خانه / منطقه بند پی بابل

منطقه بند پی بابل

منطقه بند پی بابل

منطقه بند پی بابل با لقب مرکز طبیعت گردی استان مازندران دارای روستاهای دیدنی، ییلاق، آبشار و محبوب ترین جاذبه های طبیعی در بین مردم می باشد، بند پی به دو قسمت بند پی شرقی و بند پی غربی متشکل از روستاهای فیروزجاه، فیلبند، خوشرود پی، شهیدآباد با مرکزیت گلوگاه است،

بند پی یعنی چه؟

بند پی در معنای لغوی از دو کلمه بند + پی یعنی منطقه مرتفع و سرزمینی جلگه ای می باشد که امروزه در آن انواع و اقاسم ویلاهای اجاره ای برای مسافران ساخته شده است.

تاریخچه بند پی

در کتب تاریخی نام چلاو به چشم می خورد، سد چلاو امروزه از جاهای دیدنی جنوب بابل می باشد که در عصر صفویه برخی پادشاهان آن سلسله برای تفریحات تابستانی راهی آنجا می شده اند که امروزه ده ها روستا در آن وجود دارد که بومیان به کشاورزی، باغداری و دامداری مشغول هستند.

جاذبه های گردشگری منطقه بند پی

در این بخش با بهترین و معروف ترین جاذبه های گردشگری منطقه بند پی بابل آشنا خواهید شد که به شرح زیر است :

روستای فیروزجاه با مزارع پلکانی

روستای فیروزجاه بابل

روستای فیروزجاه از زیباترین روستاهای مازندران و جاذبه های گردشگری بابل می باشد که یشتر بابت مزارع شالی پلکانی اش در بین علاقه مندان به جاذبه های طبیعی به شهرت رسیده بود اما در نقطه ی مقابل جاده فیروزجاه به گلیران که در مسیر این روستای ییلاقی واقع شده دارای مجموعه ای از مکان های دیدنی نظیر جنگل های سرسبز، آبشار و برخی رستوران های محلی است.

فیلبند با جنگل ابر و طبیعت بکر

تاریخچه فیلبند

برای مراجعه به فیلبند مازندران کافیست خود را به جنگل هراز برسانید و از آنجا پس از طی چند کیلومتر تابلوی راهنمایی روستای فیلبند را مشاهده خواهید کرد و باید وارد فرعی این روستا شوید ، کیفیت این جاده در حد معمولی و خوب می باشد و ارزش این را دارد که با سرعتی آهسته وارد آن شوید.

ییلاق شیخ موسی

روستای ییلاقی شیخ موسی

در شرق بابل در حدود ۶۰ کیلومتری بابل روستای ییلاقی شیخ موسی قرار دارد که از زیباترین روستاهای ایران نامبرده می شود، این ییلاق علاوه بر خانه های مخصوص شمالی دارای آبشارها،آب های معدنی و کوه های متعددی است که بر زیبایی روستا افزوده اند پیشنهاد این تودی سفر در فصل تابستان به ییلاق شیخ موسی بوده چرا که از تمامی زیبایی های آن می توانید بهره ببرید مسیر رفتن به روستای شیخ موسی از بابل به گلوگاه و سپس از آنجا حدود ۴۰ کیلومتر تا ییلاق فاصله می باشد.

آبشار شی الیم

آبشار شی الیم

در دو کیلومتری جنوب شرقی روستای گاوزن محله آبشاری وجود دارد که آن را با نام آبشار شی الیم می شناسند، این آبشار تقریبا ارتفاع ۳۰ متری را دارا می باشد که از بین صخره های زیبای خود به طرف پایین سرازیر می شود، نکته جالب در این آبشار وجود حوضچه های پلکانی است که آب طبقه به طبقه به آنها می ریزند و منظره فوق العاده ای را ارمغان می اورد، برای مشاهده این شاهکار خلقت می توانید از جاده بابل به گلوگاه،جاده سیرباغ و سپس ورود به گاوزن محله استفاده کنید.

دریاچه سد شیاده

دریاچه سد شیاده

دریاچه سد شیاده بابل از جاذبه های طبیعی بند پی غربی استان مازندران می باشد که در نیمه اول سال امکانات تفریحی و توریستی خوبی نظیر قایق های پدالی و فروشگاه دایر می شود، مسیر رسیدن به سد شیاده مزارع برنج زیبایی مشاهده یم شود که در فصل هار به بهرتین شکل خود در می آیند، پوشش گیاهی اطراف سد شیاده با چشم هر بیننده ای بازی می کند،سد شیاده سدی از نوع خاکی با هسته رسی در روستای شیاده می‌باشد که در سال ۱۳۷۸خورشیدی افتتاح گردید. اینجا برای پیک نیک، طبیعت گردی و تفریح در ایام نوروز، سیزده بدر و روزهای داغ تابستان مناسب است.

جنگل شیاده

جنگل شیاده بابل

در نزدیکی دریاچه چلیوم جنگل شیاده واقع شده است که نمای زیبایی از سد شیاده را قابل مشاهده است در حدود ۳۵ کیلومتری غرب بابل قرار دارد، از جنگل هایی است که اطراف سد شیاده را احاطه کرده است و مکانی خوب برای برپایی کمپ و استراحت روزانه است، در روستایی به همین نام که دارای اثار صنایع دستی مختلفی بوده و پیشنهاد ما به عنوان یکی از گزینه های سفر به استان مازندران و بابل می باشد.

جنگل ویوج شیاده

جنگل ویوج شیاده بابل یک محیط جنگلی سر سبز با جاذبه های طبیعی دیدنی در مزارعی بالغ بر بیست هکتار می باشد که کمی از روستای شیاده پایین تر است، معمولا با شروع روزهای گرم تابستانی مسافرانی که به مکان های دنج و خلوت علاقه دارند با تجهیزات پیک نیک راهی ویوج می شوند تا ساعاتی در دل طبیعت انرژی از دست رفته خود را بدست آورند، اگر حالشو داشته باشید می توانید به شیاده مراجعه کنید تا یک نوشیدنی داغ یا خنک در چایخانه سنتی سرای کلبه میل کنید.

آبشار درازکش

آبشار درازکش بابل

آبشار درازکش بابل از جاذبه های طبیعی بابل واقع در یکی از زیباترین روستاهای ایران با نام روستای درازکش می باشد که با ارتفاع هفت متری اش در نیمه اول سال به مقصدی برای طبیعت گردی و پیک نیک تبدیل می شود، اگر از آبشارهای پر آب خوشتان می آید پیشنهاد می کنیم در اوایل پاییز یا اوایل تا اواسط بهار به این مکان سفر کنید، از آنجایی که رسیدن به آبشار درازکش بابل نیاز به هشتصد متر پیاده روی دارد بهتر است تجهیزات لازم را در این گردش همراه داشته باشید.

جنگل های هیرکانی

جنگل های هیرکانی ایران

جنگل های هیرکانی ایران از آنجایی اهمیت پیدا می کند که در دنیا نظیر آن به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد، محققین این پدیده را در منابع علمی با نام جنگل فسیل های زنده یا موزه فوق طبیعی نام می برند، نام هیرکان در زبان پارسی باستانی به نام شهرستان گرگان خطاب می شده که در آن سالها ورکان و در برخی منابع دیگر جرجان یاد شده است، از آنجایی که این نود درختان در آب و هوای خیلی سرد از بین می روند نیاز به مکان جغرافیایی برای در امان ماندن از سوز سرما می باشند و از این حیث شمال ایران با آب و هوای معتدل و ارتفاع مناسب نسبت به آب دریا محل ایده آلی برای انهاست.

سخن پایانی

حال که با منطقه بند پی بابل مازندران آشنا شدید خوب است بدانید همراه داشتن تجهیزات طبیعت گردی، رعایت قوانین رانندگی در جاده های نیمه خطرناک منطقه و کمک از بومیان را در دستور برنامه طبیعت گردی خود قرار دهید، منتظر سوالات و تجربیات شما هستیم.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=70145

فاطمه سادات حسینی

مطالب مرتبط
تور کویر یزد را با رویال تریپ تجربه کنید
مریم عبداللهی
0 دیدگاه
گذر گردشگری آب و آتش تهران
پروانه ماندگار
0 دیدگاه
اقیانوس پارک یا آکوا پارک تهران
پروانه ماندگار
0 دیدگاه
آب‌نمای پارک آب و آتش تهران
مریم عبداللهی
0 دیدگاه
بوستان بنادر پارک آب و آتش تهران
مریم عبداللهی
0 دیدگاه
پارک بوستان نوروز تهران
مریم عبداللهی
11 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس