کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / مسجد رنگونی ها آبادان

مسجد رنگونی ها آبادان

عکس مسجد رنگونی ها آبادان

مسجد رنگونی ها آبادان بی شک از عجیب ترین و زیباترین مساجد تاریخی ایران در استان خوزستان می باشد که با سبک معماری هندی در زمره بهترین جاذبه های گردشگری آبادان قرار دارد، این مسجد در حاشیه رودخانه اروند واقع شده است و قدمت آن به سال ۱۲۹۱ خورشیدی بر می گردد، رنگونی ها بر خلاف سایر مساجد ایران که با کاشی کاری های فیروزه ای تزئین شده اند با سادگی هر چه تمام تر در زمره مساجد زیبای ایران است، در این مقاله با آدرس، تصاویر، تاریخچه، معماری و راهنمای گردشگری مسجد رنگونی ها آبادان اشنا خواهید شد، همراه این تودی باشید.

عکس مسجد رنگونی ها آبادان عکس مسجد رنگونی ها آبادان عکس مسجد رنگونی ها آبادان

مسجد رنگونی ها 

در همسایگی اروند رود با طول ۱۹۵ کیلومتر مسجد رنگونی ها آبادان که به دوره حکومت قاجارها در ایران بر می گردد قرار گرفته است ، معماری هندی این مسجد باعث شده که در سالهای اخیر مورد توجه گرذشگران داخلی و خارجی قرار بگیرد ، این مسجد دقیقا پس از کشف میدان عظیم نفتی در سال ۱۲۹۱ خورشیدی ساخته شد و علت آن هجوم کارگران برمه ای از قومی اصیل این کشور با نام رانگون بود ، استعمار انگلستان که ریاست این میدان نفتی در شهر ابادان را بر عهده داشت تصمیم گرفت برای رفاه حال کارگران برمه ای و هندی مسجدی را در این منطقه بنا کند.

عکس مسجد رنگونی ها آبادان عکس مسجد رنگونی ها آبادان

تاریخچه رنگونی ها

با شهرت روز افزون شهر ابادان در جهان نفتی و اخبار کارگران دیگری از کشورهای سریلانکا ، ژاپن ، کره جنوبی ، ایتالیا ، آلمان و هلند به ایران و شهر آبادان کوچ کردند ، از آنجایی که نیمی از جمعیت را هندویی ها و مسلمانان بره تشکیل داده بودند تصمیم به ساخت مسجدی در خور این دو قوم گرفته شد ، ساخت مسجد از سال ۱۲۹۲ خورشیدی آغاز شد و در سه دوره به دست کارگران پاکستانی ، برمه ای و در آخر هندی ها تکمیل گردید و در نهایت در سال ۱۳۰۰ خورشیدی به طور رسمی افتتاح گردید.

در سالهای اولیه ساخت مسجد کارگران با ادیان مختلف از جمله شیعه ، اهل سنت ، بودایی ، هندویی و غیره در این مکان رفت و آمد داشتند و نمازهای جماعت پر رونقی در آن برپا می شد ، همچنین طی دهه ها کلاس های آموزش قرآن همیشگی در آن محل برگزار می شد و این روال تا سال های جنگ ایران و عراق ادامه پیدا کرد ، در طول جنگ تحمیلی مسجد رنگونی ها آبادان مورد خرابی و حملات متعددی واقع شد و تقریبا بخش های مهمی از آن از بین رفت.

عکس مسجد رنگونی ها آبادان عکس مسجد رنگونی ها آبادان

مرمت مسجد رنگونی ها

سرانجام در سال ۱۳۷۸ همزمان با ثبت ملی این سازه در میراث ملی ایران دستور مرمت و بازسازی آن صادر گردید تا به زیباترین شکل ممکن خود در بیاید ، از آن سال به بعد هر سال بر تعداد گردشگران آن اضافه شد تا جایی که در سال ۱۳۸۸ این محل به عنوان موزه اسنادخطی و نسخ نستعلیق ایرانی برگزیده شد، جالبه بدانید در سالهای اولیه ساخت مسجد نام آن ماندر به معناری عبادتگاه بود که پس از آن به رنگونی ها تغییر نام پیدا کرد.

عکس مسجد رنگونی ها آبادان عکس مسجد رنگونی ها آبادان

نسل رانگونی ها

جالبه بدانید تا زمان انقلاب اسلامی این شهر و این مسجد تحت تسلط انگلیسی ها بود تا اینکه با انقلاب شکوهمند اسلامی ایران کارگران و مهندسین ایرانی بر شهر و میدان نفتی حاکم گردیدند و هزاران کارگر برمه ای و رانگونی بار خود را به مقصد شهر خود بستند ، اما تعدادی از رانگونی ها به علت ازدواج با ایرانی ها در آبادان ماندند که همچنان نسل آنها در این شهر دیده می شود.

از آداب و رسوم رانگونی ها می توان به عدم اجازه ورود بانوان به مسجد ، عدم ورود با کفش و استعمال دخانیات در محیط مسجد اشاره کرد که در سالهای قبل از انقلاب به طور جدی انجام می شده است اشاره کرد ، همچنین این قوم برگزاری مراسم سوگواری عزیزان در مسجد را مکروه میدانستند و در دوره زندگی آنها در آبادان تمام ادیان در کنار هم با خوشی و صلح زندگی می کردند.

عکس مسجد رنگونی ها آبادان عکس مسجد رنگونی ها آبادان

سبک معمای مسجد رنگونی ها

از اینکه دقیقا این مسجد چه کسی طراحی کرده است اطلاعات مویقی در کتب تاریخی دیده نمی شود اما از اینکه معماری مسجد کاملا هندی می باشد شکی نیست ، مصالح این سازه تاریخی را آجرهای خشتی، ملات آهک و گل تشکیل داده اند که به گفته بومیان همه آنها از هندوستان به ایران وارد شده اند ، رنگ های موجود در بدنه و داخل مسجد کاملا با سازه های هندی برابری می کند و در سردر آن سه عبارت اسلامی درج شده است.

عکس مسجد رنگونی ها آبادان

دیدنی های مسجد رنگونی ها 

حال که با تاریخچه و معماری این مسجد اشنا شدید با بخش های دیدنی پیش روی شما بیشتر اشنا خواهید شد که به شرح زیر هستند :

 • ورودی مسجد : این محل دارای سه درب ورودی می باشد که با سیمان و آهک نزئین شده است.
 • سقف مسجد : ۴ گنبد و دو مناره از بخش های زیبای سقف مسجد می باشد.
 • تزئینات مسجد : اشکالی از گل و بوته و خدایان هندی بوسیله گچ بری های هندی در جای جای مسجد حکاکی شده اند.
 • داخل مسجد : در داخل هم رنگ آمیزی های شگفت انگیز به روی ستون ها همراهبا یک کوزه بزرگ تاریخی برای اشامیدن آب به چشم میخورد.
 • محراب : نقش و نگارهایی از بهشت با ده ها رنگ زیبا در محراب مسجد رنگونی ها از بخش های جذاب دیگر آن می باشد.
 • خانه های مسجد : یک ساختمان مسکونی در جوار مسجد به چشم میخورد که شمایلی شبیه به خود سازه دارد و در آن موذن و افراد مهم آن دوره ها زندگی می کردند.
 • موزه اسناد خطی : در این موزه اسنادی از تاریخچه شهر آبادان و میدان نفتی عظیم آن به نمایش گذاشته شده است.

آدرس مسجد رنگونی ها آبادان

مراجعه و بازدید به این مسجد در شهر ابادان کار راحتیست با تاکسی یا خودروی شخصی باید به آدرس ابتدای مقاله مراجعه کنید که دقیقا در کنار اروند رود می باشد و همانطور که اعلام شد هزینه بازدید از آن رایگان است.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=20316

مهری شاپوری

تا سال 95 یه زن خونه دار عادی بودم ، خیلی دوست داشتم کار کنم و همزمان به کار خونه برسم تا اینکه به تیم بزرگ این تودی آشنا شدم ، واقعا کار گردشگری بی نظیره.

مطالب مرتبط
تکیه میرفندرسکی اصفهان
پروانه ماندگار
0 دیدگاه
مسجد جامع شافعی
مهدی خانی
0 دیدگاه
مسجد جامع کتارا دوحه
مهدی خانی
0 دیدگاه
مسجد کتیبه شهر مراکش
شهره مقصودی
0 دیدگاه
مسجد قاجاریه بسطام
رضوان فارق
2 دیدگاه
مسجد اولو وان
شهره مقصودی
0 دیدگاه

14 پاسخ

 1. خیلی زیباست . از نظر تاریخی خیلی قدیمی نیست . اما بدلیل سبک معماری متفاوت بسیار جالب توجه است . در حال حاصر که امکان بازدید نداشت . خیلی زیباست . از نظر تاریخی خیلی قدیمی نیست . اما بدلیل سبک معماری متفاوت بسیار جالب توجه است . در حال حاصر که امکان بازدید نداشت . خیلی زیباست . از نظر تاریخی خیلی قدیمی نیست . اما بدلیل سبک معماری متفاوت بسیار جالب توجه است . در حال حاصر که امکان بازدید نداشت . خیلی زیباست . از نظر تاریخی خیلی قدیمی نیست . اما بدلیل سبک معماری متفاوت بسیار جالب توجه است . در حال حاصر که امکان بازدید نداشت . خیلی زیباست . از نظر تاریخی خیلی قدیمی نیست . اما بدلیل سبک معماری متفاوت بسیار جالب توجه است . در حال حاصر که امکان بازدید نداشت . خیلی زیباست . از نظر تاریخی خیلی قدیمی نیست . اما بدلیل سبک معماری متفاوت بسیار جالب توجه است . در حال حاصر که امکان بازدید نداشت . خیلی زیباست . از نظر تاریخی خیلی قدیمی نیست . اما بدلیل سبک معماری متفاوت بسیار جالب توجه است . در حال حاصر که امکان بازدید نداشت . خیلی زیباست . از نظر تاریخی خیلی قدیمی نیست . اما بدلیل سبک معماری متفاوت بسیار جالب توجه است . در حال حاصر که امکان بازدید نداشت . خیلی زیباست . از نظر تاریخی خیلی قدیمی نیست . اما بدلیل سبک معماری متفاوت بسیار جالب توجه است . در حال حاصر که امکان بازدید نداشت . خیلی زیباست . از نظر تاریخی خیلی قدیمی نیست . اما بدلیل سبک معماری متفاوت بسیار جالب توجه است . در حال حاصر که امکان بازدید نداشت . خیلی زیباست . از نظر تاریخی خیلی قدیمی نیست . اما بدلیل سبک معماری متفاوت بسیار جالب توجه است . در حال حاصر که امکان بازدید نداشت . خیلی زیباست . از نظر تاریخی خیلی قدیمی نیست . اما بدلیل سبک معماری متفاوت بسیار جالب توجه است . در حال حاصر که امکان بازدید نداشت .
  اردیبهشت ۱۴۰۱

 2. مسجد کوچکی هست اما معماریش خاص هست به خاطر اینکه توسط هندی ها ساخته شده. روبروش یک پارکینگ عمومی هست اما تو تعطیلات ممکن هست ظرفیتش تکمیل بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس