aad0f3ad-933f-4034-8baa-493de507a385

تالاب انزلی

Anzali lagoon
تصاویر تالاب انزلی استان گیلان
ezgif-1-eca2962dc6

خشک شدن تالاب انزلی جدی است، با توجه به عمق تالاب انزلی و حیات وحش تالاب انزلی در نقشه تالاب انزلی که یکی از بهترین تالاب‌های ایران در استان گیلان و شهر بندر انزلی، یکی زا بهترین جاذبه‌های طبیعی ایران می‌باشد، که شما می‌توانید فضای سبز، پرندگان مهاجر و گل‌های بی نظیر مردابی نظیر نیلوفر آبی را در کنار یکدیگر تماشا کنید، این ناحیه در ایران به عنوان مهم‌ترین و بزرگ‌ترین تالاب طبیعی شناخته می‌شود و در بین گردشگران داخلی و خارجی از محبوبیت خاصی برخوردار است.

برای بازدید از تالاب انزلی می‌توانید از اسکله‌های تالاب انزلی استفاده کنید، بهترین اسکله تالاب انزلی برای سوار شدن بر قایق جهت بازدید از داخل تالاب، مرکز بازدید کنندگان تالاب انزلی در جوار پل ولایت می‌باشد، هزینه قایق‌های تالاب انزلی تقریبا ۳ تا ۴ برابر قایق‌های تفریحی سواحل گیلان است که ناچارن باید پرداخت کنید، این اسکله به علت شهرت در اکثر روزهای سال، دارای ازدحام جمعیت زیادی است.

اگر حوصله شلوغی و سر و صدا را ندارید، به پیشنهاد ما، برای دیدن با آرامش بیشتر تالاب انزلی، به روستای آبکنار و اسکله چوبی آبکنار مراجعه کنید، این روستا از مرکز شهر بندر انزلی، ۴۰ دقیقه فاصله دارد که هم از این محل خلوت‌تر است و هم هزینه قایق‌های تفریحی تالاب انزلی آن، ازینجا ارزانتر می‌باشد، همچنین پل چوبی آبکنار یکی از زیباترین اسکله‌های چوبی حاشیه تالاب انزلی است که ما قبلا آن را در مقاله‌ای مفصل همراه با آدرس و نقشه معرفی کرده‌ایم.

این مکان در بین رشته کوه‌های دماوند و دریای خزر و در جوار شهرهای بندر انزلی و آبکنار قرار دارد و آب رودخانه‌هایی که از البرز سرچشمه می‌گیرند، ابتدا به آن وارد می‌شوند و پس از آن وارد دریای مازندران می‌شوند، این اکوسیستم طبیعی در این تالاب باعث شده تا به یکی از جاذبه‌های طبیعی ارزشمند استان گیلان تبدیل شود و برای رفاه حال گردشگران تفریحات متعددی در نظر گرفته شده که در ادامه به معرفی آنها پرداخته‌ایم، همراه این تودی باشید.

تالاب انزلی کجاست؟

وسعت تالاب انزلی به قدری زیاد است که شما برای تماشای آن، انتخاب‌های زیادی خواهید داشت، اسکله‌های مختلفی در روستاهای بندر انزلی با قایق، گردشگران را وارد تالاب و بخش‌های دیدنی آن می‌کنند که دو تا از مهم‌ترین آن‌ها، یکی در پل ولایت و دیگری در روستای آبکنار قرار دارد، برای بازدید از این تالاب بین‌المللی با خودروی سواری، نقشه تالاب انزلی در ابتدای مطلب را نرم افزارهای مسیریاب همچون بلد، نشان یا گوگل مپ باز کنید تا خیلی راحت اینجا را مسیریابی کنید.

 • آدرس تالاب انزلی و مرکز بازدیدکنندگان تالاب انزلی: بندر انزلی، پل ولایت به سمت جنوب

تالاب انزلی | Anzali Lagoon

تالاب انزلی جز معدود تالاب‌هایی در دنیا می‌باشد که آب موجود در آن شیرین است، شاید تا به حال با تالاب آشنا نشده باشید، به طور خلاصه و علمی تالاب به منطقه‌ای طبیعی می‌گویند که ما بین یک توده خشکی و دریا قرار دارد و مرز بین این دو را ماسه‌های همیشه خیس دریا تشکیل داده‌اند، تالاب شباهت فراوانی به خلیج دارد، اما از لحاظ علمی خلیج و تالاب متفاوت می‌باشند و همچنین در تالاب، گیاهانی مردابی نظیر گل ‌ای همیشه در آب و درختانی که ریشه آن‌ها باید در آب باشد، رشد می‌کنند.

