نام شهر یا مکان
Generic filters
جاذبه های گردشگری قشمجنگل

جنگل حرای قشم با آدرس ، تصاویر | راهنمای بازدید

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
مطالب مرتبط

جنگل حرای قشم به عنوان بزرگ ترین جنگل آب های شور جهان نه تنها در بین مسافران ایرانی ، بلکه در دنیا شهرت دارد و سالانه نیم میلیون گردشگر از آن بازدید به عمل می آورند، این جنگل یکی از مهم ترین بخشهای ژئوپارک جهانی قشم در خاورمیانه است که برای دیدن آن باید سوار بر قایق شوید، در این مقاله با آدرس، دیدنی ها و راهنمای بازدید جنگل حرای قشم از بهترین جاذبه های طبیعی ایران بیشتر آشنا خواهید شد، همراه این تودی باشید.

 • آدرس جنگل حرای : کره زمین، قاره آسیا، ایران، استان هرمزگان، جزیره قشم، روستای سهیلی، اسکله سهیلی
 • ساعات بازدید : از هشت صبح الی غروب آفتاب
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 2 الی 3 ساعت
 • ویژگی های بارز : بزرگ ترینجنگل حرای جهان ، بهترین جاذبه طبیعی قشم
 • وسعت کل : 22 هزار هکتار
 • هزینه بازدید : بزرگسال 15 و خردسال 5 هزار تومان ، گردشگر خارجی 30 هزار تومان
 • ثبت ملی و جهانی : در سال 1361 شمسی ثبت میراث طبیعی ایران و در سال 1977 میلادی ثبت ذخایر طبیعی یونسکو و منطقه حفاظت شده محیط زیستی
 • امتیاز در این تودی : 4.9 از 5
 • امکانات رفاهی و دیدنی ها : سرویس بهداشتی، قایق سواری، پرنده بینی، طبیعت بکر، پرندگان مهاجر، مراکز اقامتی بومی، فروشگاه، غرفه صنایع دستی، کافه رستوران، بندر، ساحل، تاکسی سرویس
 • نکات منفی بازدید : نا مناسب برای افراد سالمند
 • لوازم مورد نیاز در سفر : وجه نقد، لباس ضد آب، کفش مناسب، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، موبایل، دوربین عکاسی، مونوپاد، کوله پشتی، آب آشامیدنی، کلاه آفتابی، لباس مناسب فصل، کارت شناسایی
 • جاذبه های نزدیک : روستای لافت
 • Address : Soheili waterfront, Soheili Village, Qeshm Island, Hormozgan Province, Iran

تصاویر جنگل حرای قشم تصاویر جنگل حرای قشم تصاویر جنگل حرای قشم

جنگل حرای قشم

از معدود گیاهان و درختانی که می توانند در شرایط آب و هوایی سوزان و در میان آب های شور اقیانوسی زندگی کنند، بزرگ ترین آنها با نام جنگل حرای در جزیره قشم واقع شده است؛ حرا نامیست که بومیان ساکن این جزیره طی قرن ها به این ناحیه خطاب می کردند و از همین رو این نام به روی آن باقی مانده است.

بخوانید  نارین قلعه میبد از میراث ملی استان یزد | راهنما

جنگل حرای قشم با مساحت 22 هزار هکتار بیشترین وسعت را در بین جنگل های مشابه خود داراست ، درختان این مناطق می توانند  آب شور دریاها را توسط تنه خود شیرین کنند و در 4 فصل سال همیشه سرسبز باشند، این ناحیه در یک منطقه 150 کیلومتری از روستای طبل تا بندر لافت امتداد پیدا می کند.

این جنگل در سال 1361 شمسی در کنوانسیون رامسر به عنوان منطقه حفاظت شده محیط زیستی ایران ثبت گردید و همچنین در سال 1977 میلادی به عنوان یکی از 10 منطقه ذخایر طبیعی دنیا در یونسکو به صورت رسمی ثبت شد، امروزه یکی از مهم ترین مناطق تحت حفاظت محیط زیست ایران جنگل حرای قشم می باشد و وظیفه هر گردشگر ایرانیست که در نگهداری آن کوشا باشد.

تصاویر جنگل حرای قشم تصاویر جنگل حرای قشم تصاویر جنگل حرای قشم

معرفی درخت حرا

حرا نوعی از نادرترین گونه های گیاهی در کزه زمین می باشد که از خانواده گیاهان مانگروست ، این درختان دارای شاخ و برگ های بسیار عریض هستند و توانایی تحمل آب و هوایی بسیار گرم را دارا می باشند، این نوع گیاه با صورت کاملا اتفاقی در شن های نزدیک ساحل رشد می کنند و از مقاوم ترین گونه های گیاهی دنیا هستند.

همچنین گران قیمت ترین عسل دنیا ، عسل درخت حرا می باشد که با نرخ هر کیلو بین 500 تا یک میلیون تومان در کشورهای خارجی و جزیره قشم خرید و فروش می شود، خاک های نزدیک ساقه های این درخت خاصیت های پزشکی متعددی دارد و مهم ترین خواص آن در لاغری کاربرد دارد ، بهتر است در هنگام مراجعه یک ساعت پاهای خود را زیر گل و لای نزدیک درختان دفن کنید تا کمی از خواص خاک حرا را جذب بدن خود نمایید.

بخوانید  جنگل توسکستان گلستان با رنگ های متنوع | راهنما

معرفی درخت چندل

درخت چندل شباهت فراوانی به درخت حرا دارد با این تفاوت که گل های موجود در آن کمی مایل به رنگ سفید هستند و ارتفاع آنها از حرا کمی کوچک تر می باشد ، شرایط اقلیمی چندل دقیقا با حرا یکیست و از همین رو در نقاط مختلف دنیا و در آب های شور رشد می کند.

تصاویر جنگل حرای قشم تصاویر جنگل حرای قشم تصاویر جنگل حرای قشم

دیدنی های جنگل حرای قشم

حال که به چگونگی و مشخصات اولیه این جاذبه طبیعی قشم آشنا شدید ، در ادامه با دیدنی های آن در خدمت شما هستیم :

جزر و مد در جنگل حرای قشم

در هر 6 ساعت و با بوجود آمدن مد خلیج فارس اکثر این درختان تا نوک درخت به زیر اب مدفون می شوند و با جزر آب دوباره سر از اب بیرون می آورند، پس اگر قصد بازدید از آنها را دارید بهتر است در هنگام جزر آب خلیج به جنگل حرای مراجعه کنید تا قامت کامل آنها را از نزدیک مشاهده کنید.

بازدید از درخت چندل و حرا

در مجموع این ناحیه دارای دو نوع درخت با نام های چندل و حراست، تفاوت آنها در قامت و عریض بودن برگه هایشان است، یعنی درختان حرا قامتی بلندتر و برگ هایی عریض تر دارند و درخت چندل کوتاه تر و برگه های آن باریک تر می باشد، با قایق سواری بین آنها براحتی تفاوت آنها را تشخصی خواهید داد.

تصاویر جنگل حرای قشم تصاویر جنگل حرای قشم

پرنده بینی در جنگل حرای قشم

در این جنگل پرنده های مهاجر فراوانی در طول سال دیده می شوند که تعداد گونه های آنها به بیش از 100 عدد می رسد، اگر در طول فصل سرد سال به قشم و این منطقه سفر کنید می توانید پرندگانی نظیر مرغ دریایی، لک لک، فلامینگو و مرغ ماهی خوار از نزدیک تماشا کنید، بهتر است از دوربین های دو چشم شکار برای پرنده بینی استفاده نمایید.

بخوانید  مرکز خرید نخل درگهان لوکس ترین مجتمع قشم | راهنما

جاده های آبی جنگل حرای قشم

برای بازدید از این جاذبه گردشگری زیبا باید قایق تهیه کنید، حال اینکه این قایق ها را می توان به صورت دربستی و یا گروهی با دیگر مسافران اجاره کرد و وارد جاده های ونیزی جنگل حرا شوید ، همراه داشتن دوربین و یا موبایل برای ثبت تصاویر و فیلم از مهم ترین امور قبل از مراجعه می باشد.

تصاویر جنگل حرای قشم تصاویر جنگل حرای قشم

مراکز اقامتی 

در روستاهای نزدیک و مجاور این جنگل می توانید با اندک هزینه ای خانه های روستایی را اجاره کرده و مدت زمان مورد نظر خود را به صورتی بومگردی در آن ناحیه سپری نمایید ، همچنین در صورت دارا بودن تجهیزات بومگردی نظیر چادر مسافرتی، کیسه خواب، لوازم خواب، آتش افروز، خوراکی و سایر مواردی که در بالا اشاره شد ، در نزدیکی ساحل حرا کمپ خود را بر پا کنید.

امکانات رفاهی

برای رفاه حال گردشگران در نزدیکی ورودی اصلی این جنگل امکاناتی نظیر سرویس های بهداشتی، اقامتگاه های بومگردی، فروشگاه، کافه رستورانهای سنتی، تاکسی سرویس و غرفه های متعدد صنایع دستی برقرار می باشد.

شرایط اب و هوایی قشم

جزیره قشم به طور کلی دارای آب و هوای گرم و شرجی می باشد ، از همین بهتر است برنامه سفر خود را بین ماه های شهریور تا بهمن ماه هر سال تنظیم کنید، البته در سایر فصول سال این جزیره میزبان گردشگران عزیز با بهترین کیفیت می باشد.

چگونه جنگل حرای قشم بروم

بهترین راه مراجعه به این جاذبه مراجعه به بنادر لافت یا سهیلی در جزیره قشم می باشد و زا آنجا با اجاره قایق های موتوری می توانید وارد محدوده های دیدنی حرا شوید.

سخن پایانی 

شما می توانید نظرات ، سوالات و تجربیات خود را درباره جنگل حرای قشم در بخش زیر کامنت کنید .

بخوانید  ییلاق خشکه دریا در غرب ماسال

بیشتر بخوانید

9.1
نقد و بررسی این تودی

بررسی شده توسط فاطیما علیزاده

ارزش طبیعی

10

ارزش تفریحی

9

مسیر و دسترسی

9

امکانات رفاهی

8.2

شرایط نگهداری

9.4
مزایا

 • بهترین جنگل حرای خاورمیانه
 • عضو ژئوپارک جزیره قشم
معایب

 • شرایط نگهداری ضعیف

2

1

فاطیما علیزاده

در ابتدای نوجوونی بودم که با یک خانم گردشگر چند روزی سپری کردم ، همین مورد تلنگری به من زد و فهمیدم عاشق کار گردشگری و سفر هستم ، پیشنهاد می کنم هر هفته شده چند ساعت گردش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا