آرامگاه ابو علی سینا همدان - Avicenna Mausoleum

آرامگاه ابو علی سینا همدان | جاهای دیدنی همدان | این تودی

معرفی آرامگاه ابو علی سینا همدان به همراه آدرس و عکس

در این مقاله به معرفی آرامگاه ابو علی سینا همدان برجسته ترین پزشک بین المللی ایرانی در شهر همدان خواهیم پرداخت ، همدان یکی از 10 شهر برتر توریستی ایران می باشد که با جاذبه های توریستی متعدد مقصد مناسبی برای مسافرت است، سالانه بیش از 2 میلیون گردشگر داخلی و خارجی از مقبره ابن سینا پدر علم پزشکی دنیا بازدید به عمل می آورند، همراه این تودی باشید.

 • آدرس آرامگاه ابو علی سینا همدان : آسیا، ایران، همدان، آرامگاه ابو علی سینا همدان
 • ساعات بازدید : 8 صبح الی 17
 • روزهای تعطیل : تمامی ایام سوگواری شیعیان به علاوه 14 و 15 خرداد
 • خصوصیت بارز : برجسته ترین پزشک دنیا
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 2 ساعت
 • هزینه بلیت ورودی آرامگاه ابن سینا : ایرانی 5 هزار تومان – خارجی 20 هزار تومان
 • میزان سختی مسیر : اسان – درون شهری
 • ثبت ملی و جهانی : ثبت ملی در سال 1376 شمسی با شماره 1869
 • امتیاز این تودی : 3.9 از 5
 • امکانات رفاهی : رستوران – کافی شاپ – تاکسی سرویس – اتوبوس –  سرویس بهداشتی – هتل – آنتن دهی موبایل عالی – آنتن دهی اینترنت عالی – فضای سبز
 • لوازم مورد نیاز : کارت بانکی – وجه نقد – دوربین عکاسی

آرامگاه ابو علی سینا همدان - Avicenna Mausoleum آرامگاه ابو علی سینا همدان - Avicenna Mausoleum آرامگاه ابو علی سینا همدان - Avicenna Mausoleum

آرامگاه ابو علی سینا همدان | Avicenna Mausoleum 

آرامگاه ابو علی سینا همدان دقیقا در مرکز شهر قرار دارد و در وسط میدان ابو علی سینا که یکی از برترین نمادهای گردشگری این شهر می باشد، اگر برای اولین مرتبه به بازدید از مقبره مراجعه کنید ستون های مرتفع این آرامگاه در میدان ابن سینا با نمایی بی نظیر خواهید دید که در نوع خود بی نظیر است، مساحت کلی این میدان 1700 متر مربع می باشد و به علت بزرگی نام این فیلسوف و پزشک برجسته ایرانی، مقبره وی در سال 1376 با شماره 1869 به فهرست میراث ملی ایران افزوده گردید.

آرامگاه ابو علی سینا همدان - Avicenna Mausoleum آرامگاه ابو علی سینا همدان - Avicenna Mausoleum آرامگاه ابو علی سینا همدان - Avicenna Mausoleum آرامگاه ابو علی سینا همدان - Avicenna Mausoleum آرامگاه ابو علی سینا همدان - Avicenna Mausoleum

بیوگرافی مختصر از ابن سینا | Avicenna Mausoleum 

ابن سینا ، ابو علی سینا یا شیخ الرئیس برجسته ترین پزشک ایرانی که اکثر علم طبابت امروزی از کشفیات وی در این علم الگوبرداری شده است در سال 359 هجری شمسی در شهر بخارا یکی از مهم ترین شهرهای سامانیان بدنیا آمد ، حوزه کشفیات وی فقط منحصر به پزشکی نبوده و ابوعلی سینا در زمینه های علمی دیگر همچون علم ستاره شناسی، فلسفه، زمین شناسی، جغرافیا، ادبیات فارسی ، شعر ، منطق، علم شیمی و ریاضی فعالیت داشته و کشفیات متعددی از خود به جای گذاشت.

وفات ابوعلی سینا

ابن سینا در سال 416 هجری شمسی در شهر همدان از دنیا رخت بر بست و دقیقا روز تولد وی در تقویم امروزی به عنوان روز پزشک شناخته می شود و پس از مرگ وی کشفیات این مرد بزرگ تا به امروز مورد استفاده علم پزشکی و فلاسفه بوده است.

گذشته آرامگاه ابو علی سینا همدان | Avicenna Mausoleum 

در هنگام فوت ابو علی سینا به علت شورش دیلمیان به مدت دو ماه در منزل یکی از دوستانش به اسم ابو سعید مخفی شده بود و در همان منزل هم دار فانی را وداع گفت، ابو سعید جسد وی را در حیات خانه اش به خاک سپرد و پس از مدتی خودش هم از دنیا رفت، پس از گذشت سالها همسایگان برای بزرگداشت این دو مرد و به خصوص ابن سینا یک اتاقک چهار گوش به عنوان مزار بر مقبره آنها ایجاد کردند که البته در گذشت سالها این مقبره به کلی تخریب شد.

آرامگاه ابو علی سینا همدان - Avicenna Mausoleum آرامگاه ابو علی سینا همدان - Avicenna Mausoleum آرامگاه ابو علی سینا همدان - Avicenna Mausoleum آرامگاه ابو علی سینا همدان - Avicenna Mausoleum

مقبره بوعلی سینا در دوره قاجاریه

این منوال تا دوره حکومت قاجارها در یاران ادامه داشت تا اینکه یکی از بانوهای عاشق علم پزشکی به اسم نگار خاتون دختر عباس میرزا حاکم وقت همدان تصمییم به بازسازی و مرمت این مقبره گرفت و به طور کلی با نصب نرده های چوبی زیبا و تویض سنگ های قبر این آرامگاه جلوه ای زیبا به آن داد.

کتابخانه تاریخی آرامگاه ابوعلی سینا

پس از گذشت 50 سال شخصی به اسم فرید الدوله که او هم عاشق ابن سینا بود تصمیم به مرمت دوباره این آرامگاه گرفت و با ساخت دو بنای دیگر در جوار آرامگاه ابو علی سینا همدان ، با کاربری کتابخانه و بخشی به عنوان فضای سبز این مزار به یک جاذبه گردشگری برای ایرانیان مبدل کرد.

آرامگاه ابوعلی سینا در دوره پهلوی

دوباره در دوره حکومت پهلوی اول تصمیم بر ساخت بنایی در خور شان ابو علی سینا گرفته شد و در طی یک مسابقه معماری در سال 1324 شمسی طرح های برتر معماری برای ساخت مزار به دست دو تن از برجسته ترین معمارین وقت ایران یعنی فروغی و آندره گدار رسید.

هوشنگ سیحون سازنده مقبره بوعلی سینا

در میان طرح های ارسالی طرح مهندس برجسته یارانی یعنی استاد هوشنگ سیحون ، سازنده اکثر مقبره های تاریخی در ایران اول شد و وی طرح خود را پس از تحقیقات فراوان در سال 1328 هجری شمسی پیاده سازی کرد، این طرح که که بررگرفته از معماری اصیل ایرانی بود دارای یک گنبد ناقوس و چندین پایه بود که برای احداث آن نیاز به نبش قبر این پزشک ایرانی بود.

آرامگاه ابو علی سینا همدان - Avicenna Mausoleum آرامگاه ابو علی سینا همدان - Avicenna Mausoleum آرامگاه ابو علی سینا همدان - Avicenna Mausoleum آرامگاه ابو علی سینا همدان - Avicenna Mausoleum آرامگاه ابو علی سینا همدان - Avicenna Mausoleum

دفن دوباره ابن سینا

در سال 1331 هجری شمسی پس از اتمام ساخت آرامگاه ابو علی سینا همدان ، استخوان های وی دوباره با رعایت امور اسلامی به خاک سپرده شد و مقبره ای که امروزه شاهد آن هستیم یکی دیگر از دستاوردهای استاد هوشنگ سیحون می باشد که همچنان پا برجاست.

فضای سبز آرامگاه ابو علی سینا

همچنین در اطراف آرامگاه ابو علی سینا همدان یک فضای سبز زیبا، یک حوض و یک کتابخانه دیگر ایجاد شد که همگی نمادی از افتخارات ایرانیان در طول تاریخ می باشند.

این مقبره دارای تعداد 12 ستون به زیر یک برج ناقوس می باشد که آن هم نمادی از ابو علی سینا می باشد یعنی وی تعداد دوازده علم مهم را در طول زندگی داشته و در این زمینه ها که در بالا عرض شد کشفیات فراوانی بدست آورد.

مصالح ساختمای مقبره ابن سینا

از بیشترین مصالح ساختمانی که در ساخت مقبره ابن سینا استفاده شده است می توان به سنگ های مرمر و گرانیتی اشاره کرد که همگی از استان آذربایجان شرقی تهیه شده بود و به همدان منتقل گردید، این بنا در بخش مختلف از گنبد تا زمین دارای 23 متر ارتفاع، عرض گنبد مخروطی شکل آن 6 متر می باشد و ارتفاع کلی آرامگاه ابو علی سینا همدان از پایه های آن در میان خاک و بالاترین نقطه 28 متر می باشد.

همچنین به روی این مقبره بیتی مشهور از عینیه به خط کوفی و ثلث قرار دارد که به مضمونی فلسفی بیانگر علم این دانشمند بزرگ ایرانی می باشد.

بخش های دیدنی آرامگاه ابو علی سینا همدان | Avicenna Mausoleum 

آرامگاه ابو علی سینا همدان دارای بخش های مختلفیست که از جمله آنها می توان به مقبره ابو علی سینا، مقبره ابو سعید دخوک دوست ابن سینا، مقبره عارف قزوینی، تندیس بزرگ و زیبای ابو علی سینا با ارتفاع 3.5 متر و وزن 5 تن در بخش حیات شرقی مجموعه، کتابخانه با 8 هزار جلد کتاب از ابن سینا و تمامی افراد مشهور همدانی به زببان های مختلف ، موزه ابن سینا در حیات غربی مجموعه، فضای سبز زیبا اشاره کرد که بازدید از آنها خالی از لطف نمی باشد.

چگونه به آرامگاه ابو علی سینا همدان برویم

برای مراجعه به آرامگاه ابو علی سینا همدان می توانید بوسیله تاکسی ، اتوبوس و یا وسیله نقلیه شخصی به میدان ابو علی سینا مراجعه کنید تا با آرامگاه ابو علی سینا همدان روبرو شوید.

سخن پایانی

شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات سفر خود را از آرامگاه ابو علی سینا همدان در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گفتگوی این تودی با دیگران به بحث بگذارید.

بیشتر بخوانید

1

4.0
01

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین مطالب