تصاویر گنبد هارونیه مشهد

گنبد هارونیه مشهد از جاذبه های گردشگری خراسان رضوی | این تودی

جاذبه های گردشگری مشهد

معرفی هارونیه مشهد با تاریخچه، آدرس و تصاویر

هارونیه مشهد در نزدیکی آرامگاه فردوسی در شهر توس از قدیمی ترین سازه های این منطقه توریستی در شهر مقدس مشهد می باشد، گنبد هارونیه از رازآلودترین دیدنی های ایران است که تا به امروز خیلی از موارد آن کشف نشده اند، در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری مشهد و در این مقاله آدرس ، تصاویر، تاریخچه و راهنمای گردش در گنبد هارونیه مشهد را به طور کامل معرفی خواهیم کرد، همراه این تودی باشید.

 • آدرس گنبد هارونیه : کره زمین، قاره آسیا، ایران، استان خراسان رضوی، مشهد، بزرگراه قوچان-مشهد،‌ سه راه فردوسی، حاشیه بلوار شاهنامه، نرسیده به آرامگاه فردوسی، بقعه هارونیه
 • ساعات بازدید : 8 الی 16.30 همه روزه به غیر از تاسوعا، عاشورا، 14 خرداد، 25 شوال، 28 صفر
 • مدت زمان بازدید : 1 ساعت
 • ویژگی ها : رازآلودترین جاذبه گردشگری خراسان
 • قیمت بلیط : ایرانی 2500 و خارجی 15 هزار تومان
 • سبک معماری : آذری
 • ثبت در میراث ملی و یونسکو : در سال 1310 شمسی با شماره 172 در میراث ملی
 • شماره تماس : 05132663825
 • امتیاز در این تودی : 4.1 از 5
 • امکانات رفاهی و دیدنی : معماری زیبا، فضای سبز، سرویس بهداشتی، راهنمای گردشگری، اطلاعات، فروشگاه، دسترسی خوب اتوبوس، تاکسی سرویس، غرفه صنایع دستی
 • نکات منفی بازدید : نامناسب برای افراد سالمند
 • لوازم مورد نیاز سفر : وجه نقد، کارت بانکی، موبایل، مونوپاد، کفش راحتی
 • جاذبه های نزدیک : ارامگاه فردوسی
 • Address : Haruniyeh Mansion, Shahnameh Blvd., Mashhad, Khorasan Razavi Province, Iran

تصاویر گنبد هارونیه مشهد تصاویر گنبد هارونیه مشهد

گنبد هارونیه مشهد

شهر توس در فاصله 23 کیلومتری مرکز شهر مشهد مقدس قرار دارد که اکثر گردشگران به عنوان آرامگاه فردوسی کبیر آن را می شناسند ، در نزدیکی مقبره فردوسی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری مشهد با نام بقعه و گنبد هارونیه مشهد واقع شده است.

READ  دره ستاره ها از زیباترین جاذبه های گردشگری قشم | بلاگ ایرانگردی | این تودی

ثبت ملی هارونیه

این سازه تاریخی در بالاترین نقطه توس قرار دارد و از هر نقطه ای قابل رویت می باشد، اهمیت و معماری زیبای این مکان به قدری بود که در سال 1310 شمسی با شماره 173 به فهرست میراث ملی ایران افزوده گردید، اما این شروع کار بود و با تحقیقات دانشمندان این بقعه به امام غزالی نسبت داده شد که از همین رو دوباره در سال 1382 شمسی با شماره 8944 به فهرست میراث ملی اضافه شد.

تصاویر گنبد هارونیه مشهد تصاویر گنبد هارونیه مشهد

تاریخچه گنبد هارونیه

قدمت این مکان تاریخی به طور دقیق مشخص نیست ، برخی از اسناد آن را به قرن هفتم قمری و برخی آن را به قبل از ورود اسلام نسبت می دهند، خود مردم مشهد این مکان را به هارون ارشید نسبت می دهند که البته از بیخ و بن این مورد اشتباه می باشد ، هارون در سال 173 قمری در بین راه نیشابور و با یک بیماری واگیردار از بین رفت.

معماری بقعه هارونیه

معماری این بنا یکی از دلایلی می باشد که قدمت آن را به قرن هفتم نسبت می دهند، معماری آذری ویژه دوره حکومت سلجوقیان و تیموریان بوده که شباهت فراوانی به معماری دوره ساسانیان هم دارد، خود بومیان خراسان رضوی این محل را با نام های بقعه هارون، گنبد هارون، زندان هارون می شناسند  که امروزه زیر نظر اداره میراث فرهنگی مشهد مقدس می باشد.

