ezgif-1-ff200d5a3d

زیارتگاه چک چک اردکان

تصاویر زیارتگاه چک چک اردکان
ezgif-1-eca2962dc6

زیارتگاه چک چک اردکان در استان یزد یکی از بهترین جاذبه های گردشگری این استان می باشد که در بین پیروان این دین از اهمیت بالایی برخودار است ، این زیارتگاه دارای شگفتی ها و تاریخچه ای غنی و پر رمز و راز بوده که در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری ایران و در این مقاله به صورت ویژه به معرفی آنها می پردازیم ، همراه این تودی باشید.

تصاویر زیارتگاه چک چک اردکان تصاویر زیارتگاه چک چک اردکان تصاویر زیارتگاه چک چک اردکان

چک چک اردکان

دقیقا در دل کویرهای استان یزد و در شهر اردکان منطقه ای سرسبز به چشم میخورد که در بین زرتشتیان جهان دارای محبوبیت بالاییست، چک چک اردکان که نام دیگرش پیر سبز است یکی از بهترین جاذبه های مذهبی ایران می باشد، هر ساله در بین روزهای ۲۴ الی ۲۸ خرداد که در تقویم زرتشتیان به روز اشتاد شهرت دارد هزاران زرتشتی به گردهم می آیند تا آئین مذهبی خود را دسته جمعی انجام دهند.

تصاویر زیارتگاه چک چک اردکان

تاریخچه زیارتگاه چک چک

در بین مردم و مورخین روایات گوناگونی از چگونگی تشکیل زیارتگاه چک چک اردکان گفته می شود، مهم ترین روایت به دوره پادشاهی یزدگرد سوم بر می گردد ، جایی که این اخرین پادشاه ساسانی از دست اعراب در فرار بود که شهر یزد را برای امنیت خود انتخاب کرد.

تصاویر زیارتگاه چک چک اردکان تصاویر زیارتگاه چک چک اردکان

فرار یزدگرد سوم

وی در همان ابتدای ورود به شهر یزد دستور ساخت دژ و دیوارهای مستحکمی را صادر کرد تا برابر حمله اعراب در امان باشد، وی دارای ۵ دختر با نام های نازبانو، مهربانو، نیک بانو، شهربانو، پارس بانو و ۲ فرزند پسر با نام های اردشیر و هرمزان بود که آنها را همراه خودش به یزد منتقل کرد.

پس از نزدیک شدن لشکر اعراب به یزد وی برای در امان ماندن خانواده اش آنها را رها کرد و خودش به استان خراسان کنونی فرار کرد که در این استان به دست روستائیان نادان به قتل رسید، پس از آنکه این خبر به خانواده وی رسید هر یک به منطقه ای فرار کردند، که البته در این بین دو فرزندش با نام های شهربانو و اردشیر اسیر اعراب شده و به کشور عربستان کنونی ارسال شدند.

تصاویر زیارتگاه چک چک اردکان تصاویر زیارتگاه چک چک اردکان

مهربانو و پارس بانو

دو دختر دیگرش با نام های مهربانو و پارس بانو همراه یکدیگر فرار کردند که سرانجام مجبور به ترک یکدیگر شدند ، دختر ارشد یزدگر با نام مهربانو به شهر عقدا فرار کرد که در آن شهر با تهی دستی فراوان و بی لطفی مردمان از گرسنگی جان سپرد و به خاک سپرده شد، مقبره وی امروزه به مزرعه مهر مشهور می باشد که برخی از بومیان هنوز به زیارت وی می روند.

غیب شدن خانواده یزدگرد

مهم ترین و عجیب ترین داستان خانواده یزدگرد برای همسرش کتایون، فرزند دیگرش اردشیر و فرزندان دیگر وی هر کدام در کوه های اطراف شهر یزد و اردکان غیب شدند ، پارس بانو با فرار به سمت روستایی با نام زرجوع در کوه های این روستا از دیدگان غایب شد، پس از سالها مردم در آن محل زیارتگاهی ایجاد کردند که با نام پارس بانو شناخته می شود.

تصاویر زیارتگاه چک چک اردکان

اردشیر و کتایون

اردشیر همراه مادرش به بیابان های شهر یزد فرار کردند که مادرش در چاهی از دیدگان غایب گشت و امروزه نام آن چاه ستی پیر است، خود اردشیر هم در کوهی در نزدیکی شهر یزد با نام نارستانه از دیدگان غایب گشت و امروزه در آن محل هم زیارتگاهی با همین نام وجود دارد.

کوه تیجنگ

کوه تیجنگ کوهیست که در آن فرزند دیگر یزدگرد با نام نازبانو از دیده متجاوزین عرب غیب شد که زیارتگاهی هم در همان کوه با نام پیرنارکی ساخته شده است، یکی از نوکران زرتشت با نام مروارید همراه با نیک بانو به بیابان های غربی گریختند، مروارید نوکر یزدگر در منطقه ای به نام کوه هریشت غایب شد که این منطقه هم از دید زرتشتیان بسیار مقدس می باشد.

تصاویر زیارتگاه چک چک اردکان تصاویر زیارتگاه چک چک اردکان

نیک بانو و چک چک 

دختر دیگر یزدگرد نیک بانو در فاصله چهل کیلومتری شهرستان اردکان از دست اعراب به کوهی گریخت که در ان محل از دید دشمنان غایب شد ، پس از گذشت سالها چوپانی در آن منطقه خواب نیک بانو را دید که به وی گفت برای من زیارتگاهی درست کن و به دوست دارانم بگو که برای من شمع روشن کنند، پس از این خواب چوپان در آن محل که کوه چک چک نام داشت زیارتگاهی را بنا کرد و امروزه زرتشتیان از سراسر جهان برای گرامیداشت و برگزاری آئین خود به آن سفر می کنند.

تصاویر زیارتگاه چک چک اردکان تصاویر زیارتگاه چک چک اردکان

الهه آناهیتا و چک چک اردکان

برخی دیگر از مورخین عقیده دارند که همه این داستان اشتباه بوده چون یزدگرد از استان یزد بسیار فاصله داشته و فرصت فرار از دست اعراب را پیدا نکرده است، از همین رو زیارتگاه چک چک را به الهه آناهیتا نسبت می دهند، الهه پاکی و زایندگی در دین زرتشت که در جای جای ایران از جمله شهر ری و استان کردستان زیارتگاه هایی به نام این الهه  دیده می شود.

معجزه در چک چک اردکان

در روایتی دیگر وجود زیارتگاه چک چک اردکان را به داستانی در دوره حکومت کیانیان در ایران نسبت می دهند، در آن سالها طوفانی سهمگین در این منطقه رخ می دهد که گروهی از مسافرین از فرط تشنگی جان می دهند ، سایرین به دنبال آب در کویر اردکان می گردند که با لطف الهه آب در همین منطقه از دل صخره ها آب با شدت زیاد بیرون می آید و همه را سیراب می کند، علت نام گذاری این منطقه به پیر سبز این بوده که در دل طوفان شخصی پیر با نور سبز به میان کاروان می آید و با نگاهی کوچک باعث شکافتن زمین می شود و اب از آن سرازیر می گردد.

تصاویر زیارتگاه چک چک اردکان

درخت مقدس چک چک اردکان

خود نام چک چک از روایتی دیگر گرفته شده است وقتی که نیک بانو از دست اعراب به تنگ آمده بود دست کمک به سمت اهورامزدا دراز می کند و کوه شکافته می شود، پس از شکافتن کوه عصای چوبی نیک بانو در لای دیواره گیر می کند و با گذشت سالها از آن عصا قطرات آب به صورت دانه دانه یا چک چک فرود می آید، پیروان این آئین بر این باورند که این قطرات آب اشک چشمان نیک بانو است که همچنان در حال گریه کردن می باشد و مردم و زائرین را سیراب می کند، برخی می گویند با کم و زیاد شدن جمعیت شدت آب هم کم و زیاد می شود.

بازدید از زیارتگاه چک چک

در ابتدا شما با منطقه ای سرسبز و پلکانی روبرو خواهید شد که تقریبا پنج طبقه هستند، برای رسیدن به بالای زیارتگاه باید پلکان زیادی را طی نمایید از همین رو باید دارای کفش های مناسب و قدرت بدنی باشید تا بدون دردسر پلکان سنگی را طی کنید.

غار زیارتگاه

یک غار بزرگ در این مجموعه وجود دارد که با شماره ۲۶۹ در فهرست میراث ملی و طبیعی ایران به ثبت رسیده است، که البته همین غار مهم ترین مکان دیدنی چک چک اردکان می باشد، در مرکز غار یک چهل چراغ را مشاهده می کنید ، در دورتادور غار ظرف هایی را مشاهده خواهید کرد که آب در آن جمع اوری می شود.

نقوش مینیاتوری غار

همچنین به روی دیوارهای غار نقوش زیبا از افراد مهم دین زرتشت قابل مشاهده است که تراشیده شده اند، در بخش دیگری محلی برای سوزاندن عود دیده می شود که بوی خوشی به فضا می دهد، در این غار یک اتاق وجود دارد که در آن یک چاه عمیق چهل و پنج متری آب قرار دارد و مشتاقان با بستن نخ به طناب این چاه حاجت های خود را از اهورامزدا طلب می کنند، در خارج از غار ساختمان های زیادی را مشاهده می کنید که بیشتر جنبه اداری و رفاهی دارد و در مجموع همه هزینه های این مکان به صورت خصوصی جمع اوری می شود.

امکانات رفاهی

برای رفاه حال گردشگران در این منطقه زیارتی و تفریحی امکاناتی نظیر غرفه های صنایع دستی، آنتن دهی موبایل و سرویس بهداشتی تعبیه شده اند ، همچنین اتاق هایی برای استراحت زائرین در نظر گرفته شده است.

شرایط آب و هوایی

این منطقه کاملا کویری و گرم خشک بوده ، از همین رو بهترین ماه ها برای سفر بین مهر تا فروردین هر سال می باشد گرچه در سایر ماه های سال می توانید از این محل بازدید به عمل آورید.

چگونه به چک چک اردکان بروم

برای مراجعه به این منطقه زیارتی از شهر یزد وارد جاده میبد شوید، از آنجا به شهر اردکان رفته و تابلوهای چک چک را دنبال کنید تا با ورودی آن روبرو شوید.

سخن پایانی

شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را درباره زیارتگاه چک چک اردکان یزد در بخش زیر کامنت کنید .


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=18577

کوروش ابریشمی

اینکه رشته نرم افزار خوندم و هیچ کمکی تو زندگی بهم نکرد داشت نا امیدم می کرد تا بعد از آزمون و خطاهای متعدد با شغل گردشگری آمیخته شدم ، همین که به کارم علاقه دارم ایزد رو شکر می کنم هر روز.

مطالب مرتبط
امامزاده حسن یافت آباد
فاطیما علیزاده
0 دیدگاه
مصلای پایین خیابان مشهد
فاطمه سادات حسینی
0 دیدگاه
مسجد جامع ایران‌مال
ترلان کمیلی
7 دیدگاه
مدرسه خان شیراز
پروانه ماندگار
11 دیدگاه
معبد چنگ هون تنگ ملاکا
بهنام خیریه
0 دیدگاه
پنجره‌های صورتی مسجد نصیرالملک
مریم عبداللهی
13 دیدگاه

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس