نام شهر یا مکان
Generic filters
جاذبه های گردشگری همدانمقبره

آرامگاه باباطاهر در همدان همراه با آدرس و زندگینامه

آدرس
:
آسیا، ایران، همدان، شهر همدان، میدان باباطاهر
مدت زمان بازدید
:
1 الی 2 ساعت
ساعت دسترسی
:
9 صبح الی 17 عصر
ورودی
:
ایرانی 5 هزار تومان - خارجی 20 هزار تومان
امکانات
:
سرویس بهداشتی , ترانسفر , کافه , رستوران , آنتن دهی موبایل , دسترسی به اینترنت , فضای سبز , فودکورت , غرفه صنایع دستی
ثبت ها
:
21 اردیبهشت 1376 شمسی با شماره 1780 
تماس
:
8134223350
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی , کفش راحتی
مطالب مرتبط

آرامگاه باباطاهر در شهر باستانی همدان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری برتر این شهرستان می باشد که سالانه مسافران فراوانی اعم از داخلی و خارجی از آن بازدید به عما می آورند، باباطاهر یکی از شاعران نامی ایرانی بوده که با اشعارش سبکی نوین در هنر ادبی کشور ایجاد کرد، در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری ایران و در این مقاله با یکی از بهترین جاذبه های گردشگری همدان آشنا خواهید شد همراه ما باشید تا با مقبره و تاریخچه این شاعر بی نظیر بیشتر اشنا شوید.

 • آدرس آرامگاه باباطاهر
 • ساعات بازدید : 9 صبح الی 17
 • هزینه بلیت ورودی
 • مهندس معمار : محسن فروغی
 • مدت زمان بازدید : 1 الی 2 ساعت
 • ثبت در فهرست ملی و یونسکو
 • تاریخ ساخت : 1349 شمسی 
 • شماره تماس  : 
 • امتیاز این تودی : 3.8 از 5
 • امکانات رفاهی : رستوران – کافی شاپ – سرویس بهداشتی – تاکسی سرویس – غرفه صنایع دستی – غرفه فروش سفال – فروشگاه – اتوبوس – راهنمای گردشگری – آنتن دهی موبایل عالی – آنتن دهی اینترنت عالی – فضای سبز 
 • لوازم مورد نیاز : وجه نقد – کارت بانکی – دوربین عکاسی – موبایل – مونوپاد

عکس آرامگاه باباطاهر همدان عکس آرامگاه باباطاهر همدانعکس آرامگاه باباطاهر همدان

مقبره و آرامگاه باباطاهر همدان

آرامگاه باباطاهر در شهر همدان با همت مسوولین اداره میراث فرهنگی استان در سال 1376 به فهرست میراث ملی ایران افزوده شد و از آن سال تا به اموروز با مراقبت و نگهداری جز بهترین جاهای دیدنی همدان است، این شاعر در محفل ادیب به استاد دو بیتی شهرت دارد و در قرن 4 و 5 هجری قمری ترانه سرایی می کرد.

باباطاهر در اکثر کتب های ادبی به باباطاهر عریان شهرت دارد ، اگر چه از شیوه دقیق زندگی وی و خانواده اش اطلاعات دقیقی در دست نیست اما شهرت این شعر سرای تاریخی در سراسر دنیا پیچیده است، علت نام نهادن عریان بر باباطاهر این بوده که وی در طول زندگی اش هیچگونه استرس دنیوی نداشته و تمامی اشعارش فارغ از جهان هستی می باشد.

سبک معماری آرامگاه باباطاهر

آرامگاه باباطاهر ابتدا در قرن ششم هجری قمری به دست سیاسیون همدانی و در دوره حکومت سلجوقیان ایجاد گردید ، ولی با گذشت سالها از این مقبره تنها یک خرابه باقی ماند تا اینکه در دوره پهلوی اول ، اداره میراث فرهنگی بخت تصمیم به بازسازی و مرمت مقبره باباطاهر گرفت.

ساخت مقبره باباطاهر

گرچه پروژه ساخت آرامگاه از سال 1320 تا 1349 زمان برد ، اما پس از اتمام آن مقبره ای زیبا و در خور شان این شاعر به چشم میخورد، البته بیشترین مرمت و زیباسازی  آرامگاه باباطاهر در بین سالهای 1344 تا 1349 شمسی بود ، زمانیکه استاد هوشنگ سیحون و مهندس فروغی از نامداران دانش معماری تلاش های فراوانی برای ساخت ان انجام دادند.

عکس آرامگاه باباطاهر همدان عکس آرامگاه باباطاهر همدان عکس آرامگاه باباطاهر همدان عکس آرامگاه باباطاهر همدان

مساحت آرامگاه باباطاهر

از لحاظ جغرافیایی مقبره در شمال غربی همدان قرار دارد، زیربنای کلی ارامگاه 8965 متر مربع می باشد و در محیطی زیبا با فضای سبز دلنشین تعبیه شده است، فضای اصلی ارامگاه در یک سازه هشت ضلعی ایجاد شده و طاق و گنبد اصلی با رنگ آبی فیروزه ای از مناطق مختلف شهر قابل رویت است.

ابعاد آرامگاه باباطاهر

ارتفاع قاعده آرامگاه باباطاهر از خود تپه 20 متر و از سطح خیابان 25 متر می باشد ، در واقع امروزه مقبره به روی یک تپه کم ارتفاع قرار دارد که از همین رو مشاهده آن از نقاط مختلف شهر امکان پذیر است، ستون های ساخته شد مقبره از جنس سنگ های گرانیتی بوده و فضای داخلی مجموعه 9*10 متر می باشد.

در دروه این ستون از آجرهای خشتی استفاده شده است و در محیط داخلی آرامگاه باباطاهر همدان از کاشی هایی منقش به مشهورترین دو بیتی های این شاعر استفاده شده و در دور تا دور مجموعه با چشم هر بیننده ای بازی می کند و در چندین کاشی نام تمام مهندسین معمار و عاشقان باباطاهر در دوره پهلوی درج شده است.

عکس آرامگاه باباطاهر همدان عکس آرامگاه باباطاهر همدان عکس آرامگاه باباطاهر همدان عکس آرامگاه باباطاهر همدان

معمار آرامگاه باباطاهر

مهندسین معمار این بنا یعنی استاد سیحون و فروغی از نامداران حوزه ساختمان در ایران بودند که هر دو عضو انجمن آثار ملی ایران هم بودند ، استاد سیحون زاده 1299 شمسی در تهران بود که در سال 1393 شمسی در شهر ونکوور کانادا در گذشت از جمله آثاری که وی باعث گردید نامش در تاریخ ثبت شود بازسازی و مرمت و ایجاد پلان های زیبا برای مقبره نادرشاه در مشهد، مقبره خیام در نیشابور، مقبره فردوسی در طوس، مقبره ابن سینا ، ساخت بنای بانک سپه و چدین پروژه دیگر نام برد.

مهندس فروغی کیست ؟

استاد مهندس فروغی هم زاده شهر تهران در سال 1286 شمسی بود که در سال 1362 شمسی چشم از جهان فرو بست، ایشان در طول عمر کاری خود ساخت بناهایی نظیر مرمت کاخ سعد اباد، مرمت مقبره سعدی در شیراز، مرمت کاخ نیاوران، ساخت دانشگاه حقوق تهران و ساخت شعب مختلف بانکی ملی در شهرهای متعدد اشاره کرد.

معرفی امکانات رفاهی آرامگاه باباطاهر

در محیط آرامگاه باباطاهر همدان امکانات رفاهی متعددی برای گردشگران در نظر گرفته شده است که از جمله آنها می توان به یک غرفه فروش صنایع دستی و گردشگری ، غرفه فروش سفال ، تعدادی رستوران و کافی شاپ ، فروشگاه های مختلف ، سرویس بهداشتی و تاکسی سرویس اشاره کرد.

چگونه به مقبره باباطاهر همدان برویم

برای مراجعه به مقبره باباطاهر بوسیله خودروهای شخصی در شهر همدان ابتدا وارد خیابان فلسطین و سپس وارد خیابان نیروی انتظامی و در آخر به خیابان استاد ابراهیمی مراجعه کنید، میدان باباطاهر که مقبره در آن قرار دارد در اواسط همین خیابان می باشد،بوسیله وسایل حمل و نقل عمومی نظیر اتوبوس باید وارد اتوبوس شهرک مشهور الوند همدان شوید و در ایستگاه باباطاهر از آن پیاده شوید تا با ورودی مقبره روبرو شوید.

نکته مهم

در استان لرستان یک مقبره به نام باباطاهر وجود دارد که قدمت آن به دوره خوارزمشاهیان بر میگردد، البته مردم این استان به علت ارادت ویژه به این شاعر از این مقبره بازدید می کنند اما در اسناد تاریخی مقبره اصلی و خاک وی در همدان و آدرسی که در ابتدای مطلب عرض شد قرار دارد.

سخن پایانی

نظرات، سوالات و تجربیات سفر خود را از این جاذبه در بخش زیر کامنت کنید.

بیشتر بخوانید

1

1

الهه شاکردوست

با هشت سال سابقه کار در آژانس های هواپیمایی متعدد تهران بیکار شدم ، از اونجایی که گردشگری از علایقم بود نا امید نشدم و با گروه این تودی آشنا شدم ، پیشنهاد می کنم چالش های زندگیتون رو با سفر کاهش بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا