تصاویر روستای شهرستانک

روستای شهرستانک با تاریخچه ، تصاویر دیدنیها و راهنمای گردشگری | این تودی

جاذبه های گردشگری تهران

معرفی روستای شهرستانک

روستای شهرستانک در استان البرز و ما بین جاده چالوس به گچسر یکی از زیباترین روستاهای ایران می باشد که سالانه مسافران فراوانی از جاذبه های طبیعی و تاریخی آن بازدید به عمل می آورند ، جذابیت این دهکده به قدری بود که ناصرالدین شاه قاجار در دوره حکومت خود در مرکز روستا یک کاخ قجری بنا کرد ، در سری مقالات قبلی با روستاهای زیبای ایران آشنا شدید ، حال در این مطلب با آدرس ، عکس ، تاریخچه ، دیدنی ها و راهنمای بازدید از روستای شهرستانک آشنا خواهید شد ، همراه این تودی باشید.

 • آدرس روستای شهرستانک : کره زمین، قاره اسیا، ایران، استان البرز، شهر کرج، جاده چالوس، منطقه آسارا، نرسیده به گچسر
 • ساعات بازدید : شبانه روزی
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 4 ساعت الی 24 ساعت
 • ویژگی های بارز : زیباترین روستای استان البرز ، طبیعت بکر محلی
 • تاریخچه و قدمت : قرن 6 هجری قمری
 • جمعیت روستا : 8 هزار نفر
 • امتیاز در این تودی : 4.8 از 5
 • دیدنیها و امکانات رفاهی : کاخ ناصری، تپه های تاریخی، کتیبه تاریخی، درخت ارس 2800 ساله، خانه های قدیمی، رودخانه، آبشار، مسیرهای آفرودی، جنگل، طبیعت بکر، منطقه ویژه عکاسی، مسجد، نمازخانه، آلاچیق، سرویس بهداشتی، درمانگاه، آنتن دهی موبایل، پمپ گاز و بنزین در 25 کیلومتری، فروشگاه، نانوایی
 • لوازم مورد نیاز سفر : چادر مسافرتی، زیرانداز، کیسه خواب، وجه نقد، کارت بانکی، آب اشامیدنی، سوخت کامل خودرو، وعده های غذایی، آتش افروز، عینک آفتابی، کفش کوهنوردی، لباس اضافه، کوله پشتی، پلاستیک زباله، لوازم سرگرمی، کارت شناسایی، دفترچه بیمه، داروهای مسکن عمومی، مونوپاد، موبایل، شارژر موبایل، پاوربانک، دوربین عکاسی، دوربین شکاری، هیزم و ذغال، لباس بادگیر، باتوم
 • نکات منفی : نیاز به پیاده روی طولانی برای بازدید از همه دیدنیها
 • جاهای دیدنی نزدیک : توچال ، امامزاده داوود
 • بهترین ماه سفر : از خرداد تا شهریور هر سال
 • Address : Asara Rural District, Asara District, Karaj County, Alborz Province, Iran

تصاویر روستای شهرستانک

روستای شهرستانک

قبل از رسیدن به این روستا باید از جاده زیبای چالوس عبور کنید ، خود این جاده دارای جاهای دیدنی فراوانیست که در مطالب گذشته تشریح شد ، فاصله شهرستانک از تهران 87 کیلومتر می باشد که دقیقا در شمال توچال واقع شده است، یکی از دلایلی که گذشتگان این محل را برای زندگی انتخاب کردند وجود منابع غنی آب و زمین های زراعی بود که همچنان بیشتر آنها پا برجا هستند.

READ  کیبل اسکی کیش بهترین تفریح آبی جزیره با آدرس و قیمت | این تودی

جمعیت روستا

در آخرین سرشماری کشوری این دهکده با 8 هزار تن جمعیت از پر جمعیت ترین روستاهای استان البرز بود که اکثر بومیان به شغل هایی نظیر دامداری و کشاورزی مشغول هستند ، شهرستانک با دارا بودن رودخانه های متعدد، چشمه های طبیعی ، کوه ، جنگل و سازه های تاریخی انتخاب ایده آلی برای یک گردش نیم روزه تا یک روزه بشمار می رود.

جاهای دیدنی شهرستانک

روستای شهرستانک دارای جاذبه های گردشگری مختلفیست که در این بخش بهترین آنها را به شما معرفی می کنیم تا در سفر خود با اطلاعات کافی از آنها بازدید کنید ، در ادامه همراه باشید.

تصاویر روستای شهرستانک

کتیبه روستای شهرستانک

یک کتیبه 4 متری به روی سنگ با خط ناخوانا دیده می شود که برخی از بومیان معتقدند این سنگ از کوه های بالای خود جدا شده و به این محل افتاده است ، برای بازدید از کتیبه تاریخی کافیست به جوار کاخ ناصرالدین شاه قاجار مراجعه نمایید.

تصاویر روستای شهرستانک تصاویر روستای شهرستانک تصاویر روستای شهرستانک

کاخ ناصری شهرستانک

با بازدید ناصرالدین شاه قاجار از شهرستانک دستور ساخت کاخی 8 هزار متری در دره این روستا صادر گردید که مسوولیت ساخت آن بر عهده معمار برجسته دربار ابراهیم خان قرار گرفت ، این پادشاه قجری هر تابستان برای استفاده از آب و هوای مطبوع و خنک منطقه همراه با خدمه خود به کاخ ناصری کوچ میکرد ، در کتب تاریخی زمان ساخت این سازه به سال 1295 هجری قمری اشاره شده است که البته چندان موثق نیست ولی با این حال زیبایی کاخ باعث شد که با شماره 1925 در سال 1376 خورشیدی به فهرست میراث ملی ایران افزوده شود.

معماری داخلی

این مجموعه تاریخی دارای دو ساختمان یک و دو طبقه بود که سازه یک طبقه با عنوان اندرونی مورد استفاده شاه و خانواده اش قرار می گرفت ، البته امروزه با توجه به فرسایش ساختمان اثری از طبقه دوم کاخ ناصری دیده نمی شود و حتی طبقه اول آن هم در شرف نابودیست ، در آن سالها تزئینات این کاخ به قدری بود که با کاخ شمس العماره تهران رقابت می کرد ، کاغذ دیواری های المانی ، مبلمان فرانسوی، شیشه های رنگی و گچ بری از ریزه کاری های معماری کاخ بودند که امروزه 80% آنها از بین رفته اند.

READ  باغ پرندگان مشهد | اماکن دیدنی مشهد | این تودی

عرم مراقبت

اگر امروزه به کاخ ناصری سفر کنید تنها مخروبه ای را تماشا خواهید کرد که بیشتر در دوره حکومت پهلوی با بی توجهی به این شکل درآمد و در انقلاب اسلامی دو مرتبه مورد بازسازی قرار گرفت که چندان مرمت مهمی برای این ساختمان های تاریخی نبودند، در هر صورت برای دیدنی این کاخ باید کمی از روستا دور شوید به جهت شمال غربی و رودخانه اصلی شهرستانک پیاده روی کنید تا با سازه روبرو شوید.

تصاویر روستای شهرستانک

آّبشار و رودخانه روستای شهرستانک

حال که با دیدنی های تاریخی روستا آشنا شدید سری به جاذبه های طبیعی شهرستانک می زنیم ، یعنی رودخانه و آبشار پر آب آن که در روزهای گرم سال میزبان مسافران فراوانیست ، این دو جاذبه دقیقا بعد از کاخ ناصری واقع شده اند ، رودخانه همیشه پر آب شهرستانک و آبشار 5 متری آن که بازدید از آنها خالی از لطف نیست.

تصاویر روستای شهرستانک

باغ های میوه شهرستانک

در روستای شهرستانک تعداد زیادی باغ میوه دیده می شود که البته برای گردشگران فقط جنبه تماشا کردن دارند ، این روستا به مرکز زردآلوی ایران شهرت داشته که در کنار آن درختان میوه دیگری نظیر توت و سیب وحشی هم به وفور دیده می شوند ، در حین بازدید از باغ های میوه به حریم خصوصی بومیان احترام بگذارید.

تصاویر روستای شهرستانک

درخت ارس شهرستانک

یکی دیگر از عجایب شهرستان درخت افسانه ای آن با نام هورست یا ارس است ، سن آن بیش از 2750 سال بوده که با ارتفاع 17 و عرض 14 متر یکی از عجیب ترین درخت های کهنسال جهان بشمار می رود، برای مشاهده درخت مسیر جنوب شرقی شهرستانک را در پیش گیرید تا عظمت آن را تماشا کنید.

تصاویر روستای شهرستانک

شهرستانک و پاییز بی نظیر

با شروع فصل پاییز ، فصل رنگ های طبیعی عکاسان فراوانی را در روستای شهرستانک مشاهده خواهید کرد که به دنبال شکار تصاویر خاص هستند، بی شک این دهکده زیباترین جاذبه گردشگری پاییزی ایران بوده که در آن درختان به رنگ های مختلف در می آیند .

READ  کنگ طرقبه از زیباترین روستاهای ایران در مشهد | این تودی

تصاویر روستای شهرستانک

تپه شنستون شهرستانک

در بالای کاخ ناصری تپه ای را مشاهده خواهید کرد که روی زمین های تکه سنگ هایی سرخ رنگ دیده می شوند ، این تپه تاریخی با نام شنستون در قرن های دور محل زندگی عشایر بوده که امروزه برای کشت های دیم از آنها استفاده می شود و در زمره زیبایی های این منطقه قرار دارد.

تصاویر روستای شهرستانک

قلعه دزدبند روستای شهرستانک

دقیقا در ضلع شمال غربی کاخ ناصری ، قلعه ای باستانی با قدمت 3 هزار ساله مشاهده خواهید کرد که مربوط به دوره ایلخانیان در ایران است ، این قلعه با نام دزدبند مشهور می باشد که امروزه بخش هایی از آن باقی مانده و در سالهای دور محل نگهبانی سربازان بوده است.

تصاویر روستای شهرستانک تصاویر روستای شهرستانک تصاویر روستای شهرستانک تصاویر روستای شهرستانک

تفریحات روستای شهرستانک

حال که با همه جاذبه های تاریخی و طبیعی این روستا اشنا شدید سری به تفریحات آن می زنیم ، اکثر مردم برای برپایی پیک نیک و گردشی نیمروزه به این نقطه از استان البرز مراجعه می کنند، پیاده روزی در کوچه باغ ها ، عکاسی ، آب تنی در رودخانه و چشمه های روستا ، جمع آوری گیاهان دارویی کوهی ،  جاده های آفرودی ویژه موتور و دوچرخه های سافاری و تماشای زندگی بومیان از تفریحات جذاب دهکده بشمار می رود، هرماه داشتن تجهیزات کمپینگ برای کیفیت بهتر سفر شما الزامیست.

تصاویر روستای شهرستانک

بومگردی در شهرستانک

چنانچه قصد دارید بیشتر از نیمروز در این روستای زیبا سپری کنید بهترین انتخاب با توجه به شرایط آب و هوایی حاکم برپایی کمپ می باشد ، با همراه داشتن تجهیزاتی نظیر چادر مسافرتی، کیسه خواب، خوراکی و وعده های غذایی همراه با سایر ملزوماتی که در بالا اشاره شد انتخاب خوبی برای سپری کردن یک شب زیا در دل طبیعت است.

تصاویر روستای شهرستانک

امکانات

برای رفاه حال گردشگران در روستا امکانات رفاهی نظیر آلاچیق، مسجد، سرویس های بهداشتی، فروشگاه، درمانگاه ، آنتن دهی خوب موبایل در بیشتر نواحی و سفره خانه های سنتی تعبیه شده اند که در صورت نیاز می توانید از آنها استفاده نمایید.

READ  امامزاده داوود تهران ثبت آثار ملی ایران با راهنما | این تودی

آب و هوای روستا

شرایط آب و هوایی این منطقه سرد و خنک بوده که از همین رو بهتر است برنامه سفر خود را در شش ماهه اول سال تنظیم کنید ، البته در صورت همراه داشتن تجهیزات حتی در فصول سرد سال هم می توان از جاذبه های طبیعی روستا دیدن کنید.

تصاویر روستای شهرستانک تصاویر روستای شهرستانک تصاویر روستای شهرستانک

چگونه به شهرستانک بروم

برای مراجعه به این جاذبه از شهر تهران به جاده کرج و سپس چالوس وارد شوید ، پس از طی 42 کیلومتر و عبور از دهکده های دیگری نظیر آسارا و نرسیده به گچسر با تابلوی این دهکده ربورو خواهید شد، اگر دارای وسیه نقلیه نیستید می توانید با اتوبوس های کرج – چالوس در ابتدای فرعی روستا پیاده شوید و از آنجا با 30 دقیقه پیاده روی به روستا برسید، مسیر جالب دیگری از توچال وجود دارد که کوهنوردان حرفه  ای می توانند از آن عبور کنند و از شمال روستا وارد شوند که البته به شما توصیه نمی شود.

سخن پایانی

شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات سفر خود را در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گردشگری این تودی به دیگران به بحث بگذارید ، همچنین به این مقاله نمره دهید .

بیشتر بخوانید

3.8
نقد و بررسی این تودی

بررسی شده توسط ایدا قوام

ارزش تاریخی

4.2

ارزش طبیعی

4.4

مسیر و دسترسی

3.3

امکانات رفاهی

3.7

امنیت

3.4
مزایا

 • امکانات رفاهی عالی
 • طبیعت بکر
معایب

 • دوری از شهر

2

آیدا قوام

اگر عطش دنیا شما رو از زندگی انداخته سفر کنید ، مهم نیست کجا ، دور یا نزدیک ، ارزون یا گرون ، با هتل یا بی هتل فقط سفر کنید.

پاسخی بگذارید

جدیدترین مطالب