مناطق بوم گردیجاذبه های گردشگری سمنان

کویر ریگ جن سمنان

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
ایران، سمنان، جنوب غربی دشت کویر، مرز استان های سمنان و اصفهان
مدت زمان بازدید
:
5 تا 24 ساعت
ساعت دسترسی
:
شبانه روزی
ورودی
:
رایگان
تفریحات
:
پیاده روی , کمپینگ , عکاسی
نکات ضروری
:
فصل سفر : اسفند تا فروردین سختی مسیر : دشوار نیاز به پیاده روی : دارد مسیر خاکی : دارد مجوز برای بازدید : ندارد خطرات : مرگ بدون لیدر وارد منطقه نشوید!
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی , کفش کوهنوردی , زیرانداز , چادر مسافرتی , کیسه خواب , عینک و کلاه آفتابی , کوله پشتی , آب آشامیدنی , کارت شناسایی , داروهای عمومی , کرم ضد آفتاب , باتوم , هیزم , آتش افروز , پاور بانک , شارژر , وعده های غذایی , پلاستیک زباله , لوازم خواب , سوخت خودرو , تنظیم باد , لباس اضافه , لوازم سرگرمی
موقعیت روی نقشه گوگل
:

کویر ریگ جن سمنان یکی از بزرگ ترین منطقه های کویری ایران می باشد که در بین استان های سمنان و اصفهان قرار دارد، متاسفانه به علت وسعت بالای این صحرا و همچنین جابه جایی شن های روان به صورت مداوم تا کنون افراد زیادی در این کویر جان خود را از دست داده اند و بسیاری دیگر تجربه ای نزدیک به مرگ را داشته اند، برای بازدید از این کویر نباید افراطی عمل کنید و قطعا تجهیزات یک کمپ را همراه خود داشته باشید، همراه این تودی باشید تا در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری ایران با کویر ریگ جن سمنان بیشتر آشنا شوید.

تصاویر کویر ریگ جن سمنان - Rig-e Jenn تصاویر کویر ریگ جن سمنان - Rig-e Jenn تصاویر کویر ریگ جن سمنان - Rig-e Jenn تصاویر کویر ریگ جن سمنان - Rig-e Jenn

آشنایی با کویر ریگ جن 

اگر به طور دقیق بخواهید بدانید کویر ریگ جن در بخش جنوبی شهرستان گرمسار از استان سمنان قرار دارد ، ریگ جن با وسعتی برابر با 4536 کیلومتر مربع دقیقا در دشت کویر ایران بزرگ ترین دشت کویری اسیا قرار گرفته است ، اگر بخواهید بهتر وسعت و بزرگی کویر ریگ جن را درک کنید به عنوان مثال این کویر برابر با وسعت 31 شهر بزرگ همانند تهران پایتخت ایران می باشد!

علت نام گذاری کویر ریگ جن

علت نامگذاری این کویر به اسم جن ، از بین رفتن تعداد زیادی از هموطنانمان در طول سالیان گذشته در این کویر بوده و همچنین داستان هایی ماورایی که بومیان ساکن این منطقه درباره کویر ریگ جن به زبان می آورند، اگر برای اولین مرتبه قصد سفر به این کویر عجیب و ترسناک را دارید باید بدانید که در اکثر وسعت این صحرا هیچگونه موجود زنده ای یاقت نمی شود، به طور دقیق تر کویر ریگ جن سمنان از بخش جنوبی با رشته کوه های ملا هادی ، از بخش های شمال با رشته کوه هایی به اسم گوگردی و از شرق با رشته کوه هایی به اسم جندق در شهرستان دامغان احاطه شده است.

تصاویر کویر ریگ جن سمنان - Rig-e Jenn تصاویر کویر ریگ جن سمنان - Rig-e Jenn تصاویر کویر ریگ جن سمنان - Rig-e Jenn تصاویر کویر ریگ جن سمنان - Rig-e Jenn

دانستنی های عجیب کویر ریگ جن 

در این بخش به معرفی دانستنی هایی درباره کویر ریگ جن خواهیم پرداخت که خالی از لطف نیست.

مرگ و میر در کویر ریگ جن 

اگر با برخی از بومیان این نطقه گفتگو کنید قطعا داستان هایی خواهید شنید از اینکه فرزندان یا یکی از اشنایان آنها در این کویر گم شده و حتی جسد این افراد پیدا نشده است، یا برخی از وجود اجنه در این کویر خبر می دهند ، البته امروزه با تحقیقات دانشمندان برای بعضی از این داستان ها توجیه علمی آورده شده است، مثلا وجود تعداد زیادی باتلاق های لجنی در ریگ جن باعث می شود هر نوع موجود زنده که نا خواسته وارد آنها شود جسدش به طور کامل مفقود و دفن گردد.

تصاویر کویر ریگ جن سمنان - Rig-e Jenn تصاویر کویر ریگ جن سمنان - Rig-e Jenn تصاویر کویر ریگ جن سمنان - Rig-e Jenn تصاویر کویر ریگ جن سمنان - Rig-e Jenn

حیات در کویر ریگ جن 

شاید در نگاه اول به خود بگویید که در این منطقه هیچ موجود زنده ای چه در گذشته و چه در امروزه نمی تواند زندگی کند، ولی با کمی پیاده روی با سنگ های سیاه رنگی برخورد خواهید کرد که نمونه ای از آنها را در صنایع ذوب آهن یافت می شود، به گفته داشنمندان در گذشته مردم در مرکزی ترین نقطه کویر ریگ جن سمنان زندگی می کردند و حتی تکنولوژی ذوب فلز را هم داشته اند، به طوری که پسماند این فلزات به صورت سنگ های سیاه رنگ در اکثر نقاط صحرای ریگ جن به چشم میخورد.

قالیچه پرنده و کویر ریگ جن 

با کمی سرچ در مقالات مختلف داستانی خواهید دید که در آن مردم اشاره به این دارند که در گذشته ایرانیان بوسیله خاک این کویر قالیچه های پرنده تولید می کرده اند، در برخی نقاط مرکزی کویر خاکی به اسم گروایتون وجود دارد که نمونه ای از این خاک ها را در منطقه ای از شهر کاشان دانشمندان یافته اند.

تصاویر کویر ریگ جن سمنان - Rig-e Jenn تصاویر کویر ریگ جن سمنان - Rig-e Jenn تصاویر کویر ریگ جن سمنان - Rig-e Jenn تصاویر کویر ریگ جن سمنان - Rig-e Jenn

خاک گرانشی کویر ریگ جن

به گفته بومیان در دوره هخامنشیان از خاک گروایتون برداشت شده و آن را به شهر کاشان امروزی منتقل می کردند، باغ هایی ساخته دست انسان وجود دارد که تا عمق 60 متری زمین خاک آنها گروایتون می باشد، گروایتون خاکیست که قابلیت گرانشی و ضد جاذبه دارد، پس از آن هخامنشیان در این خاک ها کرم ابریشم تولید کرده و از نخ های تولید شده قالیچه های پرنده گرانشی برای خود تهیه می کرده اند.

قالیچه پرنده در کویر ریگ جن

حتی برخی کتب اشاره دارند که یکی از این قالیچه های پرنده توسط کورورش کبیر به حضرت سلیمان اعطا شده است ، علت از بین رفتن چنین تکنولوژی خارق العاده حمله وحشیانه اسکندر به ایران زمین بوده که در آن ایرانیان به ناچار تمام این قالیچه ها را به آتش کشیده اند، البته در تحقیقات باستان شناس امریکایی در سال 1931 میلادی نخ هایی چند هزار ساله با قابلیت گرانش در کویر ریگ جن سمنان پیدا شد که سوالات زیادی را برای مورخین بوجود آورد.

البته تمام این موضوع ها هیچ گونه سندیت تاریخی نداشته و بر پایه حدس و گمان های بومیان و برخی مورخین می باشد.

تصاویر کویر ریگ جن سمنان - Rig-e Jenn تصاویر کویر ریگ جن سمنان - Rig-e Jenn

علت ترس مردم از کویر ریگ جن سمنان چیست ؟

خوب در ابتدای این مقاله عرض شد که اگر با بومیان این منطقه به گفتگو بنشینید آنها به شما خواهند گفت که وارد این صحرا نشوید ، عقیده آنها بر این است که هر شخصی وارد کویر جن شود از بین خواهد رفت، برخی دیگر می گویند که این منطقه محل زندگی روح ها می باشد و در سالهای دور کاروان هایی که از میان این کویر قصد عبور داشته اند مورد آزار و اذیت و حتی مرگ قرار گرفته اند.

برخی می گویند همچنان در طول شب صدای کاروان های گمشده و اشباح را از میان کویر می شنوند و در طول روز مارهایی به بزرگی یک لوله فاضلاب در شن های ریگ جن به چشم میخورد.

البته اگر بخواهیم عقلانی این موضعات را بررسی کنیم خواهیم یافت که در مجموع کویر در تمام نقاط دنیا به علت روان بودن شن ها و وجود باتلاق های لجنی جز خطرناک ترین جاذبه های گردشگری بوده و از این موارد در صحرای آفریقا و آریزونای امریکا هم به چشم میخورد، افرادی که قصد سفر به طبیعت کویری دارند باید با دانش بالا و اطلاعات مسیریابی سنتی آشنایی داشته باشند.

تصاویر کویر ریگ جن سمنان - Rig-e Jenn

داستان گریه سنگ در ریگ جن

یکی از داستان های مشهور دیگر در بین مردم وجود صدای شیطان در کویر ریگ جن سمنان است، البته علت علمی آن برخورد باد با سنگ ها و شن های متعدد در صحراست که باعث بوجود آمدن چنین صدای وحشتناکی می شود، همچنین یکی دیگر از دلایل علمی صداها که به گریه سنگ شهرت دارد تفاوت دمای روز و شب در کویر است که باعث می شود سنگ ها در طول شب و روز خرد شوند.

افسانه دریاچه بزرگ و ثروت

یکی دیگر از داستان های ماورایی وجود بهشت گمشده و دریاچه ای عظیم با فضای سبز بی نظیر در نقطه مرکزی این کویر است که بومیان عقیده دارند با مراجعه به آن هر شخصی دارای ثروت بی انتها خواهد شد، علم همیشه خرافات را از بین برده و در این مسئله هم با عکسبرداری های هوایی مشخص شده که هیچ دریاچه ای در هیچ کجای چنین کویر سوزانی وجود ندارد.

تفریحات کویر ریگ جن 

حال شاید با خود فکر کنید دلیل بازدید شما از این کویر وحشتناک چیست ؟ خوب باید بدانید که کویر گردی جز بهترین تفریحات گردشگران در سراسر دنیا می باشد و وجود چنین کویر زیبایی آرزویی کشورهای دیگر است ، شما می توانید با همراه داشتن تجهیزات طبیعت گردی نظیر چادر مسافرتی، کیسه خواب، خوراکی و البته کمی دانش کویر گردی به دل ریگ جن بزنید.

خیلی از نقاط کویر ریگ جن سمنان همچنان ناشناخته باقی مانده است و آسمان شب ریگ جن شما را تا عمق بازدید از کهکشان راه شیری با چشم خود می برد، البته اگر دارای خودروها و موتور سیکلت های آفرود هستید بهترین منطقه جغرافیایی ایران برای تفریح کویر ریگ جن است.

تنها مکانی در خاورمیانه که می توان در آن تجربه اسکی روی ماسه را داشته باشید کویر ریگ جن می باشد، همچنین اگر عاشق عکاسی هستید برترین سوژه های عکاسی ایران را می توانید در صحرای ریگ جن پیدا کنید که البته نه با هر دوربینی ، سخت ترین نوع پیاده روی که انرژی زیادی از هر شخص میگیرد پیاده روی در شن های کویر است که شما می توانید آن را تجربه کنید و لذت ببرید.

اگر قصد اقامت شبانه در کویر ریگ جن سمنان را دارید باید بدانید که همراه خود حداقل 5 لیتر گازوئیل داشته باشید تا در هنگام استراحت در اطراف محل کمپین خود به صورت مدور با گازوئیل یک مرز کشیده ، این کار شما و همراهانتان را از گزند جانداران سمی نظیر مارها و عقرب ها در امان نگه می دارد.

همچنین تعداد زیادی دهکده و روستا در حاشیه کویر ریگ جن وجود دارد که علاوه بر اینکه می توانید در منازل روستائیان با پرداخت هزینه اقامت داشته باشید ، بازدید از این روستاهای قدیمی و نوستالوژیک هم خالی از لطف نمی باشد.

مراکز بوم گردی برای اقامت در ریگ جن

اگر تجهیزات برگزاری کمپ شبانه در کویر را ندارید می توانید از اقامتگاه های بوم گردی موجود درحاشیه کویر ریگ جن سمنان استفاده کنید و شب را در نزدیکی کویر و با امکانات بیشتر استراحت کنید که اکثر این مراکز اقامتی در شهرستان های انارک و جندق قرار دارند.

شرایط آب و هوایی کویر ریگ جن 

خوب به علت وسعت بالای کویر ریگ جن ، اطلاعات دقیقی از دمای مناطق مرکزی این صحرا وجود ندارد، استناد ما در این مقاله دمای شهرستان گرمسار نزدیک ترین منطقه شهرنشین به ریگ جن است که در طول هشت ماه ابتدایی سال دمایی بین 0 تا 48 درجه سانتیگراد دارد و در 4 ماه انتهایی سال با کاهش دمای هوا بین -10 تا 40 درجه سانتیگراد متغیر است.

البته به گفته کارشناسان مناطق مرکزی به سمت جنوب ریگ جن دارای گرم ترین شرایط آب و هوایی بوده و دما در طول روز به 80 درجه سانتیگراد هم افزایش پیدا می کند.

در هر صورت قبل از مراجعه به این مکان باید از سازمان هواشناسی استان سمنان اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

چگونه به کویر ریگ جن برویم؟

باید بدانید که کویر سمنان از غرب با ارتفاعات نخجیر و پارک ملی دشت کویر ، از شرق با شهرستان جندق ، از شمال با شهرستان های سمنان و گرمسار و از جنوب با جاده انارک به روستای ملاهادی دارای مرز می باشد.

برای دسترسی به ریگ جن شما راه های مختلفی پیش رو دارید ، می توانید از جنوب شهرستان سمنان، از جنوب شرقی شهرستان گرمسار، از غرب شهرستان انارک وارد محیط آن شوید.

نکته مهم در هنگام مراجعه همراه داشتن یک فرد متخصص و آشنا به اصول ستاره شناسی و جهت یابی و دارا بودن تجهیزات کامل سفر می باشد تا خاطره شیرین شما تبدیل به تلخ ترین خاطره زندگیتان نشود.

مشهورترین مسیرهای دسترسی به شرح زیر می باشند :

  • مسیر انارک، باباخالد، کوه ملا هادی، دیواره ۱،۲،۳،۴، مرکز ریگ جن، دیواره ۵، همت آباد
  • مسیر دق سرخ، حاشیه دشت نخجیر، دیواره های ۱ تا ۴ ریگ جن، مرکز ریگ، دیوراه ۵، همت آباد
  • مسیر شمال به جنوب، ده نمک، کوه گوگرد، دیواره اول ریگ جن، کوه ملا هادی، باباخالد، انارک
  • مسیر جندق، شمال ریگ، دشت نخجیر، ملک آباد
  • مسیر بارانداز دولاشی، شمال ریگ، دیواره ۵ و ۴، مرکز ریگ، علم حاج باقر

سخن پایانی

برای سفر به ریگ جن قطعا باید ذخایر غذایی و آب اشامیدنی برای حداقل ده روز را همراه خود داشته باشید و بهتر است از خودروهای 4 دیفرانسیل به بالا برای مراجعه استفاده کنید تا در طول سفر دچار مشکل نشوید، شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را درباره کویر ریگ در بخش زیر کامنت کنید .


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
تالیف: این تودی

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا