aad0f3ad-933f-4034-8baa-493de507a385

قلعه انار یا کهنوژ انار

قلعه انار استان کرمان
ezgif-1-eca2962dc6

قلعه انار بی شک از بیرون زیباترین قلعه تاریخی به جا مانده از ایران قدیم است که دقیقا در مرکز شهر انار ، استان کرمان قرار دارد و امروزه با توجه به اینکه در فهرست میراث ملی هم به ثبت رسیده گردشگران فراوانی از آن بازدید به عمل می آورند ، اگر در این شهر آدرس اینجا را از بومیان بپرسید شاید به شما آدرس کهنوژ را دهند که در واقع این همان قلعه اناری است که ما در این مقاله به معرفی مفید آن پرداخته ایم .

حتی در برخی کتب تاریخی نام اینجا ارگ قلعه انار ذکر شده است که نشان از عظمت ، معماری زیبا و اهمیت این مکان در آن قرن ها داشته است ، نکته جالب سالم باقی ماندند دیوارهای عظیم و مرتفع قلعه می باشد که هر بیننده ای را مبهوت خودش می کند ، در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری ایران و در این مقاله با یکی از بهترین جاذبه های گردشگری کرمان همراه راهنمای بازدید آن اشنا خواهید شد.قلعه انار استان کرمان

قلعه انار

قلعه انار یا ارگ انار از همه نقاط این شهر قابل رویت است و علت آن قرار گیری بر روی تپه ای تاریخی می باشد ، تقریبا این مکان به یک نماد برای این شهرستان تبدیل شده و در طول سال گردشگران داخلی و خارجی زیادی به آن مراجعه می کنند ، برخی از بومیان اینجا عقیده دارند که از این مکان به نقاط مختلف شهر راه های زیر زمینی وجود داشته تا در حین جنگ سربازان و مردم بتوانند براحتی جا به جا شوند .

تاریخچه قلعه انار

تاریخچه قلعه انار به قرن سوم هجری قمری بر می گردد و بیشتر در دوران سلجوقیان مورد استفاده قرار گرفت ، به گفته محققین مردم تا سال ۱۳۰۵ شمسی در این محل زندگی می کردند که به تدریج با تخریب و گسترش شهر انار از آن خارج شدند ، کاربری اصلی این مجموعه نظامی بوده و این موضوع را می توان از تعبیه برجک های نگهبانی مرتفع براحتی فهمید .

سبک معماری کهنوژ انار

سبک معماری کهنوژ انار با کاربری کاملا نظامی بوده است ، اینجا دقیقا روی یک تپه مشرف به تمام نقاط دوردست ساخته شده تا قبل از پاتک سرابازن دشمن ، ایرانی ها متوجه آن شوند ، زمین اصلی این محل به شکل یک مستطیل پیچ خورده است که در دور تا دور آن تعداد ۹ برجک نگهبانی ۹ متری دیده می شود ، همچنین برای رفاه حال مردم و فرماندهان در داخل این مکان اتاق هایی برای استراحت سربازان ، خانه های مسکونی کوچک ، آب انبارهای متعدد ، یک زندان ، اتاق شاه نشین ویژه خانواده فرمانده ، راهروهایی برای ورود و خروج مردم ، درب ورودی بزرگ طراحی شده است .

قلعه انار استان کرمان

تخریب قلعه انار

قلعه انار در حمله وحشیانه مغول ها به ایران و پس از آن محاصره تاریخی افغان ها در مرکز ایران بسیار مورد تخریب قرار گرفت به طوری که خیلی از مردم از زندگی داخل آن نا امید شده و مجبور به ترک این محل گردیدند ، آخرین مرتبه در حمله سربازان روسی به منطقه استان کرمان اینجا مورد برخورد توپ های جنگی متعددی شد و خیلی از اتاق هی داخلی از جمله بخش اصطبل ، تویله و انبارهای آن تخریب شد .

مرمت کهنوژ

بعد از اینکه این محل در سال ۱۳۸۹ خورشیدی به فرهست میراث ملی ایران در استان کرمان اضافه گردید ، مسوولین بخت با صرف بودجه ای عالی این مکان را به بهترین نحو ممکن مرمت و بازسازی کردند تا امروزه محلی برای علاقه مندان به اماکن تاریخی تبدیل شود .

امکانات رفاهی

در داخل این مجموعه متاسفانه امکانات رفاهی خوبی در خور شان گردشگران دیده نمی شود و تنها می توان به امکاناتی که خود شهر انار دارد از جمله سفره خانه های سنتی ، رستوران ها ، هتل ها ، مراکز اقامتی و فروشگاه های متعدد اشاره کرد که در صورت لزوم می توانید از آنها استفاده نمایید .

شرایط آب و هوایی

شرایط آب و هوایی استان کرمان به طور کلی گرم و خشک بوده که البته در طول فصول سرد سال کمینه و بیشینه هوا در طول روز تا شب بسیار تغییر می کند ، از همین رو بهترین فصل ها برای بازدید از این محل و شهر انار فصل بهار و اوایل پاییز می باشد .

چگونه به انار بروم ؟

برای مراجعه به انار در شهر کرمان ، مرکز همین استان وارد جاده فرعی شهرستان انار شوید تا با عبور از ۴۵ کیلومتر به ورودی شهر برسید ، پس از آن با دنبال کردن تابلوهای قلعه یا پرسجو از بومیان خونگرم این محل براحتی می توانید به درب ورودی کهنوژ برسید .

سخن پایانی

شما می توانید نظرات ، سوالات و تجربیات سفرتان را در بخش زیر کامنت کنید .


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=29959
banner1

سمیرا ابریشمی

دلیل خنده های هر روزه ام آشنایی با تیم این تودی و فرهنگ گردشگریه که البته تجربیات خود در سفرهای متعدد باعث شده زندگی روتین و شادی داشته باشم .

مطالب مرتبط
ارگ کهن‌دژ توس
مهری شاپوری
0 دیدگاه
برج ساعت مسجد جامع یزد
بهنام خیریه
0 دیدگاه
قلعه بیرجند
فاطمه سادات حسینی
0 دیدگاه
بافت تاریخی اردکان
آیدا قوام
5 دیدگاه
آسیاب وزیر یزد
امیر رضا شاهرخی
0 دیدگاه
ارگ شیخ بهایی نجف آباد
مهدی خانی
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس