جاذبه های گردشگری اصفهانمقبره

امامزادگان یحیی و عیسی روستای ابیانه

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی

آستان مقدس امامزادگان یحیی و عیسی در شرق روستای ابیانه در محله هرده قرار دارد، بقعه شاهزاده یحیی و شاهزاده عیسی (ع)، فرزندان امام موسی بن جعفر (علیه السلام) است و برخلاف ساختمان های روستا دارای حیاط مرکزی است و آب نمای بزرگی که از شاخه اصلی نهر روستا سیراب می شود در وسط آن قرار دارد. این زیارتگاه گنبد هشت ضلعی با کاشی کاری فیروزه ای دارد.

امامزاده یحیی ابیانه

اين بنا در نزديکى مسجد جامع ابيانه واقع شده و براساس زيارت‌نامهٔ آن، مدفن دو امام‌زاده – شاه‌زاده عيسى و شاه‌زاده يحيى – است. مجموعهٔ اين امام‌زاده شامل صحن، دو ورودى، ايوان، حرم چهار ضلعى، صندوق آلت‌بندى، درِ دو لنگه با تاريخ ۱۳۰۳ هـ.ق، و گنبد دوپوشِ دوازده ترک با پوششى از کاشى‌هاى فيروزه‌‌اى رنگ است که سطوح آن،  با تکرار نام «علي» به شيوهٔ خط کوفى معقلى تزئين يافته است. بناى اين امام‌زاده که احتمالاً متعلق به قرن ششم هجرى قمرى است، در اواخر دوران صفويه و به وسيلهٔ بانويى خيرخواه تعمير شده و سنگ‌نوشته‌اى نيز در اين باره بر ديوار ايوان آن کار گذاشته شده است.

معماری امامزادگان یحیی و عیسی بن موسی الکاظم

اين بنا به دليل محل قرارگيري آن در روستاي ابيانه و نوع معماري آن به مهم ترين و اصلي ترين نقطه در ابيانه تبديل شده است. از ابتداي مسير بازديد بيننده بناهاي زيبا ولي تقريبا همانندي مي بيند و پيش مي رود. در پايان مسير اصلي بازديد و در نقطه اي كه براي ادامه بايد مسير رو به پايين و باغ ها يا مسير رو به بالا و ساختمان های بيشتر را انتخاب كند با امامزاده مواجه مي شود كه زيباست، فرم و معماري متفاوتي دارد و حياطي مزين به حوض و درخت دارد كه دل بيننده را شاد مي كند. اين بنا در تمام مراسم مذهبي روستا نيز به عنوان نقطه آغاز يا پايان مراسم نقش ايفا مي كند. منتظر نظرات شما هستیم.


بیشتر بخوانید

نوشته های مشابه
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

یک دیدگاه

  1. آستان امامزادگان یحیی وعیسی (علیهما السلام) در شهرستان نطنز، بخش مرکزی، دهستان برزرود، روستای ابیانه واقع شده است. این زیارتگاه که در شرق ابیانه در محله هرده قرار دارد، بقعه شاهزاده یحیی و شاهزاده عیسی (علیهما السلام)، فرزندان امام موسی بن جعفر (علیه السلام) است و برخلاف ساختمان های روستا دارای حیاط مرکزی است و آب نمای بزرگی که از شاخه اصلی نهر روستا سیراب می شود در وسط آن قرار دارد. این زیارتگاه گنبد هشت ضلعی با کاشی کاری فیروزه ای دارد. رواق حرم منقش به کتیبه هایی است که اخیراً مرمت شده است. ایوان جنوبی آن به تپه جنوبی ابیانه مشرف است. در ضریح زیارتگاه نوشته ای وجود ندارد؛ ولی در سقف بنا تاریخ های مرمت بنا و اشعار و آیاتی نوشته شده است. عنوان می شود که در پشت تخته های سقف قیمت انواع غلات، چون جو و گندم در زمان گذشته را نوشته اند. منبری چوبی و قدیمی نیز در ایوان جنوبی زیارتگاه قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا