تصاویر کاخ موزه باغچه جوق ماکو

عمارت و کاخ موزه باغچه جوق ماکو با تاریخچه | راهنما

کاخ موزه باغچه جوق ماکو

کاخ موزه باغچه جوق ماکو با سبک معماری ایرانی – اروپایی اش در بین گردشگران ایرانی و خارجی استان آذربایجان غربی از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد، در عمارت اصلی این باغ موزه سردار ماکو برقرار می باشد که اشیای تاریخی و آثار دیدنی بسیاری را درخودجای داده است، در این مقاله با سبک معماری، تاریخچه ، آدرس و قیمت بلیط ورودی کاخ موزه باغچه جوق ماکو اشنا خواهید شد، همراه این تودی باشید.

 • آدرس موزه باغچه جوق : کره زمین، قاره اسیا، ایران، استان آذربایجان غربی، روستای باغچه جوق، خیابان سردار
 •  ساعات بازدید : همه روزه از 9 صبح الی 16 به غیر از ایام تاسوعا ، عاشورا، 25 شوال، 28 صفر، 14 خرداد و 13 فروردین
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 2 الی 3 ساعت
 • ویژگی های بارز : زیباترین کاخ ایرانی غرب کشور
 • قدمت باغچه جوق : 1243 هجری شمسی
 • ثبت در میراث ملی و یونسکو : در سال 1375 با شماره 1739 در ایران
 • قیمت بلیط ورودی : ایرانی 3 و خارجی 15 هزار تومان
 • سبک معماری : ایرانی – روسی
 • امتیاز در این تودی : 4.4 از 5
 • امکانات رفاهی و دیدنی : باغ زیبا، طبیعت بکر، معماری کم نظیر، موزه های متعدد، لوازم لوکس تاریخی، سرویس بهداشتی، راهنمای گردشگری، اطلاعات ، تاکسی سرویس
 • نکات منفی بازدید : دوری از شهر ارومیه و ماکو
 • لوازم مورد نیاز سفر : وجه نقد، کارت بانکی، موبایل، مونوپاد، کفش راحتی، لباس مناسب فصل
 • Address : Sardar Street, Baghche Jug, West Azerbaijan Province, Iran

تصاویر کاخ موزه باغچه جوق ماکو تصاویر کاخ موزه باغچه جوق ماکو

کاخ موزه باغچه جوق ماکو

این عمارت و موزه کم نظیر در روستایی با نام باغچه از توابع شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی واقع شده است، شاید از خود بپرسید که جوق به چه معناست ؟ در لفظ لغوی ارامنه جوق به معنای دهکده می باشد ، این عمارت در زمینی با مساحت 11 هکتار در دوره حکومت قاجارها و در نزدیکی مرز بازرگان ساخته شد ، سازنده این باغ اقبال السلطنه ماکویی بوده که این عمارت را در عرض سی سال به زیباترین تزئینات ایجاد کرد.

تصاویر کاخ موزه باغچه جوق ماکو تصاویر کاخ موزه باغچه جوق ماکو

تاریخچه کاخ موزه باغچه جوق ماکو

گرچه خیلی ازمردم فکر می کنند این عمارت زیبا بدست اقبال السلطنه ساخته شده است اما در واقع ساخت آن از دوره پدر وی آغاز شد که با سی سال گذشت زمان و فوت پدرش، سردار ماکو توانست پروژه خانوادگی اش را به اتمام برساند، پس از فوت وی این بنا دست به دست بین نوادگان سردار ماکو چرخید تا اینکه در سال 1352 شمسی دولت تصمیم به خرید آن را گرفت تا در زمینه میراث فرهنگی از آن استفاده نماید.

READ  پارک کوهسنگی مشهد با آدرس و تصاویر | راهنما

با وجود وقایع متعدد سیاسی در ایران این بنا تا سال 1375 از دور توجهات خارج بود تا اینکه در آن سال با یک حرکت استراتژیک به فهرست میراث ملی ایران اضافه شد و با مرمت درب های آن به روی علاقه مندان به تاریخ و معماری بازگشایی شد.

تصاویر کاخ موزه باغچه جوق ماکو تصاویر کاخ موزه باغچه جوق ماکو

سبک معماری عمارت باغچه جوق ماکو

اصلی ترین سبک معماری که در ساخت باغچه جوق استفاده شد معماری روسی می باشد که از کم نظیر ترین سازه هایی با این معماری در ایران است، زمین این باع به طور کل یازده هکتار می باشد و در آن یک حوض زیبا ، فضای سبز، هشتی بی نظیر ورودی، عمارت اصلی مجموعه، ساختمان آشپزخانه و کلی بخش دیدنی دیگر وجود دارد.

تزئینات باغچه جوق

بر تزئینات کاخ موزه باغچه جوق ماکو از گچ بری های زیبا، اینه کاری، نقاشی و اثار مینیاتوری قرآنی و تصاویری از وقایع مهم تاریخی و خانواده ساکنین استفاده شده تا چهره همه سازه را با ترکیب طبیعت بکر بیرونی اش دو برابر زیبا کند، همچنین سردار ماکو و خانواده ثروتمندش برای دکوراسیون داخلی لوازم خود را از کشورهای روسیه، فرانسه، لهستان، اتریش و بهترین شهرهای ایران تهیه کردند تا امروزه از مجلل ترین کاخ های تاریخی غرب ایران را شاهد باشیم.

فضای سبز باغچه جوق

نزدیکی عمارت مجموعه به عمارت های کلاه فرنگی دیگر ایران باعث شده که برخی مردم آن را با نام عمارت کلاه فرنگی ماکو بشناسند، در باغ این جاذبه تعداد زیادی درختان تاریخی و کهنسال از رزدآلو، اقاقیا، گلابی و سیب، بادام و گیلاس فضای دلنشینی به کل باغ داده اند.

علاوه بر رودی زیبا در مرکز باغ دو حوض بیضی شکل در شرق و غرب این مجموعه طراحی شده اند تا آب را در آن سالها که از رودی نزدیک تامین می شده درخود جمع کنند، سنگ فرش های کم نظیر، موزاییک ، آجرهای زیبا و فضای سبز جالب انگیز از دیگر دیدنی های موجود در محیط بیرونی عمارت هستند.

READ  موزه بزرگ یا مردم شناسی بندرعباس | هزینه و راهنما

در مقابل درب ورودی مجموعه که قرار گیرید پنجاه به جهت غرب حرکت کنید یک ساختمان دیگر مشاهده خواهید کرد که در گذشته کاربری آشپزخانه سلطنتی باغ را ایفا می کرده است، این ساختمان بالاتر از سطح زمین باغ ساخته شده و امروزه دفتر اصلی میراث فرهنگی در آن می باشد که در کنار خود سازه های دیگری نظیر حمام، آب انبار ، اصطبل و سرویس های بهداشتی وجود دارند و البته جملگی رو به تخریب هستند.

تصاویر کاخ موزه باغچه جوق ماکو تصاویر کاخ موزه باغچه جوق ماکو

طبقه همکف باغ موزه باغچه جوق

با ورود به طبقه همکف کاخ موزه باغچه جوق ماکو با عمارت کلاه فرنگی باغ شما می توانید از 4 بخش دیدنی شامل موزه مردم شناسی ماکو، موزه عکس، موزه آثار باستانی و اتاق موزه پادشاهی دیدن فرمایید، این سالن طوری ساخته شده است که در هنگام شب و حمله دشمنان در پشت هر درب چاله ای یک متری وجود داشته باشد و با عبور و مرور دشمنان در طول شب صدای آنها به طبقات بالا برسد.

تصاویر کاخ موزه باغچه جوق ماکو تصاویر کاخ موزه باغچه جوق ماکو

دیدنی های کاخ موزه باغچه جوق ماکو

حال که با محیط بیرونی باغ اشنا شدید سری به داخل عمارت می زنیم ، اولین اتاقی که توجه شما را جلب می کند اتاق چهره ها می باشد، در این اتاق که با تم صورتی رنگ خود که نشات گرفته از پنجره های رنگی آن است و قابلیت حشره کشی دارد شما می توانید از یک کمد تاریخی ساخت کشور اروپایی اتریش و یک دست مبلمان چوبی نادر با پشم ابریشمی دیدن کنید.

در ورودی عمارت هم با 11 پلکان سنگی زیبا ، دو ستون زیبا با گچ بری های جزئی و تصویر سردار ماکو روبرو خواهید شد، در ادامه با سایر بخش های کاخ موزه باغچه جوق ماکو و عمارت کلاه فرنگی باغچه جوق آشنا خواهید شد ، همراه ما باشید :

تصاویر کاخ موزه باغچه جوق ماکو تصاویر کاخ موزه باغچه جوق ماکو

شاه نشین باغچه جوق

شاه نشین اصلی مجموعه با دو اتاق در سمت راست و چپ اش و همچنین قابلیت ضد صدا بودن دیوارهای آن از بهترین بخش های دیدنی سازه هستند، در این اتاق یک وسیله گرمایشی روسی و نفتی، چندین جا شمعی و تعدادی صندلی روبرو خواهید شد تا کمی با وسایل تاریخی ارتباط برقرار کنید.

حوضخانه باغچه جوق

از جذاب ترین بخش های دیدنی کاخ موزه باغچه جوق ماکو ، اتاق حوضخانه آن مذین به تعداد زیادی آینه ، یک حوض خنک کننده در مرکز اتاق و بخش هایی سنگی برای نشستن می باشد، این اتاق دارای تعداد ابنمای قدیمی و سه درب ورودی و خروجی در مواقع اضطراری است.

READ  دهکده آبی پارس تهران با اتاق برف ، سونا و سرسره

تصاویر کاخ موزه باغچه جوق ماکو تصاویر کاخ موزه باغچه جوق ماکو

سالن پذیرایی باغچه جوق

این سالن در گذشته کاربی برگزاری جشن و میهمانی داشته و امروزه در آن وسایلی از قبیل مبلمان های چوبی تاریخی ساخت کشور فرانسه، آینه بزرگ، دیوارهای ضد صدا، لوسترهای روشنایی، چندین ظرف کریستالی اتریشی و روسی و یک میز ناهارخوری در معرض نمایش عمومی می باشند.

اتاق خواب عمارت باغچه جوق

از دیگر دیدنی های کاخ موزه باغچه جوق ماکو در استان آذربایجان غربی ، اتاق خواب آن است که با رنگ روغن و شومینه چوبی با چشم هر گردشگری بازی می کند، این اتاق دارای ده پنجره چوبی و شمبک به بخش های مختلف باغ می باشد و در آن تعداد پشتی ابریشمی تاریخی، یک کمد البسه ساخت کشور اتریش، تخت خواب چوبی اتریشی، یک کمد دراور لهستانی و لوستر زیبای روسی قرار دارند.

تصاویر کاخ موزه باغچه جوق ماکو تصاویر کاخ موزه باغچه جوق ماکو

سالن موزه خانوادگی سردار ماکو

در این سالن شما با عکس هایی تاریخی از خانواده و پدر سردار ماکو روبرو خواهید شد که در کنار آن یک دست مبلمان چوبی نقره ای رنگ، جا شمعی و لوسترهای ساخت کشور فرانسه، میز جلسات و یک کمد برای نمایش و بازدید گردشگران قرار داده اند.

سالن ناهارخوری سلطنتی

این سالن کاربری شخصی داشته و فقط خانواده مجموعه حق استفاده از ان را داشتند، آثار مینیاتوری، گچ بری های ایرانی و روسی، آینه کاری و میز ناهارخوری قدیمی از دیدنی های اتقاق ناهارخوری یا اتاق سبز هستند.

سالن شاه نشین دوم

این سالن برای برگزاری جلسات کوچک تر ساخته شد و دسترسی خوبی به مناظر بیرون باغ و تالار مجموعه دارد که در آن چندین چراغ گرمایشی نفتی تاریخی و یک مبل چوبی ساخت کشور اروپایی لهستان نگهداری می شود.

تصاویر کاخ موزه باغچه جوق ماکو تصاویر کاخ موزه باغچه جوق ماکو

بیوگرافی سردار ماکو

اقبال السلطنه که در کتب تاریخی و بین مردم بومی آذربایجان به سردار ماکو شهرت دارد در سال 1243 شمسی در خاننواده ای به دنیا آمد که پدرش ریاست ایل مشهور بیات که حافظین امنیت غرب ایران بودند به دنیا آمد، بعد از وفات پدرش سردار ماکو تصمیم به ارتقای ماکو و شهرهای اطراف آن گرفت و از همین رو اقدامات شگفت انگیزی نظیر ساخت و ساز تعداد زیادی مدرسه را انجام داد.

READ  تندیس زئوس و معبد زئوس در المپیا یونان و علت تخریب مجسمه | این تودی

اقدامات سردار ماکو یا اقبال السلطنه با مخالفت خان های حاکم در دهکده های نزدیک روبرو شد و هزاران نفر بهمخالفت با وی پرداختند، سردار ماکو مجبور به ترک دیار خود گرفت ولی پس از گذشت سالها و فوت مظفرالدین شاه قاجار دوباره به ایران بازگشت و انتقام خود را از اکثر خان ها گرفت، وی در دوره حکومت پهلوی اول با ترفندهای سیاسی راهی زندان شد و در همانجا از دنیا رخت بر بست.

امکانات رفاهی باغچه جوق

برای رفاه حال گردشگران در این کاخ موزه راهنمای گردشگری، کاتالوگ هایی به زبان انگلیسی، سرویس بهداشتی، غرفه صنایع دستی و سوغاتی، فروشگاه و تاکسی رسویس در نظر گرفته شده است تا در حین سفر دچار مشکل نشوید.

چگونه به کاخ موزه باغچه جوق ماکو بروم

برای مراجعه به موزه باغچه جوق وارد جاده ماکو به بازرگان شوید و با طی کردن مسیری دو کیلومتری با مشاهده تابلوی روستای باغچه جوق وارد همان فرعی شوید تا با طی کردن مسیری 4 کیلومتری به درب اصلی مجموعه برسید.

سخن پایانی

شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را درباره کاخ موزه باغچه جوق ماکو آذربایجان غربی از بهترین جاذبه های گردشگری این استان را در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گردشگری این تودی با دیگران به بحث بگذارید.

بیشتر بخوانید

6.8
نقد و بررسی این تودی

بررسی شده توسط ترلان کمیلی

ارزش تاریخی

8.5

ارزش معماری

8

مسیر و دسترسی

5.5

امکانات رفاهی

6.7

شرایط نگهداری

5.2
مزایا

 • از زیباترین کاخ موزه های غرب کشور
 • ثبت میراث ملی ایران
معایب

 • مسیر دسترسی دشوار

2

1

ترلان کمیلی

بسیار سفر باید کرد تا پخته شود خامی

پاسخی بگذارید

مطالب مرتبط

جاذبه های گردشگری ارومیه