aad0f3ad-933f-4034-8baa-493de507a385

معرفی آتشکده زرتشتیان یزد

Zoroastrian Fire Temple of Yazd
آتش ورهرام در آتشکده زرتشتیان یزد
ezgif-1-eca2962dc6

در این آتشکده زرتشتیان در مقابل شعله های قرار میگیرند که طبق گفته مورخان بالغ بر ۱۵۰۰ سال به طور پیوسته روشن می باشد و شروع به دعا و نیایش های مخصوص دین خود می کنند، از جمله آنها می توان به قرائت کتاب اوستا و گات به صورت جمعی اشاره کرد،  این مکان در شهر یزد در دوره حکومت پهلوی اول به طور ویژه برای زرتشتیان ساخته شد و آتش مقدس ورهرام در این محل قرار دارد، در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری ایران با یکی از بهترین جاذبه های گردشگری یزد اشنا خواهید شد.

آتشکده زرتشتیان

شهر یزد به عنوان اولین شهری از ایران که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت و باعث افتخار ایران زمین گردید دارای جاذبه ها و جاهای تاریخی و دیدنی فراوانیست، پایتخت زرتشتیان جهان دارای آتشکده ای مشهور به نام آتشکده زرتشتیان یزد می باشد که در این پست به معرفی آن خواهیم پرداخت، همراه این تودی باشید.

تاریخچه آتشکده زرتشتیان

آتشکده زرتشتیان تا سال ۴۰ هجری شمسی فقط برای پیروان این دین خدمات دهی می کرد ولی از آن سال به بعد درب های این آتشکده به روی همه بازدید کنندگان گشوده شد، به درخواست زرتشتیان و در دوره حکومت پهلوی اول در سال ۱۳۱۳ دستور ساخت آتشکده ای در یزد داده شد و یکی از خیرین زرتشتی به نام همابائی با سرمایه گذاری شخصی و وقف زمینی به مساحت کلی ۷ هزار متر مربع این آتشکده را ایجاد کرد.

ساخت آتشکده توسط پارسیان

همانطور که می دانید مرکز زرتشتیان جهان به نام پارسیان در هند قرار دارد که توسط ایرانی های مقیم آن کشور مدیریت می شود و برای ساخت این آتشکده در شهر یزد نفراتی داوطلبانه چندین مرتبه به هند سفر کرده و رضایت رئیس زرتشتیان پارسیان را به دست آوردند.

 

سبک معماری آتشکده زرتشتیان یزد

همانند اکثر آتشکده های موجود در دنیا، اتشکده زرتشتیان یزد با سبک معماری هخامنشی و پرسپولیسی ایجاد گردید، در این توع عماری تزئینات چندانی به چشم نمی خورد، در ابتدای ورودی به آتشکده شما با حوضی بزرگ از آبی پاکیزه روبرو می شوید و پس از آن ستون های سنگی و بزرگ دارای طرح های هخامنشی در مقابل شماست، در حیات و محوطه اصلی این محل تعدادی دستشویی و توالت عمومی قرار دارد که نمایانگر شیوه زندگی مردم ایرانیان قدیم در ۱۰۰ سال گذشته می باشد.

در هنگام ورود به ساختمان اصلی این آتشکده که بر روی سکوی بزرگ سنگی با ارتفاع ۲۲ متر ساخته شده است شما با طرح های اوستایی و جملاتی از کتاب مقدس زرتشتیان روبرو می شوید.

نقش زیبای فروهر در آتشکده زرتشتیان

در سر با نقش زیبای فروهر روبرو خواهید شد، همانطور که در تصاویر مشخص است، فروهر در به عنوان مهم ترین عالم روحانی پیش از ایجاد زندگی بشری بوده و قبل از انسان در روی زمین زندگی می کرده است، این طرح زیبا به دست بهترین هنرمندان یزد توسط کاشی هایی با کیفیت و خوش رنگ و لعاب طراحی شده.

در سالن داخلی این آتشکده شما با تندیسی از شخصی به نام مانکجی لیمجی هاتریا روبرو می شویدف این شخص هندی تبار به نمایندگی از آتشکده زرتشتیان پارسیان هندوستان در دوره قاجاریه به ایران آمده و با سرمایه خود ساختمان ها و مراکز مذهبی بسیاری را در شهرهای یزد و کرمان ایجاد کرد.

آتش ورهرام چیست

مهم ترین ویژگی این آتشکده وجود شعله آتشی که طی ۱۵۰۰ سال به طور پیوسته روشن بوده و در بین پیروان این دین از احترام خاصی برخوردار است، آتش در دین زتشت و پیروان اهواز مزدا به عنوان مهم ترین نماد محسوب می گردد.

قوانین نگهداری ورهرام

به طوری که در متون مذهبی اوستا از آتش به عنوان فرزند اهورا مزدا نام برده شده و نگهداری از آن دارای قوانین خاصی می باشد، به طوری که هیچ کس نباید به آتش ورهرام بدمد و باعث آلودگی آن شود حتی شعله بان این اتش در هنگام رسیدگی به این شعله باید از نقاب مخصوص خود جهت نظافت استفاده کنید که بازدم این شخص به آتش ورهام برخورد نکند، شیوه تهیه آتش ورهرام در قوانین زرتشتیان بسیار دشوار بوده به طوری که برای بر پایی آتش ورهرامی بایستی ۱۵ آتش دیگر زیر مجموعه این شعله شانزدهم قرار گیرد که هر کدام نماد یک چیز مقدس در دین زرتشت می باشد و در قوانین این نوع آتش باید همیشه روشن باشد.

ورهرام در دوره ساسانیان

در دوره حکومت ساسانیان در ایران سه آتش مهم و قدیمی وجود داشت که یکی از آنها آتش ورهرام بود، ورهرام به معنای آتش پیروزی می باشد که در آن زمان در شهر کاریار استان فارس قرار داشت، در قرن دهم میلادی آتش ورهرام برای در امان ماندن از گزند مهاجمین به شهر یزد و آتشکده بزرگ آن دوره این شهر منتقل گردید،  دوباره در سال ۴۹۰ شمسی این اتشکده توسط مهاجمین به خاک وطن از بین رفت و این آتش توسط زرتشتیان به غاری در کوه های یزد برده شد، پس از گذشت سی سال دوباره آتش ورهرام جهت در امان ماندن از گزند دشمنان به روستایی برده شد و از آن دوره تا ۲۵۰ سال بعد در روستاهای مختلف نگهداری می شد.

 

انتقال ورهرام به روستا

در سده هفتم شمسی در شهر اردکان یزد روستایی توسط زرتشتیان ایجاد گردید و تمام پیروان این دین و آتش مقدس ورهرام به این روستا منتقل گردیدند، نام این روستا در گذشته ترک آباد بود و تا ۳۰۰ سال مرکز زرتشتیان مقیم ایران بود تا اینکه دوباره در سال ۱۱۹۰ شمسی این روستا تخریب گردید ،  اتش ورهرام به خانه یکی از بزرگترین موبدان زرتشت به نام موبد تیرانداز گرشاسب منتقل شد و سرانجام پس ۸۰۰ سال نقل و انتقال و آزار و اذیت زرتشتیان در ایران در دوره پهلوی اول دستور ساخت آتشکده زرتشتیان یزد داده شد و آتش ورهرام برای همیشه در امان ماند تا به امروز.

چگونه از آتش ورهرام بازدید کنیم

آتش ورهرام در این محل در یک ظرف فلزی بزرگ و بالاتر از سطح زمین در یک اتاقک دور از نور خورشید نگهداری می شود، اتاق هایی از تمام جهات به آتش منتهی می شود که محل دعا و نیایش زرتشتیان می باشد،  در آئین زرتشت به فردی که مسوول نگهداری از آتش می باشد هیربد گفته می شود ، این آتش بان بوسیله هیزم های درختان بادام و گردو در طول روز سه مرتبه این تش را زنده نگاه می دارد ، شما و هیچ فردی نمی تواند به آتش نزدیک شود و از پشت یک محفظه شیشه ای می توانید ورهرام را ببنید.

نکته 

در هنگام مراجعه به آتشکده زرتشتیان یزد شما به دو ورودی غربی و شرقی مواجه می شوید، ورودی شرقی مخصوص مردم عادیست و ورودی غربی مخصوص پیروان دین زرشتت.

سخن پایانی

شما می توانید سفرنامه های خودتون رو از بازدید از آتشکده یزد به نام خودتون در اولین داشنامه گردشگری آنلاین در ایران، این تودی منتظر کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=6618
banner1

شیما محمدیان

تو بازار مترجمی زبان بودم و تقریبا هیچ درآمدی نداشتم ، وقتی با مدیر گروه این تودی آشنا شدم مسیر زندگی من تغییر کرد و تونستم از رشته مترجمی خودم استفاده کنم در بخش توریستی .

مطالب مرتبط
معبد چنگ هون تنگ ملاکا
بهنام خیریه
0 دیدگاه
آتشکده آمل
مهدی خانی
0 دیدگاه
برج ساعت مسجد جامع یزد
بهنام خیریه
0 دیدگاه
خانه معلم اردکان
امیر رضا شاهرخی
0 دیدگاه
سینما تک یزد
امیر رضا شاهرخی
3 دیدگاه
کویر شهر آفتاب یزد
ترلان کمیلی
1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
مدت بازدید : 7 ساعت
ساعت دسترسی : شنبه تا جمعه 8AM-9PM
قدمت این مکان : 1313
نوع کاربری : مكان مقدس
توضیحات بیشتر
موارد تفریحی : پیاده روی، عکاسی
امکانات رفاهی : سرویس بهداشتی، راهنما، آنتن دهی موبایل، دسترسی به اینترنت، نیمکت
ملزومات سفر : موبایل، وجه نقد، کارت بانکی، کفش راحتی، عینک و کلاه آفتابی، کوله پشتی، آب آشامیدنی، کارت شناسایی، کرم ضد آفتاب، پاور بانک، شارژر، وعده های غذایی، پلاستیک زباله
اطلاعات تماس
آدرس : Iran, Yazd Province, Yazd, Kashani St
شماره تماس : 9803536288386+
وب سایت : https://yazdstourism.com/zoroastrian-fire-temple/