وسعت تالاب انزلی

این منطقه از لحاظ وسعت در ماه‌های مختلف سال متغیر می‌باشد، یعنی در ماه‌هایی از سال تالاب پر آب و وسیع و در ماه‌هایی دیگر کم آب و کوچک می‌شود، اما جالبه بدانید در بیشترین فصل پر آب سال، تالاب انزلی به ۱۰۰ کیلومتر مربع وسعت پیدا می‌کند و این خود شباهت فراوانی به یک دریاچه دارد و در کمترین میزان آب خود به هفتاد و پنج کیلومتر مربع کاهش پیدا می‌کند.

عمق تالاب انزلی

در این مکان شما علاوه بر محیط آبی، جنگلی سرسبز و زیبا، زمین‌های کشاورزی و منطقه رویش گل‌های مردابی را هم شاهد خواهید بود، عمق تالاب هم در نقاط مختلف آن بین ۴ تا ۸ متر می‌باشد، آب موجود در تالاب بندر انزلی از ۴۱ رود خانه تامین می‌شود و در نهایت پس از سیراب شدن این منطقه طبیعی آب از طریق یک جاده آبی وارد دریای خزر می‌شود.

معرفی جاهای دیدنی تالاب انزلی

در تالاب انزلی جاهای دیدنی فراوانی وجود دارد که به طور خلاصه و مفید آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد. دقت داشته باشید که در ایام مهم طول سال همچون تعطیلات عید نوروز و سایر تعطیلات که مسافران زیادی راهی شمال کشور و گیلان می‌شوند، این محل از شلوغ‌ترین جاذبه‌های گردشگری بندر انزلی و استان تبدیل می‌شود که از همین رو، توصیه داریم در روزهای غیر تطیل و اواسط هفته راهی تالاب انزلی شوید.

گل های لاله مردابی

زیباترین بخش دیدنی این ناحیه، تماشای گل‌های لاله مردابی می‌باشد، این نوع گل‌ها که نیمی از ساقه آن‌ها در آب است و نیمه بالایی ان از آب بیرون می‌باشد یکی از چشم نوازترین دیدنی‌های طبیعی موجود در تالاب بندر انزلی را تشکیل می‌دهند، گل لاله مردابی شباهت زیادی به نیلوفر آبی داشته با این تفاوت که این نوع گل، دارای یک برگ سبز رنگ بزرگ زیر غنچه صورتی رنگ خود می‌باشد.

حیات وحش تالاب انزلی

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری تالاب انزلی، تماشای پرندگان مهاجر می‌باشد و اگر قصد دیدنی این پرندگان را در فصل‌های مهاجرتی دارید، باید بخش اسلکه در شمال این محل مراجعه کنید، بیشترین تعداد پرندگان در تالاب انزلی مربوط به گونه  قوهای پا بلند، غاز و غاز پا کوتاه می‌باشد، البته منطقه سلکه یکی از مناطق حفاظت شده می‌باشد و ورود شما به آن ممنوع است، اما می‌توانید، از اطراف این منطقه تصاویری متحیر کننده از پرندگان تهیه کنید.

بازدید از منطقه حافظت شده سیاه کشیم

منطقه حفاظت شده سیاه کشیم در پایین‌ترین بخش این مکان قرار دارد و در کنار شهرستان صومعه سرا قرار گرفته است، این بخش حفاظت شده که یکی از وسیع ترین مناطق زیست محیطی خاورمیانه می‌باشد با پوشش گیاهی متنوع نظیر لاله، نیلوفر آبی، تراپا، سرخابی، نی و لویی و گونه‌های جانداری نظیر قو، اردک‌های ساده و تاج دار، فیلوش، کله سبز ، عقاب، شاهین، پرستو و کاکایی یکی از بکرترین مناطق دیدنی در تالاب انزلی است.

بازدید از پناهگاه حیات وحش سرخانکل

دیگر جای دیدنی در این منطقه پناهگاه حیات وحش سرخانکل می‌باشد، اگر قصد دارید که گل‌های نیلوفر آبی را مشاهده کنید، به ناچار باید از این پناهگاه زیبا عبور کنید، تالاب سرخانکل در جوار سه روستای دیدنی استان گیلان قرار دارد و در آن گونه‌های مختلف گیاهی نظیر نی، لویی، لاله و گونه های جانداری نظیر مرغابی، غو، غاز ، طاووسک و ماهی‌های کپور، غزل آلا و سیم زندگی می‌کنند.

بازدید جزیره‌های تالاب انزلی

در تالاب تعداد شش جزیره زیبا وجود دارد که می‌توانید برخی از آن‌ها را با قایق تماشا کنید، جزیره قلم گوده بزرگ و کوچک با ۱۴۵ متر عرض، جزیره میان گوده، جزیره پشته بزرگ و کوچک و ۱۲۶۰ متر مربع وسعت دارد، جزیره میان پشته و مراد گوده که مخصوص شکار مرغابی در فصل شکار است، جزیره چراغ پشتان و البته صدها جزیره دیگر که در طول شبانه روز به زیر آب می‌روند و قابل بازدید نیستند.

جاهای تفریحی در تالاب انزلی

خوب حال که با طبیعت بکر این ناحیه آشنا شدید، نوبت آن رسیده است که با تفریحات موجود در این تالاب آشنا شوید.

 • سایت قایق سواری : در این سایت‌ها شما می‌توانید با اجاره یک قایق همراه با دوستان خود به دل مناطق آزاد تالاب انزلی بزنید و لذت قایق سواری در تالاب را بچشید.
 • شکم گردی : خوب در تالاب انزلی برای رفاه حال گردشگران رستوران‌ها و کافی شاپ ‌ای متعددی وجود دارد که در آن‌ها هر نوع غذایی یافت می‌شود که البته پیشنهاد ما به شما میل ماهی کپور با برج گیلانی است.
 • سایت‌های تفریحات آبی : در این محل سایت‌های بازی‌های آبی وجود دارند که در آن‌ها شما می‌توانید از بازی‌های نظیر جت اسکی، قایق کایاک، تیوب سواری، چتر بازی و غواصی استفاده کنید.
 • سایت‌های ماهیگیری : همچنین اگر به صید ماهی علاقه دارید، می‌توانید در سایت‌های ماهی گیری تمامی تجهیزات ماهی گیری را اجاره کنید و در مناطق آزاد مشغول صید شوید.

دانستنی‌های تالاب انزلی

در این بخش شما را با پاسخ سوالات متداول تالاب انزلی و دانستنی‌ها، رکوردها و گنجایش و ظرفیت‌های گیاهی و جانوری این تالاب بین‌المللی و پر اهمیت ایران آشنا می‌کنیم.

 • میزبان ۱۲ میلیون پرنده مهاجر در هر سال است.
 • قدمت این تالاب ۱۰۰ هزار سال می‌باشد.
 • بیش از ۵۰۰ گونه مختلف پرنده در این تالاب زندگی می‌کنند.
 • ۴۵ گونه مختلف ماهی در آب‌های تالاب زندگی می‌کنند.
 • پستاندارانی نظیر گراز، راسو، شغال و گربه وحشی در آن زندگی می‌کنند.
 • وجود ۱۴ نوع گیاه شناور که در دنیا بیشترین تعداد می‌باشد.
 • ۱۳% آب این تالاب را عنصر مفید تیتانیوم تشکیل داده است.
 • اگر قصد دیدنی همه زیبایی‌ها را با هم دارید، بهتر است، در فصل بهار سفر خود را انجام دهید.

مراکز اقامتی تالاب انزلی

در نزدیک تالاب انزلی و روستاهای مجاور تالاب انزلی همچون آبکنار و اشپلا، مراکز اقامتی، ویلا، کلبه چوبی و سوئیت‌های اجاراه‌ای فراوانی برای اقامت در کنار طبیعت بکر این محل وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را از سایت‌های رزرواسیون هتل و ویلا خیلی راحت رزرو کنید.

نظرات تالاب انزلی

قبل از مطالعه نظرات مردم درباره تالاب انزلی، توصیه داریم حتما برنامه بازدید از تالاب انزلی خود را در روزهای وسط هفته و خارج از تعطیلات رسمی تنظیم کنید تا هم هزینه کمتری بابت قایق سواری پرداخت کنید و هم با آرامش بیشتر از محیط دیدنی تالاب استفاده و عکاسی کنید، در پایان منتظر امتیاز و نظرات شما درباره تالاب انزلی خواهیم بود.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
https://intoday.ir/?p=11730
banner1

سمیرا ابریشمی

دلیل خنده های هر روزه ام آشنایی با تیم این تودی و فرهنگ گردشگریه که البته تجربیات خود در سفرهای متعدد باعث شده زندگی روتین و شادی داشته باشم .

مطالب مرتبط
حمام ارگ کریم‌خان شیراز
آیدا قوام
2 دیدگاه
اسکله چوبی آبکنار
الناز ایل بیگی
5 دیدگاه
مرداب سراوان
ترلان کمیلی
2 دیدگاه
خانه نصیر الملک شیراز
امیر رضا شاهرخی
0 دیدگاه
خانه زینت الملک شیراز
آتنا بنی اسدی
11 دیدگاه
مقبره خواجه نظام الملک اصفهان
امیر رضا شاهرخی
0 دیدگاه

29 پاسخ

 1. واقعا عالی بود حتما برید قیمتش یکم بالاست ولی نصف روزتون رو کاملا پر میکنه خیلی بهتون خوش میگذره

 2. بهترین زمان دیدن این مرداب اواخر مرداد تا اواسط شهریور است شما در این بازه زمانی میتوانید از نیلوفرهای آبی زیبای این تالاب دیدن کنید.

 3. خوبه بالاخره یکی از مهمترین مناطق گردشگری بندر انزلیه. و مناظر بسیار زیبا داره خوشحالم توی این تالاب مناطق حفاظت شده برای پرندگان دیدم خوبه این فرهنگ هم از طرف دولت هم از طرف مردم رعایت شه که پرندگان و حیوانات هم حقوقی دارند و نباید محیط زیست کثیف باشه… قسمت کشتیا هم بسیار جالب بود فقط حیف که آدم یه سری کشتی های زیبایی رو میدید که بخاطر مسائل مالی یا نداشتن علم کافی نمیتونیم از اون قطعات کشتیای مرده استفاده کرده و در صنعت استفاده کنیم…

 4. تالاب انزلی یکی از بهترین محلهای توریستی و زیبای انزلی و گیلان و ایران و حتی جهان است.
  تالاب انزلی در تمام روزهای سال دیدنی است و هر روز که به درون تالاب بروید مطمئنا یک موضوع جدید برای تحقیق و یک منظره جدید برای دیدن و چند ویو جدید زیبا برای عکس گرفتن پیدا میکنید من تقریبا ۷ بار از این تالاب دیدن کردم. هم از خود شهر انزلی و هم از جنوب تالاب و از طریق روستاهای جنوبی تالاب با قایق رفتیم و تالاب رو دیده ایم .البته امسال بعد از شهرستان انزلی به طرف اسالم از طریق یک راه فرعی رفتیم به جنوب تالاب و از حدود محل پرورش ماهی های خاویاری با قایق و حدود ۴ ساعت در تالاب گشت زدیم و مناظر زیبا و پرنده های زیبا را دیدیم البته ۲ بار هم مار دیدیم و گلهای زیبای نیلوفر ابی یا همان لاله های تالاب هم تک و توک باز شده بودند و خیلی زیبا بود .
  اگر قصد رفتن به گیلان را دارید حتما با استفاده از APP نقشه یا همان map گوشی همراهتان تالاب را پیدا کنید و از طریق راههای فرعی به روستا های جنوب تالاب بروید و از انجا با قایق های محلی ها برای دیدن تالاب راهی شوید.مطمئن باشید نسبت به قایق های داخل شهر انزلی هم ارزانتر میتوانید از تالاب دیدن کنید و هم جاهای زیبا تری راببینید. البته اگر اهل ناهار محلی باشید معمولا همون نا خدای قایق برایتان غذای محلی و خوشمزه ای در خانه اش تهیه میکند.و هزینه معقولی بابت غذا از شما خواهند گرفت.
  فقط از داشتن مجوز حمل مسافر توسط ان قایق و بیمه مسئولیتش مطمئن شوید که داشته باشد.چون قایقها دو نوع است یک نوع کوچک و برای شکار است و نوعی بزرگتر و مخصوص حمل مسافر است و تعادل بهتر و نشستن راحت تری هم دارد.

 5. اگر از روستای آبکنار به تالاب برید از یه جای دنج، خلوت و رایگان به تالاب دسترسی پیدا می کنید

 6. اگه فقط یک کار میتونین بکنین در انزلی، بیاین مرداب انزلی

  فوق العاده قشنگ، قایق سواری که یک بارش کامل میارزه

 7. مرداب بسیار زیبایی که دیدن اون رو میشه به همه توصیه کرد.پرندگانی که رو آب لونه کردن چقدر قشنگن.از منظره زیبای دریاچه لذت ببرید…قبل قایق سواری از چند جا قیمت بگیرید و بعد سوار شید 😉

 8. شهرداری انزلی ی رنگی دوباره به سقف مکانها بزنه چون جذابیت رنگیش از دست رفته البته دارن پیاده رو سازی میکنن ک دستشون افرین 👍❤

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
مدت بازدید : 1 تا 2 ساعت
ساعت دسترسی : 08:00 تا 17:00
هزینه ورودی : متغیر
ثبت شده در : 
ثبت شده در : ثبت ملی در سال 1354 و ثبت جهانی در سال 2001 میلادی
نوع کاربری : تالاب و مرداب بین‌المللی از آثار ملی طبیعی ایران در بندر انزلی
توضیحات بیشتر
موارد تفریحی : پیاده روی، کمپینگ، قایق سواری، عکاسی
امکانات رفاهی : کافه، راهنما، اتاق شیردهی، آنتن دهی موبایل
ملزومات سفر : موبایل، کارت بانکی، کفش راحتی، عینک و کلاه آفتابی، آب آشامیدنی
اطلاعات تماس
آدرس : گیلان، بندر انزلی، پل ولایت، مرکز بازدیدکنندگان تالاب انزلی