نام شهر یا مکان
Generic filters
 
جاذبه های گردشگری کاشانکاخ

معرفی خانه طباطبایی ها کاشان عروس منازل ایرانی

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
مطالب مرتبط
رزرو هتل

خانه طباطبایی ها کاشان در استان اصفهان از نظر خیلی از کارشناسان گردشگری و مردم به عنوان زیباترین منزل تاریخی ایران شناخته می شود و با سبک معماری متحیر کننده اش در سالهای اخیر مورد استقبال مسافران ایرانی و خارجی شهر توریستی و تاریخی کاشان قرار گرفته است.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

خانه طباطبایی ها

در سری مقالات معرفی جاذبه های گردشگری کاشان به معرفی کامل باغ فین کاشان ، مسجد اقا بزرگ و رستوران نقلی کاشان پرداختیم ، حال در این مقاله با خبرنگار ویژه این تودی سری به خانه طباطبایی ها کاشان می زنیم ، همراه ما باشید.

 • آدرس خانه طباطبایی ها : کره زمین، قاره آسیا، ایران، استان اصفهان، کاشان، خیابان علوی
 • ساعات بازدید : از 8 الی 17 همه روزه به غیر از ایام تاسوعا و عاشورا، سیزدهم فروردین، 29 اسفند ، 14 و 15 خرداد ، شهادت حضرت علی (ع)
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 2 الی 4 ساعت
 • ویژگی های بارز  : زیباترین خانه تاریخی ایرانی
 • ثبت در میراث ملی و یونسکو : 1504 در میراث ملی ایرانی ،
 • تاریخ ساخت  : 1250 الی 1260 هجری قمری
 • سبک معماری  : ایرانی اسلامی
 • نام معمار  : استاد علی مریم
 • نرخ بلیت ورودی  : ایرانی 5 و خارجی 20 هزار تومان
 • شماره تماس : 03155220032
 • امتیاز در این تودی : 4.6 از 5
 • امکانات رفاهی و دیدنی ها : راهنمای گردشگری، آنتن دهی موبایل و اینترنت، تاکسی سرویس، سرویس بهداشتی، اطلاعات ، رستوران و سفره خانه سنتی در همان کوچه، پمپ بنزین و گاز در نزدیکی ، فروشگاه و پارکینگ خارج از خانه، غرفه صنایع دستی
 • نکات منفی بازدید : نامناسب برای افراد ناتوان جسمی
 • لوازم مورد نیاز بازدید : وجه نقد ، کارت بانکی، موبایل، دوربین عکاسی و مونوپاد

تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان

خانه طباطبایی ها کاشان

شاهکاری هنر معماری ایرانی در شهر کاشان یعنی خانه طباطبایی ها در همسایگی امامزاده سلطان امیر احمد (ع) این شهر واقع شده است و شما برای بازدید منزلی با مساحت کلی چهار هزار و هفتصد و سی متر روبرو خواهید بود که در تاریخ نیمه معاصر ایران محل مهمی بوده است.

تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان

در گذشته یکی از افراد مشهور تجار برجسته نطنزی به نام آقای سید جعفر طباطبایی که در آن سالها فرش های دستباف اصفهانی را به کشورهای اروپایی صادر می کرد تصمیم به ایجاد خانه ای در خور شان خانواده اش گرفت و بر همین اساس یکی از محبوب ترین و هنرمندترین معماران ایرانی به نام استاد علی مریم که خود این معمار سرای امینی ها و خانه بروجردی ها را با زیباترین سبک معماری ایرانی اسلامی ساخته بود ماموز ساخت منزلش کرد.

بخوانید  خانه سرتیپ سدهی خمینی شهر
نوشته های مشابه

تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان

تمامی آثار مینیاتوری و گچ بری هایی که امروزه در خانه طباطبایی ها مشاهده می کنید بدست هنرمند قهار و گچ بر برجسته ایرانی آقای غفاری کاشانی ملقب به صنیع الملک طراحی شده اند ، صنیع الملک هم یکی از بهترین نقاش ها و گچ برهای ایرانی در دوره قاجاریه بود که درباره ناصرالدین شاه را با زیباترین اشکال و آثار طراحی کرده بود.

تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

تمامی اثار نقش بسته به دیوار و سقف های خانه طباطبایی ها الهام گرفته از قالیچه ها و فرش های ایرانی می باشد و در مجموع این منزل تاریخی پس از اینکه دست به دست در بین نوادگان طباطبایی ها چرخید سرانجام در سال 1373 توسط اداره میراث فرهنگی کاشان خریداری شد و برای اولین مرتبه مورد مرمت قرار گرفت و در ادامه با شماره 1504 در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسید.

تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان

سبک معماری خانه طباطبایی ها کاشان

در معماری قدیمی ایرانی و به خصوص در مناطق خشک و صحررا مانند نظیر کاشان و اردکان ، منازل و سازه با سبک گودال باغچه طراحی می شدند، به صورتی که پی منزل بین یک تا دو متر در گودی شکل می گرفت و خود خانه از سطح کوچه یک متر پایین تر بود تا در برابر آب و هوای خشک کویر و بلایای طبیعی از استحکام بیشتری برخوردار باشند.

تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان

همچنین در اکثر سازه های تاریخی و بویژه خانه های اصیل ایرانی که مربوط به ثروتمندان شهر بود بیرونمنازل هیچ سنخیتی با داخل آن نداشت، در واقع آنها بیرون منزل را تزئین و زیباسازی نمی کردند و علت آن دوری از چشم زخم بود و همچنین ترسیم و زیباسازی منازل خود را در قسمت های بیرونی نوعی تزویر می دانستند و از همین رو خانه طباطبایی ها دارای معماری درونگرای تاریخی ایرانی است .

تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان

یعنی علاوه بر اینکه خانه طباطبایی ها در گودی ساخته شده است ، بیرون آن کاملا با داخلش متفاوت بوده و هرر آنچه زیبایی و امکانات رفاهی مناسب می باشد در داخل خانه به چشم میخورد در صورتی که از نمای کوچه این خانه هیچ تفاوتی با سایر منازل مجاور خود ندارد.

بخش های مختلف خانه طباطبایی های کاشان شامل چهل اتاق زیبا، چهار حیاط که یکی از آنها حیاط اصلی ، دو حیاط اندرونی و یک حیاط ویژه نوکران خانه تعبیه شده ، چهار زیرزمین یا سرداب و برای روزهای گرم سال سه بادگیر بی نظیر طراحی شده است.

در حیاط اصلی یک باغچه زیبا و همراه با حوض هایی کوچک همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید به زیبایی ها منزل افزوده است.

تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان

هشتی خانه طباطبایی ها 

هشتی که در سبک معماری تاریخی ایرانی حکم استراحت مهمان های خانه را داشته و در همان ورودی منزل ساخته می شده در خانه طباطبایی ها یکی از زیباترین آنها را مشاهده می کنیم، هشتی این خانه با راهروهایی به حیاط می رسند و علت آن عدم مشاهده اهل خانه توسط غریبه ها بوده است.

تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان

شاه نشین خانه طباطبایی ها

بی شک از زیباترین بخش ها در خانه طباطبایی ها کاشان شاه نشین آن است که با آینه کاری های رنگی بی نظیر تصویری متحیر کننده به خود گرفته و با هفت درب چوبی زیبا رو به حیاط اصلی خانه ویژه مهمانی ها و میزبانی از تجار اروپایی تعبیه شده بود.

گچ بری های استفاده شده در سقف بخش شاه نشین خانه طباطبایی ها از زیباترین گچ بری های ایرانی بوده که در کمتر سازه تاریخی دیگری به چشم می بینیم و از نکات برجسته این قسمت ایجاد دو اتاق به نام گوشواره در سمت راست و چپ شاه نشین بوده که به گفته کارشناسان برای مهمانی های کم جمعیت تر از آنها استفاده می شده است.

تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان

اتاق های بیرونی خانه طباطبایی ها

در حیاط اصلی در سمت های راست و چپ خود تعداد زیادی اتاق مشاهده می کنید که به اتاق های بیرونی شهرت دارند، اتاق های سمت راست به اتاق های زمستانی و اتاق های سمت چپ شما به اتاق های تابستانی مشهور بودند ، در اتقا های زمستانی معماری به شیوه ای می باشد که در آب و هوای بسیار سرد با کمک یک شومینه زیبا و سقف های کوتاه شرایط زندگی محیا بوده و در اتاق های تابستانی یک بادگیر سراری به چشم میخورد تا از گزند هوای داغ کویر ساکنین راحت باشند.

تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان

تالار آینه خانه طباطبایی ها

یکی دیگر از بخش های عجیب و زیبا در خانه طباطبایی های کاشان تالار اینه یا ایوان اینه می باشد، یکی از بهترین فرش های دستباف تاریخی کاشانی به نام ترنج به روی این تالار پهن بوده که تصویر آن در آینه کاری های زیبای ایوان باعث ایجاد فضایی دلنشین می شده .

از تالار آینه بیشتر در فصول گرم سال و در هنگام شب استفاده می شده و نمای خوبی به حیاط اصلی و فضای سبز آن نظیر درختان انجیر دارد ، یکی دیگر از دلایلی که در سقف و دیوارهای تالار آینه ، از آینه کاری های ایرانی استفاده شده تشعع نورهای فانوس در هنگام شب بوده ، به طوری که با روشن کردن فانوس نور آن با برخورد به اینه ها دو برابر می شده و فضای بیشتری را روشن می کرده است.

تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان

حیاط خلوت خانه طباطبایی ها

دو حیاط خلوت در جوار دو اتاق گوشواره که در سمت راست و چپ شاه نشین خانه طباطبایی ها قرار دارد که در آن نوکران برای پذیرایی امور خود را انجام می داده اند، این حیاط ها علاوه بر کاربری برای نوکران نقش نورگیر ثانویه شاه نشین را داشته اند و با اثار نقاشی زیبا و مینیاتوری ایرانی با چشم هر بیننده بازی می کند.

تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان

در دور تا دور این حیاط های خلون دو طبقه از بخش های نشیمن گاه به چشم میخورد که در فصول گرم سال و برای دوری از گزند خورشید سوزناک منطقه کاشان ساکنین مرد در طبقه اول و ساکنین زن خانه در طبقه دوم به دور هم می نشستند.

همچنین دو بخش تویله مانند برای نگهداری حیوانات خانه در همین حیاط های خلوت به چشم میخورند که نشان از نبوغ معماری استاد علی مریم می دهد.

تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان

اندرونی

حال که با بخش های بیرونی خانه طباطبایی ها کاشان اشنا شدید سراغ بخش های اندرونی این خانه تاریخی می رویم، گرچه آثار مینیاتوری کمتری در بخش اندرونی خانه طباطبایی ها به چشم میخورد اما شیوه گچ بری ها و شیشه های رنگی نورگیر در تمام جهات زیبایی این بخش را دو چندان کرده است.

اندرونی که محلی برای زندگی خانواده اصلی طباطبایی ها بوده دسترسی خوبی به تمام نقاط خانه دارد و یک حیاط ویژه هم سوا از حیاط های دیگر مجموعه در بخش جنوبی اش تعبیه شده است.

تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان

زیر زمین

زیرزمین که در گذشته با نام سرداب در بین مردم شهرت داشته و در خانه طباطبایی ها کاشان شاهد دو زیر زمین زیبا هستیم، شاید باورتان نشود که در فصل تابستان این سرداب ها بین 10 تا 14 درجه سانتیگراد از بخش های دیگر منزل سردتر می باشند ، اختلاف ارتفاع این زیر زمین ها تا حیاط اصلی مجموعه 6 و تا کوچه 8 متر می باشد که در نوع خود شگفت انیگز هستند.

کانال هایی در زیر زمین تعبیه شده تا آب و هوای گرم را به هوای خنک تر تبدیل کند و سپس به داخل سرداب وارد شود.

در هر دو سرداب های خانه طباطبایی ها حوضض آب سرد به چشم میخورد که ساکنین در طول روز به دور آن می نشستند و از زندگی غیر تجملاتی خود بهره می بردند.

تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان

مطبخ خانه

مطبخ خانه طباطبایی ها یا بخشی که نوکران در آنجا بیشتر وقت خود را می گذراندند ، در مطبخ همچنین یک سرداب یا زیرزمین به چشم میخورد که نقش انبار مواد غذایی را داشته و در کنار آن دو تنور زیبا و بخش های شستشو تعبیه شده اند، در بخش مطبخ اثری از گچ بری های پیشرفته و زیباسازی به چشم نمیخورد و تنها محل خانه می باشد که ساده طراحی شده.

تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان تصاویر خانه طباطبایی ها کاشان

چگونه به خانه طباطبایی ها برویم ؟

برای مراجعه به خانه طباطبایی ها کاشان ابتدا از شهر اصفهان به شهر کاشان مراجعه می کنیم و در شهر کاشان به خیابان تاریخی علوی رفته ، با ورود به این خیابان به دنبال تابلوی کوی سلطان امیر احمد باشید با مشاهده تابلوی وارد آن کوی شوید که در جوار امامزاده درب ورودی خانه طباطبایی ها را مشاهده خواهید کرد.

سخن پایانی

شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را درباره خانه طباطبایی ها کاشان در بخش زیر کامنت کنید .

بیشتر بخوانید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا