aad0f3ad-933f-4034-8baa-493de507a385

مجسمه بودای بزرگ لشان چین

Leshan Giant Buddha
مجسمه بودای بزرگ لشان چین
ezgif-1-eca2962dc6

مجسمه بودای بزرگ لشان چین در ثبت رکورد بزرگ ترین مجسمه سنگی از بودا در جهان امروزه به یکی از برترین قطب های گردشگری کشور چین مبدل شده است، چین با دارا بودن جاذبه های گردشگری و تفریحی فراوان در سالیان اخیر مورد استقبال گردشگران خارجی و به ویژه کشورهای اروپایی و امریکایی قرار گرفته است،  تورهای چین از ایران هم با پروازهای مستقیم انجام می شود و شما می توانید با هزینه ی اندکی به کشور چین سفر کنید، در این پست به یکی از برترین جاذبه های گردشگری چین رفته ایم، مجسمه بودای بزرگ لشان چین در شیدنانگ، همراه این تودی باشید.

مجسمه بودای بزرگ لشان چین | The Leshan Giant Buddha

در بین پیروان دین بودا مجسمه بودای بزرگ لشان چین بهترین و مقدس ترین مجسمه از بین هزاران مجسمه بودا در سطح جهان شناخته می شود که عمر آن به بیش از ۱۳۰۰ سال می رسد، به گفته مورخین مذهبی این منطقه در کشور چین که مجسمه قرار دارد، اولین عبادتگاه بودا در جهان بوده.

مدت ساخت مجسمه

ساخت مجسمه در سال ۷۱۳ میلادی شروع شده و پس از گذشت ۹۰ سال پروژه ساخت آن که تماما به دست انسان ساخته شده به اتمام رسید، ارتفاع این مجسمه در مجموع به ۷۱ متر می رسد که بلندترین مجسمه سنگی جهان لقب گرفته، بودای بزرگ در یکی از مشهورترین استان های کشور چین یعنی سیچوآن قرار دارد.

ابعاد مسجمه بودای بزرگ لشان

این مجسمه دارای ابعاد بسیار عظیمیست به طوری که فقط طول شانه های آن به ۲۸ متر و طول سر بودای بزرگ به ۱۴.۸ متر می رسد، عرض مجسمه از کنار هم به ده متر می رسد که در نوع خود این مجسمه که ساخته دست انسان است بسیار شگفت انگیز می باشد.

مجسمه بودای بزرگ ثبت یونسکو

یکی از نکات قابل توجه درباره مجسمه بودای بزرگ لشان چین این است که ادراه میراث جهانی یونسکو نه تنها خود مجسمه بودا بلکه تمام مناطق اطراف آن را تا فاصله ۵ کیلومتری به عضویت این سازمان جهانی دراورده است، این عضویت در سال ۱۹۹۶ میلادی صورت گرفت و امروزه جز مهم ترین آثار باستانی جهان شناخته می شود.

طول دست و پا

این مجسمه در یک منطقه کوهستانی و دارای فضای سبز زیبا در استان سیچوان دقیقا در حاشیه رودخانه مینجیانگ قرار گرفته است، اندازه این مجسمه به قدری عظیم است که تعداد ۲۰۰ نفر بر روی هر کدام از پاهای بودای بزرگ می توانند به طور همزمان قرار گیرند، طول هر کدام از پاهای مجسمه ۸.۷ متر می باشد، بینی با ابعاد ۶ متر بزرگ تری بینی سنگی جهان لقب دارد.

افسانه ها

پروژه ساخت این مجسمه توسط یکی از پیروان بودا به اسم تانگ انجم گرفت، در آن دوره ساکنین محلی به علت طوفانی بودن جریان دریا و رودخانه اطراف مجسمه عقیده داشتند که این منطقه دارای یک نیروی شیطانی است و باعث می شود که کشتی ها و قایق ها به گل بنشینند و با ساخت این عبادتگاه بودایی تاثیر مثبتی در آرامش آب های این دریا گذاشته است.

سایر دانستنی های مسجمه بودای بزرگ

البته ساخت این مجسمه پس از ۳۰ سال به علت کمبود بودجه متوقف گردید، ولی شاگردان تانگ رهبر پیشین بوداییان کشور چین تصمیم گرفتند که مجسمه را تکمیل نمایند و همین امر هم در سال ۸۰۳ میلادی محقق گردید، یعنی پس از ۹۰ سال ساخت مجسمه بودای بزرگ به اتمام رسید و تبدیل به یکی از مهم ترین و مقدس ترین مراکز عبادتگاهی در بین بودایی ها شد.

تخریب مسجمه

در وحشی ترین حمله جنگی تاریخ که مغول ها به کشور چین تحمیل کردند، این مجسمه مورد تخریب زیادی قرار گرفت و یک چهارم آن از بین رفت که پس از گذشت سالها و بازگشت سلسله پادشاهی در کشور چین دوباره مجسمه بودا مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

سبک معماری مجسمه بودای بزرگ لشان

مجسمه بودای بزرگ لشان چین که تمام از جنس سنگ می باشد در بین کوه های استان سیچوان به دست انسان تراشیده شده است، به قدری هنرمندانه این امر صورت گرفته که امروزه مهندسین برتر معماری آن را جز یکی از برترین سازه های باستانی ساخت دست بشر می دانند، در حاشیه های این محل از الوارهای چوبی مقاوم و ضد آب استفاده شده تا بتوانند شکل ظاهری بدن بودا را به زیبایی نمایش دهند.

تزئینات مجسمه

این مجسمه دارای جزئیات فراوانیست به قدری که حتی برای ایجاد موهای سر بودا، بر روی سر این مجسمه سنگی تعداد هزار قطعه سیاه رنگ و مقاوم از یک چوب خاص استفاده شده تا زیبایی آن را دو چندان کند، یکی دیگر از نکاتی که در مهندسی سنتی این مجسمه استفاده شده و بسیار بی نظیر است متقارن سازی جهات آن می باشد، این تقارن به قدری دقیق است که شما نمی توانید ضعفی در آن پیدا کنید و تمام بدن بودا به یک اندازه و یک شکل تراشیده شده است.

ابعاد مجسمه بودای بزرگ لشان

این مجسمه که به صورت نشسته ساخته شده است ابعادی به اندازه یک ساختمان ۱۲ طبقه دارد و به گفته مورخین اگر این مجسمه به صورت ایستاده طراحی می شد خیلی بزرگ تر از مجسمه آزادی امریکا بود، در ابتدای ساخت آن برای تزئین ظاهر مجسمه از میزان ۵۰۰ کیلوگرم طلای خالص چینی استفاده گردید که در بخش های صورت و دست های بودا نصب گردید، اما با گذشت سالها تمامی این طلاها به سرقت رفت و هیچکس از عاقبت آنها اطلاعی ندارد.

دانستنی های جالب مجسمه

از شگفتی های دیگر این مکان در سبک معماری، سیستم هدایت آب باران به بخش انتهایی آن است که در آن به وسیله چاکراه هایی که بر روی سر و گردن و سینه بودا قرار دارد آب را به بیرون از مجسمه هدایت می کنند تا بخش های داخلی مجسمه بودا سالم باقی بماند و مورد پوشیدگی قرار نگیرد، در نوع خود این چنین معماری و مهندسی در دنیای باستانی بی نظیر بوده و همچنان یکی از نقاط مبهم ساخت مجسمه بودا لقب دارد که چه نوع تفکری می توانسته در ۱۳۰۰ سال گذشته این مجسمه هنرمندانه را خلق کند.

تاریخ و مجسمه بودای بزرگ لشان چین

در تاریخ کهن کشور چین، مجسمه بودای بزرگ لشان چین بارها مورد تخریب و بازسازی قرار گرفت، مهم ترین مرمت این مجسمه در سال ۱۹۶۲ میلادی صورت گرفت دقیقا در زمانیکه که به دلیل رشد پوشش گیاهی به روی آن و ریزش بخش های از بودا، هیچ اثری از آن باقی نمانده بود و دولت بخت چین دستور بازسازی آن را صادر کرد و پاس از آن پس از اینکه تندیس بودای بزرگ به عضویت یونسکو درآمد، در سال ۲۰۰۱ میلادی به بودجه ای بالغ بر چهل میلیون دلار امریکا مهم ترین بازسازی در آن و منطقه اطراف عبادتگاه صورت گرفت.

امکانات مجسمه بودای بزرگ لشان چین

همانطور که در ابتدای مطلب خدمتتون عرض کردم این عبادتگاه دارای امکانات رفاهی و تفریحی بی نظیریست که در این بخش به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

پلکان مجسمه

برای مشاهده این مجسمه شما باید تعداد ۱۷۰۰ پله را به بالا طی کنید تا بتوانید به بالاترین نقطه مجسمه برسید و طبق رسم گردشگران چندین عکس و فیلم یادگاری از مجسمه بودای بزرگ از خود و همراهانتون تهیه کنید.

کتیبه های اطراف

در همین مسیر پلکانی در حاشیه آن شما با تعداد ۲۱۹ کتیبه تاریخی از جملات مهم و تاثیر گذار بودا روبرو خواهید شد که البته اکثر آنها به زبان چینی نوشته شده ولی در برگه های راهنمای تعبیه شده کنار هر یک از این کتیبه ها می توانید به زبان انگلیسی معنای آنها را مطالعه کنید.

دیدنی های اطراف

یکی دیگر از جاذبه های توریستی مجسمه بودای بزرگ، مقبره ها و آرامگاه هایی است که از افراد مشهور و نامی پادشاهی چین و بودایی ها در آنجا قرار دارد، این مقبره ها که روزانه هزاران نفر از آنها بازدید می کنند و به آنها ادای احترام می کنند در بخش های غربی و جنوبی مجسمه قرار دارند و شما می توانید به این آرامگاه ها هم سری بزنید.

شکم گردی 

اگر قصد میل غذا و یا نوشیدنی داشته باشید می توانید از صدها رستوران و کافی شاپ موجود در پایه کوه مجسمه بودای بزرگ هر نوع غذا و یا نوشیدنی تهیه کنید و کمی در حین گردشتون استراحت کنید، همچنین تعدادی فروشگاه در این منطقه وجود دارند که در آنها آثار هنری و صنایع دستی و اصیل چینی و بودایی به گردشگران فروخته می شود.

غرفه های صنایع دستی

شما می توانید لوازم ترئینی و زسمی دین بودا را از این فروشگاه ها به یادگار برای خود و یا دوستانتان در ایران تهیه کنید، همچنین اگر به دنبال تهیه عکس های ناب و دیدنی هستید می توانید از غرفه های آتلیه موجود در این منطقه یک عکاس استخدام کنید تا از شما بهترین عکس ها را تهیه کند.

آب و هوای منطقه

برای مراجعه به مجسمه بودای بزرگ ، پیشنهاد این تودی بین ماه های جون تا نوامبر است، زیرا در خارج از این ماه ها در این منطقه کوهستانی آب و هوا بسیار سرد بوده و خبری از پوشش گیاهی سبز رنگ و زیبای این منطقه نیست، از آنجایی که اکثر تورهای گردشگری چین از ایران، در شهرهای گوانجو، پکن و شانگهای برگزار می شود.

چگونه به استان سیچوآن بروم ؟

شما برای مراجعه به این جاذبه گردشگری باید بوسیله قطار، اتوبوس و یا تاکسی خودتون رو به استان سیچوآن برسانید، البته پیشنهاد این تودی به شما این است که از هتل ها و مراکز توریستی واقع در شهرهای چین بلیت تور مجسمه بودای بزرگ لشان چین را تهیه کنید تا گروهی و همراه دیگر گردشگران و از همه مهمتر بدون از دست دادن زمان به بازدید این مجسمه بروید، قیمت این تورها به شرح زیر است :

  • بلیت بزرگسال : ۹۰ یوآن
  • بلیت خردسال : ۴۵ یوآن
  • بلیت بازدید از عبادتگاه : ۲۰ یوآن

سخن پایانی

شما می توانید تجربیات سفر و همچنین سوالات و نظرات خود را از این تندیس در بخش زیر کامنت کنید .


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=8057
banner1

آیدا قوام

اگر عطش دنیا شما رو از زندگی انداخته سفر کنید ، مهم نیست کجا ، دور یا نزدیک ، ارزون یا گرون ، با هتل یا بی هتل فقط سفر کنید.

مطالب مرتبط
تندیس مرد ماهیگیر کیش
مهری شاپوری
0 دیدگاه
مجسمه یادبود مروارید دوحه
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
دهکده فرهنگی کتارا دوحه
مهسا مطهری
0 دیدگاه
دروازه پالاتین تورین
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
جاذبه های گردشگری شانگهای
مریم عظیمی
0 دیدگاه
موزه شانگهای
مریم عظیمی
0 دیدگاه

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
مدت بازدید : 24 ساعته
ساعت دسترسی : 24 ساعته
ثبت شده در : 
ثبت شده در : در سال 1996 میلادی هم مجسمه بودا و هم كل منطقه در يونسكو ثبت شد.
قدمت این مکان : 1300 سال
نوع کاربری : مجسمه
توضیحات بیشتر
موارد تفریحی : پیاده روی، شکم گردی، شب گردی، خرید، عکاسی
امکانات رفاهی : سرویس بهداشتی، کافه، رستوران، آنتن دهی موبایل، دسترسی به اینترنت، فضای سبز، هایپرمارکت، غرفه صنایع دستی
ملزومات سفر : موبایل، وجه نقد، کارت بانکی، کفش راحتی، زیرانداز، عینک و کلاه آفتابی، کوله پشتی، آب آشامیدنی، کارت شناسایی، داروهای عمومی، کرم ضد آفتاب، پاور بانک، شارژر، وعده های غذایی، پلاستیک زباله
اطلاعات تماس
آدرس : 2345 Lingyun Rd, Shizhong District, Leshan, Leshan, Sichuan, China, 614099
شماره تماس : 868332302296+
وب سایت : http://www.leshandafo.com/