جاذبه های گردشگری تهرانکاخ

خانه صادق هدایت

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
ایران، تهران
مدت زمان بازدید
:
1 ساعت
ساعت دسترسی
:
08:00 تا 20:00
ورودی
:
رایگان
تفریحات
:
عکاسی
امکانات
:
آنتن دهی موبایل , دسترسی به اینترنت
اماکن نزدیک
:
فروشگاه البسکو در 400 متری، متروی دروازه دولت در 1 کیلومتری، مرکز خرید فردوسی در 1 کیلومتری
نکات ضروری
:
ساعات بازدید این محل چندان منظرم نمی باشد!
ثبت ها
:
۲۶ آبان ماه ۱۳۷۸ در آثار ملی ایران با شماره ۲۴۹۱
افتخارات
:
منزل شخصی صادق هدایت
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی , کفش راحتی
موقعیت روی نقشه گوگل
:

خانه صادق هدایت از جاذبه های گردشگری تهران می باشد که در سال 1350 شمسی توسط خاندان پهلوی دوم از مالک شخصی خریداری شد تا آن را به یک موزه دیدنی و در خور شان این نویسنده بزرگ ایران معاصر تبدیل کند، بعد از انقلاب با تغییر کاربری این خانه به تصرف علوم پزشکی استان تهران در آمد و جالبه در دهه هفتاد به یک مهد کودک خصوصی اجاره داده شد!

جهانگیر خان هدایت برادرزاده صادق هدایت با تلاش های فراوان و اعتراض در سال 1381 این خانه را به یک کتابخانه تغییر کاربری داد و بعدها در سال 1387 خورشیدی به فهرست میراث ملی ایران و جاذبه های دیدنی تهران اضافه شد، گرچه مالکیت خانه صادق هدایت همچنان زیر نظر دانشگاه پزشکی است. اما امروزه علاقه مندان به ادبیات و نویسنده های معاصر زیادی از این عمارت قجری زیبا بازدید می کنند.

این خانه در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۷۸ در لیست آثار ملی ایران با شماره ۲۴۹۱ به ثبت رسید.

خانه صادق هدایت تهران

معماری

این خانه یکی از خانه‌های تاریخی عهد قاجار است که تماشایی و زیباست. خانه صادق هدایت در زمینی به مساحت ۱۴۰۰ متر و در دو طبقه به صورت زیرزمین و همکف احداث گردید. طبقه اول، در حدود 120 سانتی‌ متر، بالاتر از کف حیاط و به شکل متقارن بنا شده و دسترسی به آن از طریق شش پله از سمت شرقی و غربی از حیاط امکان پذیر است. قسمت دیگر این خانه تالار اصلی است که به دو ایوان راه دارند.

نوشته های مشابه

زیر زمین خانه با سه ورودی از داخل حیاط بیرونی و پنج ورودی از داخل حیاط اصلی و یک ورودی از طبقه اول، قابل دسترسی است. این فضا 80 متر است و پیشتر کاربری مطبخ و انبار داشته اما امروزه به عنوان سرویس بهداشتی از آن استفاده می‌شود. معماری زیرزمین خانه به صورت تاق ضربی است.

خانه صادق هدایت

ورودی اصلی بنا در ضلع جنوبی زمین و در خیابان تقوی قرار دارد. حیاط بیرونی ملک در ابعاد 8 در 8 متر، به اندازه تقریبی 75 سانتی‌متر از سطح خیابان پایین تر است. باغچه‌‌ بندی حیاط به سبک باغ‌ های ایرانی طراحی شدند و دارای یک حوض سنگی در وسط است.

دیوارهای حیاط که در ساخت آن از کاشی‌ های لعابدار  20*20 استفاده کردند، پر از نقش‌ و نگار‌های زیبا و چشم‌نواز است. چند مرد با پوشش قاجار، گل‌ و بوته، فرشته‌ های عریان و نقش عمارت‌ های مختلف بسیار ظریف و هنرمندانه بر روی این کاشی‌ ها نقش بستند.

آدرس

تهران، خیابان سعدی، بالاتر از خیابان منوچهری، ضلع جنوب غربی بیمارستان امیر اعلم، خیابان شهید تقوی (خیابان هدایت) پلاک 3

ایستگاه مترو : دروازه دولت (خط 1 و 4)، فردوسی (خط 4)

ایستگاه اتوبوس : دروازه دولت از خط 1 بی آر تی، دروازه دولت از خط 277

خانه صادق هدایت تهران


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا