جاذبه های گردشگری یزدمعبد

معرفی آتشکده زرتشتیان یزد

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
ایران، یزد، یزد، بلوار آیت الله کاشانی
مدت زمان بازدید
:
1 ساعت
ساعت دسترسی
:
07:30 تا 21:00
امکانات
:
پارکینگ , راهنما , آنتن دهی موبایل , دسترسی به اینترنت
اماکن نزدیک
:
مرکز خرید آزادی یزد در 300 متری
نکات ضروری
:
همه روزه دایر است!
ثبت ها
:
ثبت ملی سال 87 ه ش با شماره 2431
افتخارات
:
روشن بودن شعله ای 1500 ساله
تماس
:
983536288386
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی
موقعیت روی نقشه گوگل
:

در این آتشکده زرتشتیان در مقابل شعله های قرار میگیرند که طبق گفته مورخان بالغ بر 1500 سال به طور پیوسته روشن می باشد و شروع به دعا و نیایش های مخصوص دین خود می کنند، از جمله آنها می توان به قرائت کتاب اوستا و گات به صورت جمعی اشاره کرد،  این مکان در شهر یزد در دوره حکومت پهلوی اول به طور ویژه برای زرتشتیان ساخته شد و آتش مقدس ورهرام در این محل قرار دارد، در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری ایران با یکی از بهترین جاذبه های گردشگری یزد اشنا خواهید شد.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

آتشکده زرتشتیان یزد آتشکده زرتشتیان یزد

آتشکده زرتشتیان

شهر یزد به عنوان اولین شهری از ایران که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت و باعث افتخار ایران زمین گردید دارای جاذبه ها و جاهای تاریخی و دیدنی فراوانیست، پایتخت زرتشتیان جهان دارای آتشکده ای مشهور به نام آتشکده زرتشتیان یزد می باشد که در این پست به معرفی آن خواهیم پرداخت، همراه این تودی باشید.

آتشکده زرتشتیان یزد

تاریخچه آتشکده زرتشتیان

آتشکده زرتشتیان تا سال 40 هجری شمسی فقط برای پیروان این دین خدمات دهی می کرد ولی از آن سال به بعد درب های این آتشکده به روی همه بازدید کنندگان گشوده شد، به درخواست زرتشتیان و در دوره حکومت پهلوی اول در سال 1313 دستور ساخت آتشکده ای در یزد داده شد و یکی از خیرین زرتشتی به نام همابائی با سرمایه گذاری شخصی و وقف زمینی به مساحت کلی 7 هزار متر مربع این آتشکده را ایجاد کرد.

آتشکده زرتشتیان یزد

نوشته های مشابه

ساخت آتشکده توسط پارسیان

همانطور که می دانید مرکز زرتشتیان جهان به نام پارسیان در هند قرار دارد که توسط ایرانی های مقیم آن کشور مدیریت می شود و برای ساخت این آتشکده در شهر یزد نفراتی داوطلبانه چندین مرتبه به هند سفر کرده و رضایت رئیس زرتشتیان پارسیان را به دست آوردند.

آتشکده زرتشتیان یزد

سبک معماری آتشکده زرتشتیان یزد

همانند اکثر آتشکده های موجود در دنیا، اتشکده زرتشتیان یزد با سبک معماری هخامنشی و پرسپولیسی ایجاد گردید، در این توع عماری تزئینات چندانی به چشم نمی خورد، در ابتدای ورودی به آتشکده شما با حوضی بزرگ از آبی پاکیزه روبرو می شوید و پس از آن ستون های سنگی و بزرگ دارای طرح های هخامنشی در مقابل شماست، در حیات و محوطه اصلی این محل تعدادی دستشویی و توالت عمومی قرار دارد که نمایانگر شیوه زندگی مردم ایرانیان قدیم در 100 سال گذشته می باشد.

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

در هنگام ورود به ساختمان اصلی این آتشکده که بر روی سکوی بزرگ سنگی با ارتفاع 22 متر ساخته شده است شما با طرح های اوستایی و جملاتی از کتاب مقدس زرتشتیان روبرو می شوید.

آتشکده زرتشتیان یزد آتشکده زرتشتیان یزد

نقش زیبای فروهر در آتشکده زرتشتیان

در سر با نقش زیبای فروهر روبرو خواهید شد، همانطور که در تصاویر مشخص است، فروهر در به عنوان مهم ترین عالم روحانی پیش از ایجاد زندگی بشری بوده و قبل از انسان در روی زمین زندگی می کرده است، این طرح زیبا به دست بهترین هنرمندان یزد توسط کاشی هایی با کیفیت و خوش رنگ و لعاب طراحی شده.

در سالن داخلی این آتشکده شما با تندیسی از شخصی به نام مانکجی لیمجی هاتریا روبرو می شویدف این شخص هندی تبار به نمایندگی از آتشکده زرتشتیان پارسیان هندوستان در دوره قاجاریه به ایران آمده و با سرمایه خود ساختمان ها و مراکز مذهبی بسیاری را در شهرهای یزد و کرمان ایجاد کرد.

آتشکده زرتشتیان یزد

آتش ورهرام چیست

مهم ترین ویژگی این آتشکده وجود شعله آتشی که طی 1500 سال به طور پیوسته روشن بوده و در بین پیروان این دین از احترام خاصی برخوردار است، آتش در دین زتشت و پیروان اهواز مزدا به عنوان مهم ترین نماد محسوب می گردد.

قوانین نگهداری ورهرام

به طوری که در متون مذهبی اوستا از آتش به عنوان فرزند اهورا مزدا نام برده شده و نگهداری از آن دارای قوانین خاصی می باشد، به طوری که هیچ کس نباید به آتش ورهرام بدمد و باعث آلودگی آن شود حتی شعله بان این اتش در هنگام رسیدگی به این شعله باید از نقاب مخصوص خود جهت نظافت استفاده کنید که بازدم این شخص به آتش ورهام برخورد نکند، شیوه تهیه آتش ورهرام در قوانین زرتشتیان بسیار دشوار بوده به طوری که برای بر پایی آتش ورهرامی بایستی 15 آتش دیگر زیر مجموعه این شعله شانزدهم قرار گیرد که هر کدام نماد یک چیز مقدس در دین زرتشت می باشد و در قوانین این نوع آتش باید همیشه روشن باشد.

آتشکده زرتشتیان یزد

ورهرام در دوره ساسانیان

در دوره حکومت ساسانیان در ایران سه آتش مهم و قدیمی وجود داشت که یکی از آنها آتش ورهرام بود، ورهرام به معنای آتش پیروزی می باشد که در آن زمان در شهر کاریار استان فارس قرار داشت، در قرن دهم میلادی آتش ورهرام برای در امان ماندن از گزند مهاجمین به شهر یزد و آتشکده بزرگ آن دوره این شهر منتقل گردید،  دوباره در سال 490 شمسی این اتشکده توسط مهاجمین به خاک وطن از بین رفت و این آتش توسط زرتشتیان به غاری در کوه های یزد برده شد، پس از گذشت سی سال دوباره آتش ورهرام جهت در امان ماندن از گزند دشمنان به روستایی برده شد و از آن دوره تا 250 سال بعد در روستاهای مختلف نگهداری می شد.

آتشکده زرتشتیان یزد

انتقال ورهرام به روستا

در سده هفتم شمسی در شهر اردکان یزد روستایی توسط زرتشتیان ایجاد گردید و تمام پیروان این دین و آتش مقدس ورهرام به این روستا منتقل گردیدند، نام این روستا در گذشته ترک آباد بود و تا 300 سال مرکز زرتشتیان مقیم ایران بود تا اینکه دوباره در سال 1190 شمسی این روستا تخریب گردید ،  اتش ورهرام به خانه یکی از بزرگترین موبدان زرتشت به نام موبد تیرانداز گرشاسب منتقل شد و سرانجام پس 800 سال نقل و انتقال و آزار و اذیت زرتشتیان در ایران در دوره پهلوی اول دستور ساخت آتشکده زرتشتیان یزد داده شد و آتش ورهرام برای همیشه در امان ماند تا به امروز.

چگونه از آتش ورهرام بازدید کنیم

آتش ورهرام در این محل در یک ظرف فلزی بزرگ و بالاتر از سطح زمین در یک اتاقک دور از نور خورشید نگهداری می شود، اتاق هایی از تمام جهات به آتش منتهی می شود که محل دعا و نیایش زرتشتیان می باشد،  در آئین زرتشت به فردی که مسوول نگهداری از آتش می باشد هیربد گفته می شود ، این آتش بان بوسیله هیزم های درختان بادام و گردو در طول روز سه مرتبه این تش را زنده نگاه می دارد ، شما و هیچ فردی نمی تواند به آتش نزدیک شود و از پشت یک محفظه شیشه ای می توانید ورهرام را ببنید.

نکته 

در هنگام مراجعه به آتشکده زرتشتیان یزد شما به دو ورودی غربی و شرقی مواجه می شوید، ورودی شرقی مخصوص مردم عادیست و ورودی غربی مخصوص پیروان دین زرشتت.

سخن پایانی

شما می توانید سفرنامه های خودتون رو از بازدید از آتشکده یزد به نام خودتون در اولین داشنامه گردشگری آنلاین در ایران، این تودی منتظر کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا