قلعه کرشاهی اصفهان

ارگ و قلعه کرشاهی بادرود اصفهان یا قلعه دزدها با راهنما | این تودی

Esfahan
11°
clear sky
humidity: 34%
wind: 2m/s W
H 18 • L 11
25°
Thu
25°
Fri
25°
Sat
25°
Sun
Weather from OpenWeatherMap

جاذبه های گردشگری اصفهان

معرفی قلعه کرشاهی استان اصفهان

قلعه کرشاهی بادرود در مرز کویر ابوزید آباد کاشان پس از ارگ بم دومین قلعه خشتی بزرگ ایران می باشد که با توجه به قدمتش در سال 1381 به فهرست میراث ملی ایران افزوده شد ، این قلعه در بین بومیان به قلعه دزدها و گرشاهی هم شهرت دارد ، این سازه زیبا در دوره حکومت قاجاریه توسط راهزنی به نام نائب حسین کاشی مورد بازسازیی قرار گرفت تا مورد استفاده دزدان میان راهی قرار گیرد ، البته قدمت این ارگ بنا به گفته مورخین به قبل از اسلام بر می گردد که محل زندگی بیش از 1000 فرد بوده است.

اطلاعات بازدید قلعه کرشاهی

امروزه گردشگران از سراسر کشور برای بازدید از این سازه زیبا به قلب کویر سفر می کنند تا علاوه بر تماشای دیدنیهای بومی از این جاذبه هم بازدید نمایند ، در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری اصفهان و در این مطلب به طور ویژه با راهنمای سفر و بازدید از قلعه کرشاهی اصفهان آشنا خواهید شد ، همراه این تودی باشید .

 • آدرس قلعه کرشاهی : کره زمین ، قاره آسیا ، استان اصفهان ، بادرود ، روستای متین آباد 
 • ساعات بازدید : شبانه روزی
 • میانگین بازدید : 2 ساعت
 • هزینه ورودی : رایگان
 • قدمت : قبل از اسلام
 • مساحت : 8000 متر مربع
 • معماری : نظامی
 • ثبت ها : در سال 1381 با شماره 5819 در میراث ملی ایران
 • امتیاز این تودی : 3.7 از 5
 • امکانات : ندارد
 • دیدنیها : معماری نظامی ، خانه های تاریخی ، زندان باستانی ، قنات قدیمی ، برجک های نگهبانی
 • لوازم سفر : وجه نقد ، کارت بانکی ، موبایل ، دوربین عکاسی ، کفش کویر نوردی ، لباس مناسب فصل ، عینک آفتابی ، کلاه آفتابی ، آب آشامیدنی ، نقشه راه ، میان وعده و خوراکی ، خودروی مناسب برای جاده های خاکی ، سوخت کامل خودرو ، کارت شناسایی ، پاوربانک
 • فصل سفر : بهار – پاییز
 • Address : iran , isfahan , badrud , matin abad village

قلعه کرشاهی اصفهان

قلعه کرشاهی اصفهان

شاید باورتان نشود که بعد از زلزله بم و تخریب ارگ بم این بنا به عنوان بزرگترین قلعه خشتی جهان در بین گردشگران شناخته می شود ، این سازه از پیش از ورود اسلام به ایران تا به امروزه شاه وقایع جالبی بوده است که در نزدیکی شهرستان بادرود و روستای ابوزید اباد کاشان جا خوش کرده ، در کتب تاریخی برخی از جهانگردان آن را با نام دژ کرشاهی یاد کرده اند و از عظمت آن لب به سخن گشوده اند .

READ  مرکز خرید سون سنتر تهران Seven Center Shopping Mall | این تودی

قلعه کرشاهی اصفهان

ثبت ملی قلعه کرشاهی

باتوجه به قدمت و اهمیت این بنا در سال 1381 خورشیدی به فهرست میراث ملی ایران اضافه گردید ، کر در واقع نام دهکده ای تاریخی در حوالی قلعه بود که امروزه اثری از آن باقی نمانده است ، همچنین در حمله وحشیانه سپاهیان مغولی به ایران این دژ مورد محاصره قرار گرفت که با توجه به معماری عجیبش مردم و سربازان ایرانی توانستند از این قلعه مغول ها را شکست و فراری دهند .

کرشاهی یا قلعه دزدها 

خیلی از بومیان این محل را با نام قلعه دزدها می شناسند و علت آن به دو قرن قبل بر می گردد ، نائب حسین که بعد از دست دادن همسر و فرزندانش به شیدایی دچار شده بود دوباره عاشق زنی می شود و سالها بعد با 9 فرزندش شروع به راهزنی می کند ، از همین رو این قلعه را محل سکونت سرابازنش انتخاب می کند تا کاروانیان این مسیر را به راحتی از پای در آورند ، در آخر این شخص با روی کار آمدن حکومت پهلوی اول دستگیر و اعدام شد، که از همان سالها نام قلعه دزدها به این اثر ملی باقی مانده است .

سبک معماری قلعه کرشاهی

سبک معماری قلعه کرشاهی خود از عجایب معماری ایرانیان در قدیم است ، این بنا در زمینی با مساحت هشت هزار متر مربع در نزدیک ترین فاصله به سفره های آب زیرزمینی ساخته شد تا در طول جنگ یا روزهای گرم سال بومیان براحتی به آب اشامیدنی دسترسی داشته باشند ، این مکان دارای 17 اتاق که ده تای آنها مربوط به ایام گرم سال ، 4 تا برای روزهای سرد و 3 اتاق ویژه کارگران می باشد و یک درب فرار در بخش شمالی برای روزهای مرگبار طراحی شده است .

READ  کتیبه های گنجنامه همدان با آبشار و تفریحات جذاب | این تودی

قلعه کرشاهی اصفهان

دیدنی های قلعه کرشاهی

دیدنی های قلعه کرشاهی به اینجا ختم نمی شود ، این محل دارای دیوارهای مرتفع با طول 5 متر دقیقا در کنار یک خندق عمیق است ، همچنین در بیرون این مح یک آبگیر برای جمع آوری آب قنات طراحی شده است که برجک های نگهبانی آن دقیقا به آن آب دسترسی و دید خوبی داشتند ، اصطبل های متعدد برای نگهداری اسب و حیوانات اهلی از دیگر جاهای دیدنی کرشاهی بشمار می رود که نشان از هوش معماران ایرانی در دل کویر است .

قلعه کرشاهی اصفهان

چگونه به قلعه کرشاهی بروم  ؟

برای انجام این سفر از شهر کاشان به سمت روستای قاسم اباد حرکت کنید تا با طی کردن فاصله ای سی کیلومتری بهورودی این مکان برسید ، بهتر است خودروی وسیله مقاومی در این مسیر همراه داشته باشید تا دچار مشکل نشوید . همچنین از روستای ابوزیدآباد می توانید به این محل سفر کنید .

سخن پایانی

باید بدانی این محل فاقد هر گونه امکانات رفاهی بوده و بهتر است لوازم مورد نیاز را همراه خود داشته باشید ، همچنین شما می توانید نظرات ، سوالات و تجربیات سفر خود به این منطقه را در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گرردشگری با دیگران به بحث بگذارید .

بیشتر بخوانید

شیما محمدیان

تو بازار مترجمی زبان بودم و تقریبا هیچ درآمدی نداشتم ، وقتی با مدیر گروه این تودی آشنا شدم مسیر زندگی من تغییر کرد و تونستم از رشته مترجمی خودم استفاده کنم در بخش توریستی .

بدون دیدگاه

 1. امتیاز بینندگان:5 ستاره

پاسخی بگذارید

جدیدترین مطالب