نام شهر یا مکان
Generic filters
جاذبه های گردشگری قزوینمراکز خرید

بازار قزوین از زیباترین مراکز اقتصادی تاریخی ایران | راهنما

مطالب مرتبط

بازار قزوین یکی از زیباترین بازارهای تاریخی ایران می باشد که از لحاظ مساحت به سومین مرکز اقتصادی بزرگ کشور در بین گردشگران شناخته می شود ، این محل با سبک معماری صفوی و قجری خود امروزه به یکی از برترین جاذبه های گردشگری قزوین تبدیل شده است ، شهر قزوین در دوره حکومت شاه طهماسب به عنوان پایتخت سیاسی انتخاب گردید که از همین رو سازه های متعددی در طول دهه ها در آن احداث گردید ، یکی از این اماکن همین بازار است که با دارا بودن بازارچه ها و کاروانسراهای متحیر کننده همچنان از بهترین بناهای قدیمی کشور شناخته می شود .

بازار قزوین

این محل با 4 درب ورودی دارای دکان هایی در صنوف مختلف نظیر قالی فروشی ، جواهرات ، صنایع دستی و گردشگری و البسه فعالیت می کند که انتخاب ایده آلی برای مسافران این شهر است ، در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری قزوین و در این طملب به طور ویژه با راهنمای بازدید از بازار قزوین آشنا خواهید شد ، همراه این تودی باشید .

 • آدرس بازار قزوین : کره زمین ، قاره آسیا ، ایران ، استان قزوین ، قزوین ، خیابان امام خمینی
 • ساعات بازدید : 08:00 الی 14:00 – 16:00 الی 19:00 به غیر از ایام سوگواری
 • میانگین بازدید : 2 ساعت
 • هزینه ورودی : رایگان
 • قدمت : دوره شاه طهماسب صفوی
 • معماری : صفوی – قجری
 • شماره تلفن : ندارد
 • ثبت ها : با شماره 712 در سال 1356 ثبت ملی
 • امتیاز این تودی : 4.7 از 5
 • امکانات : مسجد ، سرویس بهداشتی ، رستوران ، سفره خانه سنتی ، تاکسی سرویس
 • دیدنیها : دکان های متعدد ، غرفه صنایع دستی ، معماری با شکوه قجری ، کاروانسراهای تاریخی
 • لوازم سفر : وجه نقد ، کارت بانکی ، موبایل ، دوربین عکاسی ، کفش راحتی
 • دیدنیهای نزدیک : مسجد جامع قزوین ، سرای سعدالسلطنته
 • Address : iran , qazvin , qazvin , imam khmeini street
 • Center map

بازار قزوین

بازار قزوین

بازار قزوین یکی از مهم ترین مراکز اقتصادی کشور در قرن های دور بود که علاوه بر تامین لوازم مورد نیاز مردم ایران ، بخش اعظمی از تولیدات را به کشورهای اطراف صادرات می کرد ، یکی از دلایل مهم بودن این بازار قرار گیری در شاهراه شرق به اروپا و روسیه بود که البته بیشتر در آن سالها حبوبات ، صنایع دستی و پارچهدر آن خرید و فروش می شد .

بخوانید  مرکز خرید متروپلیس بزرگ ترین مرکز خرید مسکو

بازار قزوین

تاریخچه بازار قزوین

شهر قزوین در فاصله ای صد و چهل کیلومتری پایتخت ایران قرار دارد که حتی در دوره ای از تاریخ پایتخت ایران بود ، در زمان این اتفاق که در دوره شاه طهماسب رخ داد ، تعداد زیادی سازه و اماکن مهم در این شهر ساخته شد ، این پادشاه دستور ساخت میدان بزرگی را در این شهر صادر کرد که شامل مسجد ، حمام ، کاروانسرا و بازار می شد که با توجه به وقوع جنگ های متعدد امروزه اثری از آن میدان با شکوه باقی نمانده است ، اما جالبه بدانید میدان نقش جهان اصفهان دقیقا کپی برداری شده از همین میدان بوده است.

بازار قزوین

قدمت بازار قزوین

به گفته محققین این بازار به قرن پنجم هجری قمری باز می گردد که اولین داد و ستد ها در این منطقه توسط بومیان انجام شد ، سپس در دوران حکومت صفویان و قاجارها در ایران این مکان مورد بازسازی قرار گرفت و نام آن بین همه مردم دهان به دهان می چرخید ، در اکثر کتب های جهانگردان نام سه بازار ایران یعنی بازار وکیل ، بازار تبریز و بازار قزوین به چشم میخورد که نشان از اهمیت این سه محل است .

سبک معماری بازار قزوین

این بازار در زمینی با مساحت چهارده هکتار ساخته شد که بیشترین مصالح مورد استفاده در این سازه شامل کاشی های رنگی ، آجرهای خشتی و گچ بری های هنرمندانه بود، شاید نیمی از بازار تحت تاثیر معماری صفوی و نیمی دیگر از آن تحت تاثیر معماری قجری می باشد ، حجره های این بازار یک طبقه و برخی از آنها دو طبقه هستند که در راسته های گوناگون قرار گرفته اند .

بخوانید  مجتمع تجاری امیر کبیر ارومیه در خیام جنوبی

دیدنی های بازار قزوین

بازار قززوین دارای بخش های دیدنی متعددیست که در هر کدام از آنها اصناف گوناگونی فعالیت می کنند ، سراهای مشهور این محل شامل سرای نقدعلی ، سرای سعادت، کاروانسرای سعدالسلطنه ، سرای دالان دراز ، سرای نگار السلطنه و سرای ضرابخانه می باشد ، همچنین تعداد زیادی بازار و بازارچه که مهم ترین آنها بازارچه استاد علی نجار ، بازارچه حاج محمد ابراهیم ، بازارچه حاج ادریس ، بازارچه قیصریه ، بازارچه حاج محمد رحیم ، بازارچه زعفرانیه و بازارچه چروک هستند .

تعداد زیادی بازار با نام های بازار عطارها ، بازار چیتگرها ، بازار زرگرها ، بازار مسگرها ، بازار پنبه فروش ها ، بازار ریسمان سنج ، بازار بلورفروش ها و بازار بزاز ها می باشد که در هر کدام از آنها اجناس و کالاهای با کیفیت تهیه و عرضه می شوند و شما می توانید برای دوستان و اعضای خانواده به یادگار از آنها خرید نمایید .

بازار قزوین

مسجد النبی

یکی از جاهای دیدنی این منطقه مسجد النبی قزوین می باشد که البته ما آن را در مقاله ای مفصل توضیح دادیم ، این سازه که به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد دارای کتیبه های تاریخی زیبا که توسط معماری برجسته ایرانی استاد میرزا شیرازی در سال 1166 هجری قمری ساخته شد.

تیمچه های بازار قزوین

از مشهورترین تیمچه های این مکان می توان به تیمچه حاج محمد تقی که امروزه بازار بار فروشی ، تیمچه درویش مهدی ، تیمچه حاج سید کاظم که امروزه بازار چرم فروش هاست، تیمچه سر پوشیده و تیمچه سرباز اشاره کرد که بازدید از آنها خالی از لطف نمی باشد .

بخوانید  مرکز خرید سیتیز نیشان تاشی استانبول | معرفی و راهنما

بازار قزوین

سراهای مشهور بازار

سرای حاج رضا مربوط به دوران قاجاریه ، سرای رضوی مربوط به دوران صفویان ، سرای وزیر که خود جداگانه ثبت میراث ملی ایران شده است از مهم ترین سراهای بازار قزوین بشمار می روند ، این سراها دارای معماری با شکوهی هستند که در صورت همراه داشتن دوربین عکاسی با کیفیت می توانید تصاویری خارق العاده ای از آنها تهیه کنید، سرای سعدالسلطنه با بیست و شش هزار متر مربع از زیباترین بخش های این محل می باشد که با تعداد زیادی راسته و حجره در سال 1357 شمسی ثبت ملی گردید.

بازار قزوین

بازار قیصریه

از دیگر بخش های دیدنیی بازار قزوین ، بازار قیصریه می باشد که با دارا بودن چهار درب ورودی از پر ازدحام ترین قسمت های این مکان است ، خود این بازار شامل تیمچه های سرباز ، سرپوشیده و سراهای وزیر و چهار سوق می باشد که در آن انواع صنایع دستی و سوغاتی به فروش می رسد.

امکانات رفاهی بازار

برای رفاه حال گردشگران در این بازار سرویس های بهداشتی ، سفره خانه های سنتی ، اطلاعات و پارکینگ خودروهای سواری در نظر گرفته شده است که در صورت تمایل می توانید از آنها استفاده نمایید .

چگونه به بازار قزوین بروم ؟

در شهر قزوین با اتوبوس یا خودروی سواری شخصی خودتان را به خیابان های امام خمینی یا مولوی برسانید تا با درب اصلی مجموعه روبرو شوید ، می توانید برنامه بازدی را طوری تنظیم کنید تا یک وعده ناهار یا شام را در این محل میل کنید .

سخن پایانی

شما می توانید نظرات ، سوالات و تجربیات سفر خود به این جاذبه گردشگری را در بخش زیر کامنت کنید.

بخوانید  مرکز خرید و مجتمع تفریحی ستاره فارس شیراز | راهنما

بیشتر بخوانید

9.3
نقد و بررسی بازار قزوین

بررسی شده توسط الهه شاکردوست

ارزش تاریخی

9.8

ارزش معماری

9.5

ارزش تجاری

9.4

امکانات رفاهی

8.8

مسیر و دسترسی

9.1
مزایا

 • از بهترین بازارهای قدیمی ایران
 • ثبت میراث ملی ایران
 • دارای صنایع دستی با کیفیت
معایب

 • ندارد

1

الهه شاکردوست

با هشت سال سابقه کار در آژانس های هواپیمایی متعدد تهران بیکار شدم ، از اونجایی که گردشگری از علایقم بود نا امید نشدم و با گروه این تودی آشنا شدم ، پیشنهاد می کنم چالش های زندگیتون رو با سفر کاهش بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا