خارجی از محبوبیت بالایی برخودار است،در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری شیراز و در این مقاله همراه این تودی باشید تا با این مسجد به طور کامل اشنا گردید.

تصاویر مسجد وکیل شیراز تصاویر مسجد وکیل شیراز

در دوره حکومت زندیه در ایران مساجد اسلامی فراوانی در شهرهای مختلف ایران ساخته شد که گل سرسبد آنها مسجد وکیل شیراز می باشد، زیبایی مسجد به قدری بود که در همان سالهای اولیه شکل گیری اداره میراث فرهنگی ایران یعنی در سال 1311 هجری شمسی با شماره 182 به فهرست میراث ملی ایران افزوده شد.

خیابان زند ، کریم خان زند و شهر شیراز را تقریبا نه تنها ما ایرانی ها بلکه اکثر گردشگران خارجی می شناسند، کریم خان زند علاقه خاصی به شهر زیبای شیراز داشت و از همین رو در طول حکومت خود سازه های تاریخی متعددی را ایجاد کرد و از آن دست مجموعه تاریخی وکیل از بهترین ها بود.

تصاویر مسجد وکیل شیراز تصاویر مسجد وکیل شیراز

ار لحاظ معماری مسجد وکیل شیراز دارای بخش های حیرت انگیزیست، طول و عرض ساختمان 120*80 متر می باشد و در مجموع مساحتی برابر با 9600 متر مربع را داراست، بخش شبستان این مسجد 3 و بخش صحن های آن 5 هزار متر مربع مساحت دارند.

معمار برجسته شیراز میرزا نصیر مسوولیت طراحی و پیاده سازی مسجد را بر عهده داشت و یکی از زیباترین اماکن تاریخی ایران را رقم زد، در کل مسجد وکیل دارای بخش هایینظیر شبستان، ایوان، رواق، محراب، طاق و گنبد می باشد، تزئینات روی کار بیشتر شامل کاشی کاری های ایرانی است که با دقیق ترین شکل ممکن در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

بخوانید  مسجد تاریخانه دامغان آتشکده ای زرتشتی

برای حفظ بنا تعداد چهل و هشت ستون آجری در زیر رواق ها و طاق های بنا اجرا شده تا وزن سازه را به زمین منتقل کند و از زیباترین بخش های دیدنی مسجد وکیل می توان به طاق مروارید و شبستان شرقی آن اشاره داشت که با دیدن چشم ها را مات خودش می کند، برای تزئینات مسجد وکیل شیراز از اصولی نظیر میناکاری، خطوط نستعلیق و ثلث، حجاری های کم نظیر، کاشی کاری های هفت رنگ لعاب دار، آیات قرآنی ، اشکالی از گیاهان و کتیبه های تاریخی استفاده شده است و همین موارد باعث شده در زمره زیباترین مساجد ایران قرار گیرد.

تصاویر مسجد وکیل شیراز

این مسجد در سال 1185 هجری قمری ساخته شد در طول عمرش تا به امروز بارها مورد بازسازی قرار گرفت، به دستور کریم خان این مسجد با ساده ترین شکل ممکن ساخته شد و در آن خبری از گنبدهای مرتفع و مناره نیست و علت این امر ساده زیستی خود کریم خان و نزدیکی مسجد به زندگی عادی مردم شیراز بود.

در مجموع مسجد وکیل در طول دو سال و با کار مداوم کارگرهای شیرازی ساخته شد که درنوع خود کم نظیر است، شکل ساده این مسجد باعث شد خیلی رود در بین مردم محبوب شود و نمازهای جماعت فراوانی در آن تا به امروز برگزار شد.

تصاویر مسجد وکیل شیراز تصاویر مسجد وکیل شیراز

مسجد وکیل شیراز دارای بخش های دیدنی مختلفیست که در ادامه این بخش به معرفی تک تک آنها پرداخته ایم ، همراه ما باشید :

تصاویر مسجد وکیل شیراز

این مسجد دارای دو حیاط می باشد که یکی در بخش شمال و دیگری در بخش جنوبی واقع شده است، مساحت حیاط اصلی مجموعه 3600 متر مربع همراه با یک حوض مستطیل شکل زیبا در مرکز آن و حیاط کوچک تر با مساحت 700 متر مربع همراه با یک حوض کوچک می باشد.

بخوانید  پارک ملی بمو زرقان

تصاویر مسجد وکیل شیراز تصاویر مسجد وکیل شیراز

درب اصلی مسجد وکیل در بازار شمشیرگرها واقع شده است و دارای ابعاد 8 متر ارتفاع و شش متر عرض می باشد، در همان درب چنین کتیبه و کاشی های میناتوری منقش به ایات قرآنی را مشاهده خواهید کرد، پس از این درب دو راهرو در سمت های راست و چپ شما قرار دارد که شما را به بخش های دیگر مسجد منتقل می کند و همچنین کتیبه در همین راهرو منقش به نام فتحعلی شاه دیده می شود که زیر آن تاریخ بازسازی اولیه مسجد وکیل در سال 1306 قمری ذکر شده است.

تصاویر مسجد وکیل شیراز تصاویر مسجد وکیل شیراز

ایوان جنوبی این مسجد دارای 4 طاق زیبا با تزئیناتی نظیر کاشی های رنگی فیروزه ای، چندین کتیبه تاریخی و یک کاشی که بازهم نام فتحعلی شاه قاجار در آن ذکر شده دیده می شود.

تصاویر مسجد وکیل شیراز تصاویر مسجد وکیل شیراز

بی شک از زیباترین بخش های دیدنی مسجد وکیل طاق مروارید آن است که به ایوان اصلی یا شمالی مجموعه هم شناخته می شود، این طاق با عرض دوازده و ارتفاع بیست متر همراه با دو مناره کوچک زیبا دیده می شود که در نوع کم نظیر هستند، علت استفاده از ابعاد بزرگ در طاق مروارید آن است که در واقع ورودی اصلی مسجد می باشد و در طاق های دیگر شاهد چنین ابعادی نیستیم.

در طاق مروارید یا ایوان شمالی وکیل شاهد تزئینات کاشی کاری های هفت رنگ زیبا منقش به آیات قرآنی و اشکالی از گیاهان روبرو می شوید و همچنین یک کتیبه تاریخی با ذکر نام فتحعلی شاه قاجار دیده می شود که با زیباترین شکل ممکن در بین کاشی های و طاق جای گذاری شده اند.

بخوانید  بهترین مکانهای تفریحی در فصل پاییز کدامند

تصاویر مسجد وکیل شیراز

در مسجد وکیل شیراز تعداد یازده طاق نمای زیبا که در واقع حکم آفتاب گیر و سرپناه زائرین را داشته تعبیه شده است، این طاق ها در حیاط اصلی مسجد طراحی شده اند با معماری قرینه در مجموع 11 در مقابل 11 می باشند، در شرق و غرب حیاط این طاق های زیبا منقش به ایات قرآنی و کاشی کاری های فیروزه ای را تماشا خواهید کرد.

تصاویر مسجد وکیل شیراز تصاویر مسجد وکیل شیراز

یکی دیگر از بخش های مهم و دیدنی این محل شبستان جنوبی آن است، این شبستان 5 هزار متر مربعی از بهترین بخش های مسجد هستند که دارای بخش هایی نظیر محراب ، گنبد مرمرین و غیره می باشند، کف تمام این شبستان با سنگ های مرمر زیبا پوشیده شده است تا در مقابل باران و آفتاب از مقاومت بالایی برخودار باشند.

4 ردیف ستون دوازده تایی در این شبستان به چشم میخورد که ارتفاع آنها از کف 5 متر می باشد و با ماهرانه ترین سبک معماری پیاده سازی شده اند، همچنین یک منبر زیبا با سنگ های مرمر در این شبستان به چشم میخورد که خود از قدیمی ترین و زیباترین منبرهای تاریخی با 14 پله به شمار می رود.

تصاویر مسجد وکیل شیراز تصاویر مسجد وکیل شیراز

دقیق ترین و زیباترین تزئینات کاشی کاری و مینیاتوری را در محراب مسجد خواهید دید، به روی کاشی های این محراب در شبستان جنوبی آیات قرآنی با خط ثلث و کوفی و چندین شکل از گیاهان دیده می شود که هنرمندان طراحی شده اند.

تصاویر مسجد وکیل شیراز

همانطور که از نام این شبستان مشخص است در طول فصول سرد سال از آن استفاده می شده است، این شبستان در پشت ضلع شرقی واقع شده و با دوازده ستون سنگی و چهار دهانه از دیدنی های دیگر مسجد می باشد.

بخوانید  لیست صنایع دستی و سوغات شیراز با تصاویر

در زندیکی این مکان امکانات رفاواین برای گردشگران تعبیه شده است که از جمله آنها می توان به مراکز خرید، کافه رستوران، سرویس های بهداشتی، تاکسی سرویس، آنتن دهی خوب موبایل، خودپرداز، فروشگاه، غرفه های فروش صنایع دستی اشاره کرد.

برای مراجعه به این مسجد تاریخی با متروی شیراز در ایستگاه زندیه از آن پیاده شوید و با کمی پیاده روی به مسجد برسید و همچنین با خودروی شخصی ازمیدان شهرداری و از آنجا مجموعه وکیل را مشاهده خواهید کرد.

سخن پایانی

شما می توانید تجربیات، نظرات و سوالات خود را درباره مسجد وکیل شیراز در بخش زیر کامنت کنید .

بیشتر بخوانید

9.6
نقد و بررسی این تودی

بررسی شده توسط سامیار علیپور

ارزش تاریخی

9.6

ارزش معماری

9.4

مسیر و دسترسی

9.6

شرایط نگهداری

9.7

امکانات رفاهی

9.7
مزایا

  • زیباترین مسجد تاریخی ایران
  • عضو میراث ملی ایران
  • معماری زیبا
معایب

  • شرایط نگهداری ضعیف

2

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا