نام شهر یا مکان
Generic filters
جاذبه های گردشگری خوزستانسازه

سازه های آبی شوشتر

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
استان خوزستان، شهرستان شوشتر، جنوب پل بند گرگر و خیابان شریعتی، حد فاصل بین بند گرگر تا بند برج عیار
مدت زمان بازدید
:
1 ساعت
ساعت دسترسی
:
08:00 تا 19:00
ورودی
:
20.000 تومان
تفریحات
:
پیاده روی , عکاسی
امکانات
:
اطلاعات , سرویس بهداشتی , پارکینگ , راهنما , آنتن دهی موبایل , دسترسی به اینترنت
اماکن نزدیک
:
بقعه سید محمد ماهرو در 100 متری، پاساژ مهستان در 300 متری، کافه رستوران متعدد در نزدیکی
نکات ضروری
:
همه روزه دایر است!
ثبت ها
:
در سال 1377 شمسی ثبت میراث ملی با شماره 2181 ، در سال 2009 میلادی ثبت یونسکو با شماره 1315
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی , کفش راحتی
موقعیت روی نقشه گوگل
:
رزرو هتل

سازه های آبی شوشتر بی شک یکی از خارق العاده ترین جاذبه های گردشگری ایران می باشد که با توجه به پیشنیه چند هزار ساله و سبک معماری خاصش در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، این مکان در واقع یک محوطه باستانی میی باشد که در بین محققین تاریخ شناس با لقب بزرگترین محوطه صنعتی قبل از انقلاب صنعتی از آن یاد می شود، به طور کلی اینجا تاریخچه اش از دوران هخامنشیان آغاز شده است.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

از داریوش اول به عنوان اولین شخصی که دستور ساخت این مکان فنی و مهندسی شده را صادر کرده است یاد می کنند، سیستم آبیاری فوق هوشمندانه این محل همچنان و در قرن 21 یکی از رازآلودترین مکان های دیدنی جهان محسوب می شود، در ادامه معرفی جاذبه های تاریخی ایران و در این مطلب با یکی از بهترین جاذبه های گردشگری خوزستان آشنا خواهید شد، با این تودی همراه باشید.

سازه های آبی شوشتر

سازه های آبی شوشتر سازه های آبی شوشتر

سازه های آبی شوشتر

پنج قرن قبل از میلاد مسیح در اروپا، هخامنشیان که خدایان فرمانروایی کره زمین بودن تصمیم به جمع آوری آب کانال ها، رودخانه ها، آبشارها و چشمه های مختلف کردند که در این پروژه یک پل روی رودخانه کارون کشیده شد تا آب ها جمع آوری شوند و سپس با سیستمی کانال مانند به سمت مزارع کشاورزی هدایت کنند، در این محوطه تعدادی سازه و جای دیدنی وجود دارد که در ادامه با تک تک آنها آشنا می شوید.

سازه های آبی شوشتر سازه های آبی شوشتر

نوشته های مشابه

برج کلاه فرنگی

برج کلاه فرنگی در منبعی موثق به دوران حکومت قاجارها نسبت داده شده است و در برخی دیگر از منابتع کتبی به دروان ساسانیان ، در هر صورت هدف از ساخت چنین برجی ایجاد سکویی بازدید برای رصد محوطه اطراف بود که پادشاهان مشهوری روی آن مکان را مشاهده کرده اند.

سازه های آبی شوشتر سازه های آبی شوشتر

بند خدا آفرین

بند خدا آفرین یا بند ماهی بازان شوشتر که علاوه بر ثبت در یونسکو با شماره 4207 در فهرست یمراث ملی ایران هم به ثبت رسیده است از دیگر نقاط دیدنی سازه های آبی شوشتر مسحوب می شود، هدف اصلی ساخت این بند ایجاد سد مقابل آب بود و در کنار آن مردم می توانستند براحتی از آن سمت رود به سمت دیگر مراجعه نمایند، همچنین در قرن های نزدیک تر خیلی از ماهی گیران در این محل اقدام به شکار ماهی می کردند .

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

سازه های آبی شوشتر سازه های آبی شوشتر

بند میزان

هدف از ساخت بند میزان در آن قرن ها با توجه به نبود سیستم های مکانیکی پیشرفته برای پمپاژ آب به سوی زمین های کشاورزی بالا آوردن آب بود تا پس از آن با سرعت بیشتری به سوی زمین ها روانه گردد، در ساخت این بند از مصالح باستانی نظیر آهک، آجر، سنگ و ملات ساروج استفاده شده است که همچنان در قرن بیست و یکم پا برجا باقی مانده است.

سازه های آبی شوشتر سازه های آبی شوشتر

پل بند و رودخانه گرگر

رودخانه دست کند گرگر که خود با شماره 17599 در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است این رودخانه خارق العاده با طول چهل کیلومتر هنوز که هنوز است از عجایب مهندسی باستانی دنیا مسحوب می شود، همچنین این رود به گونه ای ایجاد شده تا در حین حملات دشمنان بتواند سد راه محکمی باشد، پل بند گرگر در دوراه حکومت ساسانیان طراحی و ساخته شد تا از ابتدای دروازه های تاریخی شوشتر آب توسط سه دهانه به سمت آسیاب های آبی هدایت کند، سه تونل این محل با نام های تونل بلیتی ( 360 متر ) ، تونل دهانه شهر ( 150 متر ) و تونل سه کوره ( 100 متر ) از عجایب فنی این محوطه باستانی است.

سازه های آبی شوشتر

پل بند برج عیار

در بخش پایینی آبشارها پل بندی با نام برج عیرا وجود دارد که روی رود دست کند گرگر کشیده شده است، هدف از ساخت این بخش و برج عبور و مرور راحت مردم در دوران هخامنشیان بوده و در بخش ساختمانی آن طلا و زیورآلات بانوان ایرانی قدیم در حین حمله دشمنان نگهداری می شدند تا از گزند مهاجمین در امان بمانند، خود این پل علاوه بر ثبت جهانی در میراث ملی ایران با شماره 2940 به ثبت رسیده است.

سازه های آبی شوشتر

قلعه سلاسل

در جوار رود شطیط یک قلعه باستانی با نام قلعه سلاسل دیده می شود که به طور کلی شبیه یک بیضی بزرگ است، در این قلعه بی نظیر بخش هایی نظیر طویله، حمام، برج، شبستان، حرم خانه، قورخانه، سربازخانه و آشپزخانه وحود دارد که دیدن آنها خالی از لطف نیست، کارای اصلی آن در دوران ایران باستان به عنوان بخش اداری مجموعه سازه های آبی شوشتر بود که مسوولین سدها، بندها و اسیاب ها در آن امور خودشان را انجام می دادند.

سازه های آبی شوشتر سازه های آبی شوشتر

آسیاب و آبشارهای آبی شوشتر

در این محل آسیاب و آبشارهای آبی زیادی وجود دارد که برخی دست ساز هستند و برخی دیگر به طور اتفاقی شکل گرفته اند، تا به امروز چهل آسیاب آبی وجود دارد که با شیوه قدیمی ساخته شده اند و در محوطه های شرقی، غربی و شمالی می توان از آنها دیدنی کرد :

 • محوطه شمالی : آسیاب های خدایی، آسیاب پنیری یا رضا گلاب، آسیاب های رضوان ( منتهی به تونل دهانه شهر )
 • محوطه شرقی : آسیاب دو برادران، داراب خان، حاج مندل، راتق و دهانه شهر ( منتهی به تونل بلیتی )
 • محوطه غربی : در این محوطه تعداد 21 آسیاب وجود دارد که در بخشی با 115 پله سنگی زیبا مسیری به شهر هم قرار دارد.

سازه های آبی شوشتر سازه های آبی شوشتر سازه های آبی شوشتر

دیدنی های سازه های آبی شوشتر

اگر بخواهیم همه آنچه در این محل وجود دارد به طور کامل معرفی کنیم از حوصله این مقاله خارج می شود و در ادامه با عناوین این سازه ها و شیوه های معماری آن آشنا خواهید شد:

 • کارگاه های نستی حصیر بافی و نمد بافی
 • پلکان شرقی یا پلکان شاهان
 • دالان های سرپوشیده آسیاب ها
 • ساباط های متعدد
 • کانال های آبرسانی سیکا
 • دویست پلکان با قدمت 4 هزار سال در بخش مسکونی سازه ها
 • اتاقک های شوادون ( محل استراحت آسیابانان )
 • آسیاب تنوره ای
 • آسیاب شیبی
 • بخش های رویین و زیرین آسیاب ها
 • نیاینشگاه صائبین
 • کانال داریون ثبت میراث ملی با شماره 4141
 • بند خاک
 • پل بند شادروان
 • پل شاه علی ثبت میراث ملی با شماره 7938
 • پل بند لشکر ثبت میراث ملی با شماره 2359
 • پل بند شرابدار ثبت میراث ملی با شماره 4218
 • بند دختر

سازه های آبی شوشتر سازه های آبی شوشتر سازه های آبی شوشتر

دانستنی های سازه های آب شوشتر

به طور کلی هدف از ساخت چنین مجوعه و محوطه مهندسی شده ای بالا آوردن اب جاری رودخانه ها و ابشار ها بود تا پس از آن از طریق کانال ها و آسیاب ها به مزارع کشاورزی و شهر منتقل شود، اینکه چنین مکانی در هیچ کجای جهان وجود ندارد به معنای واقعی کلمه وجود ندارد و متاسفانه امروزه اگر از اکثر مردم و حتی مهندسین به ظاهر معمار ایرانی سوال کنید آیا سازه های آبی شوشتر را می شناسید ؟ پاسخ آنها قطعا نه می باشد.

سازه های آبی شوشتر سازه های آبی شوشتر سازه های آبی شوشتر

چگونه به شوشتر برم ؟

برای مراجعه و بازدید از این جاذبه تاریخی فوق العاده در استان خوزستان به شهرستان شوشتر مراجعه کنید و از آنجا با دنبال کردن تابلوهای راهنمایی پل بند گرگر و خیابان شریعتی براحتی با ورودی این محل روبرو خواهید شد.

سازه های آبی شوشتر سازه های آبی شوشتر سازه های آبی شوشتر سازه های آبی شوشتر سازه های آبی شوشتر

سخن پایانی

در آخر باید بگوئیم جهانگردان مشهوری همچون ابن بطوطه و ناصر خسرو سفرنامه های جذابی از این محل در کتب خود درج کرده اند، شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خودتان را در بخش زیر برای کامنت کنید .


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
تالیف: این تودی
مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا