ezgif-1-ff200d5a3d

روستای اسپی داران ساوجبلاغ

روستای اسپی داران
ezgif-1-eca2962dc6

روستای اسپی داران، مثل همه ی روستاهای شهر ساوجبلاغ مناظر زیبا و آب و هوای مطبوع و همینطور مکان های  گردشگری بی نظیر دارد. این روستا که در بین مردم به سفید داران یا سپید داران نیز معروف است، یکی از جاذبه های گردشگری استان البرز محسوب می شود. سفر به دل طبیعت و به این روستاها که قدمت و پیشینه ی تاریخی دارد، بسیار لذت بخش است. در واقع شما سفری به طول تاریخ و گذشته را تجربه می کنید که بسیار حیرت انگیز است.

روستای اسپی داران

اگر شما می خواهید تعطیلات خود را در این منطقه بگذرانید، یک پیشنهاد جذاب برای شما دارم. برای اینکه روح و جسم تان از این فضا و محیط بیشتر بهره ببرد، برای دیدن جاذبه ها و مکان های دیدنی اسپی داران از دوچرخه استفاده کنید.

ویژگی ها

بسیاری از مسافران و گردشگرانی که به این روستا سفر می کنند، اولین چیزی که می پرسند این است که معنی اسپی داران چیست. نام این روستا در واقع نامی باستانی است که ریشه ی اصلی آن به زبان پارتی یا پهلوی اشکانی بر می گردد. ایسپی به معنای سفید و دار به معنای درخت است، اسپی داران یعنی روستایی که دارای درختان سپیدار است.

روستای اسپی داران

این روستای ییلاقی و کوهستانی در دره ای بزرگ به نام خوک لانی واقع است. شاید برای شما جالب باشد که به روستای اسپی داران مهد آبشارهای استان البرز می گویند. می پرسید چرا؟ چون در این منطقه و روستا آبشارهای زیادی قرار دارند، که هر کدام  از این آبشارها به تنهایی یک جاذبه ی گردشگری هستند.

 شغل و محصولات

باغ های پربار روستای اسپی داران در کنار آبشارها و رودهای پرآب طبیعتی جذاب را برای شما فراهم می آورد. بسیاری از مردم با عبور از میان باغ های میوه در این دهکده دیدنی حس و حال متفاوتی را تجربه می کنند. در اینجا مردم به زراعت و گله داری مشغول هستند و البته محصولاتی هم تولید می کنند. در این روستا علاوه بر میوه های متنوع، لبنیات، عسل و غلات نیز تولید می شود. من پیشنهاد می کنم،حتما از این محصولات خوب و سالم اهالی روستا استفاده کنید.

روستای اسپی داران

جاذبه های گردشگری

شاید گفتن جاذبه های گردشگری روستای اسپی داران، زیاد منطقی نباشد. چرا؟ در روستایی که در هر کجای آن که قدم می گذاری جز زیبایی نمی بینی، بکاربردن جاذبه گردشگری درست نیست. باغ ها و کوچه باغ ها، آبشارها، رودها، گیاهان و درختان سر به فلک کشیده در این روستا همه جذاب و دیدنی اند. با این حال به چند مورد خاص اشاره می کنم.

روستای اسپی داران

رودخانه های زنجیره ای جوزه در اطراف روستای اسپی داران، یکی از زیباترین و بی نظیرترین بخش های این منطقه است. شما با عبور از این ۵ آبشار و رسیدن به دربند جوزه رود می توانید ساعت ها در آرامش بشینید و این طبیعت را نظاره کنید. علاوه بر این رودخانه ها، شش سرو کهنسال به نام «پیردار» و یک سرو کهنسال دیگر در ارتفاعات رودخانه جوزه قرار دارند که بسیار دیدنی هستند.

حیات وحش

این منطقه زیستگاه حیواناتی مانند کبک، کبک دری، کل و بز کوهی، روباه، گراز، گرگ، سیاه گوش، خرس، انواع پرندگان شکاری و غیر شکاری و انواع خزندگان در رسته افعی ها می باشد.

کلام آخر

روستای اسپی داران اگر چه دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است، اما مردم خیلی کم با این روستا آشنا هستند. امیدوارم با این مقاله تا حدودی این منطقه ی زیبا را معرفی کرده باشم. اگر علاقمند هستید با جاذبه های گردشگری شهر ساوجبلاغ و استان البرز آشنا شوید، سایت این تودی را ببینید.

روستای اسپی داران


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=69005

مریم عظیمی

مطالب مرتبط
بازار بزرگ اصفهان
مهری شاپوری
2 دیدگاه
تیمچه ملک التجار بازار اصفهان
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
شهر کتاب اصفهان اردیبهشت
مهری شاپوری
3 دیدگاه
موزه ملی هنرهای اصفهان
مهری شاپوری
2 دیدگاه
پارک هشت بهشت اصفهان
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
موزه تاریخ طبیعی اصفهان
ترلان کمیلی
2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس