کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / میدان مارکار

میدان مارکار

میدان مارکار

میدان مارکار معروف به میدان ساعت مارکار از جاذبه های تاریخی یزد در مرکز میدانی با همین نام است، برج ساعت مارکار که در میانه فلکه ای با همین نام در منطقه مرکزی شهر یزد واقع شده، در زمان رضا شاه ساخته و در سال ۱۳۲۱ خورشیدی تکمیل شد. این بنا توسط یک خیر اندیش زرتشتی و از پارسیان هند بنام پشوتن مارکار و به نامگاه فردوسی بزرگ برای شهرداری یزد ساخته شد.

تاریخچه برج ساعت مارکار

تاریخچه برج ساعت مارکارساعت مارکار که با نام ساعت فردوسی نیز شناخته می شود با نیت خیر خواهانه توسط خیری یزدی در شهر يزد احداث شده است و در میدان مارکار قرار دارد. به همین علت است که امروزه این ساعت با نام مارکار شناخته می شود. مجموعه میدان مارکار، دبیرستان مارکار و پرورشگاه مارکار با هزینه پشوتن‌جی دوسابایی مارکار که از زرتشتیان ساکن هند بود، ساخته شده‌ است.

ساعت مارکار دارای پلانی مربع شکل و با ۴ متر ارتفاع در میدانی نزدیک به مجموعه ی فرهنگی مارکار در شهر یزد احداث گردید و در سال ۱۳۲۱ به بهره برداری رسید. مارکار متشکل از سه بخش است: پایه، بدنه ی برج و کلاهک بالای برج. بدنه ی خارجی ساعت از مصالح سیمانی ساخته شده است.

برج ساعت مارکاربه گفته ی محققان محل قرار گیری این ساعت مرکز ایران می باشد. از لحاظ مختصات جغرافیایی، شهر یزد و میدان مارکار (دقیقا محلی که ساعت مارکار در آن واقع شده)، نقطه ی وسط ایران است. اطلاعاتی از قبیل تاریخ احداث، نام سازنده و نام قدیمی ساعت مارکار توسط ابیاتی بر روی بدنه ی آن حک شده است. این ساعت با اشعاری از شاعر بومی به نام مرحوم ناصر، تزیین شده است و با حرکت مطابق عقربه ساعت و خلاف حرکت خودروها، تاریخ احداث و هنر این شاعر بر بازدید کننده نمایان می شود.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=72428

مهدی خانی

مطالب مرتبط
برج ساعت مسجد جامع یزد
بهنام خیریه
0 دیدگاه
خانه معلم اردکان
امیر رضا شاهرخی
0 دیدگاه
سینما تک یزد
امیر رضا شاهرخی
3 دیدگاه
کویر شهر آفتاب یزد
ترلان کمیلی
1 دیدگاه
شهربازی کوهستان یزد
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
قله شیرکوه
امیر رضا شاهرخی
4 دیدگاه

4 پاسخ

 1. میدونستید نقطه وسط ایران کجاست؟
  با توجه به بررسی هایی که انجام شده نقطه مرکز ایران در مرکزی ترین شهر یعنی یزد قرار داره. در این شهر ساعتی به اسم مارکار در کنار بناهای مارکار واقع شده که با توجه به موقعیت جغرافیایی که داره دقیقا در مرکزی ترین نقطه ایران واقع شده.

 2. در حال حاضر یک میدون کوچک شهری، که از تو ماشین یا نهایتا چن دقیقه میشه عکس یادگاری گرفت! و تاریخچشو بررسی کرد

 3. حس بودن در مکانی که مرکز ایران هست البته مرکز به لحاظ مختصات جغرافیایی حس خاص و لذت بخشیه. همینطور مکانی که یادآور زیبایی های اخلاقی بانویی نیکوکار از جمع هموطنان زرتشتی که همچنان عموم مردم با هر دین و مرام و مسلکی از یادگارهای عام المنفعه ایشان بهره مند می‌شوند . یادگارهای چون فضای سبز مراکز درمانی پارکینگ و…یادشان گرامی.

 4. تاریخچه ساعت مارکار یزد به سال ۱۳۱۳ بازمی گردد. هنگامی که تصمیم بر آن شد تا ساعتی به نام شاعر بزرگ ایران فردوسی ساخته شود. پس از گذشت ۲ سال، یعنی حدود سال ۱۳۱۵ محل دقیق این ساعت در میدان مارکار یزد (جنب دبیرستان مارکار) انتخاب شد.
  ‌‌‌‌‌‌‌‌
  ساعت مارکار که با نام ساعت فردوسی نیز شناخته می شود با نیت خیر خواهانه توسط خیری یزدی در شهر یزد احداث شده است و در میدان مارکار قرار دارد. به همین علت است که امروزه این ساعت با نام مارکار شناخته می شود.
  ‌‌‌‌‌‌
  مجموعه میدان مارکار، دبیرستان مارکار و پرورشگاه مارکار با هزینه پشوتن‌جی دوسابایی مارکار که از زرتشتیان ساکن هند بود، ساخته شده‌ است.
  ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
  ساعت مارکار دارای پلانی مربع شکل و با ۴ متر ارتفاع در میدانی نزدیک به مجموعه ی فرهنگی مارکار در شهر یزد احداث گردید و در سال ۱۳۲۱ به بهره برداری رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس