جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقیقلعه

قلعه بابک کلیبر

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
کره زمین، قاره اسیا، ایران، استان آذربایجان شرقی، شهرستان کلیبر، قلعه بابک
مدت زمان بازدید
:
3 تا 5 ساعت
ساعت دسترسی
:
شبانه روزی
ورودی
:
رایگان
تفریحات
:
کوهنوردی , عکاسی
امکانات
:
سرویس بهداشتی , ترانسفر , کافه
نکات ضروری
:
نکات منفی بازدید : نامناسب برای سالمندان، وجود تعداد زیاد پله ، عدم وجود امکانات رفاهی و انتظامی
ثبت ها
:
با شماره 623 در سال 1345 شمسی در فهرست میراث ملی
افتخارات
:
مهم ترین جاذبه تاریخی غرب کشور
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی , کفش راحتی , کفش کوهنوردی

قلعه بابک در نزدیکی شهر کلیبر استان آذربایجان شرقی محلیست که بابک خرمدین شخصیت مشهور تاریخی به مدت بیست سال مبارزات سیاسی خود را در ان انجام داد، این قلعه در منطقه جغرافیایی ارسباران قرار دارد، در این مقاله با تاریخچه، بیوگرافی بابک ، تصاویر و راهنمای بازدید قلعه بابک آشنا خواهید شد، همراه این تودی باشید.

عکس قلعه بابک کلیبر عکس قلعه بابک کلیبر عکس قلعه بابک کلیبر

قلعه بابک 

قلعه بابک یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان می باشد و در واقع زیباترین و بهترین قلعه تاریخی ایران لقب دارد، بابک خرمدین مشهورترین شخصیت سیاسی دوره ساسانیان در دوره حمله اعراب به ایران زمین به مدت بیست سال در این قلعه دمار از روزگار پادشاهان عباسی در آورد، ارتفاع قلعه بابک از سطح دریا 2500 متر می باشد که در نوع خود مرتفع ترین قلعه نظامی خاورمیانه است، در ادامه با بیوگرافی بابک ، تاریخچه و بخش های دیدنی قلعه بابک آشنا خواهید شد ، همراه ما باشید.

عکس قلعه بابک کلیبر عکس قلعه بابک کلیبر عکس قلعه بابک کلیبر

بیوگرافی بابک خرمدین

در مجموع هیچ سند رسمی از زندگی و دوران کودکی بابک خرمدین وجود نداشته و تنها حدث و گمان هایی از وی در برخی کتاب ها دیده می شود، تنها داستان موثق درباره او و خانواده اش این است که از خاندان رخمی های آذربایجان در دوره ساسانیان بوده که در سال 155 هجری قمری چشم به جهان گشود.

بابک در دوران خردسالی توسط رئیس قبیله خرمی های با نام جاویدان به برای آموزش های نظامی از خانواده اش گرفته شد و در دوران نوجوانی و بزرگسالی از مهم ترین یاران جاویدان بود ، با فوت جاویدان رئیس قبیله، بابک به ریاست رسید و از همان سالها با ورود اعراب به ایران مشغول جنگ با سرابازان متجاوز عرب بود.

وی توانست بیست منطقه آذربایجان را از دست اعراب در امان نگهدارد که سرانجام در کی از جنگ هایش با خلفای عباسی شکست خورد با بدترین شیوه از قطع دست و پا تا چاقوهای متعدد به قتل رسید، اما نام وی همچنان به عنوان نماد ایرانی های اصیل در بین مردم زنده است و امروزه قلعه بابک محلیست که عاشقان ایران با بابک احساس نزدیکی می کنند.

عکس قلعه بابک کلیبر عکس قلعه بابک کلیبر عکس قلعه بابک کلیبر

دیدنی های قلعه بابک کلیبر

برای بازدید از قلعه بابک ابتدا از شهرستان کلیبر با طی سه کیولمتر و دنبال کردن تابلوهای قلعه خودتان را به کمپ قلعه دره سی برسانید، در پارکینگ این کمپ خودروی سواری خود را قرار دهید و با طی کردن پلکان های سنگی وارد بخش های دیدنی قلعه خواهید شد، مسیر دیگری برای بازدید وجود دارد که در ابتدای آن هتل کوهستانی بابک قرار گرفته است، البته این مسیر کمی چالش برانگیز می باشد و علت آن وجود بیش از 950 پله سنگی برای رسیدن به قلعه بابک است.

طبیعت بکر قلعه بابک

قلعه بابک دارای طبیعتی بکر و دیدنیست و در بهترین نقطه آب و هوایی استان آذربایجان شرقی قرار دارد، بیش از نیمی از روزهای سال قلعه بابک در میان مه های غلیظ و ابرهای نزدیک به زمین ناپدید می شود و منظره ای زیبا را پیش روی چشمان شما قرار می دهد ، البته این شرایط جوی بیشتر در بین ماه های مهر تا فروردین ایجاد می گردد.

عکس قلعه بابک کلیبر عکس قلعه بابک کلیبر عکس قلعه بابک کلیبر

ایل شاهسون

اگر برنامه سفر شما در بین ماه های اردیبهشت تا مهر باشد ، چادرهای عشایر و ایل شاهسون از مشهورترین ایل های عشایری ایران را از نزدیک تماشا خواهید کرد و در صورت تمایل می توانید از آنها غذاها و لبنیات محلی تهیه کنید، همراه داشتن موبایل با دوربین با کیفیت یا دوربین عکاسی در این منطقه واجب است تا بتوانید از منظره های طبیعی و جذاب اطراف و داخل قلعه بابک تصاویر به یادماندنی شکار کنید.

ورودی قلعه بابک

یک درب ورودی تنها درب این سازه تاریخیست که عرض آن برای دو نفر طراحی شده است ، پس از عبور از درب اصلی وارد محیط اصلی قلعه خواهید و با شکوه سازه حس نزدیکی پیدا خواهید کرد، نزدیک دیوارهای قلعه دره هایی با عمق 600 متر به چشم میخورد و همین مورد باعث شد که بیست سال در مقابل اعراب دوام بیاورد.

برجک های نگهبانی

در 4 گوشه قلعه چهار برجک نگهبانی مدور با سنگ های عظیم مشاهده خواهید کرد که ویژه شیفت های سربازان در آن دوره ها طراحی شده اند، افراد در بالای این برجک ها قابلیت مشاهده منظره ای 360 درجه بیرون ساختمان را داشتند و خیلی راحت از حملات دشمن با خبر می شدند.

قصر بابک

مهم ترین بخش دیدنی داخل قلعه بابک قصر آن می باشد که در بین 7 اتاق بزرگ قرار دارد، البته امروزه نیمی از آثار قصر تخریب و از بین رفته اند و تنها بخش هایی نظیر آب انبار ، زندان، اتاق های استراحت و اصطبل مجموعه برای بازدید وجود دارند که می توانید از نزدیک آنها را مشاهده نمایید.

عکس قلعه بابک کلیبر عکس قلعه بابک کلیبر

سبک معماری

معماری قلعه با ابتدایی ترین شیوه های ساخت و ساز ساسانی مطابقت دارد و در ساخت ان از مصالح سن های بزرگ و کوچک ، ملات ساخت ایران به نام ساروج و چندین برجک و سکوی نگهبانی استفاده شده و کاملا نشان دهنده نظامی بودن این قلعه هستند، همچنین برای ساخت اتقاق ها و بخش های داخلی در برخی موارد از چوب های گردو و درخت توت استفاده شده تا در مقابل شرایط جوی و بادهای سنگین مقاومت لازم را داشته باشد، حال اینکه چگونه این قلعه بیش از هزار سال پا برجا مانده همچنان در هاله ای از ابهام می باشد.

تاریخچه قلعه بابک

به طور کلی سندی رسمی از تاریخچه قلعه بابک کلیبر وجود ندارد و تنها برخی از مورخین آن را به دوره های ساسانیان و اشکانیان نسبت می دهند، این قلعه زمانی اهمیت پیدا کرد که بابک خرمدین و یارانش به مدت بیست سال آن را از دست اعراب در امان نگه داشتند و توانستند تعداد زیادی از متجاوزین به آب و خاک ایران زمین را به قتل برسانند.

پس از شکست بابک و سقوط قلعه دیگر هیچ شخصی در آن زندگی نکرد و تا به امروز محققین آثار و اشیای تاریخی و باستانی زیادی را در محل های مختلف داخل و بیرون قلعه یافت کردند که برخی از آنها به دوره هخامنشیان می رسد و در موزه های تبریز و تهران نگهداری می شوند.

امکانات رفاهی

در خود قلعه هیچ امکانات رفاهی دیده نمی شود و فقط در برخی نقاط شاید تلفن همراهتان آنتن دهد، اما در کمپ سی دره که در میان راه این جاذبه قرار دارد امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی، آب اشامیدنی، خوراکی و نمازخانه دیده می شود ، همچنین در صورت تمایل با همراه داشتن تجهیزات کمپینگ می توانید شب را همراه دوستان در این منطقه کم نظیر سپری نمایید.

آب و هوای کلیبر

کلیبر و قلعه بابک از سردترین نقاط استان آذربایجان شرقی می باشند و از همین رو بهتر است برنامه سفر خود را در بین ماه های فروردین تا شهریور هر سال تنظیم نمایید .

چگونه به قلعه بابک بروم

برای مراجعه به قلعه بابک از اتوبان شهر تبریز به اهر و سپس جاده شهرستان اهر به کلیبر را دنبال کنید و با دنبال کردن تابلوهای قلعه بابک به درب اصلی مجموعه خود را برسانید.

سخن پایانی

شم می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را از قلعه بابک کلیبر در بخش زیر کامنت کنید .


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
تالیف: این تودی

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا