کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / سرو ابرکوه

سرو ابرکوه

سرو ابرکوه

سرو ابرکوه قدیمی ترین درخت زنده جهان و به نوعی دومین درخت کهنسال ایران از جاذبه های گردشگری ابرکوه در استان یزد می باشد، آنچه که می توانیم با اطمینان بگوییم، این است که سرو به عنوان موجودی همیشه سبز، نقش مهمی در ادب و فرهنگ ایران داشته است. به گونه ایی که می توانیم درخت سرو را به عنوان نمادی از زندگی و زیبایی، حتی در بسیاری از حکاکی های دوران هخامنشی که در تخت جمشید موجود هستند را ببینیم. همچنین سرو در ادبیات و فرهنگ سِحر انگیز ایران نیز، جایگاه ویژه ای دارد و علاوه بر سرسبزی و شادابی همیشگی آن، از این درخت زیبا به عنوان نماد آزادگی استفاده می شود.

سرو ابرکوه کجاست؟

سرو ابرکوه کجاست؟قدیمی ترین درخت زنده جهان در ابرکوهسرو ابرکوه یکی از اثار طبیعی ملی ایران است. این درخت که در شهر ابر کوه یا ابرقوه قرار دارد یکی از پیرترین موجودات زندهٔ دنیا است. محیط تنهٔ این درخت در روی زمین یازده و نیم متر است و بلندای آن بین ۲۵ تا ۲۸ متر برآورد شده‌ است. چندی پیش دانشمندانی از ژاپن و روسیه پس از بازدید عمر آن را تا ۸۰۰۰ سال برآورد کردند.اما الکساندر روف دانشمند روسی عمر آن را ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ سال تخمین زده است. در اسطوره ها اومده که زمانی که زرتشت در موسم اسفند ماه به ابرکوه رسید با دست خودش بذر این درخت رو کاشت.

در دنیا چند درخت کهنسال وجود دارد که براساس سن، سرو ابرکوه ایران در رده دوم قرار می گیرد. در کوهستان های کالیفرنیا درختی به نام “مسوسلاه” با قدمت ۴۸۰۰ سال وجود دارد که به عنوان کهنسال ترین میراث طبیعی دنیا شناخته شده و بعد از آن سرو ابرکوه با ۴۵۰۰ سال سن و سپس درختی ۳۶۰۰ ساله در پارک ملی شیلی به نام “آلرک” است. چهارمین درخت کهنسال در پارک ملی فلوریدا با سن ۳۴۰۰ به نام “سناتور”سال  قرار دارد. منتظر امتیاز و نظر شما درباره سرو ابرکوه هستیم.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=72316

فاطمه سادات حسینی

مطالب مرتبط
پارک تفریحی جوارم
پروانه ماندگار
3 دیدگاه
پارک جنگلی جوارم
پروانه ماندگار
0 دیدگاه
پارک جنگلی صیقل محله جواهرده
امیر رضا شاهرخی
0 دیدگاه
جنگل لفور
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
جنگل فیلبند
بهنام خیریه
0 دیدگاه
برج ساعت مسجد جامع یزد
بهنام خیریه
0 دیدگاه

4 پاسخ

 1. کهنسال ترین درخت ایران
  سَرْو اَبَرکوه یکی از آثار طبیعی ملی ایران است.

  این درخت که در شهر ابرکوه (ابرقوه) قرار دارد یکی از پیرترین موجودات زندهٔ دنیا است. محیط تنهٔ این درخت در روی زمین یازده و نیم متر است و بلندای آن بین ۲۵ تا ۲۸ متر برآورد شده‌است.

  حمدالله مستوفی در کتاب نزهت القلوب که در سال ۷۴۰ قمری تألیف شده دربارهٔ ابرکوه می‌نویسد: «در آنجا سروی است که در جهان شهرتی عظیم دارد…». دانشمند روس الکساندروف، عمر این سرو را بیش از ۴٬۰۰۰ سال می‌داند. برخی از افسانه‌ها، کاشتن آن را به زرتشت نسبت می‌دهند و برخی نیز به یافث (پسر نوح).

 2. این درخت که در شهر ابرکوه (ابرقوه) قرار دارد یکی از پیرترین موجودات زندهٔ دنیا است. محیط تنهٔ این درخت در روی زمین یازده و نیم متر است و بلندای آن بین ۲۵ تا ۲۸ متر برآورد شده‌است. دانشمند روس الکساندروف، عمر این سرو را بیش از ۴٬۰۰۰ سال می‌داند. برخی از افسانه‌ها، کاشتن آن را به زرتشت نسبت می‌دهند.

 3. درخت بسیار زیبای ابرکوه که خوشبختانه با حصاری که دور آن کشیده اند امکان آسیب‌رسانی به آن کمتر شده است.
  تا حالا ۴۰۰۰سال دوام آورده، امیدوارم که این چند دهه پیش رو هم دووم بیاره!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس