کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / خانه مشروطیت اصفهان

خانه مشروطیت اصفهان

خانه مشروطیت اصفهان

خانه مشروطیت اصفهان معروف به موزه خانه مشروطه اصفهان از خانه‌های تاریخی اصفهان در عمارتی قجری با نام رسمی خانه نورالله نجفی اصفهانی است که در آن گردشگران با تاریخچه سیاسی قرن اخیر اصفهان و تا حدودی ایران زمین آشنا می شوند، در موزه مشروطه اصفهان اطلاعات خوبی از تاریخ اصفهان در یکصد سال گذشته بدست خواهید آورد و در کنار آن معماری خود خانه مشروطیت اصفهان هم با تزئینات و بخش‌های متعدد ارزش بازدید زا دو چندان می کند.

معماری خانه مشروطه اصفهان

این خانه تاریخی دارای دو شاه‌نشین در جبهه شمالی و جنوبی، دو حیاط اندرونی و بیرونی و دوازده اتاق است. اتاق هفت دری این خانه از دو طرف دارای شیشه‌کاری است. این شیشه‌کاری‌ها روی هفت لنگه در که به آن اُرُسی گفته می‌شده قرار گرفته‌است که در زمان تابش نور آفتاب محیطی بسیار زیبا را در این اتاق به وجود می‌آورد. تالار به تزئینات گچ بری و نقاشی‌های شیر و شکر مزین است. نقاشی‌ها به شیوه شیر و شکر، گچبری، بخاری گچبری شده، ارسی با شیشه‌های رنگی از تزئینات به کار رفته‌است. این ارسی‌ها، شاه‌نشین و محل ملاقات‌های رسمی بوده که دیوارهای آن با نقاشی‌هایی به سبک شیر و شکر آراسته شده‌است. یکی از از ویژگی‌های نقاشی شیر و شکر، برجسته به نظر رسیدن آن است.

تاریخ خانه مشروطیت

خانهٔ مشروطیت اصفهان مکان گردهم‌آیی آزادی‌خواهان، مردم، علما، روشنفکران و رجال سیاسی فرهنگی اصفهان وبختیاری بود تا دربارهٔ مشروطیت و حکومت قانون و امور مدنی مشورت و هم‌فکری کنند. نام مشروطیت در حقیقت دربرگیرنده «قانون‌گرایی» و حکومت «مردم‌سالاری» و «مشورت» را به ذهن می‌آورد. به همین دلیل می‌توان با قدم گذاشتن در این خانه و مطالعهٔ اسناد و مدارک و تصاویر موجود در آن با فعالیت مشروطه‌خواهان اصفهان و مباحث و اندیشهٔ آنان آشنا شد.

علاوه بر این اتفاقات تاریخی مهمی در این محل روی داده‌است که قسمتی از فرهنگ و تاریخ شهر اصفهان و در حقیقت ریشه برخی از تحولات زندگی امروز ما را می‌توان در آن دید. علاوه بر وقایع مربوط به دوران قبل از مشروطه ، جنگ اول جهانی و اوایل سلطنت رضاشاه پهلوی، این خانه محل زندگی و متعلق به حاج آقانورالله نجفی اصفهان رهبر مشروطه خواهان اصفهان است. سومین جاذبه تاریخی این خانه، چشم‌انداز معماری زیبای آن است که از دو شاه‌نشین در جبهه شمالی و جنوبی بنا و نیز دوازده اتاق تشکیل شده‌است، که یادآور طرز زندگی و آداب و رسوم نیاکان ما می‌باشد.

آدرس و ساعات بازدید خانه مشروطه اصفهان

اطلاعات خیلی زیادی اینجا هست که برای علاقه مندان به تاریخ معاصر ایران خیلی ارزشمند و جذابه. ایراد این موزه این است که اطلاعات ارائه شده در هر غرفه مستق از غرفه دیگر است و نظم مشخصی بین اتاق‌ها برقرار نیست. یا اگر هست مشهود نیست. حتی بعضی از شخصیت‌ها که اتاقی به آنها اختصاص داده شده به صورت واضح معرفی نشده‌اند. ساعات بازدید، آدرس و نقشه خانه مشروطیت اصفهان در بالا برای مسیریابی درج شده استف منتظر امتیاز و نظرات شما هستیم.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=80438

ترلان کمیلی

بسیار سفر باید کرد تا پخته شود خامی

مطالب مرتبط
عمارت عالی قاپو اصفهان
مهسا مطهری
7 دیدگاه
کاخ توپکاپی
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
موزه شهاب سنگ ایران
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
پارک ناژوان اصفهان
بهنام خیریه
6 دیدگاه
پارک آبی ناژوان
مهری شاپوری
2 دیدگاه
کارتینگ ناژوان
پروانه ماندگار
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
مدت بازدید : 45 دقیقه
ساعت دسترسی : 09:00 تا 20:00
هزینه ورودی : 15.000 تومان
ثبت شده در : 
ثبت شده در : شماره 13009 در تاریخ 22 مرداد ماه 1384 خورشیدی در آثار ملی ایران
قدمت این مکان : قاجاریه
توضیحات بیشتر
امکانات رفاهی : اطلاعات، راهنما، آنتن دهی موبایل
ملزومات سفر : موبایل، کارت بانکی
اطلاعات تماس
آدرس : ایران، اصفهان، خیابان نشاط، کوچه مقابل مسجد آل محمد
شماره تماس : 03132212556