خانه / خانه پروین اعتصامی تهران

خانه پروین اعتصامی تهران

Parvin Etesami House
خانه پروین اعتصامی تهران

خانه پروین اعتصامی از خانه‌های تاریخی تهران و یکی از آثار ملی ایران واقع در خیابام مصطفی خمینی و کوچه مدرس است، در حال حاضر این عمارت قجری برای عموم قابل بازدید نیست، اینجا در واقع خانه پدری پروین اعتصامی از شاعرین برجسته معاصر ایران بوده که در این منزل وی عروس شد. از جاهای دیدنی نزدیک این خانه پروین اعتصامی می توان به عمارت موتمن الاطبا، خانه موزه مدرس و عمارت دبیرالملک اشاره کرد که با مقداری پیاده روی می توانید به جای این خانه غیر قابل بازدید از آنها دیدن کنید.

تاریخچه خانه پروین اعتصامی

خانه پدری پروین اعتصامی در سال ۱۳۸۴به شماره ۱۴۶۱۹در فهرست آثار ملی ثبت شد. این خانه در سه طبقه است، طبقه همکف شامل اتاق‌های خواب که به گفته دوستان پروین اتاق شخصی و خواب او بوده است و اتاق‌های بالا محل برگزاری محافل شعر و شاعری‌اش. البته مراسم عروسی پروین هم در همین اتاق‌های بالا برگزار شده‌است.

بایوگرافی پروین اعتصامی

پروین اعتصامی، شــاعر آزاداندیشی بود که بخش زیادی از زندگی کوتاه خود را در پایتخت آن هم در خانه اعیانی پدرش سپری کرد. عمارتی بزرگ با حیاط شاه‌نشین و زیرزمینی زیبا که در محله اودلاجان، پایین‌تر از سرچشمه، کوچه شهید علیزاده کمیلی، انتهای بن‌بست اول قرار دارد. البته دیگر از آن خانه بزرگ و اعیان‌نشین جز یک عمارت کوچک چیزی باقی نمانده‌است چراکه بعد از تقسیم خانه به سه عمارت و خریداری آن توسط افراد مختلف یک پلاک بعد از تخریب و بازسازی مجدد امروز در اختیار ایکوم است.

معماری خانه پروین اعتصامی

معماری خانه ســاده اما زیبا و ترکیبی از معماری نئوکلاسیک غرب در معماری سنتی است: «تمام دوره‌ای که پروین در تهران زندگی می‌کرد در این خانه گذشته است. از دوران بیماری سختش گرفته تا جدایی از همسرش و زندگی به تنهایی و سپس مرگش». پنجره‌های چوبی و قدی خانه رو به حیاط باز می‌شوند به نظر می‌رسد پروین در آرامش و سکوت این خانه زیبا، بخش عمده‌ای از شعرهای ماندگار خود را سروده است. خانه پروین خانه مهربانی‌ها و سادگی‌هاست. منتظر امتیاز و نظرات شما هستیم.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
https://intoday.ir/?p=83063

ترلان کمیلی

بسیار سفر باید کرد تا پخته شود خامی

مطالب مرتبط
ایوان اشراق ایران‌مال
ترلان کمیلی
2 دیدگاه
هتل فیرمونت ایران‌مال
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
مسجد جامع ایران‌مال
ترلان کمیلی
7 دیدگاه
باغ‌رستوران ملل ایران‌مال
ترلان کمیلی
4 دیدگاه
باغ دیدار ایران‌مال
ترلان کمیلی
7 دیدگاه
هایپراستار ایران‌مال
پروانه ماندگار
6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
ساعت دسترسی : بازدید ندارد!
ثبت شده در : 
ثبت شده در : سال ۱۳۸۴به شماره ۱۴۶۱۹در فهرست آثار ملی ایران
قدمت این مکان : پهلوی
نوع کاربری : مسکونی و شخصی
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس
آدرس : استان تهران، تهران، خیابان مصطفی خمینی، کوچه مدرس