سرمه دوزی و انواع این سوغات ایرانی با تاریخچه و تصاویر | این تودی

سرمه دوزی

معرفی سرمه دوزی

سرمه دوزی یکی از بهترین صنایع دستی و سوغات ایران می باشد که در شهرهای مختلف کشور تهیه می شود ، البته ریشه اصیل آن به شهرهای کاشان و اصفهان بر می گردد که از لحاظ ساختار شباهت زیادی به پارچه های ترمه ایرانی دارد ، به طور کلی سرمه دوزی هنریست که در آن با میله های فلزی نقش و نگارهای کم نظیری روی پارچه ها دوخته می شود ، در ادامه همراه این تودی باشید تا با سرمه دوزی و تاریخچه آن بیشتر آشنا شوید .

سرمه دوزی

کاربری سرمه دوزی

سرمه دوزی در طول قرن ها کاربری های مختلفی داشته است ، استفاده آن در پارچه های مذهبی منقش به آیات قرآنی ، در دوره صفویان تا قاجاریه در لباس های زنانه ، مردانه ، یقه های پیراهن ها ، کمبرندهای قدیمی و روانداز های گوناگون تنها گوشه ای از کاربردهای سرمه دوزی بشمار می رفت که امروزه دیگر اثری از آنها باقی نمانده است، از بهترین نقش های رایج این صنعت می توان به نقش های حیوانی ، نقش طغرل ، نقش های دیوانی و معمایی و نقش هاس اسطیری اشاره کرد.

سرمه دوزی

تاریخچه سرمه دوزی

قدمت این صنعت به 1000 سال قبل از میلاد حضرت مسیح بر می گردد که در آن دوران به روی لباس سربازان و سیاسیون در بخش هایی نظیر یقه و سرآستین ها نقش و نگارهای بی نظیری طراحی می شد ، در سلسله هخامنشیان با استفاده از قطعات طلا و نقره این صنعت بسیار اوج گرفت، به طوری در حمله وحشیانه اسکندر مقدونی به تخت جمشید ، وی با مشاهده پارچه های سرمه دوزی شده حیرت کرد و خیلی از پارچه های گران قیمت پارسه را به سرقت برد.

READ  عکس ساحل زاکینتوس یونان در نشنال جئوگرافیک | این تودی

سرمه دوزی

سرمه دوزی بعد از اسلام

پس از ورود اسلام به سرزمین ایران این هنر بیشتر نقش مذهبی به خود گرفت ، در آن قرن ها روی پارچه های مذهبی و حتی به گفته مورخین روی پارچه اصلی کعبه با استفاده از سرمه دوزی آیات قرآنی زیبایی نقش بست ، البته در آن دوران به جای طلا و فلزات گران قیمت ، از گلابتون و ابریشم در این تزئینات استفاده می شد.

سرمه دوزی

روش تهیه سرمه دوزی

برای ساخت پارچه های سرمه دوزی به ماد اولیه آن احتیاج دارید ، ابتدا اقدام به خرید نخ ، سوزن ، پارچه ، دستگاه کمان ، چهار چوب برای نگه داشتن پارچه ، منجوق و پولک نمایید ، البته پارچه ها و سرمه دارای انواع مختلفیست که از معروف ترین آنها می توان به سرمه باریک ، سرمه ساده ، سرمه الماسی و سرمه طلایی و پارچه های ضخیم فرانسوی ، پارچه های ابریشم و پارچ کتان اشاره کرد.

سرمه دوزی

راهنمای خرید سرمه دوزی

اگر در جستجوی بهترین سرمه دوزی ها در ایران هستید آنها را می توانید در بازارهای سنتی شهرهای کاشان ، اصفهان ، یزد ، مشهد و تهران خرید کنید که البته در سایر نقاط ایران هم با کیفیت و قیمت های گوناگون تهیه کنید تا به دوستان و اعضای خانواده هدیه دهید .

سخن پایانی

شما می توانید نظرات ، سوالات و تجربیات خود را درباره این صنایع دستی در بخش زیر کامنت کنید ویا در انجمن گردشگری با دیگران به بحث بگذارید ،همچنین به این مقاله امتیاز دهید.

بیشتر بخوانید

آیدا قوام

اگر عطش دنیا شما رو از زندگی انداخته سفر کنید ، مهم نیست کجا ، دور یا نزدیک ، ارزون یا گرون ، با هتل یا بی هتل فقط سفر کنید.

پاسخی بگذارید

جدیدترین مطالب