جاذبه های گردشگری آذربایجان غربیدریاچه

دریاچه ارومیه

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
ایران، مرز استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی
مدت زمان بازدید
:
4 تا 8 ساعت
ساعت دسترسی
:
شبانه روزی
ورودی
:
رایگان
تفریحات
:
پیاده روی , کمپینگ , قایق سواری , عکاسی
امکانات
:
پارکینگ , آنتن دهی موبایل
اماکن نزدیک
:
پارک ملی دریاچه ارومیه در نزدیکی
ثبت ها
:
در سال 1353 شمسی به عنوان میراث ملی طبیعی ایران و در سال 1997 میلادی به عنوان یکی از 500 ذخیره مهم طبیعی کره زمین در یونسکو
افتخارات
:
51 هزار کیلومتر مربع - طول و عرض دریاچه : 130*40 کیلومتر
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی , کفش راحتی , عینک و کلاه آفتابی , کوله پشتی , آب آشامیدنی , کارت شناسایی , باتوم , پاور بانک , سوخت خودرو , تنظیم باد
موقعیت روی نقشه گوگل
:

دریاچه ارومیه با تاریخچه های چند هزار ساله قرن های متمادی بزرگ ترین سد آبگیر طبیعی قاره آسیا شناخته می شد، گرچه امروزه اکثر این دریاچه خشک شده است ، اما تا همین چند سال گذشته بیش از 60 رودخانه از رشته کوه های سبلان وارد آن می شد، در این مقاله با تاریخچه ، گونه های جانوری، تصاویر و دیدنی های دریاچه ارومیه بیشتر آشنا خواهید شد، همراه این تودی باشید.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

تصاویر دریاچه ارومیه تصاویر دریاچه ارومیه تصاویر دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه در بین بومیان استانهای آذربایجان غربی و شرقی به اورمو گولو شهرت دارد و همچنین در دوره حکومت پهلوی در ایران به دریاچه رضائیه تغییر نام پیدا کرد که پس از انقلاب اسلامی نام آن دوباره به ارومیه تغییر کرد، حتی در دوره ای تاریخی از ایران باستان و در زمان اشکانیان نام آن دراچه کبودان بود .

طول و عرض دریاچه ارومیه همانطور که در جدول مشخصات اولیه آن در بالا عنوان شد 140*40 کیلومتر می باشد ، در سالهای گذشته و زمانیکه دریاچه پر از آب بود در نقاط مختلف آن بالغ بر یکصد جزیره صخره ای وجود داشت که سکونتگاه همیشگی پرندگان مهاجر در فصول گرم سال بود.

تصاویر دریاچه ارومیه تصاویر دریاچه ارومیه تصاویر دریاچه ارومیه

ویژگی های دریاچه ارومیه

این دریاچه در دنیا دارای دومین آب شور و نمک دار شناخته می شد که طی سالیان متمادی مدم از املاح آن برای خوراک و درمان برخی امراض استفاده می کردند، در آن سالها تعدادی از جزایر دریاچه ارومیه مورد توجه ماهیگیران و گردشگران داخلی و خارجی قرار داشت ، از جزیره های صخره ای مشهور آن می توان به جزیره اسپیر، جزایر نهگانه و جزیره اسلامی نام داشتند.

اگر بخواهید وسعت دریاچه ارومیه را ذهن خود تصور کنید باید بدانید که همه آن برابر با 3.5% مساحت جغرافیایی کل کشور ایران بود و این در نوع خود شگفت انگیز بشمار می رفت، به طوری که بیش از 90 رودخانه دائمی و نیمه دائمی آب های خود را به این دریاچه وارد می کردند و شهرستانهای اطراف و کشاورزان زیادی از آن برای مشاغل کشت و زراعت خود از آن استفاده می کردند.

تصاویر دریاچه ارومیه تصاویر دریاچه ارومیه تصاویر دریاچه ارومیه

تاریخچه دریاچه ارومیه

نام این دریاچه درکتب هایی دیده می شود که ما را به 9 قرن قبل از میلاد حضرت مسیح می برد، در آن قرن ها ایرانیان به این دریاچه لقب ماتای را اعطا کرده بودند که یک نام کاملا باستانی بود، البته تا سال 800 هجری شمسی تعداد اندکی از عشایر در نواحی دریاچه زندگی میکردند که با خشکسالی های آن منطقه مردم به تدریج محل زندگی خود را به نزدیک ترین فاصله تا آن رساندند.

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

دریاچه ارومیه یک زیست بوم جهانی

تا قبل از خشک شدن این دریاچه با خطاهای متعدد انسانی ، این دریاچه و پارک ملی ارومیه به طور کلی در فهرست میراث طبیعی و ذخایر مهم زیست بوم یونسکو به ثبت رسیده بود، علت ثبت شدن آن در فهرست میراث طبیعی ایران و یونسکو علاوه بر پر آب بودن ، دارا بودن بیش از 300 گونه جانوری، آبزی و دوزیست همراه با پستانداران در نواحی اطراف و داخل دریاچه ارومیه بود.

با توجه به اینکه در این دریاچه تعداد کمی ماهی توانایی زندگی را داشتند اما یکی از نایاب ترین آبزیان کره زمین به نام آرتمیا در آب های دریاچه زندگی می کرد که امروزه منقرض شده اند، در آن دوره پرندگان مهاجر دریاچه نظیر فلامینگو ، مرغ های دریایی، اردک ها، لک لک ها و پلیکان ها از آرتمیاها برای خود تغذیه می کردند که امروزه خبری از هیچ یک از آنها نمی باشد.

تصاویر دریاچه ارومیه تصاویر دریاچه ارومیه تصاویر دریاچه ارومیه

خشکسالی در دریاچه ارومیه

شروع این خشکسالی مهیب از سال 1383 شمسی و طی یک عکسبرداری هوایی بود که در آن 10% آب آن کاسته شده بود، در آخرین آمارگیری آب این دریاچه تا 95% خشک شده است و دلایل مختلفی برای آن وجود دارد، مهم ترین آن ساخت یک اتوبان نزدیک به دریاچه و استفاده بی رویه از آب آن و همچنین ساخت چندین سد بزرگ و کوچک به روی آب های سرریز به دریاچه بود.

البته امروزه با همت مسوولین استان های آذربایجان شرقی و غربی بیشتر سدهای میان راه رودخانه هایی که به دریاچه ارومیه سرریز می شدند باز شده تا دوباره حیات زیستی در این محدوده شکل گیرد ، البته بازگشت آن به شرایط اولیه شاید تا 50 سال اینده اتفاق نیوفتد .

یکی از مهم ترنی دلایلی که آب این دریاچه امروزه سرخ رنگ می باشد از بین رفتن آرتمیا یکی مهم ترین جانداران این آب ها بود که باعث شد رنگ آب دریاچه ارومیه آذربایجان غربی به قرمز متمایل شود و متقابلا املاح نمکی دریاچه افزایش یابد.

تصاویر دریاچه ارومیه تصاویر دریاچه ارومیه تصاویر دریاچه ارومیه

دیدنی های دریاچه ارومیه

امروزه حداقل برای یک مرتبه بازدید هم ارزش مراجعه به دریاچه ارومیه حتی با شرایط خشکسالی را دارد ، طبیعت بکر اطراف دریاچه ، مشاهده جزایر صخره ای متعدد در نقاط مختلف دریاچه یک تفریح و گردش طبیعی در قدیمی ترین جاذبه طبیعی ایران را برای شما رقم می زند.

در روزهای مهم سال غرفه های فروش صنایع دستی و فروشگاه های گردشگری در این منطقه فعالیت خود را آغاز می کنند تا پذیرای گردشگران باشند، بهتر است در هنگام مراجعه به دریاچه خودروی شخصی خود را کمی دورتر از خاک های گلی پارک کنید تا دچار مشکلات بعدی نشوید.

اگر در فصد مهاجرت پرندگان مهاجر بین اردیبهشت تا شهریور به این ناحیه سفر کنید مشاهده برخی پرندگان نادر را خواهید داشت که همچنان به امید آب به این منطقه کوچ می کنند، همراه داشتن تجهیزات طبیعت گردی مانند کفش مناسب، عینک آفتابی، لباس مناسب فصل ، دوربین عکاسی، موبایل و مونوپاد ، کوله پشتی، آب آشامیدنی و مواردی که در بالا عنوان شد برای یک بیرون شهر جذاب در دریاچه ارومیه الزامیست.

تصاویر دریاچه ارومیه تصاویر دریاچه ارومیه

دشت گل های شقایق

با کم شدن سطح آب دریاچه ارومیه ، دشتی از گل های شقایق به طور اتفاقی در این منطقه رشد پیدا کرد که امروزه سوژه عکاسان خبری و غیر خبری می باشد، این دشت به ساحل کاظم داشی شهرت دارد و برای تماشای گل های آن باید در بین ماه های اردیبهشت تا تیر سفر خود را تنظیم کنید.

پل روگذر دریاچه ارومیه

در دهه هشتاد شمسی یک اتوبان در بین شهرهای تبریز به ارومیه راه اندازی شد که بخشی از ان از مرکز این دریاچه عبور می کند، دانشمندان مهم ترین عامل خشکسالی دریاچه را ساخت همین پل روگذر می دانند که امروزه به یکی از دیدنی های دریاچه در نبود آب های آزاد بشمار می رود.

خواص درمانی دریاچه ارومیه

از سالهای دور بومیان این منطقه بر این عقیده بودند که گل و لای این دریاچه خاصیت درمان پزشکی دارد که با پیشرفت علم این مورد به اثبات رسید، با همراه داشتن البسه اضافی و حوله بدن خود را به گل های حاشیه دریاچه ماساژ دهید تا علاوه بر شفافیت رنگ پوست ، دردهای آرتروزی و استخوانی شما کمی بهبود پیدا کند.

تصاویر دریاچه ارومیه تصاویر دریاچه ارومیه

قایق سواری

اگر خوش شانس باشید و بارش های خوبی در طول سال در این منطقه رقم بخورد می توانید در هنگام مراجعه با اجاره قایق های موتوری و پدالی دلی به مرکز دریاچه بزنید و با همراه داشتن دوربین عکاسی از مناظر خارق العاده آن تصاویر به یادماندنی شکار کنید.

همچنین از بهترین جزیره هایی که امروزه می توانید از آنها بازدید به عمل آورید می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

  • جزیره صخره ای آرزو ( 800 هکتار مربع)
  • جزیره صخره ای اشک ( 1250 هکتار مربع)
  • جزیره صخره ای کبوذان ( 3125 هکتار مربع)
  • جزایر نهگانه
  • جزیره صخره ای اسپیر ( 1245 هکتار مربع)

امکانات رفاهی

در گذشته برای جذب گردشگران در این منطقه امکانات رفاهی ایده آلی وجود داشت که امروزه با خشکیدن آن هیچ یک از آنها به چشم نمیخورد ، همراه داشتن لوازم ضروی را قبل از مراجعه به دریاچه فراموش نکنید.

چگونه به دریاچه ارومیه بروم

برای مراجعه به این منطقه طبیعی از شهرهای ارومیه و تبریز تابلوهای دریاچه ارومیه را دنبال کنید تا به ان برسید، از تبریز 180 و از ارومیه 79 کیلومتر فاصله داشته که برای سفر به آن باید خودروی شخصی داشته باشید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
تالیف: این تودی
مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا