خانه / دره تندیس ها قشم

دره تندیس ها قشم

دره تندیس ها قشم

دره تندیس ها یا دره مجسمه طراحی طبیعی از ظرافت و شگفتی در جزیره زیبای قشم است. جزیره قشم، جدای از تمام زیبایی‌های شگفت انگیزش با روایت‌ها و حکایت‌های مردم بومی آن منطقه، قصه‌هایی دارد که جذابیت بسیاری از این جاذبه‌ها را دو چندان می‌کند. یکی از آن‌ها “دره تندیس های قشم” است که بخشی مجزا از دره ستارگان محسوب می شود.

دره تندیس کجاست؟

دره تندیس کجاست؟ این دره یکی از شگفت‌ انگیزترین دیدنی های های جزیره قشم است که در پنج کیلومتری ساحل جنوبی قشم و بعد از روستای “برکه خلف” (تمیزی ترین روستای جهان) قرار دارد.

دره تندیس ها چگونه شکل گرفته؟

دره تندیس ها چگونه شکل گرفته؟این جاذبه گردشگری و زمین شناسی در طی چند میلیون سال قدرت فرسایش طبیعت شاهد به وجود آمدن تعداد زیادی از اشکال مختلف بوده است. به همین دلیل به آن نام دره تندیس ها یا دره مجسمه داده شده است. دره تندیس‌ها یکی دیگر از شگفتی‌های طبیعی قشم است که سطح آن غالباً از ترک‌های گلی پوشیده شده. در این دره از سنگ به وسیله فرسایش، تندیس‌هایی تراشیده شده که چشم‌اندازی بسیار زیبا را در منطقه رقم زده است.

از موقعیت استراتژیک جزیره قشم که چشم بپوشیم شرایط طبیعی و زمین‌شناختی این جزیره جاذبه‌ای فوق‌العاده زیبا و انکارناپذیر است. در حال حاضر دره تندیس‌ها یکی از این بخش‌ها محسوب می‌شود که فرسایش ساحلی چشمگیری را پس از بیرون آمدن از زیر آب متحمل شده است. این فرسودگی از سوی دریا به سمت بام قشم کاهش پیدا می‌کند. مسافران در مسیر رسیدن به دره تندیس‌ها می‌توانند از جنگل حرا به سمت روستای طبل حرکت کنند و از آنجا دوباره رو به پایین در مسیر سلخ به سمت بام قشم بروند که ناگهان با هیبتی از تندیس‌های غول‌آسا رو به رو می‎شوند.

دره مجسمه ها

دره مجسمه هاجزیره قشم یکی از مشهورترین و زیباترین جزایر ایران در خلیج فارس است. این جزیره زیبا با محیطی منحصربه‌فرد به مکانی برای ماجراجویان و گردشگران تبدیل شده است. یکی از مکان‌هایی که افراد بسیاری را به خود جلب می‌کند دره تندیس‌ها دره مجسمه‌ها است. دره تندیس‌ها بیش از هر جای دیگری قوه تخیلتان را به کار می‌اندازد،  به طوری که فکر می‌کنید به دره‌ای پر از مجسمه‌های مرموز قدم نهاده‌اید! همان‌طور که گفته شد دره تندیس‌ها در بخش جنوبی جنگل حرا واقع شده است، بعد از عبور از روستای طبل به طرف باسعید و به دره تندیس‌ها‌ می‌رسید.

این دره به دلیل وجود اشکال و احجام طبیعی شگفت انگیز و خارق العاده، این نام را به خود گرفته است . دره تندیس‌ها، بازمانده یک زمین بلند به شدت فرسایش یافته است. آنچه که در این منطقه دیده می‌شود، بازمانده دشت مرتفعی است که زمانی به بام قشم متصل بوده است. بالاآمدگی تدریجی جزیره موجب عقب رفتن ساحل و گسترش مساحت خشکی شده است.

این بخش که اکنون دره تندیس‌ها نام دارد، یکی از بخش‌هایی است که پس از بیرون آمدن از زیر آب، متحمل فرسایش ساحلی و تخریب گسترده و چشمگیر شده است. این فرسودگی از سمت بام قشم کاهش یافته تا به جای دست نخورده، یعنی بام برسد. در دره تندیس‌ها نیز همانند بسیاری از مناطق دیگر جزیره، تخریب و از بین رفتن لایه آهکی سخت که پوششی بر لایه‌های نرم فرسا بوده، موجب پیشرفت عمل فرسایش و تخریب سازندها شده است.

دره تندیس‌ها یکی دیگر از جاذبه های طبیعی قشم است که سطح آن غالباً از ترک‌های گلی پوشیده شده است. ترک گلی یک ساخت رسوبی است که در مباحث رسوب شناسی به آن پرداخته می‌شود. دره تندیس‌ها از لحاظ ساختاری نسبتاً شبیه به دره ستاره‌ها است با این تفاوت که وسعت بیشتری داشته و تراکم پدیده در آنجا کمتر ولی فراوانی بیشتری دارد. در این دره از سنگ، به وسیله فرسایش تندیس‌هایی تراشیده شده که چشم اندازی بسیار زیبا را در منطقه ایجاد کرده است.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=74119

شهره مقصودی

مطالب مرتبط
هتل جیزرو قشم
سردبیر ارشد
0 دیدگاه
کمپ ساحلی قشم
سردبیر ارشد
0 دیدگاه
پارک ساحلی قلعه پرتغالی‌ها قشم
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
ساحل قلعه پرتغالی‌ها قشم
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
غار کلاته خیج شاهرود
مهدی خانی
0 دیدگاه
فرودگاه قشم
زهرا هاشم زاده
10 دیدگاه

6 پاسخ

  1. شبیه لوکیشن فیلمه اینجا. اما شاید برای همه جالب نباشه گرچه از نظر من خیلی مرموز و حیرت انگیزه. خوراک مدیتیشن و البته عکاسی

  2. یکی از جاذبه های جزیره قشم.واقعا زیباست.توصیه میکنم صبح زود برید اونجا و صبحانه رو در کنار تندیس ها میل کنید. و از سکوت و آسمان آبی در کنار طبیعت لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس