شهر سوخته از عجایب تاریخی ایران با راهنما

Shahr-e Sukhteh
شهر سوخته سیستان و بلوچستان

شهر سوخته که همانطور گفته شد قدمت ۵ هزار ساله دارد در سال ۱۳۲۶ توسط یک گردشگر انگلیسی کشف گردید، این شهر در جاده زابل به زاهدان و فاصله ۵۶ کیلومتری جنوب این شهرستان قرار دارد، بی شک این شهر باستانی از عجایب دنیا می باشد که نامش هر ساله در بین بهترین جاذبه های گردشگری ایران دیده می شود، در ادامه همراه این تودی باشید تا با این مکان سحرآمیز آشنا شوید.

 • آدرس شهر سوخته : ایران، سیستان و بلوچستان، زابل، ۵۶ کیلومتر جاده زابل به زاهدان
 • ساعات بازدید : ۶ صبح الی ۱۹
 • مدت زمان پیشنهادی : ۴ ساعت
 • میزان سختی مسیر : سخت مسطح
 • آنتن دهی موبایل : فقط همراه اول
 • آنتن دهی اینترنت : ندارد
 • هزینه ورود : رایگان
 • ثبت ملی و جهانی : ملی ۱۳۵۶ و یونسکو در سال ۲۰۱۴
 • خصوصیت مهم  : قدمت ۵ هزار ساله
 • امکانات رفاهی  : تاکسی سرویس – اتوبوس بین جاده ای – پمپ بنزین ۱۵ کیلومتر – پمپ گاز ۱۸ کیلومتر 
 • لوازم مورد نیاز جهت بازدید : عینک آفتابی – کوله پشتی – آب معدنی – کرم ضد آفتاب – دوربین عکاسی و فیلم برداری – مونوپاد – پاوربانک – کفش مناسب شنزار – لباس نخی و خنک – چاشت

آشنایی با شهر سوخته

شهر سوخته در سال ۸۵ به ثبت ملی میراث فرهنگی رسید، یکی از دلایل مهم شهرت این شهر پیشرفته بودن امکانات موجود در این شهر می باشد، همراه این تودی باشید تا با شهر سوخته بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه شهر سوخته

دو روایت برای کشف شهر سوخته وجود دارد، یکی از کشف این شهر در دوره قاجاریه می گوید و دیگر روایت تاریخی از کشف شهر سوخته در دوره پهلوی می گوید، در هر صورت فردی انگلیسی از سواره نظام کشور بریتانیا به نام کلنل بیت پس مشاهده آثار سوختگی در یکی از بیابان های نزدیک شهرستان زابل و کشف این شهر نام این شهر را شهر سوخته می گذارد.

سال ها از این ماجرا می گذرد که یک فرد دیگر به اسم تراول اشتین از اینجا بازدید می کند و همراه با یک تیم باستان شناسی معتبر به مدت ۱۱ سال یعنی از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۷ در شهر سوخته به بررسی و کند و کاو مشغول می شوند و تحقیقات فراوانی از شیوه زندگی مردمان ساکن اینجا به دست می آورند.

سبک معماری شهر سوخته

زیر بنا و مساحت کلی شهر سوخته ۲۸۰ هکتار می باشد که شامل بیمارستان، مدرسه، منازل مسکونی فراوان، کارخانه و قبرستان است، باستان شناسان و محققین بر این باورند که در گذشته شهر سوخته منطقه ای بسیار خوش آب و هوا بوده است و دارای درختان سرو، بید و چنار زیادی بوده که در گذر زمان بر اثر سوختگی از بین رفته اند.

در ادامه تحقیقات آورده اند که در حدود ۳۲۵۰ سال قبل از میلاد حضرت مسیح رودخانه بزرگ و پهناور هامون که از فلات اصلی خاورمیانه و در کشور افغانستان سرچشمه می گرفته است به شهر سوخته راه داشته است و مردم ساکن شهر سوخته از آب این رودخانه جهت کشاورزی و خورد خوراک خود استفاده می کردند که البته به مرور زمان و گذشت قرن ها و برداشت بی رویه ی آب توسط افغان ها این منطقه رو به خشکسالی گام برداشته و از بین رفته است.

تحقیقات در شهر سوخته

در دوره جمهوری اسلامی باستان شناسان در سال های ۷۵ تا ۸۰ شروع به تحقیقات جدیدی کردند و قبرستان بزرگ شهر سوخته را کشف کردند که در نوع خود بی نظیر است، مردم ساکن شهر سوخته مردگان خود را به چند روش دفن می کرده اند اولین روش در کف قبر یک فرش زینتی پهن می کرده اند و جنازه را در روی آن قرار می داده اند.

شیوه دفن مردم

در روش دوم جنازه را در یک پارچه سفید قرار می داده اند و در خاک مدفون می کردند و در روشی دیگر زیر قبر پارچه ای سفید قرار می دادند و جنازه را روی آن می گذاردند و سپس روی جنازه یک پارچه  دیگر پهن می کرده اند، همچنین برای تمام جنازه های خودشون وسایلی از جمله سنگ، کوزه، سکه، قالیچه، لوازم چوبی و … مدفون می کردند، یکی از وسایل کشف شده عجیب در اینجا ظرفی سفالیست که در روی آن اولین انمیشین متحرک دنیا با قدمت ۵۰۰۰ سال وجود دارد، امروزه این کوزه که در روی آن عکس یک آهو در حال دویدن می باشد در موزه میراث ملی ایران در پایتخت نگهداری می شود.

پیشه مردم شهر سوخته

با تحقیقات باستان شناسان شغل مردم شهر سوخته کشف شده است، به گفته کارشناسان اکثر مردم به شغل های سفال گری، ماهی گیریف حصیر بافی، طلا فروشی، نساجی، چوب کاری با معرق کاری، پارچه فروشی مشغول بوده اند ، همچنین اولین پارچه های رنگی در دنیا در همین شهر سوخته کشف گردید که قابل تصور هیچ شخصی نمی باشد، مردم این شهر تاریخی برای پخت و پز های خود از چوب درختان استفاده می کردند و همچنین برای گرم کردن خانه خود در طول فصل زمستان از چوب بهره میبردند.

عجایب شهر سوخته

شهر سوخته اولین شهر دنیاست که دارای لوله کشی آب و فاضلاب می باشد، یکی دیگر از کشفیات محققین کشف لوله های اب سفالی در زیر خاک است که به تمام خانه ها و زمین های کشاورزی متصل بوده است،  تمام این موارد نشان دهنده یک مورد مهم در مورد اینجا می باشد، اینکه ساکنین این شهر در فراوانی و امکانات زیاد و بی نظیری زندگی می کرده اندف در سال ۸۳ تیمی از ایتالیا جهت شناسایی دقیق تر این منطقه دعوت می شود و همراه با یک تیم دیگر از باستان شناسان ایرانی مشغول تحقیقات میکروسکپی در این مکان می شوند.

طبق اسناد به دست آمده از این تحقیقات مردم شهر سوخته و خود این شهر در آن زمان شهرت جهانی داشته و حتی در زمینه تجارت و خرید و فروش کالا با کشورهای اطراف در ارتباط بوده اند، در یکی از کشفیات دیگر در کشور همسایه پاکستان سفال هایی پیدا شد که بسیار شبیه به سفال های موجود در این محل می باشد و همین موضوع باعث شد که کارشناسان به پیشرفته بودن و در عین حال ارتباط بودن این شهر با سایر مردمان دنیا ایمان بیاورند.

اولین چشم مصنوعی دنیا

باستان شناسان در یکی از گورهای موجود در شهر سوخته اسکلتی متعلق به زنی ایرانی را کشف کردند که در بین ۲۶ تا ۳۱ سال سن داشته و دارای یک چشم مصنوعی می باشد که امروزه پس از گذشت ۴۸۰۰ سال همچنان سالم است و از بین نرفته، شما این چشم را می توانید در تصاویر بالا مشاهده کنید و به شگفتی و علم بیش از حد مردم این مکان باستانی پی ببرید.

این چشم مصنوعی که به گفته کارشناسان از جنس چربی و دمبه بوده بوسیله رگه هایی از جنس طلا به مغز متصل بوده و مردمک آن دقیقا در وسط این چشم قرار دارد، از دیگر کشفیات در مورد علم زیاد مردم شهر سوخته مخصوصا در زمینه عمل های جراحی پزشکی کشف اسکلتی مرتبط به یک دختر ۱۳ تا ۱۵ ساله است که توسط پزشکان قسمتی از جمجه این دختر بچه جهت یک عمل جراحی برداشته شده است و دوباره خیلی دقیقا بوسیله یک کش خاص بخیه خورده.

کشفیات شهر سوخته

همچنین کشف یک نوع جنس نخی خاص و یک تخته نرد با مهره های گران قیمتی همچون طلا، فیروزه و نقره در گورهای موجود از سایر کشفیات شهر سوخته است، جنس این تخته نرد از چوبی قوی و زیبا به اسم آبنوس می باشد که نشان دهنده این مورد است که بازی تخته نرد توسط ایرانیان کشف شده است و متعلق به این مرز وبوم می باشد.

در منازل موجود در اینجا  لوازم دیگری کشف گردیده است که در بین باستان شناسان اروپایی و امریکایی قابل تصور نیست، لوازمی همچون تبرهای فلزی و چوبی، میوه خربزه، ماهی های خشک شده، میوه های خشک شده، دانه های برنج، کمبرندهای زیبا، حبوباتی همچون لوبیا، لپه و عدس و همچنین کشف کوره هایی جهت آب کردن فلزها از دیگر یافتیات این شهر است.

رکوردهای شهر سوخته در جهان

 • اولین لوله کشی آب در دنیا.
 • اولین چشم مصنوعی دنیا.
 • اولین گل سر دنیا.
 • اولین شانه سر در دنیا.
 • اولین کمبرند در دنیا.
 • اولین عمل جراحی در دنیا.
 • اولین چکش در دنیا.
 • اولین قلاب ماهیگیری در دنیا.
 • اولین مدرسه در دنیا.
 • اولین بیمارستان در دنیا.
 • اولین نساجی در دنیا.
 • اولین پارچه فروشی و خیاطی در دنیا.

دوستان عزیز شهر سوخته نشان دهنده قدمت و پیشرفت کشور ایران باستان می باشد و شما می توانید با بازدید از این شهر پی به عظمت این بخش ببرید.

سخن پایانی

عاضقان گردشگری می توانند سفرنامه های خودشون به همراه تصاویر گرفته شده را به نام خود در اولین دانشنامه گردشگری آنلاین در ایران ، این تودی منتظر کنید.

بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=6430

کوروش ابریشمی

اینکه رشته نرم افزار خوندم و هیچ کمکی تو زندگی بهم نکرد داشت نا امیدم می کرد تا بعد از آزمون و خطاهای متعدد با شغل گردشگری آمیخته شدم ، همین که به کارم علاقه دارم ایزد رو شکر می کنم هر روز.

مطالب مرتبط
ساعت بزرگ تهران
شهره مقصودی
0 دیدگاه
پارک بازار مشهد
فاطمه سادات حسینی
3 دیدگاه
بازار فردوسی 2 مشهد
امیر رضا شاهرخی
7 دیدگاه
کارتینگ کیش
آیدا قوام
3 دیدگاه
تنگه شب شتری قلات
الناز ایل بیگی
0 دیدگاه
کلیسای قلات
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
مدت بازدید : 6 ساعت
ساعت دسترسی : از شنبه تا جمعه 6AM-9PM
هزینه ورودی : رايگان
ثبت شده در : 
ثبت شده در : ثبت ملی 1356 و یونسکو در سال 2014
قدمت این مکان : 5 هزار ساله
نوع کاربری : اثر تاريخي
توضیحات بیشتر
موارد تفریحی : کوهنوردی، پیاده روی، عکاسی
امکانات رفاهی : آنتن دهی موبایل
ملزومات سفر : موبایل، وجه نقد، کارت بانکی، کفش راحتی، کفش کوهنوردی، زیرانداز، چادر مسافرتی، کیسه خواب، عینک و کلاه آفتابی، کوله پشتی، آب آشامیدنی، کارت شناسایی، داروهای عمومی، کرم ضد آفتاب، هیزم، آتش افروز، پاور بانک، شارژر، وعده های غذایی، پلاستیک زباله، لوازم خواب، سوخت خودرو، تنظیم باد، لباس اضافه
اطلاعات تماس
آدرس : Iran, Sistan and Baluchistan, Zabol, 56 km from Zabol to Zahedan road