تصاویر گنبد هارونیه مشهد تصاویر گنبد هارونیه مشهد

روایت های گنبد هارونیه مشهد

همانطور که در ابتدای مقاله عنوان شد مردم و گردشگران روایت های زیادی از این محل رازآلود بیان می کنند، برخی می گویند این محل زندان هارون بوده و برخی دیگر این محل را آتشکده زرتشتی مربوط به پیش از اسلام می دانند، مهم ترین روایت این است که گنبد هارونیه محل دفن امام غزالی بوده چون هیچ شباهتی به یک زندان و مکانی عربی ندارد.

READ  معرفی آتشکده زرتشتیان یزد با ورهرام آتشی 1500 ساله | این تودی

صوفیان و هارونیه

در دیگر داستان غیر مویق این بقعه تاریخی را محل صوفیان متعصب در قرن های 5 تا 8 هجری قمری می دانند و همچنین مکانی برای برگزاری کلاس های تدریس صوفی گری در آن سالها که همه این ها داستان هایی غیر مستند هستند و بیش از نیمی از تاریخ دانان آن را محل دفن امام غزالی می دانند.

تصاویر گنبد هارونیه مشهد تصاویر گنبد هارونیه مشهد

سبک معماری گنبد هارونیه 

معماری این سازه از تصاویر هوایی کاملا مربع شکل بوده و در ابعاد 20*28 متر بدون استفاده از هیچ کاشی کاری می باشد، استفاده از آجرهای خشتی، ایجاد 4 منطقه شاه نشین و 3 اتاق همه و همه معماری آذری را نشان می دهند، همچنین در بخش های داخلی سازه قسمت هایی نورگیر زیبا دیده می شود که برای روشنایی در طول روز استفاده می شدند.

دیدنی های گنبد هارونیه

در هنگام مراجعه به گنبد هارونیه مشهد در نزدیک آرامگاه فردوسی شما با بخش های دیدنی فراوانی روبرو می شود که در ادامه تک به تک معرفی می شوند :

ورودی هارونیه

ورودی گنبد هارونیه کی محل برای بیرون آوردن کفش ها تعبیه شده که ارتفاع آن تا زیر قوس به 15 متر می رسد ، عرض این ورودی 8 متر بوده که تا درب ورودی 3 متر فاصله دارد، بیشترین مصالحی که در ساخت این قسمت استفاده شده شامل آجرهای خشتی، گچ و ملات ساده هستند .

گنبد هارونیه

از زیباترین بخش های دیدنی این جاذبه گردشگری مشهد گنبد آن است، این گنبد از بالاترین نقطه خود 26 متر تا سطح زمین فاصله دارد که در نوع خود اثری شگرف در تاریخ ایران بشمار می رود، بازدید و ثبت تصاویر از این گنبد را در برنامه گردشگری خود قرار دهید.

READ  سایت موزه عصر آهن تبریز با 38 گور باستانی |هزینه و راهنما

داخل بقعه هارونیه

ساختمان هارونیه شامل سه طبقه و سه اتاق فرعی می باشد ، یکی از این طبقات با عنوان سرداب مجموعه ساخته شده تا در روزهای گرم سال هوای داخل را همانند بادگیرهای یزد خنک کند، در 4 گوشه سازه 4 راه پله پیچ در پیچ طراحی شده که به طبقات بالا دسترسی دارند.

اتاق های هارونیه

در مجموع اتاق ها، پنجره ها،نورگیرها و گنبد این مجموعه کاملا با اصول معماری مقرنس کاری شده اند که جلوه ای با شکوه به خود گرفته اند، در کف ساختمان موزائیک های تاریخی قرار دارد و دیوارهای داخلی آن فاقد هر گونه نقوش مینیاتوری و غیره هستند.

تصاویر گنبد هارونیه مشهد تصاویر گنبد هارونیه مشهد

امکانات رفاهی

برای رفاه حال گردشگران در این منطقه و اطراف آن سرویس بهداشتی، تاکسی سرویس، اطلاعات، راهنمای گردشگری، غرفه صنایع دستی، فروشگاه و صندلی استراحت تعبیه شده است.

چگونه به گنبد هارونیه بروم

برای مراجعه به این جاذبه تاریخی در شهر مشهد با اتوبوس های شماره 202 میدان فردوسی در ایستگاه شاهنامه شماره 63 از آن پیاده شوید تا با کمی پیاده روی به ورودی هارونیه برسید، چنانچه دارای خودروی شخصی هستید آدرس بالا را دنبال کنید.

سخن پایانی

شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را درباره گنبد هارونیه در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گردشگری این تودی با دیگران به بحث بگذارید.

مطالب مرتبط :

2

الهه شاکردوست

با هشت سال سابقه کار در آژانس های هواپیمایی متعدد تهران بیکار شدم ، از اونجایی که گردشگری از علایقم بود نا امید نشدم و با گروه این تودی آشنا شدم ، پیشنهاد می کنم چالش های زندگیتون رو با سفر کاهش بدید.

پاسخی بگذارید

جدیدترین مطالب