روستای بوژان نیشابور

روستای بوژان نیشابور با آبشار ، چشمه ، جنگل و راهنمای گردشگری | این تودی

جاذبه های گردشگری مشهد

معرفی روستای بوژان

روستای بوژان نیشابور از بهترین منطق تفریحی و طبیعی این شه توریستی در استان خراسان رضوی می باشد ، فاصله آن تا خود شهر بیست کیبومتر بوده که در دامنه کوه بینالود ، مرتفع ترین قله این استان واقع شده است ، این دهکده در بین 10 روستای پلکانی و زیبای کشور قرار دارد که با دارا بودن آبشار ، تعدادی چشمه و جنگل انتخاب ایده آلی برای سفرهای شماست .

روستای بوژان نیشابور

اطلاعات بوژان

جمعیت این دهکده در آخرین آمار رسمی کشور 270 خانواده می باشد که جملگی پیروان اسلام با مذهب شیعه هستند ، اکثر مردم این منطقه یا سید هستند و یا سادات و اعتقادات مذهبی اصیل خود را حفظ کرده اند ، اکثرا بومیان به مشاغلی نظیر کشاورزی ، دامداری ، باغداری و گردشگری مشغول هستند ، در حین برپایی نماز مسجد بوژان کیپ تا کیپ پر می شود و بسیار با شکوه به دیدار ایزد منان می روند ، در ادامه معرفی روستاهای ایران و در این مقاله با راهنمای سفر به روستای بوژان نیشابور اشنا خواهید شد ، با این تودی همراه باشید .

 • آدرس روستای بوژان : کره زمین ، قاره آسیا ، ایران ، خراسان رضوی ، نیشابور 
 • ساعات بازدید : شبانه روزی
 • میانگین بازدید : 4 الی 24 ساعت
 • هزینه ورودی : رایگان
 • قدمت : قرندوم هجری قمری
 • معماری : پلکانی نا منظم
 • امتیاز : 4.6 از 5
 • امکانات : سرویس بهداشتی ، مسجد ، فروشگاه ، درمانگاه ، نانوایی ، آنتن دهی موبایل
 • دیدنی ها : آبشار ، رودخانه، قلل متعدد ، چشمه ، جنگل ، امامزاده ، گونه های نادر گیاهی و جانوری 
 • لوازم سفر : وجه نقد ، کارت بانکی ، موبایل ، زیرانداز ، کیسه خواب ، چادرمسافرتی ، لوازم خواب ، وعده های غذایی ، آب آشامیدنی ، لوازم سرگرمی ، آتش افروز ، هیزم ، کارت شناسایی ، پاوربانک ، شارژر ، کوله پشتی ، کفش کوهنوردی ، لباس شنا ، پلاستیک زباله ،لباس اضافه ، داروهای مسکن عمومی
 • فصل سفر : بهار – تابستان
 • دیدنی های نزدیک : منطقه حفاظت شده بینالود ، آبشار بوژان ، روستاهای نزدیک
 • Address : iran , neyshaboor , boojan
READ  پینت بال پرسپولیس اصفهان با هزینه و راهنمای تفریح | این تودی

روستای بوژان نیشابور

روستای بوژان

دهکده توریستی بوژان ، پاتوق همیشگی مردم نیشابور در آخر هفته و ایام گرم سال بشمار می رود که مقصد امروز ما در این تودی خواهد بود ، کل مساحت این منطقه هزار و دویست و بیست و پنج متر مربع بوده که ارتفاع ان از سطح آب های آزاد 1895 متر می باشد و در دسته مناطق ییلاقی قرار گرفته است ، این منطقه با سبک معماری پلکانی و البته نا منظم منازل را به روی هم می باشند که چهر کم نظیری در بین درختان سر به فلک کشیده به خود گرفته است .

روستای بوژان نیشابور

تاریخچه روستای بوژان

قدمت این روستا به قرن دوم هجری قمری بر می گردد و در طول قرنها با توجه به نزدیکی اش به رودخانه خروشان بوژان بارها مورد سیل قرار گرفت و با خاک یکسان شد ، همچنین در سال 1365 خورشیدی هواپیمای مسافربری در نزدیکی ده سقوط کرد و از همان سالها خیلی از بومیان این محل را برای همیشه ترک کردند ، در سالهای اخیر با توجه به شکل زیبای روستا و منازل تاریخی و جذب گردشگران ، رونق دوباره به این محله برگشت و تعدادی از روستائیان به محل قبلی زندگی خود بازگشتند.

روستای بوژان نیشابور

آبشار و رودخانه بوژان

آبشار بوژان و رودخانه بوژان مهم ترین جاذبه طبیعی نیشابور محسوب می شود ، این رودخانه با طول 10 کیلومتر همیشه دارای آب های خروشان بوده و در مسیر خودش تعدادی زیادی آبششار کوچک و بزرگ ایجاد کرده است ، بزگرترین ابشار آن که در فاصله شش کیلومتری از روستا واقع شده با ارتفاع 28 متر بوده که البته مراجعه به آن قسمت نیاز به راهنمای بومی و تجهیزات مناسب است .

READ  آبشار کبودوال علی آباد کتول تنها آبشار خزه ای ایران با راهنما | این تودی

روستای بوژان نیشابور

قله های بوژان

اگر به رشته کوهنوردی علاقه داشته باشید با همراه داشتن تجهیزات این ورزش می توانید قله های مرتفع و زیبای این مکان را فتح کنید ، از معروف ترین قله های نزدیک به روستا می توان به قله شیرباد ، کان مس و گود زرد هستند که به طور میانگین بین 3 الی 3 هزار و 500 متر ارتفاع دارند .

روستای بوژان نیشابور

چشمه های روستای بوژان

تعداد چشمه های معدنی نواحی اطراف این روستا در استان خراسان رضوی رکورد دار می باشد ، به طوری که بیش از 85 چشمه تا کنون یافت شده که مشهورترین آنها شامل چشمه سفید رود ، چشمه آسیاب ، چشمه شکر آب ، چشمه گوری و چشمه لوش آب هستند .

روستای بوژان نیشابور

جاذبه های مذهبی بوژان

این دهکده شامل دو مکان مقدس با نام های امامزاده خواجه گل علی (ع) و امامزاده سلیم (ع) می باشد که سالانه هزاران بومی و مسافر از سراسر کشور برای زیارت به این بقعه ها می روند ، البته دسترسی به آنها نیاز به کمی پیاده روی دارد ، مردم در ایام سوگواری با برگزاری مراسم های شمایل خوانی در روزهای محرم و صفر هر سال جلوه خاصی به خود می گیرد .

روستای بوژان نیشابور

تفریحات روستای بوژان

روستای بوژان دارای بخش های دیدنی و تفریحی متعددیست که بهترین های اون رو به شما در بالا معرفی کردیم ، بهتر است در حین این سفر تجهیزات پیک نیک همراهتان باشد تا در مناطق مختلف زیرانداز خود را پهن کنید ، مناظر طبیعی و زیبای این محل همراه داشتن دروبین عکاسی را برای شما الزامی می کند و همچنین در فصل بهار می توانید انواع گیاهان دارویی را تپه های اطراف جمع آوری کنید .

READ  پردیس سینمایی سیمرغ مشهد با سانس ها ، آدرس و قیمت | این تودی

روستای بوژان نیشابور

سوغات روستای بوژان

روستای بوژان دارای سوغات و صنایع دستی متعددیست که از آن دست می توان به چادر شب ، فرت بافی ، تن بافی ، بقچه و سفره اشاره کرد ، برای حمایت از بانوان و خانواده این تولید کننده این دهکده بهتر است در حین سفر تعدادی از این سوغاتی های با کیفیت را خریداری کنید و به دوستان یا اعضای خانواده هدیه دهید ، همچنین غذاهایی محلی مشهوری نظیر کوکو قارچ ، کله جوش ، فطیر مسکه و بلغور شیر اصلتی بوژانی دارند.

روستای بوژان نیشابور

امکانات رفاهی بوژان

در نیمه اول سال تقریبا هر امکاناتی نظیر فروشگاه ، رستوران ، سفره خانه و منازل اجاره ای محلی وجود دارند که در صوررت تمایل می توانید از آنها استفاده کنید ، همچنین مسجد و سرویس های بهداشتی در مرکز دهکده برای عموم مردم قابل استفاده بوده و در اکثر نقاط آن آنتن دهی موبایل موجود است .

روستای بوژان نیشابور

شرایط آب و هوایی بوژان

این منطقه دارای آب و هوای معتدل و خشک بوده که در فصول سرد سال شاهد بارش چندانی نیستیم ، البته خنکای هوا کمی برای مردم طاقت فرسا خواهد بود و بهترین ماه ها برای سفر به این مکان طبیعی جذاب بین اردیبهشت تا شهریور هر سال است .

روستای بوژان نیشابور

چگونه به بوژآن بروم ؟

برای سفر به این منطقه از شهر نیشابور وارد جاده شمال شرقی شهر شوید تا با طی کردن دوازده کیلومتر به ورودی منطقه برسید ، بهتر است سوخت خودروی خود را تکمیل کنید و تجهیزات ذکر شده را همراه داشته باشید تا دچار مشکل نشوید و یک تفریح جذاب را تجربه کنید .

READ  پارک آبی سرزمین موج های خروشان مشهد با راهنما | این تودی

روستای بوژان نیشابور

سخن پایانی

شما می توانید نظرات ، سوالات و تجربیات سفر خود به این ناحیه از استان خراسان رضوی را در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گفتگو با دیگران به بحث بگذارید ، همچنین به این جاذبه امتیاز جهانی بدهید.

روستای بوژان نیشابور

بیشتر بخوانید

9.3
نقد و بررسی روستای بوژان

بررسی شده توسط کوروش ابریشمی

ارزش تاریخی

9.9

ارزش طبیعی

9.8

امکانات رفاهی

9.3

مسیر و دسترسی

8.6

نسبت هزینه به لذت

9
مزایا

 • زیباترین منطقه تفریحی نیشابور
 • دارای جاذبه های طبیعی عالی
 • دسترسی آسان
معایب

 • ندارد

2

کوروش ابریشمی

اینکه رشته نرم افزار خوندم و هیچ کمکی تو زندگی بهم نکرد داشت نا امیدم می کرد تا بعد از آزمون و خطاهای متعدد با شغل گردشگری آمیخته شدم ، همین که به کارم علاقه دارم ایزد رو شکر می کنم هر روز.

پاسخی بگذارید

جدیدترین مطالب