جاذبه های گردشگری کاشانکاخ

خانه آل یاسین کاشان

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
اصفهان، کاشان، خیابان امام خمینی، کوچه کریم زاده
مدت زمان بازدید
:
45 دقیقه
ساعت دسترسی
:
09:00 تا 15:00
تفریحات
:
پیاده روی , عکاسی
امکانات
:
اطلاعات , راهنما , آنتن دهی موبایل , دسترسی به اینترنت
اماکن نزدیک
:
آرامگاه شاه عباس بزرگ در 200 متری - میدان امام خمینی در 650 متری
نکات ضروری
:
جمعه ها تعطیل است!
افتخارات
:
از عمارت تاریخی دیدنی کاشان
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی , کفش راحتی
موقعیت روی نقشه گوگل
:

خانه آل یاسین یک لوکیشن عکاسی در کاشان در لیست جاهای دیدنی کاشان می باشد که اردیبهشت‌ هر سال‌ در خانه‌ آل‌یاسین‌ مراسم ملی‌گل‌‌غتان انجام‌ می‌شود، در آن‌ کودکان‌ زیر سه‌سال‌ ازتمام‌ نقاط کشور‌ شرکت‌ می کنند‌ و طبق‌ گفته‌ی مردم‌ کاشان این‌ کار از‌حساسیت‌های فصلی‌ برای‌ بچه‌ها جلوگیری‌ می کند! ( بدون منبع علمی ) .

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

خانه ال یاسین

خانه ال یاسین
خانه ال یاسین

قدمت این بنای تاریخی به 150 تا 200 سال پیش برمی‌گردد و به دستور فتحعلی شاه برای یکی از علمای قرن سیزدهم به نام سید محمد تقی حسینی ساخته شد. خانه آل یاسین کاشان تا سال 1365 به عنوان یک خانه مسکونی استفاده می‌شد و در سال 1370 به شهرداری فروخته شد که در سال‌های 1375 تا 1376 مورد بازسازی قرار گرفت.

معماری خانه آل یاسین

معماری خانه آل یاسین
معماری خانه آل یاسین
هشتی های خانه آل یاسین
هشتی های خانه آل یاسین
مطبخ خانه آل یاسین
مطبخ خانه آل یاسین

این خانه به سبک معماری گودال باغچه ساخته شده است و در کنار درب ورودی خانه دو سکو شیخ نشین (پیر نشین) وجود دارد. از ورودی هشتی شکل آن که می‌گذرید به یک فضای سرپوشیده خواهید رسید که چندین اتاق در اطراف آن و یک حوض آبی که حس طراوت را به شما می‌دهد، در وسط آن خواهید دید، در واقع به این مکان حوضخانه یا بیرونی ساختمان می‌گویند که به عنوان محل اقامت مهمان‌ها و مسافرین در نظر گرفته می‌شد.

اما قسمت اندرونی خانه یک حیاط بزرگ دارد که با حوض و باغچه‌های زیبا جلایی به روح می‌بخشد. قسمت راست حیاط اندرونی که آفتابگیر است زمستان نشین خانه محسوب می‌شود و سمت چپ حیاط قسمت تابستان نشین خانه آل یاسین است. یک ایوان به نام شاه نشین در اندرونی وجود دارد که زیر آن سرداب اصلی خانه قرار گرفته است و تابستان‌ها از هوای خنک آن استفاده می‌کنند. البته چندین سرداب در قسمت‌های مختلف خانه وجود دارد که به بادگیرها متصل می‌شوند و هوای خنک را به داخل می‌کشانند. منتظر امتیا و نظر شما هستیم.


بیشتر بخوانید

نوشته های مشابه

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. بسیار جای خوبی است . خودم اهل افغانستان هستم و در کاشان زندگی می کنم .و ۱۳ سال سن دارم . اما مردمش فرهنگ خوبی ندارند . ولی از این مکان دیدن کنید . بسیار زیبا است

  2. در حال تعمیرات بودند اون وقتی که ما رفتیم.

    این خانه در محله ای به نام گذر «در بند آقا» واقع شده است. چون قبلاً این کوچه از دو طرف دارای در بوده به آن در بند و چون عده ای از علما و سادات در این محله بوده اند به آن آقا می گویند.
    خانه دارای قدمتی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال است. آنرا بدستور فتحعلی شاه برای شخصی به نام سید محمد تقی حسینی پشت مشهدی که از علمای قرن سیزدهم بوده و با ملا احمد نراقی و شیخ انصاری مکاتبه و مصاحبه داشته و اکنون در بقعه حبیب بن موسی دفن است، می سازد. گویا این شخص جزو متصوفه هم بوده و رئیس فرقه ای به نام کمیلیه بوده است. نقل است که زمانی فتحعلی شاه به او می گوید کدامیک از فرزندان من صلاحیت سلطنت را دارند و او می گوید محمد میرزا، در حالی که عباس میرزا در تبریز ولیعهد بوده است. بعداً عباس میرزا می میرد و محمد میزا تبدیل به محمد شاه می شود.
    محمد شاه بعدها خانه را وسعت می دهد و بخش هایی را به آن می افزاید. خانه به طور موروثی به نسل های بعدی انتقال می یابد تا به شخصی به نام نظام الدین اجتهد می رسد. ایشان همچنین، اولین نماینده مردم کاشان در مجلس شورای ملی بعد از مشروطه بوده است. این شخص آخرین فرد عالم از خاندان بوده است. در زمان این شخص، شناسنامه مُد می شود و او به آل یاسین تغییر نام می دهد در همین زمان شخصی به نام نایب حسین دست به شورش و تجاوز می زند و توسط حکومت وقت دستگیر می شود. در دادگاه، متهم اعلام می کند که فقط رأی جناب آل یاسین را قبول دارد. آل یاسین هم حکم به مجازات او می کند. نایب حسین توسط هم دستانش رهانیده می شود و به کاشان می گریزد؛ دیکتاتوری عجیبی راه انداخته و به مدت ۲۰ سال منطقه کاشان را از حکومت مرکزی جدا می کند و چون کینه آل یاسین را به دل گرفته بود، قسمت های زیادی از خانه را تخریب می کند. نقاشی ها و گچبری ها را از بین برده و خانه را آتش می زند.

  3. مکانی زیبا با معماری سنتی و خاطره انگیز با هشتی و پنج دری ،که شما را به سفری به گذشته می برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا