امامزاده شاهزاده حسین (ع) قزوین با معماری ، تصاویر ، آدرس و راهنمای بازدید | این تودی

امامزاده شاهزاده حسین قزوین

معرفی امامزاده شاهزاده حسین با تاریخچه

امامزاده شاهزاده حسین (ع) قزوین زیباترین بنای مذهبی در استان قزوین می باشد که در زمره مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر توریستی و تاریخی هم محسوب می شود، این امامزاده زیبا در دوره حکومت صفویان در ایران ساخته شد که با سبک معماری کم نظیرش در بین قدیمی ترین و بهترین امامزاده های ایران قرار دارد، شهر قزوین یکی از 10 شهر تاریخی و گردشگری ایران شناخته می شود که در خود با جای دادن جاذبه های تاریخی و گردشگری متنوع انتخاب ایده آلی برای سفرهای شماست .

اطلاعات بازدید امامزاده شاهزاده حسین (ع)

در این مقاله با آدرس ، تاریخچه، تصاویر، معماری و راهنمای بازدید از امامزاده شاهزاده حسین (ع) قزوین اشنا خواهید شد، همراه این تودی باشید.

 • آدرس امامزاده شاهزاده حسین (ع) : کره زمین، قاره آسیا، ایران، استان قزوین، شهر قزوین، خیابان سلامگاه، آستان مقدس امامزاده شاهزاده حسین (ع)
 • ساعات بازدید : همه روزه از 4 صبح الی 23 شب
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 2 ساعت 
 • ویژگی های بارز : قدیمی ترین امامزاده ایران، زیباترین امامزاده استان قزوین
 • قدمت : 201 هجری قمری
 • تاریخ ساخت : دوره حکومت صفویان 1009 خورشیدی
 • ثبت در میراث ملی و یونسکو : در سال 1318 خورشیدی با شماره 339 در میراث ملی ایران
 • وب سایت رسمی امامزاده : لمس کنید
 • شماره تماس اطلاعات : 02833559720
 • نسبت مذهبی : فرزند امام رضا (ع)
 • قیمت بلیط ورودی : ندارد
 • امتیاز در این تودی : 4.5 از 5
 • دیدنی ها و امکانات رفاهی : معماری زیبا، کاشی کاری، اینه کاری، کتیبه های تاریخی، درب های زیبا، ضریح زیبا، سرویس بهداشتی، نیمکت، دسترسی خوب به وسایل حمل و نقل عمومی، آنتن دهی خوب موبایل، فروشگاه در نزدیکی، تاکسی سرویس در نزدیکی، کافه رستوران های سنتی در نزدیکی
 • لوازم مورد نیاز سفر : وجه نقد، کارت بانکی، موبایل، لباس مناسب زیارت
 • نکات منفی این جاذبه : ندارد
 • جاهای دیدنی نزدیک : عمارت چهلستون قزوین در 1.9 کیلومتری، موزه سنگ قزوین در 1.3 کیلومتری، کاروانسرای خورشید در 452 متری
 • Address : Imamzade Hossein Shrine, Qazvin, Qazvin Province, Iran

عکس امامزاده شاهزاده حسین (ع) قزوین عکس امامزاده شاهزاده حسین (ع) قزوین عکس امامزاده شاهزاده حسین (ع) قزوین

امامزاده شاهزاده حسین (ع) قزوین

امامزاده شاهزاده حسین (ع) قزوین بدون شک از بهترین اماکن مذهبی و تاریخی ایران می باشد که در استان قزوین به محبوب ترین جاذبه گردشگری تبدیل شده است ، اهمیت این امامزاده به قدری بالا بود که در سال 13818 به فهرست میراث ملی ایران اضافه شد ، فضای زیبا ، معماری کم نظیر با آینه کاری های متنوع گاه یک گردش خوب برای مسافران ایرانیست تا کمی از تجملات زندگی دوری کنند.

READ  پیست اسکی پولاد کف سپیدان با تله کابین، کارتینگ و راهنما | این تودی

شاهزاده حسین (ع) فرزند دو ساله امام هشتم شیعیان بودند که در راه سفر ایشان به مشهد مقدس به علت بیماری از دنیا رفتند ، این اتفاق ناگوار در سال 201 هجری قمری افتاد و این امام مخفیانه فرزندشان را در بین مقبره های دیگر بومیان قزوین دفن کردند تا از گزند مهاجمان در امان بماند، از اینکه چطور مردم توانستند خاک این شاهزاده والا مقام را پیدا ککند سندی در دست نیست و تنها در برخی کتب تاریخی زمان ساخت امامزاده را قرن 5 هجری قمری درج کرده اند .

پس از روی کار آمدن تهماسب در ایران و انتخاب قزوین به عنوان مرکز حکومت توجه ویژه ای به این امامزاده صورت گرفت و با مرمت و ساخت بناهای جدید به یک محل زیارتی شلوغ تبدیل شد، توجه و اظهار لطف مردم و سیاسیون در دوره های صفویه ، قاجاریه و پهلوی باعث شد که طی چندین دوره این بنا مرمت شود و به آن آینه کاری و گچ بری های زیبا افزوده شود.

در طول تاریخ بحث و گمان ها برای صحت این مقبره همیشه رونق داشت ف جهانگردان متعدد ، بومیان اصیل این منطقه و از همه مهمتر آیت الله مرعشی نجفی وجود این طفل خردسال در این محل را قطعی دانسته اند و از همین رو این جاذبه مذهبی در بین مردم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

عکس امامزاده شاهزاده حسین (ع) قزوین عکس امامزاده شاهزاده حسین (ع) قزوین

دیدنیهای امامزاده شاهزاده حسین (ع) قزوین

با ورود به صحن اصلی امامزاده شما با یک گنبد زیبا و تزئیناتی نظیر آینه کاری و گچ کاری همراه با چندین کتیبه تاریخی روبرو خواهید شد، همچنین وجود 6 مناره زیبا فیروزه ای رنگ از دیگر جلوه هی معماری این مکان محسوب می شود، همچنین به روی درب های ورودی این مقبره عبارت یا مفتح الابواب همراه با کتیبه های تاریخی و کاشی کاری های آبی رنگ به چشم میخورد.

READ  میدان تجریش با تاریخچه، نقشه و راهنمای گردشگری | این تودی

جلوخان امامزاده با طول 18 متر مراجعه کننده را به صحن شمالی منتقل می کند که در طول مسیر گچ بری و آین کاری های زیبایی تعبیه شده اند که به گفته مورخین مربوط به دوره حکومت فتحعلی شاه قاجار هستند، همچنین تعداد 52 طاق نما با ارتفاع 4.5 متر و عرض 2.5 متر با نقوش مینیاتوری و هنری از بخش های دیدنی دیگر این محل بشمار می روند.

از سایر بخش های مختلف امامزاده شاهزاده حسین (ع) قزوین می توان به یک حوض بزرگ در مرکز صحن اصلی و بخش مقبره خانواده های اصیل قزوینی با نام حجره ها ، ایوان شمالی با ارتفاه 10.5 و عرض 7 متر مزین به کاشی کاری و آینه کاری های مقرنس شده، مقبره سه تن از عالمان قرن دوازدهم قمری در قزوین، درب های چوبی خاتم کاری شده هدیه شاه تهماسب قزوینی ، چندین کتیبه تاریخی در نقاط مختلف حرم اشاره کرد.

عکس امامزاده شاهزاده حسین (ع) قزوین عکس امامزاده شاهزاده حسین (ع) قزوین

بقعه شاهزاده حسین (ع)

مهم ترین بخش دیدنی این مکان مذهبی بقعه متبرکه این امامزاده می باشد ، سازه ای کوشکی مانند با هنر معماری اصلی ایرانی و اسلامی که روی آن تزئیناتی نظیر کاشی های کاری چند رنگ با نقوش مذهبی و ایرانی به چشم میخورد ، در داخل مجموعه که بیشتر تزئینات مربوط به دوره صفویان می باشد آیاتی از کلام الله مجید همراه با 4 رواق برای ورود و خروج زائرین ساخته شده است.

عکس امامزاده شاهزاده حسین (ع) قزوین عکس امامزاده شاهزاده حسین (ع) قزوین

ضریح اصلی حرم

در قرن های قبلی ضریح توسط یک بنای چوبی احاطه شده بود تا مردم نتوانند به آن دسترسی داشته باشند ، ضریح اولیه و ضریح ثانویه از جنس نقره که با گران ترین تزئینات در دوره ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد، به روی این ضریح زیبا آیت الکرسی و چندین دعای دیگر همراه با کتیبه و درج اسم 14 معصوم با خط نستعلیق حکاکی شده به چشم میخورد که نظیر آن را در هیچ کجای ایران نمی توانید پیدا کنید.

READ  بازار چرم کوش آداسی یا لیدیر با آدرس و راهنمای خرید | این تودی

عکس امامزاده شاهزاده حسین (ع) قزوین عکس امامزاده شاهزاده حسین (ع) قزوین

یادبود محمد علی رجایی

در گوشه دیگری از صحن حرم بنای یادبود رئیس جمهوری اسبق جمهوری اسلامی ایران یعنی شهید محمد علی رجایی به چشم میخورد که در سالهای اخیر چندین شهید گمنام و شهدای استان قزوین در این محل دفن شدند و می توانید از این مقبره ها هم بازدید به عمل آورید.

آدرس امامزاده شاهزاده حسین (ع) قزوین

برای مراجعه به این حرم زیبا در شهر قزوین با اتوبوس های پایانه آزادی این شهر در ایستگاه سلامگاه پیاده شوید تا با کمی پیاده روی به درب اصلی مجموعه برسید و همچنین با خودروی شخصی باید آدرس ابتدای مقاله را دنبال نمایید.

عکس امامزاده شاهزاده حسین (ع) قزوین

سخن پایانی

شما می توانید سوالات ، تجربیات و نظرات خود را درباره این جاذبه مذهبی قزوین در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گردشگری این تودی با دیگران به بحث بگذارید ، همچنین به این محل در گوگل ستاره دهید.

بیشتر بخوانید

1

1

یونس محمدی

کل زندگی من شده گردشگری و سفر و همه برنامه هام طوریه که بتونم ماهی دو مرتبه گردشی هیجان انگیز داشته باشم.

پاسخی بگذارید

جدیدترین مطالب