کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / سوغات اراک

سوغات اراک

صنایع دستی و سوغات اراک

خرید صنایع دستی و سوغات اراک ، خوراکی های اراک نظیر فتیر و سوغات شازند در کنار محصولات کشاورزی این شهر در استان مرکزی شهرت زیادی دارند،  اراک شهری زیبا با بناهای تاریخی و سوغات و صنایع دستی زیبا که می تواند مقصدی مناسب برای سفر به شهری کویری با آسمانی زیبا در مرکز کشور باشد. به اراک که سفر کردید حتما به بازار بزرگ سنتی و سرپوشیده اراک بزنید؛ بازاری طولانی و بزرگ و تاریخی که هنوز هم سقاخانه های قدیمی را در آن می توان دید.

اکثر شهرهای ایران رنگارنگ و کهن ما سوغاتی هایی چون صنایع دستی یا مواد غذایی خوش طعم دارند که سوغات اراک نیز در این بین خالی از لطف نیست، اما به سراغ سوغات اراک اگر برویم نان فطیر اراکی از پرطرفدار ترین و خاص ترین طعم ها را دارد نانی محلی و خوشمزه از دسته نان های شیر مال که درون تنور های سنتی پخته می شود.

محصولات کشاورزی اراک

محصولات کشاورزی اراکاراک بخاطر داشتن باغات میوه هایی مانند انار، انگور، بادام و کشمش نیز در کشت و صادر این میوه های خوشمزه به شهرهای دیگر، معروف است. روستای هزاوه ارک پراز تاکستان هایی است با انگور های شیرین.

انار ساوه

از دیگر سوغاتی های بسیار پرطرفدار و مرغوب و عالی می توان به انار ساوه اراک اشاره کرد که بی شک همه شما تابحال نام انارساوه به گوشتان رسیده؛ انار های سرخ و آبدار و خوش مزه و پرطرفدار که هرساله در فصل برداشت انار جشن انار نیز در این شهر برگزار می شود.

سوغات نراق

تک به تک شهرهای اراک هرکدام سوغات خاص و معروف خود را دارند،مانند شهر نراق که شیرینی محلی جوزغند را به خود اختصاص داده که از یک نوع میوه ای که در باغ های این شهر برداشت می شود به نام میوه (آلگ) که میوه ای همانند هلو است، در پخت این شیرینی محلی از آن استفاده می شود.

شیرینی گوش فیل

شیرینی گوش فیلگوش فیل نیز از دیگر سوغاتی های اراک است،شاید شما شیرینی گوش فیل را جایی دیگر طعم و مزه کرده باشید اما باید بگوییم که گوش فیل اراکی در کنار دوغ محلی یک چیز دیگر است.

لبنیات محلی اراک

لبنیات محلی اراکحالا که اسم دوغ آورده شد باید بگوییم که لبنیات اراک نیز بسیار معروف و خوش طعم و خاص است،از شیر و پنیرگرفته تا دوغ های خوش طعم محلی که اکثر آنها به شهر آشتیان تعلق دارد.

صنایع دستی اراک

صنایع دستی اراکمانند اکثر شهر های ایران کهن و زیبایمان، شهر اراک نیز صنایع دستی یکی از سوغاتی های مرغوب و بنامش می باشد؛ صنایع دستی چون ظروف مسی و انواع گیوه و کلاه های سنتی دست بافت که قدمت آن به دوران قاجار بر میگردد که معروف ترین آن گیوه سنجاق می باشد که هنر دست اهالی روستایی به نام سنجاق است، گیوه هایی که درآن از الیاف مرغوبی استفاده شده که در فصل تابستان پا را خنک و در زمستان گرم نگه می دارد و همچنین فرش دستبافت اراک که از مرغوبترین فرش های دست بافت جهان می باشد و با فرش های دستبافت به نام ایرانی برابری و رقابت می کند.

۱ – گیوه اراک

تاریخ هنر گیوه‌دوزی اراک به عصر قاجار می‌رسد و امروزه نیز گیوه‌دوزان ماهر و هنرمند بسیاری در شهر‌های اراک مشغول به کار هستند. به‌خصوص در سال‌های اخیر، گیوه طرفداران بسیاری از سراسر ایران و حتی جهان پیدا کرده است که این نشان از کیفیت و مقبولیت این نوع از صنایع دستی اراک دارد.گیوه سنجان، معروف‌ترین گیوۀ اراک است. سنجان روستایی در دامنۀ کوه قصبه است که در آن‌جا باغ‌های گردوی بسیاری نیز وجود دارد. گیوه تنها یک کفش سنتی محلی نیست، بلکه کفش یا پاپوش اصیل ایرانی است که در فصول گرم سال پا را خنک نگه داشته و در فصول سرد نیز پا را گرم نگه می‌دارد. همچنین مدل بافت و ساخت گیوه به طوری است که پای چپ و راست ندارد و به دلیل جنس الیاف آن باعث می‌شود پاها در آن عرق نکنند.

۲ – فرش ساروق

2 - فرش ساروقفرش ساروق، یکی از محبوب‌ترین‌های سوغات اراک است که آوازۀ بلندی در سراسر ایران دارد. اما چرا به آن فرش ساروق می‌گویند؟ ساروق روستایی در ۵۰ کیلومتری اراک است که در جهان به فرش‌های دستبافت معروف است.

فرش‌های اراک به سه دستۀ کلی محال، مشک‌آباد و ساروق تقسیم می‌شود که همۀ آن‌ها در زیر‌مجموعۀ نام کلی «فرش ساروق» قرار می‌گیرد. نوع بافت منحصر‌به‌فرد فرش ساروق و نقش‌و‌نگار آن از دلایل شهرت جهانی آن میان صنایع دستی اراک است.

۳ – جوزغند

3 - جوزغند از بین سوغات اراک، می‌توان از جوزغند نام برد که نوعی شیرینی محلی است. جوزغند شیرینی محلی شهر نراق اراک است که به صورت گسترده در شهر‌های دیگر اراک هم پیدا می‌شود. این شیرینی بسیار خوشمزه، پر‌زحمت و سخت تهیه و پخته می‌شود اما کاملا ارزش امتحان کردنش را دارد.

جوزغند از میوه‌ای به نام «آلگ» تهیه می‌شود که هم‌خانوادۀ هلو است و طعمی ملس، ترش و شیرین، دارد. طرز تهیۀ این شیرینی ۱۵ روز زمان می‌برد و به خاطر تمام این پروسۀ پر‌زحمت و نوع میوه‌ای که برای آن استفاده می‌شود، از گران‌ترین شیرینی‌های محلی ایران محسوب می‌شود.

۴ – فتیر سوغات اراک

4 - فتیر سوغات اراکمیان نان‌های سنتی ایران، می‌توان از نان فتیر نام برد که خوشمزه‌ترین سوغات اراک است. نان فطیر در سفره‌های نوروزی اراک، از قدیم تا به امروز جای مخصوص و ویژه‌ای داشته و همیشه استفاده می‌شده است. نان فطیر اراک بدون هیچ‌گونه خمیرمایه‌ای عمل می‌آید و همچنین به روش سنتی پخته می‌شود. نان فتیر گونه‌ای از نان شیرمال است که روی آن با زرد‌چوبه و زردۀ تخم مرغ زده می‌شود و در اندازه‌های کوچک، به اندازۀ کف دست، در تنور پخته می‌شود.

۵ – انگور و کشمش

5 - انگور و کشمشاز پر‌طرفدار‌ترین‌های سوغات اراک می‌توان به انگور و کشمش این شهر نیز اشاره کرد. در اطراف اراک، تاکستان‌های گسترده و زیادی وجود دارد که بیش از ۲۰ درصد نیاز کشور به انگور را تامین می‌کنند. روستای هزاوه در اراک، یکی از مهم‌ترین روستاهای کشور در زمینۀ کاشت و برداشت انگور است. از انگور فرآورده‌هایی مانند شیرۀ انگور، شربت انگور، سرکۀ انگور، مویز و کشمش و سرکه‌شیره تهیه و در این شهر به فروش می‌رسد.

۶ – گردوی اراک

میان مغز‌های مختلف و خشکبار، گردو از پر‌طرفدار‌ترین آن‌هاست. مصرف گردو و طعم آن را می‌توان در انواع غذا‌های ایرانی و وعده‌های غذایی ایرانیان پیدا کرد. غذا‌هایی مثل فسنجان، مرغ ترش، کشک بادمجان و غیره، همچنین صبحانۀ معروف و خوشمزۀ ایرانی یعنی نان و پنیر و گردو از دلایل خواستنی و پر‌طرفدار‌بودن این محصول است. در بسیاری از باغ‌های روستاهای اطراف اراک، باغ‌های وسیع گردو به چشم می‌خورد و گردوهای اراک، یکی از مرغوب‌ترین انواع گردو در ایران و یکی از مهم‌ترین‌های سوغات اراک است.

صنایع دستی و سوغات اراک را از کجا بخریم؟

صنایع دستی و سوغات اراک را از کجا بخریم؟اگر قصد سفر به اراک و خرید صنایع دستی و سوغات اراک را دارید بهتر است سری به بازار اراک، بازارچه صنایع دستی بازار اراک، سرای فلسطین بازار اراک ، سرای حاج باشی بازار اراک ، سرای نبی زاده و سرای کرمانشاهیان در بازار تاریخی اراک بزنید، منتظر امتیاز و نظرات شما هستیم.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=73321

شهره مقصودی

مطالب مرتبط
گژل از سوغات روسیه
مریم عظیمی
0 دیدگاه
ظروف خولخوم روسی
مریم عظیمی
0 دیدگاه
چکمه والنکی
مریم عظیمی
0 دیدگاه
روستای میشیجان خمین
رضوان فارق
0 دیدگاه
چوخا چیست؟
سامیار علیپور
0 دیدگاه
15 تا از بهترین صنایع دستی و سوغات ارومیه
شهره مقصودی
2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :

نقشه بزودی ...

توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس