جاذبه های گردشگری تهران

مسیرهای کوهنوردی شمال تهران

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی

مسیرهای کوهنوردی شمال تهران از مسیر دارآباد آغاز می شود و تا دره فرحزاد امتداد پیدا می کند، جنوبی ترین بخش رشته کوه های البرز در شمالی ترین نواحی شهر تهران واقع شده است که از همین رو امروزه گروه های مختلف کوهنوردی از آماتور تا حرفه ای این مسیرها را برای صعود بر می گزینند، قله توچال با ارتفاع 3961 متر بلندترین قله و مسیر کوهنوردی پایتخت می باشد که البته اگر شما هدف کوهنوردی هم نداشته باشید می توانید از جاهای دیدنی، رستوران ها، تله سیژ و تله کابین توچال برای یک گردش آخر هفته استفاده کنید، دقت داشته باشید برخی از این مسیرهای کوهنوردی تهران مناسب افراد آماتور نیست که تا به امروز متاسفانه جان هزاران نفر را گرفته است! پس دقت لازم را در انتخاب مسیر و گروه خود داشته باشید، در ادامه ایرانگردی با مسیرهای کوهنوردی شمال تهران آشنا خواهید شد.

مسیر کوهنوردی کلچال

مسیر کوهنوردی کلچال مسیر کوهنوردی کلچال

مسیر کوهنوردی کلچال از معروف تریم مسیرهای کوهنوردی تهران در شمال پارک جمشیدیه می باشد، این در نیمه اول سال کم خطر بوده و از انتهای جمشیدیه با دو ساعت پیاده روی به آن خواهید رسید، مجتمع کوهنوردی کلچال در ارتفاع دو هزار و ششصد متری تازه ابتدای مسیر شماست، از آنجا با کوهنوردی در جهت شمال غربی می توانید به قله کلچال با ارتفاع 3340 متر برسید، پناهگاه شیرپلا در 400 متری قله قرار دارد و مسیر کلی به صورت زیر می باشد ( دقت داشته باشید در فصل زمستان این مسیر بسیار خطرناک و پوشیده از برف می شود! ) :

 • کافه اول : ایستگاه ۱ ، کافه دوم : ایستگاه ۲ ، کافه سوم (جنب تاسیات نظامی): ایستگاه ۳. پس از ایستگاه ۳ به آبخوری پایین تپه نورالشهدا و از آن پس به اردوگاه خواهید رسید.

مسیرهای دسترسی پیشنهادی به کوهنوردان عزیز :

 1.  میدان تجریش، خ شهید باهنر شرق (نیاوران سابق)، بعد از جماران، خیابان فیضیه (به سمت شمال)، پارک جمشیدیه
 2.  بزرگراه شهید همت شرق، بزرگراه مدرس شمال، بزرگراه صدر، بلوار کامرانیه به سمت شمال و خ باهنر و خ فیضیه

مسیر کوهنوردی دارآباد

مسیر کوهنوردی دارآباد مسیر کوهنوردی دارآباد

نوشته های مشابه

در شمال شرقی شمیران یکی از بهترین مسیرهای کوهنوردی شمال تهران با نام دارآباد دیده می شود، ابتدا باید خودتان را به منطقه ای به اسم پارکینگ برسانید تا از آنجا آغاز یک کهنوردی جذاب و البته با تجهیزات را داشته باشید، در ابتدای مسیر یک کیوسک با نام دوست داران طبیعت مشاهده خواهید کرد و در اواسط همین راه کیوسک انتطامات کوهستان قرار دارد، ارتفاع دره دارآباد 1760 متر می باد و قله آن در ارتفاع 2600 متری واقع شده است، اگر در نیمه اول سال قصد انجام این تفریح را داشته باشید با کلی چشمه، طبیعت بکر و فضای سبز روبرو خواهید شد، در ادامه مسیرهای ورودی به دارآباد را برای شما درج کرده ایم.

 • مسیر دره دارآباد با اتوبوس: با استفاده از خط راه آهن-تجریش اتوبوس های تندرو خود را به تجریش برسانید. پس از پیاده شدن در این ایستگاه سوار اتوبوس های تجریش-دارآباد شوید و در ایستگاه پله پیاده شوید.
 • مسیر رفتن به داراباد با مترو: در آخرین ایستگاه خط کهریزک-تجریش (ایستگاه تجریش) پیاده شوید. با استفاده از اتوبوس های تجریش-داراباد خود را به ایستگاه پله برسانید. با کمی پیاده روی به ابتدای مسیر دره دارآباد می رسید.
 • آدرس : دارآباد، خیابان دارآباد ، خیابان محبی، کوه دره دارآباد

مسیر کوهنوردی دربند و شیرپلا

مسیر کوهنوردی دربند و شیرپلا مسیر کوهنوردی دربند و شیرپلا

مسر کوهنوردی دربند در ارتفاع هزار و هشتصد متری واقع شده است، انتهای این مسیر به توچال ختم می شود، در اواسط راه پناهگاه شیرپلا یا امیری قرار گرفته که در مزره خطرناک ترین و صعب العبورترین مسیرهای کوهنوردی تهران می باشد، پس توصیه می کنیک اگر عضو گروه حرفه ای نیستید به هییچ وجه از این مسیر به توچال سفر نکنید!

 • آدرس : استان تهران، شهر تهران، منطقه یک شهری، محله دربند

مسیر کوهنوردی ولنجک

مسیر کوهنوردی ولنجک مسیر کوهنوردی ولنجک مسیر کوهنوردی ولنجک

از بهترین مسیرهای کوهنوردی شمال تهران ولنجک به سمت توچال است، این قله تقریبا با ارتفاع 4 هزار متر بام طبیعی پایتخت لقب دارد و مسیر دسترسی به آن تا ایستگاه اول تله کابین آسفالته می باشد، از ایستگاه اول تا دوم مسیر خاکی با شیب تند وجود دارد که نیاز به استقامت بدنی و تجهیزات ایده آل خواهد بود، مسیر اصلی تازه از ایستگاه 2 تا 5 می باشد که به غیر از طبیعتی دیدنی هیچ امکاناتی جود ندارد! ریزش بهمن در فصول سرد سال، مرگ، سقوط و گم شدن از خطرات این مسیر در زمستان است، پس اگر تجهیزات و سابقه کوهنوردی ندارید از همان ایستگاه دوم به عقب برگردید!

 • آدرس : تهران- بزرگراه شهید چمران- خیابان یمن- انتهای خیابان ولنجک-بام تهران

مسیر کوهنوردی درکه یا پلنگچال

مسیر کوهنوردی درکه یا پلنگچال مسیر کوهنوردی درکه یا پلنگچال

از دیگر مسیرهای کوهنوردی تهران درکه می باشد که در انتها به ایستگاه 5 توچال ختم می شود! البته اینجا تا منطقه ای به نام اذغالچال برای کوهنوردان امن می باشد و بهتر از ادامه آن خودداری شود، رودخانه پلنگچال در امتداد این مسیر فوق طبیعی دیده می شود، ارتفاع این منطقه به دو هزار و پانصد و پنجاه متر می رسد! در فصول سرد سال ریزش بهمن و یخبندان شدیدی در مسیر رخ می دهد که از همین رو پیشنهاد می کنیم سفر خود را در تابستان انجام دهید.

 • آدرس : تهران، بزرگراه شهید چمران، خیابان یمن، خیابان رشید الدین فضل الله، خیابان داوودیان، درکه

سایر مسیرهای کوهنوردی تهران

نقشه مسیرهای کوهنوردی تهران

در این بخش با سایر مسیرهای کوهنوردی تهران ویژه گروه های حرفه ای در حد تیم ملی آشنا خواهید شد، هیچ کدام از این مسیرها را به شما عزیزان توصیه نمی کنیم و مطلب صرفا جنبه دانستنی ها دارد :

 • مسیر کوهنوردی گلابدره :  تهران، گلاب دره، خیابان شهید باهنر، خیابان مقدسی، خیابان میری، امامزاده قاسم
 • مسیر کوهنوردی فرحزاد : تهران، گلاب دره، خیابان شهید باهنر، خیابان مقدسی، خیابان میری، امامزاده قاس
 • مسیر کوهنوردی حصارک : تهران، حصارک، بزرگراه باکری شمال، خیابان سیمون بولیوار شرق، خیابان سیمون بولیوار غرب، میدان دانشگاه آزاد، بلوار شهدای حصارک

سخن پایانی

با توجه به وقایایی که در سال 1399 خورشیدی برای تعدادی از کوهنوردان تهرانی در مسیرهای کوهنوردی شمال تهران رخ داد که باعث جان باختن تعداد زیادی از آن ها شد در این بخش به شما توصیه می کنیم اگر دارای تجهیزات، مربی حرفه ای، گروهی با سابقه و استقامت بدنی مناسب نیستید در هیچ کدام از این مسیرها پا نگذارید، هر گونه سوال و نظر خود را برای ما در بخش زیر کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا