معرفی کلیسای وانک اصفهان به همراه آدرس و تصاویر

همانند اکثر جاذبه های تاریخی اصفهان کلیسای وانک مربوط به دوره صفویان می باشد و در زمان پادشاهی شاه عباس دوم ساخته شد، این کلیسا در بین ارمنه به کلیسای آمنا پرکیج مقدس هم شهرت دارد.

در دوره جنگ شاه عباس دوم با عثمانی های غارت گر شاه عباس در هنگام عقب نشینی ارامنه های مقیم اطراف اصفهان و غرب کشور را با خود به منطقه جلفا آورد تا از گزند مهاجمین ترک تبار در امان بمانند و پس از گذشت چندین سال این ارامنه به ساخت کلیسا و امور مرتبط با مسیحیان مشغول گردیدند.

 • آدرس کلیسای وانک : ایران، اصفهان، اصفهان، چهار راه حکیم نظامی، خیابان نظر شرقی، کوچه وانک
 • ساعات بازدید از کلیسای وانک : 9 الی 18
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید از وانک : 2 ساعت
 • هزینه ورودی به کلیسای وانک : 5 هزار تومان و خارجی 20 هزار تومان
 • شماره تماس اطلاعات کلیسای وانک اصفهان : 03136243471
 • روزهای تعطیل کلیسای وانک : یکشنبه ها
 • وب سایت رسمی کلیسای وانک : لمس کنید
 • آنتن دهی موبایل و اینترنت : دارد
 • سختی مسیر  : آسان
 • سال ساخت کلیسای وانک : 1655 – 1664
 • امکانات رفاهی اطراف کلیسای وانک : رستوران – تاکسی – اتوبوس – سرویس بهداشتی 

کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان

کلیسای وانک

شهر اصفهان ملقب به نصف جهان دارای جاذبه های توریستی فراوانی می باشد در پست های گذشته جاهای دیدنی دیگر این شهر را نظیر سی و سه پل و میدان نقش جهان را معرفی کردیم و در این پست به معرفی یکی از مشهورترین و قدیمی ترین کلیساهای ارمنه مقیم اصفهان یعنی کلیسای وانک خواهمی پرداخت، همراه این تودی باشید.

کلیسای وانک اصفهان

تاریخچه کلیسای وانک اصفهان

در آن دوره ارمنه مقیم اصفهان 16 کلیسا را ایجاد کردند که از آن تعداد در حال حاضر 12 کلیسا باقی مانده و مشهورترین و بزرگترین آن ها کلیسای وانک می باشد، پروژه ساخت کلیسای وانک 9 سال زمان برد یعنی از سال 1655 میلادی تا 1664 میلادی و جز برترین و قدیمی ترین کلیساهای ارامنه در کشور ایران است.

کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان

مساحت کلی کلیسای وانک اصفهان 9 هزار متر مربع با فضای بیرونی می باشد و در ساخت آن از خشت های خام اصیل اصفهانی استفاده گردیده است و همنی دلیلی بر مقاومت این کلیسا پس از صدها سال شده است.

کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان

ویژگی های کلیسای وانک

این کلیسا هم اکنون دارای امکانات دیگری از جمله موزه کلیسای وانک، کتابخانه کلیسای وانک، باغ، فضای سبز و درختکاری شده و چاپخانه کلیسای وانک است، در ابتدای ورودی به کلیسای وانک شما با یک برج ناقوسی شکل در سه طبقه قرار دارد، ناقوس در طبقه بالایی، یک ساعت با وزن 310 کیلوگرم اهدایی ماردیروس هوردانانیان در سال 1931 میلادی به یادبود برادرش که از چهار طرف برج مشاهده می شود در طبقه دوم این برج قرار دارد.

کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان

سبک معماری کلیسای وانک برعکس سایر کلیساها که از اشکال مثلثی و هندسی استفاده می شده است به شکل مساجد ایرانی و گنبدی شکل می باشد و دلیل آن وجود حکومت صفویان در آن دوره در شهر اصفهان بوده است.

کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان

فضای داخلی کلیسای وانک

پس از ورود به ساختمان اصلی کلیسای وانک شما با نقاشی ها، طراحی ها و کاشی کاری هایی بسیار هنرمندانه روبرو خواهید شد که در تصاویر بالا مشاهده می کنید، نظیر این نقاشی ها را در هیچ کجای خاورمیانه پیدا نخواهید کرد و اکثر آن ها برگرفته از کتاب مسیحیت است.

موضوع اکثر نقاشی های کلیسای وانک مرتبط با روز ثیامت، تولد حضرت عیسی، روز داوری و روز رستاخیز می باشد که هزینه همه این طرح های هنرمندانه را فردی ارمنی به اسم آودیکاستپانوس پرداخت کرده و به کلیسای وانک اهدا نموده است.

کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان

موزه کلیسای وانک

در قسمتی دیگر از این کلیسا موزه ای با قدمت 120 سال برقرار می باشد که در آن کتاب ها و نسخ خطی مسیحیان از گذشته تا به حال به نمایش گذاشته شده است، همچنین کتاب ها، نقاشی ها، فرش های قدیمی، ساعت های قدیمی، مبلمان قدیمی، تابلوهای منبت کاری شده، ظروف چینی و کریستالی، ظروف سفالی قدیمی و … از سایر اشیای موجود در کلیسای وانک می باشد.

کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان

بخش چاپ جلفای اصفهان در وانک

جالبه بدونید اولین کتاب هایی که در ایران چاپ گردید توسط ارامنه مقیم جلفای اصفهان چاپ گردید و در این قسمت از موزه چاپ به معرفی صنعت چاپ آن دوره توسط ارامنه در ایران پرداخته شده است.

علت نام گذاری کلیسای وانک چیست 

این کلیسا از روی نام کلیسای دیگری در نخجوان ارمنستان گرفته شده است و نام کامل آن سورپ آمنا پرکیچ وانک می باشد که امروزه به صورت کوتاه وانک گفته می شود.

کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان

سخن پایانی

کلیسای وانک اصفهان جز مشهورترین کلیساهای ارامنه آسیا می باشد و اگر شما عکس و تصاویری از خودتون در این کلیسا دارید می توانید به نام خودتون برای ما ارسال نمایید.

 

منبع : این تودی بلیط هواپیما

 

کلیسای وانک اصفهان اولین کلیسای ارامنه در ایران | جاذبه های گردشگری اصفهان | این تودی
5 (100%) 1 vote[s]
اشتراک گذاری