خانه / سنگ نگاره کول فرح ایذه

سنگ نگاره کول فرح ایذه

سنگ نگاره کول فرح ایذه

سنگ نگاره کول فرح یا مجموعه باستانی کول فرح از جاهای دیدنی ایذه در فاصله ۷ کیلومتری از شهر ایذه منطقه باستانی کول فرح یا کول فره قرار دارد. که در آن انواع سنگ نگاره های باستانی قرار گرفته است، یکی از این کتیبه های دیدنی با ارتفاع شش متر در مرکز کوه قرار گرفته که چشم هر بیننده ای را مات خود می کند، سه کتیبه دیگر با نگاره های بومیان دوران عیلامی، پادشاهان عیلامی و شیوه خدمتگزاری مردم به هخامنشیان در منطقه وجود دارد، در یکی از سنگ نگاره ها تصویر سه مرد ایستاده را مشاهده خواهید کرد که مردم به آنها هدیه می دهند که محققین عقیده دارند یکی از آنها زرتشت، دیگری کوروش و شخصی سوم داریوش کبیر است.

رضا : نقش برجسته کول فرح در نزدیکی ‏روستای کول فرح و فاصلۀ ۷ کیلومتری ‏شهر ایذه در شمال شرقی درۀ ایذه قرار ‏دارد.‏ کول به زبان محلی به معنای دره و فرح ‏به معنای خوشحالی است و کول فرح به ‏معنای دره خوشحالی یا دره مفرح است. ‏ تنگه کول فرح به شکل «آمفی تئاتر» ‏طبیعی در آمده که از سه طرف صخره آن ‏را در برمی‌گیرد.‏ شاید یکی از دلایل انتخاب کوههای کول ‏فرح برای حجاری نقوش برجسته در دوره ‏حکومت ایلامیها این ویژگی طبیعی باشد.‏

اس اس : جای خیلی خاص حتما بروید مخصوصا با سنگ نگاره هایی از دوران عیلامی نو حدود ۳۱۰۰ سال پیش

آرش : نه فقط کتیبه و خط نوشته هایی در حکم پدر کتیبه های تخت جمشید محسوب می شود که آثار و بقایای ستونهای سنگی و اتاقهایی هم به چشم می خورد که می تواند پدر تخت جمشید باشد. آثار ظرافت تخت جمشید را ندارند. در فرودین ماه ۱۳۹۷ که برای بازدید آمدیم هیچگونه حفاظتی از این آثار نمی شود و نه تنها در مجاورت آثار ساخت و ساز شده که خودروها تا کنار سنگ نوشته ها می آیند و اغلب مردم هم در نگهداری آنها رعایت نمی کنند. حتی عده ای نام خود را در کنار آثار حکاکی کرده اند. این آثار شدیدا آسیب دیده و روز به روز بر شدت آسیبها افزوده می شود و نیاز به توجه فوری دارد.

شهاب : یکی از بهترین آثار باستانی که در بدترین شرایط ممکن نگهداری میشه. نه راهنمایی. نه امکان رفاهی و نه حتی یک تابلو

هومن : کول فرح یکی از قدیمی ترین سایت های باستانی ایران است که از آثار به جامانده از دوران عیلامی است. تمدنی که پیش از ورود آریایی ها در مناطق غرب ایران زندگی میکردند و در منطقه شوش و ایذه آثار متعددی از این قوم وجود دارد. این قوم توسط قوم آشور از بین رفت و باقی مانده های آنان در بین سایر اقوام پراکنده شده اند. مجموعه کول فرح یکی از بزرگترین آثار بجا مانده از این قوم است که شامل ۶ مجموعه سنگ نوشته و کتیبه است که متاسفانه به دلیل قدمت زیاد و نگهداری نا مناسب و جنس سنگ منطقه بسیاری از جزئیات آن از بین رفته است و اگر کسی خودش در مورد سایت اطلاعاتی نداشته باشد و صرفا به قصد باز دید این مجموعه به منطقه مراجعه کند به دلیل نبود امکانات از سفر خودش پشیمان میشود.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=66771

کوروش ابریشمی

اینکه رشته نرم افزار خوندم و هیچ کمکی تو زندگی بهم نکرد داشت نا امیدم می کرد تا بعد از آزمون و خطاهای متعدد با شغل گردشگری آمیخته شدم ، همین که به کارم علاقه دارم ایزد رو شکر می کنم هر روز.

مطالب مرتبط
تندیس مرد ماهیگیر کیش
مهری شاپوری
0 دیدگاه
مجسمه یادبود مروارید دوحه
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
دهکده فرهنگی کتارا دوحه
مهسا مطهری
0 دیدگاه
پارک صخره‌ای ایذه
پروانه ماندگار
0 دیدگاه
sheevand-village5
مهسا مطهری
0 دیدگاه
روستای فارم ایذه
مهری شاپوری
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس