کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / روستای ابیانه اصفهان

روستای ابیانه اصفهان

عکس روستای ابیانه

در این مقاله به سراغ توریستی ترین روستای ایران یعنی روستای ابیانه اصفهان رفته ایم، بی شک از جمله زیباترین دهکده های تاریخی کشورمان ابیانه می باشد که در فلات مرکزی ایران قرار دارد و با جاذبه ها و آداب و رسوم فرهنگی اش مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

پس از اینکه در پست های قبلی به صورت کامل بهترین روستاهای ایران نظیر روستای کلاردشت ، روستای آلاشت، روستای جواهرده و روستای کندلوس را معرفی کردیم به سراغ روستاهای مرکزی ایران می رویم، استان اصفهان از جمله تاریخی ترین استان های ایران می باشد که با جاذبه های گردشگری تاریخی خود سومین شهر توریستی ایران است، در ادامه همراه این تودی باشید تا با روستای ابیانه بیشتر اشنا شوید.

روستای ابیانه

برای مراجعه به روستای ابیانه اصفهان ابتدا به جاده کاشان به شهر نطنز مراجعه می کنیم ، در اواسط این مسیر تابلوی ورودی روستای ابیانه را مشاهده می کنید که با ورود به آن زیبایی های روستای ابیانه هم آغاز می شود، با وجود اینکه این روستا در استان کویری اصفهان قرار دارد اما از بلندترین مناطق مسکونی کشور ایران می باشد.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

ارتفاع روستای ابیانه

ارتفاع ۲۲۲ متری ابیانه از سطح آب دریا باعث شده که اکوسیستم بکری برای زندگی انسان ها صورت پذیرد، فاصله این روستا از شهر نطنز ۳۴.۵ کیلومتر می باشد که بی شک اکثر این مسیر دارای زیبایی های خاص خودش است و در ادامه با آنها اشنا خواهید شد.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

ورود به روستای ابیانه

با ورود به این روستا منازل مسکونی با سبک معماری تاریخی ، مساجد و ساختمان های تاریخی همراه با لباس های محلی که بر تن مردمان خونگرم ابیانه است با چشم هر بیننده ای بازی می کند، همانطور که در جدول بالا اعلام شد قدمت این روستا به سال ۷ هجری قمری بر میگردد و در دوره های مختلف تاریخی شاهد وقایع مهمی بوده است.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

روستای ابیانه در دوره ساسانیان

روستای ابیانه اصفهان از دوره حکومت ساسانیان تا به امروزه پا بر جا بوده و تقریبا اصالت خود را از دست نداده است ، از همین رو این دهکده در سال ۱۳۵۴ شمسی با شماره ۱۰۸۸ ثبت میراث ملی ایران گردید.

ابیانه دارای سه محل قدیمی و مهم با نام های محله پل بالاده ، محله هرده پایین ده و محله یوسمون که گردشگران از آنها بازدید به عمل می آورند، شما برای بازدید از این روستا می توانید از سه مسیر گردش خود را آغاز نمایید ، مسیر اول به نام کوچه یوسمون که از خانقاه باستانی روستا شروع می شود، مسیر دوم به اسم کوچه پشت که از غرب موازی با یوسمون است و مسیر سوم به نام راسته اصلی ابیانه که از دروازه تاریخی در بخش جنوبی ابیانه تا شمال روستاست.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

جاذبه های گردشگری روستای ابیانه

در ادامه با لیست جاذبه های توریستی روستای ابیانه همراه با راهنمای بازدید از آنها و دیگر دیدنی های این روستای زیبا اشنا خواهید شد که به شرح زیر می باشند :

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

امامزاده یحیی و شاهزاده عیسی

در منطقه هرده یا پایین ده امامزاده ای به نام شاهزاده یحیی و شاهزاده عیسی که از نوادگان امام موسی بن جعفر هستند وجود دارد که در لیست جاذبه های مذهبی این روستاست، این امامزاده که در ساختمانی تاریخی با گنبدی از کاشی های فیروزه ای قرار دارد از زیباترین مقبره های روستایی ایران است و اخیرا توسط اداره میراث فرهنگی مرمت گردیده.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

دیدنی های امامزاده های روستای ابیانه

معماری زیبای این امامزاده همراه با اثار مینیاتوری و خطاطی هایی از ایات قرآن مجید و اشعار پارسی که در سقف و برخی دیوارهای مقبره نقش بسته است از زیبایی های آن است و خود در کنار منطقه ای سنتی و محلی احساس آرامش بی نظیری به مراجعین دست می دهد.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

مسجد جامع روستای ابیانه

از دیگر دیدنی های داخل روستا مسجد جامع ابیانه می باشد ، این مسجد زیبا و تاریخی در مرکز روستا قرار دارد و دارای دو شبستان است، بر طبق گفته های بومیان ساکن ابیانه شبستان جنوبی شبستان قدیمی و شبستان شمالی شبستان جدید نام دارد.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

شبستان قدیمی امامزاده یحیی

در شبستان قدیمی یک محراب زیبا منقش به ایات سوره یس با خطوط کوفی وجود دارد که چشم هر بیننده ای را مات خودش می کند و در انتهای این محراب تاریخ ساخت را که سال ۴۷۷ هجری قمری است مشاهده می کنید، همچنین یک منبر تاریخی مربوط به دوره حکومت سلوجقی ها در ایران دیده می شود که همچنان پابرجاست، درب ورودی مسجد جامع ابیانه خود یکی از آثار ملی ایران می باشد که با زیباترین شکل ممکن طراحی شده است و گردشگران زیادی با این در فیروزه ای تصاویر سفر خود را ثبت می کنند، در شبستان دیگر که به شبستان جدید شهرت دارد چندین کتیبه تاریخی و شنگ تراشی شده به چشم میخورد که همه آنها منقش به آیا قرآنی با خط نستعلیق و کوفی هستند.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

خانه های تاریخی در روستای ابیانه

از دیگر جاذبه های گردشگری موجود در داخل روستا خود منازل روستایی و بومی نشینان ابیانه می باشد که با معماری شگرف خود و ادقامی از کاهگل های سرخ رنگ از زیباترین منازل تاریخی در دنیاست، از نمای دور روستای ابیانه معماری نیمه پلکانی دارد و خانه های واقع در آن مربوطه به دوره های سلوجوقیان، دوره صفویان ، دوره قاجاریه و دوره پهلوی می باشد.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

زندگی سنتی بومیان روستای ابیانه

یکی از خواص سفر به روستای ابیانه مشاهده نزدیک و میدانی زندگی سنتی و محلی بومیان ساکن این دهکده است، مردان این دهکده با لباس های قدیمی و زنان با پوشاک رنگارنگ و سنتی خود جلوه ای زیبا در قرن بیست و یکم میلادی به محیط روستا القا می کنند.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

مسجد پرزله روستای ابیانه

مسجد پرزله ساخته شد در قرن هفتم میلادی به دست شاه اسماعیل صفوی از دیگر مراکز تاریخی در روستای ابیانه اصفهان است، مسجد پرزله با یک شبستان، یک اب انبار و یک ایوان و سبک معماری اسلامی از دیگر بناهای دیدنی این روستاست که بازدید از آن خالی از لطف نمی باشد.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

مسجد یوسمون روستای ابیانه

دیگر مسجد تاریخی و دیدنی روستای ابیانه مسجد یوسمون می باشد، درواقع یوسمون نام خانوادگی یکی از اصیل ترین خانواده های ایرانی می باشد که در قرن هشتم هجری قمری یک مسجد شخصی برای ایل و تبار خود به نام مسجد یوسمون احداث کردند و امروزه از جاذبه های روستای بیانه است.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

معرفی مسجد حاجتگاه در روستای ابیانه

تعداد مساجد تاریخی در روستای ابیانه بالاست و ما در این تودی مهم ترین آنها را معرفی می کنیم، دیگر مسجد تاریخی موجود در این روستا مسجد حاجتگاه است ، به گفته بومیان قدمت این مسجد به قرن دهم هجری قمری برمی گردد و با سبک معماری اسلامی خود که ترکیبی از آجر های تاریخی و پنجره های چوبی و مشبک می باشد از بهترین و زیباترین مساجد در ابیانه است، از دیگر مساجدی که می توانید از آنها بازدید به عمل آورید می توان به مسجد سرقنات برقه، مسجد سرچشمه، مسجد چهل انگشت، مسجد دم دروازه ، مسجد پنجه علی و مسجد پالیزه در مناطق مختلف روستای ابیانه قرار دارند اشاره کرد.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

گورستان تاریخی روستای ابیانه

جاذبه های توریستی ابیانه تمام شدنی نیست ، حال به قبرستان یا گورستان تاریخی ابیانه می رسیم، در بالای هر مقبره سنگی با شکل مثلث قرار دارد که به روی آن مشخصات افراد فوت شده درج شده است و برای بانوانی که در این قبرها دفن شده اند علاوه بر مشخصات فردی عکس یک شانه نقش بسته ، امروزه گورستان های دیگری با نام های گورستان مصلی، گورستان چشمه و گورستان حاجتگاه در ابیانه قرار دارد که برای امور کفن و دفن استفاده می شوند.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

موزه مردم شناسی روستای ابیانه

یک موزه غنی متشکل از اشیای مورد استفاده مردم ابیانه در طول تاریخ، اسناد تاریخی، قرآن های قدیمی و تصاویر تاریخی به نام موزه مردم شناسی ابیانه قرار دارد که از سال ۱۳۸۴ افتتاح گردید، این موزه در یک مدرسه قدیمی وقاع شده و بازدید از آن در کنار زیبایی های خود روستا خالی از لطف نمی باشد.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

تکیه های روستای ابیانه اصفهان

تعداد زیادی تکیه و حسینیه سالم و رو به تخریب در ابیانه وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان به تکیه نخل در محله بالا ده، تکیه هرده ، تکیه نخل پایین ده و تکیه حاجتگاه که سالم ترین این حسینیه هاست اشاره کرد.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

سایر دیدنی های تاریخی روستای ابیانه

در این بخش به علت تعداد زیاد جاذبه های تاریخی به صورت مختصر و مفید سایر دیدنی های تاریخی روستای ابیانه را معرفی می کنیم که به شرح زیر هستند :

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

آسیاب های تاریخی ابیانه

در ابیانه سه اسیاب تاریخی با نام های اسیاب هره، آسیاب داریون، آسیاب میون که همه آنها در طول رودخانه داریون در بخش غربی روستا قرار دارد .

قلعه های تاریخی ابیانه

در شرایط نا امن دوره های مختلف تاریخی مردم در روستای ابیانه قلعه هایی برای حفظ جان و مال خود ایجاد کرند که می توانید از انها هم بازدید کنید، نام این قلعه ها به ترتیب قلعه پاله، قلعه هرده و قلعه تخت هارمان اشاره کرد.

کاروانسراهای روستای ابیانه

بی شک لفط و سازه کاروانسرا مختص ایرانیان بوده و امروزه تعداد زیادی از این کاروانسارها در روستای ابیانه اصفهان قرار دارند، کاروانسراها ویژه استراحت کاروان های زیارتی و سیاحتی و همچنین محل تجارت بومیان و غیر بومیان در گذشته بوده است، از مشهورترین این کاروانسراها می توان به کاروانسرای شترخون تقی، کاروانسرای شترخون مظفره ، کاروانسرای شترخون جعفره ، کاروانسرای شیرازی با زیباترین سبک معماری ایرانی اشاره کرد.

خانقاه روستایی ابیانه

لفظ خانقاه که به میان می آید ابتدا یاد صوفیان و درویشان می افتیم، در گذشته های دور خانقاه ها محل راز و نیاز و دورهمی های درویشان بوده و البته خانقاه ابیانه که در دوره حکومت صفویان ساخته شده محل تفریح پادشاهان و سیاسیون اصفهانی بوده است.

اب انبارهای روستای ابیانه

در مناطق کویری از جمله کرمان ، یزد و اصفهان آب انبارهایی برای تامین آب اشامیدن مردم در قرن های گذشته ایجاد می شده است که در روستای ابیانه تعدادی از آنها هنوز از دیدنی های تاریخی دهکده محسوب می شوند، مشهورترین این آب انبارها به نام های آب انبار پس باغچه در محله یوسمون، آب انبار پالیزه ، آب انبار پرزله، اب انبار ۱۰۰ ساله میان ده می باشند.

حمام های تاریخی ابیانه

تعداد زیادی حمام های تاریخی در روستای ابیانه قرار داشته که البته خیلی از آنها تخریب شده اند، امروزه دو حمام تاریخی به نام های پایین ده و حمام بالاده که البته نیمی از آنها تخریب شده وجود دارد و می توانید از آنها هم بازدید نمایید، یکی از رسوم زیبا در این حمام ها آن بوده که برای استحمام پسران مجرد هزینه ای دریافت نمی شده و همچنین بانوان در هنگام استحمام تنها با همراه داشتن مقداری نان اجازه ورود پیدا می کردند.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

طبیعت روستای ابیانه

روستای ابینه در استان اصفهان دارای طبیعتی بکر است، شاید در نگاه اول منطقه ای کویری را مشاهده کنید، اما با ورود به این دهکده و تماشای طبیعت بکرش نظر شما تغییر خواهد کرد، در ابیانه تعدادی چشمه پر آب وجود دارد که مردم برای امور خود از آنها استفاده می کنند، مهم ترین این چشمه ها که شما هم می توانید از آنها بازدید کنید عبارتند از : چشمه پال همون بالا، چشمه پال همون هره، چشمه تاردر، چشمه رئیسون، چشمه دوآبی و چشمه کرشک .

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

جاذبه های تفریحی روستای ابیانه

از همه جاذبه های تاریخی روستای ابیانه که بگذریم به تفریحاتی که شما می توانید در این دهکده انجام دهید می رسیم، اگر به دنبال برپایی یک پیک نیک خوب هستید می توانید وسایل مورد نیاز را همراه خود داشته باشید و در مناطق بکر این روستا از طبیعت لذت ببرید و چنانچه به رشته عکاسی علاقه مندید می توانید همراه با دوربین خود از بخش های مختلف ابیانه تصاویری بی نظیری شکار نمایید، همچنین در طول سال تورهای تفریحی دوچرخه سواری ، طبیعت گردی و بومگردی فراوانی از ابیانه بازدید به عمل می آورند.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

مراکز اقامتی روستای ابیانه

اگر قصد دارید چندین شب را روستای تاریخی ابیانه استان اصفهان سپری کنید می توانید وسایل برپایی کمپ بومگردی خود را که در ابتدای مطلب اعلام شد همراه داشته باشید و در غیر اینصورت می توانید از بومیان ساکن روستا منازل آنها را به مدت دلخواه با امکانات اولیه و خوب اجاره نمایید، همچنین در صورت تمایل برای اقامت در هتل می توانید از هتل های نزدیک به ابیانه در شهرهای کاشان و نطنز استفاده کنید.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

صنایع دستی و سوغاتی های ابیانه

سوغات و صنایع دستی زیادی در روستای ابیانه توسط هنرمندان و بومیان ساکن تولید می شود که می توانید برای حمایت از آنها تهیه کنید، از مهم ترین سوغات های منطقه می توان به گیوه، قالی، گردنبند و دستبندهای تزئینی، لوازم تزئینی منزل و محل کار، لواشک و نان های محلی همراه با میوه های خوشمزه از باغ های خود روستا نظیر گردو، الو، سیب و بادام خریداری نمایید.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

غذاهای محلی ابیانه

روستای ابیانه با قدمت بالای خود دارای غذاهای محلی خوشمزه و زیادیست که از مهم ترین و بهترین غذاهای سنتی آن می توان به قل قل دوشاب، اشکنه، اوماج، پوره سیب زمینی، آش جو، کاچی، کالجوش، دلمه برگ مو، آش کشک، حلیم برشتوک، حلیم جو، حلیم برگ مو ، حلوای دوشاب و کاروانی اشاره کرد که در مقاله های بعدی طریقه پخت آنها را تشریح خواهیم کرد.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

امکانات رفاهی روستای ابیانه

با توجه به حجم بالای مسافران در طول سال و همچنین جاذبه های گردشگری متنوع روستای ابیانه ، شهرداری و اداره میراث فرهنگی استان امکانات رفاهی و تفریحی خوبی برای گردشگران در نظر گرفته است که از جمله آنها می توان به سرویس های بهداشتی، رستوران های سنتی، سفره خانه های سنتی، مهمان پذیرهای محلی، خانه های اجاره ای، شعب بانک و دستگاه خودپرداز، استودیوهای عکاسی با لباس محلی، نانوایی های سنتی، جاده خوب و اسفالت شده، هتل ها، درمانگاه و فروشگاه های مواد غذایی اشاره کرد.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

شرایط اب و هوایی ابیانه

آب و هوای روستای ابیانه در مجموع کم نظیر است ، این منطقه کویری با اب و هوای گرم و شرجی خود قابل بازدید در تمام فصول سال می باشد، میانگین رطوبت هوا در ابیانه در بالاترین درجه ۴۶ و در کمترین آن ۳۰ در صد می باشد و در طول فصل تابستان شاهد بارش نیستیم، در زمستان اکثرا شاهد بارش برف و باران هستیم و بهترین ماه ها برای سفر بین اسفند تا خرداد هر ساله می باشد.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

علت نام گذاری روستای ابیانه چیست

شاید از خود پرسیده باشید که ابیانه به چه معناییست ؟ بومیان کهنسال ابیانه هنوز خود را ابیانه ویونا معرفی می کنند، در گذشت سالها لفظ ویونا از فرهنگ لغت مردم حذف شد و تنها ابیانه باقی ماند که به معنای بیدستان و یا باغ های درخت بید می باشد که در قرن های دور تعداد زیادی از درختان بید در این روستا قرار داشتند.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

چگونه به روستای ابیانه برویم ؟

برای مراجعه به روستای ابیانه اصفهان وارد اتولان خلیج فارس از قم به شهر اصفهان شوید، در این اتوبان پس از عبور از شهر کاشان با تابلوی ورودی ابیانه روبرو می شوید که باید وارد آن شوید، این فرعی از شهر نطنز ۱۷ و از شهر کاشان ۴۹ کیلومتر فاصله داشته و با طی فاصله ای ۱۹ کیلومتری و عبور از روستاهای دیگر این منطقه با تابلوی دهکده روبرو می شوید، نکته مهم درباره وسایل حمل و نقل عمومی است که ورود هر نوع خودرویی به داخل روستای ابیانه ممنوع می باشد و باید ماشین خود را در پارکینگ مربوطه پارک نمایید.

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

تصاویر روستای ابیانه اصفهان

سخن پایانی

شما می توانید سوالات ، نظرات و ترجبیات خود را درباره روستای ابیانه اصفهان در بخش زیر کامنت کنید .

تصاویر روستای ابیانه اصفهان


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=15849

کوروش ابریشمی

اینکه رشته نرم افزار خوندم و هیچ کمکی تو زندگی بهم نکرد داشت نا امیدم می کرد تا بعد از آزمون و خطاهای متعدد با شغل گردشگری آمیخته شدم ، همین که به کارم علاقه دارم ایزد رو شکر می کنم هر روز.

مطالب مرتبط
پارک ناژوان اصفهان
بهنام خیریه
6 دیدگاه
پارک آبی ناژوان
مهری شاپوری
2 دیدگاه
کارتینگ ناژوان
پروانه ماندگار
0 دیدگاه
شهربازی ناژوان اصفهان
پروانه ماندگار
4 دیدگاه
بوستان ملت اصفهان
امیر رضا شاهرخی
0 دیدگاه
تکیه میرفندرسکی اصفهان
پروانه ماندگار
0 دیدگاه

2 پاسخ

  1. برای کسانی که تا به حال به این دهکده سفر نکردند باید بگم می تونند خونه هم اجاره کنند و هر چقدر خواستند اونجا بمونند ، پرچم اصفهان بالاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس