شوشتر

جاهای دیدنی شوشتر

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی

جاهای دیدنی شوشتر به قدری پر بار هستند که شاید با مطالعه آنها مقصد سفر بعدی شما باشد، دیدنی های شوشتر در استان خوزستان محبوبیت فراوانی دارند و از این بین یک جاذبه ثبت میراث جهانی یونسکو هم شده است! برخی از تاریخ دانان بر این باورند که بومیان مقیم در شهر باستانی شوش ، پس تخریب شهر در جنگ به مکان جدیدی برای زندگی مهاجرت کردند که شهرستان شوشتر امروزی همانجاست، در ادامه معرفی شهرهای توریستی برای ایرانگردی و در این مطلب با لیست جاهای دیدنی شوشتر به طور کامل آشنا خواهید شد، با این تودی همراه باشید.

خانه مستوفی شوشتر

خانه مستوفی شوشتر

محمد علی مستوفی از تاجرین بنام شوشتری در دوره حکومت مظفرالدین شاه قاجار ، برای زندگی شخصی خود منزلی ساخت که امروزه با نام جاهای دیدنی شوشتر از آن یاد می شود و در فهرست میراث ملی کشور هم به ثبت رسیده است، سبک معماری چشم نواز این عمارت در کنار برپایی موزه در درون مجموعه، یک سفره خانه سنتی و بازارچه سوغات و صنایع دستی از جاذبه های خانه مستوفی بشمار می روند.

برج کلاه فرنگی شوشتر

برج کلاه فرنگی شوشتر

برج یازده متری در جوار رودخانه کارون مشاهده خواهید کرد که در لیست بهترین جاهای دیدنی شوشتر می باشد، برج کلاه فرنگی شوشتر ساخته شده در زمان قاجارها می باشد که در آن سربازان و نگهبانان محافظ شهر مناطق اطراف را نظاره می کردند، این برج در نزدیکی جاذبه دیدنی دیگر این شهر با نام بند میزان است.

نوشته های مشابه

نهر داریون شوشتر

نهر داریون شوشتر

حال کمی عقب تر می رویم و به دوران با شکوه داریوش اول در زمان هخامنشیان ! نهر داریون از آن سالها به جا مانده و به گونه ای این محل مهندسی شده که آب را به سمت قلعه سلاسل شوشتر هدایت می کند، جالبه بدانید نهر داریون با توجه به قدمت و شیوه معماری هوشمندش در سال 2009 میلادی به فهرست میراث جهانی یونسکو در آمد.

پل بند لشکر از جاهای دیدنی شوشتر

پل بند لشکر

در لیست جاهای دیدنی شوشتر نام پل بند لشکر همیشه دیده می شود، کمی از هخامنشیان فاصله می گیریم و به دوران با شکوه ساسانیان در ایران بر می گردیم، این اثر باستانی که با شماره 2359 در میراث ملی کشور هم به ثبت رسیده است دقیقا روی نهر داریون با طول 124 متر و تعداد سیزده دهانه برای گذر اب ساخته شده تا بومیان بتوانند به روستاهای اطراف رفت و آمد کنند، امامزاده عبدالله (ع) در نزدیکی این اثر ملی قرار دارد.

منطقه حفاظت شده کرایی شوشتر

منطقه حفاظت شده کرایی

جاذبه های گردشگری شوشتر تمام شدنی نیست، به اطراف شهرستان شوشتر می رویم؛ جایی که منطقه حفاظت شده کرایی با چهل هزار هکتار وسعت قرار دارد و در آن گونه های نادر گیاهی از جمله انجیرهای کوهی، رملیک، گز و کاسنی در کنار گونه های نادر جانوری همچون پلنگ، یوز، تیهو، قوچ و گرگ زندگی می کنند، وجود چشمه های آب طبیعی ، رودخانه و طبیعت بکر اینجا را به بهترین محل برای برپایی پیک نیک و بیرون شهر بدل کرده است، این مکان در بیست کیلومتری جنوب شرقی شهرستان در دامنه کوه سیاه واقع شده است.

آرامگاه یعقوب لیث صفاری در شوشتر

آرامگاه یعقوب لیث صفاری

تقریبا هر ایرانی علاقه مند به تاریخ یعقوب لیث صفاری را می شناسند، آرامگاه این شخصیت در جاده شوشتر به دزفول با گنبد هرمی آجری اش براحتی قابل رویت است، این اثر تاریخی تا دوران قاجارها به دست فراموشی سپرده شد تا اینکه اهالی روستای شاه اباد تصمیم به مرمت آن گرفتند.

سازه های آبی شوشتر

سازه های آبی شوشتر

سازه های آبی شوشتر که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند را ما به طور کامل در بخش جاذبه های گردشگری خوزستان معرفی کردیم، این کانال های آبی به قدری هوشمندانه معماری شده اند که آب مورد نیاز کشاورزان و بومیان را به مناطق گوناگون منتقل می نمایند.

قلعه سلاسل شوشتر

قلعه سلاسل شوشتر

وقتی به شوشتر سفر کنید در نواحی شمال شهرستان یک قلعه روی تپه ای مشاهده می کنید، قلعه سلاسل از بهترین جاهای دیدنی شوشتر که قدمتش به زمان ساسانیان باز می گردد، این مکان که در واقع یک دژ قوی نظامی در آن قرن ها برای مقابله با دشمنان بوده در طول تاریخ بارها مورد تخریب و مرمت قرار گرفت، نمای درونی قلعه بسیار شبیه قلعه های روم باستان است، سلاسل در اصل اسم یکی از شخصیت های مهم است که این مکان را با دست خالی ساخته است، از بخش های دیدنی اینجا می توان به زندان، اتاق سربازان، نقار خانه ، نانوایی، مطبخ و شودان ها اشاره کرد.

پل بند شادروان از جاذبه های تاریخی شوشتر

پل بند شادروان

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید نیمی از پل بند شادروان تخریب شده است، این اثر ثبت شده ملی در زمان ساسانیان روی رودخانه کارون یا همان شطیط سابق ایجاد گردید و شاپور ساسانی دستور ساخت آن را صادر کرد، این پل در آن سالها دارای هشتاد و هفت دهانه بوده و به گفته محققین اسرای رومی در ازای آزادی جان خود این محل را با دست خالی ساختند.

خانه معین التجار شوشتر

خانه معین التجار شوشتر

از مشهورترین جاهای دیدنی شوشتر در بخش اماکن تاریخی، خانه معین التجار شوشتر می باشد که در زمان قاجاریه در دو طبقه احداث گردید، سبک معماری چشم نواز، استفاده از مقرنس کاری و نورگیرهای هوشمند باعث شد که در زمان پهلوی اینجا به اداراه آموزش و پرورش بخت برسد و امروزه بخشی از این محل ملی توسط یک مدرسه غیر انتفاعی اداره می شود! خیابان امام و محله درب عباس میزبان این عمارت می باشد.

باغ خان شوشتر

باغ خان شوشتر

در یک کیلومتری سازه های آبی شوشتر ، باغ خان با عنوان برترین جاذبه های گردشگری شوشتر جا خوش کرده است، این باغ قجری در نززدیکی رود کر در زمینی با وسعت هزار و ششصد متر مربع توسط محمد زمان خان مرعشی حاکم این شهر در دوران قاجاریه ساخته شد و امروزه در آن بقایای سازه ها در کنار فضای سبز دلنشینش باقی مانده است، این باغ در بافت تاریخی شهر قرار دارد.

خانه گازر شوشتر

خانه گازر شوشتر

باز هم به زمان حکومت قاجاریه در این شهر بر می گردیم، از دیگر جاهای دیدنی شوشتر ، خانه گازر نامش را از شخصیتی با همین اسم گرفته و در زمان قاجاریه ساخته شد، وجه تمایز این عمارت با سایر منازل قجری عدم وجود بخش اندرونی در آن است، استفاده زیاد از آجر چهره این مکان تاریخی را به گونه ای خاص تغییر داده است.

مسجد جامع شوشتر

مسجد جامع شوشتر

مسجد جامع شوشتر در رده آخر لیست جاهای دیدنی شوشتر قرار دارد که قدمت آن به زمان امام حسن عسگری (ع) بر می گردد، این مسجد با مناره ای کاشی کاری شده در کنار آجرکاری های دیدنی در فهرست میراث ملی هم به ثبت رسیده است، معمولا در روزهای سوگواری بومیان در این محل گردهم جمع می شوند و برنامه های زیارتی برپا می کنند.

سخن پایانی

حال که با جاهای دیدنی شوشتر در استان خوزستان آشنا شدید می توانید در بخش زیر تجربیات و مواردی که ما از قلم انداخته ایم را کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
تالیف: این تودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا