جاذبه های گردشگری هندمسجد

مسجد جامع دهلی

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
آسیا، هند، شهر دهلی نو، دهلی قدیم، منطقه چاندنی چوک
مدت زمان بازدید
:
1 ساعت
ساعت دسترسی
:
7 تا 12 - 14 تا 18
تفریحات
:
پیاده روی
امکانات
:
اطلاعات , سرویس بهداشتی , آنتن دهی موبایل , دسترسی به اینترنت , نمازخانه
اماکن نزدیک
:
شنبه بازار دهلی در 100 متری ، مینا بازار دهلی در 200 متری ، ایستگاه اتوبوس خطوط 26 و 012 در 300 متری
افتخارات
:
بزرگترین مسجد دهلی
تماس
:
911123365358
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی , کفش راحتی
موقعیت روی نقشه گوگل
:

مسجد جامع دهلی با عنوان بزرگ ترین مسجد مسلمانان هند در بین گردشگران شناخته می شود که با سبک معماری با شکوهش از شلوغ ترین جاذبه های گردشگری دهلی می باشد، در این مقاله به صورت ویژه با راهنمای بازدید، تاریخچه، سبک معماری ، تصاویر و آدرس مسجد جامع هند بیشتر آشنا خواهید شد، همراه این تودی باشید.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

تصاویر مسجد جامع دهلی تصاویر مسجد جامع دهلی تصاویر مسجد جامع دهلی

مسجد جامع دهلی

در هندوستان دو دهلی وجود دارد ، دهلی قدیم و دهلی نو که هر دو یک شهر را تشکیل می دهند ، دهلی قدیم بافت تاریخی این شهر و دهلی نو بافت مدرن دهلی می باشد ، بافت قدیم این شهر که اکثر سازه هایش به دست پادشاه مشهور هندوستانی شاه جهان ساخته شد برای گردشگران جذابیت بیشتری دارد.

یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری دهلی مسجد جامع این شهر است که در بافت قدیم دهلی و بخش های تاریخی شهر جا خوش کرده است، این مسجد در بین سالهای 1644 الی 1656 میلادی و در 12 سال به صورت مداوم به دستور شاه جهان ساخته شد تا اینکه شکل زیبای خودش را گرفت.

قوانین ورود به مسجد

برای ورود به این مسجد نیازی نیست پوشش اسلامی داشته باشید و البته باید احترام مسلمانان و نمازگزاران هندی را داشته باشید ، در حین ورود باید کفش های خود را به کفشداری مسجد تحویل دهید و مبلغی بابت کفش ها از شما دریافت خواهد شد.

مسجد جامع دهلی در ماه های رمضان و عید قربان از بهترین و شلوغ ترین مراکز مذهبی مسلمانان می باشد و برخی بومیان دهلی آن را با نام مسجد جهان نما می شناسند ، ظرفیت کل مسجد جامع دهلی 30 هزار نفر می باشد که در هنگام برگزاری نمازهای جماعت شکوه بی نظیری به خود می گیرد.

نوشته های مشابه

تصاویر مسجد جامع دهلی تصاویر مسجد جامع دهلی تصاویر مسجد جامع دهلی

تاریخچه مسجد جامع دهلی

پس از فوت ممتاز بانو همسر ایرانی شاه جهان هندی ، تصمیم بر این شد که پایتخت کشور هند از شهر آگرا به منطقه ای دیگر تغییر کند ، از همین رو شهر دهلی قدیم را شاه جهان از صفر ساخت و به عنوان پایتخت حکومت خودش به جهانیان معرفی کرد، برای پیدایش شهرنشینی در دهلی شاه جهان در سال 1644 میلادی دستور ساخت مسجدی با شکوه و در خور شان مسلمانان را صادر کرد و در 12 سال مسجد جامع دهلی ساخته شد.

استعمار مسجد

این مسجد در دوره های مختلف تاریخی شاهد وقایع خوب و زشتی بوده است که از مهم ترین آنها در هنگام استعمار کشور هند به دست بریتانیا رخ داد ، در بین سال 1860 الی 1890 میلادی این مسجد به دست سربازان انگلیسی افتاد و مسلمانان حق ورود به آن را نداشتند تا اینکه گاندی قیام بزرگش را انجام داد و مسجد دوباره برای عموم مردم بازگشایی شد.

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

همچنین در قرن 21 و در سال 2006 میلادی دو انفجار وحشتناک تروریستی در مسجد جامع دهلی زخ داد که در آن صدها نفر کشته و زخمی شدند و در سالهای 2010 و 2013 میلادی دو بمب در این مسجد پیدا و خنثی سازی شد.

تصاویر مسجد جامع دهلی تصاویر مسجد جامع دهلی تصاویر مسجد جامع دهلی

سبک معماری مسجد جامع دهلی

مسجد جامع دهلی یا مسجد جامع هند با معماری هندی- اسلامی از زیباترین سازه های تاریخی موجود در شهر دهلی بشمار می رود، برای اجرای مسجد از بیشترین مصالحی که در آن سالها استفاده شد می توان به سنگ مرمر و سنگ قرمز گرانیتی اشاره کرد که باعث شده نمای مسجد قرمز رنگ باشد.

مسجد رو به قبله

کل این سازه به سمت مکه طراحی شده است و برای ورود به آن سه بخش ورودی با پلکان های سنگی در نظر گرفته شده است ، هر کدام به ترتیب 33، 35 و 39 پله دارند و البته یکی از این درب های ورودی در سالهای دور مخصوص ورود سیاسیون به مسجد بوده و دیگر درب ها برای عموم مردم استفاده می شده است.

ارتفاع دیوارها

ارتفاع دیوارها و دروازه های مسجد جامع دهلی در بخش های مختلف بین 10 الی 18 متر می باشد و در صحن اصلی و سازه مرکزی مسجد تعداد سه گنبد زیبا با تزئینات و معماری کم نظیر را شاهد هستیم ، در ادامه این مقاله با بخش های مسجد جامع هند اشنا خواهید شد.

تصاویر مسجد جامع دهلی تصاویر مسجد جامع دهلی تصاویر مسجد جامع دهلی

مناره های مسجد جامع دهلی

مسجد جامع دهلی دارای دو مناره با ارتفاع چهل متر در بخش شرقی خود می باشد که در هر یک از آنها بیش از یکصد پلکان سنگی وجود دارد ، برای بازدید از داخل این مناره ها به ازای هر نفر باید مبلغی برابر با 100 روپیه هند پرداخت نمایید تا بتوانید به بالای آنها مرجعه کنید، این مناره ها از جنس سنگ های مرمر سفید و قرمز می باشند.

صحن اصلی مسجد جامع دهلی

در صحن اصلی مسجد جامع هند یک حوض بزرگ با طول و عرض 17*15 متر به چشم میخورد و کل ظرفیت این صحن 30 هزار نفر می باشد که برای ساخت آن از سنگ های مرمز سفید رنگ استفاده شده است، در این صحن می توانید معماری هندی تاریخی را از نزدیک مشاهده کنید و لذت بازدید یک سازه تاریخی به تجربه نمایید.

سالن داخلی مسجد جامع دهلی

مهم ترین بخش این مکان سالن داخلی آن است که سرپوشیده می باشد، این سالن با ابعاد هشتاد متر در 27 متر دارای 7 درب ورودی زیباست ، همچنین در جای جای این درب های ورودی کتیبه هایی تاریخی را مشاهده خواهید کرد که به روی آنها تاریخ ساخت و نام پادشاهان مهم هندی تراشیده شده است.

نکته قابل توجه این است که در همین سالن اصلی بیش از ده ها کتیبه با خط زیبای پارسی مشاهده می شود که شکوه بیشتری نسبت به سایر کتیبه ها دارد، در مجموع این بخش از مسجد دارای 260 ستون سنگی با شکوه می باشد که وزن سازه را به زمین منتل می کند و استحکام بنا را تضمین کرده است.

تصاویر مسجد جامع دهلی تصاویر مسجد جامع دهلی تصاویر مسجد جامع دهلی

امکانات رفاهی

در این مسجد سرویس های بهداشتی، آنتن دهی خوب موبایل، صحن اقامه نماز برای گردشگران تعبیه شده است و در نزدیکی این مسجد بازارهای خرید ، غرفه های صنایع دستی، مراکز خرید مدرن، اتوبوس ها، متروها ، تاکسی و خودپرداز به چشم میخورد.

چگونه به مسجد جامع دهلی بروم

برای مراجعه به مسجد با خط زرد متروی دهلی در ایستگاه چاوری بازار از آن پیاده شوید تا با 500 متر پیاده روی به درب اصلی مسجد برسید، با اتوبوس های گردشگری دهلی در ایستگاه مسجد جامع پیاده شوید تا با درب اصلی مجموعه روبرو گردید و همچنین با تاکسی و ماشین های توک توک از هر نقطه شهر می توان به مسجد مراجعه کرد.

سخن پایانی

حال که با مسجد جامع دهلی آشنا شدید شما می توانید نظرات ، تجربیات و سوالات خود را درباره مسجد در بخش زیر کامنت کنید .


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
تالیف: این تودی
مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا