کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / حمامِ‌ خان کاشان

حمامِ‌ خان کاشان

Bath of Kashan

حمام خان کاشان که در بازار کاشان قرار دارد، یکی از حمام های تاریخی ایران است که در دوران حاکمیت خاندان زندیه احداث گردید. این اثر تاریخی بی نظیر و دیدنی، چیره دستی و هنر معماران ایرانی را به نمایش می گذارد که متاسفانه به آن بی توجهی شده است.

Bath of Kashan

تاریخچه

در دوران زندیه مردی به نام میرزا عبدالرزاق خان کاشی حاکم شهر کاشان بود. میرزا عبدالرزاق ساختمان ها و سازه های مختلفی را در این شهر بنا کرد که حمام خان یکی از آنها بود. در واقع غیاث الدین پسر عموی میرزا که به کاردانی و خوشنامی مشهور بود، عهده دار ساخت این گرمابه شد. این مکان تاریخی در سال ۱۱۵۳ هجری شمسی پنج سال پیش از مرگ کریم خان زند به اتمام رسید. جالبست بدانید حمام خان کاشان تا سال ۱۳۸۰ شمسی همچنان فعالیت می کرد و مردم برای استحمام از آن استفاده می کردند.

Bath of Kashan

اما پس از این تاریخ این گرمابه تبدیل به سفره خانه ی سنتی شد، تا گردشگران و علاقمندان به آثار تاریخی بیشتر با این مکان آشنا شوند. این میراث با ارزش در اسفند سال ۱۳۸۱ با شماره ۳۶۲۷ این حمام در فهرست آثار تاریخی قرار گرفت.

معماری

از نظر معماری حمام خان کاشان شامل سه بخش اصلی سربینه، گرم خانه و چال حوض می باشد. سردر گرمابه با کاشی های فیروزه ای و فضای سربینه با کاشی های شش گوشه و معلقی به شکل بسیار زیبایی تزئین شدند. فضای داخل این مکان تاریخی از حوض های کوچک و بزرگ آن گرفته تا قسمت میان در و خزینه ی آن همه و همه جذاب هستند.

شاید برای شما جذاب باشد که یک نقاش فرانسوی به نام اوژن فلان از حمام خان نقاشی دیدنی کشیده است که به معنی واقعی زیبایی ها و جذابیت های این حمام را به نمایش می گذارد.

آدرس

استان اصفهان، شهر کاشان، رضا عباسی، میدان فیض

حمام خان کاشان

سخن آخر

شاید بازدید از حمام خان کاشان به دلیل کمبودهایی که در آن وجود دارد، به اندازه ی سایر حمام های تاریخی شما را سر ذوق نیاورد. برای جذب گردشگر باید بیش از هر زمان دیگری به فضای داخلی و نمای این میراث به جای مانده از گذشتگان مان توجه کنیم.

 

حمام خان کاشان

Bath of Kashan

Bath of Kashanحمام خان کاشان

حمام خان کاشان


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=70437

مریم عظیمی

مطالب مرتبط
عمارت عالی قاپو اصفهان
مهسا مطهری
7 دیدگاه
پارک ناژوان اصفهان
بهنام خیریه
6 دیدگاه
پارک آبی ناژوان
مهری شاپوری
2 دیدگاه
کارتینگ ناژوان
پروانه ماندگار
0 دیدگاه
شهربازی ناژوان اصفهان
پروانه ماندگار
4 دیدگاه
بوستان ملت اصفهان
امیر رضا شاهرخی
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس