جاذبه های گردشگری تهرانموزه

موزه تماشاگه زمان تهران

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
ایران، استان تهران، شهر تهران، خیابان زعفرانیه، نبش خیابان پرزین بغدادی
مدت زمان بازدید
:
1 ساعت
ساعت دسترسی
:
09:00 تا 18:30
ورودی
:
5.000 تومان
تفریحات
:
عکاسی
امکانات
:
اطلاعات , سرویس بهداشتی , کافه , رستوران , آنتن دهی موبایل , دسترسی به اینترنت , فضای سبز , آب خوری , نیمکت
اماکن نزدیک
:
مجتمع تجاری ارگ تجریش در 1.3 کیلومتری، بوستان و رصد خانه زعفرانیه در 500 متری، پمپ بنزین قلمستان در 800 متری، رستوران سوشی آنت در 780 متری
نکات ضروری
:
ایام سواگواری رسمی سال و سیزدهم فروردین تعطیل است!
ثبت ها
:
2 بهمن 1382 با شماره 10868 در آثار ملی ایران
افتخارات
:
اولین موزه ساعت ایران
تماس
:
982122417336
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی , کفش راحتی
مطالب مرتبط

موزه تماشاگه زمان تهران به عنوان اولیم موزه ساعت ایران در محافل بین المللی شناخته می شود که بازدید از آن برای هر ایرانی لازم است، موضوع اصلی این موزه مشاهده و چگونگی رشد ساعت ها از قرن های دور تا به امروز می باشد، در این مقاله همراه این تودی با تاریخچه، آدرس ، دیدنی ها و تصاویر موزه تماشاگه تهران از دیدنی های منطقه زعفرانیه آشنا خواهید شد.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

تصاویر موزه تماشاگه زمان تهرانتصاویر موزه تماشاگه زمان تهران

موزه تماشاگه زمان زعفرانیه

موزه تماشاگه زمان در منطقه زعفرانیه واقع شده است، ساختمان تاریخی این مکان دقیقا در مرکز یک باغ زیبا قرار دارد و در آن شما با مجموعه ای کم نظیر از ساعت  های باستانی و تاریخی روبرو خواهید شد، بیشتر ساعت های موزه تماشاگه تهران از کشورهای فرانسه، اتریش، ژاپن، سوئیس و ایران می باشند.

ساختمان موزه تماشاگه زمان

سبک معماری سازه اصلی موزه قاجاری می باشد که در میان زمینی با مساحت 60 هزار متر مربع با 700 متر مربع زیربنا ایجاد شده است، آخرین مالک ساختمان موزه ساعت یا موزه زمان آقای حسین خداداد از ثروتمندان دروه پهلوی بود که پس از انقلاب به سازمان امور مستضعفان واگذار گردید.

در دوره قاجارها این ساختمان در دست داماد ناصرالدین شاه به نام معیرالممالک بود که با زیباترین شکل ممکن در باغ های زعفرانیه شمال تهران ساخته شد، در سال 1340 هجری شمسی این منزل تاریخی توسط آقای خداد خریداری شد و در همان سال به مدت 10 سال عملیات آهن کشی و مرمت بی نظیر خانه شروع گردید.

در سال 1350 با تکمیل پروژه بازسازی به دستور وی عملیات گچ کاری و کاشی شروع شد که تا سال 1356 شمسی به طول انجامید ، خانه با دو سبک اروپایی و ایرانی و با استفاده از اصول معماری ایرانی تزئین شد که با انقلاب اسلامی ایران تمام این باغ به سازمان امور مستضعفان ایران رسید.

نوشته های مشابه

تصاویر موزه تماشاگه زمان تهران تصاویر موزه تماشاگه زمان تهران تصاویر موزه تماشاگه زمان تهران

جاهای دیدنی موزه تماشاگه زمان

با ورود به این موزه سفر شما در زمان آغاز می شود ، اینجا محلیست میزبان ساعت ها و تقویم های تاریخی می باشد و گردشگران با سیر تکاملی زمان در ایران اشنا خواهند شد ، دیدنی های موزه تماشاگه زمان تهران در ادامه مطلب درج شده است.

سالن ساعت های اروپایی

در این سالن ساعت های تاریخی را مشاهده خواهید کرد که در کشورهای مختلف اروپایی اختراع شدند، ساعت هایی تاریخی از لوئیی شانزدهم و هجدهم ، ساعت های دیواری و رومیزی فقط بخشی از دیدنی های این سالن هستند، سایر ساعت های این سالن شامل ساعت پهلوی اول با عکس وی، ساعتی از جنس طلا ساخت کشور فرانسه، ساعت دیواری ملکه ویکتوریا و ساعت امیرکبیر ساخت کشور سوئیس سایر اشیای تاریخی این بخش از موزه می باشند.

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

تصاویر موزه تماشاگه زمان تهران تصاویر موزه تماشاگه زمان تهران تصاویر موزه تماشاگه زمان تهران

سالن اصفهانی ها

از بخش های دیدنی که ارتباطی به ساعت ندارد همین سالن اصفهانی ها می باشد که در آن شاهد زیباترین معماری ایرانی و اصفهانی با گچ بری ها و نقوش مینیاتوری متعدد هستیم ، این اتاق به دستور آقای خداداد در سال 1350 هجری شمسی با کمک از هنرمندان برجسته استان اصفهان طراحی و اجرا گردید.

سالن ابزار تعمیر

در این سالن اشیایی را مشاهده خواهید کرد که در قرن ها دور برای تعمیر ساعت استفاده می شدند، ابزاری نظیر فرچه، چکش، سیم کش، سمبه و عقربه کش از دیدنی های این بخش از موزه هستند.

سالن هوشنگ فروتن

هوشنگ فروتن هنرمندی ایرانی که توانست با ابزار نابکار ساعت های قدیمی آثاری شگفت انگیز خلق کند و نام خود را در جهان مشهور نماید در این موزه یک بخش از آثار دیدنی وی ررا از نزدیک مشاهده خواهید کرد.

تصاویر موزه تماشاگه زمان تهران تصاویر موزه تماشاگه زمان تهران تصاویر موزه تماشاگه زمان تهران

سالن ساعت های مچی و سفارشی

از جذاب ترین بخش های دیدنی موزه تماشاگه زمان تهران ، سالن ساعت های جیبی و سفارشی می باشد، در این سالن اولین ساعت کارت زنی ویژه کارخانه جات بزرگ جهان را مشاهده خواهید کرد و همچنین مجموعه ساعت های خاندان قجرری در طی حکومتشان در ایران را از نزدیک خواهید دید.

سالن ساعت های سلبریتی ها

در دیگر بخش دیدنی موزه تماشاگه زمان ، به سالن ساعت افراد مشهور و نامی ایرانی می رسیم، ساعت های مورد استفاده افرادی نظیر آقای محمد علی کشاورز، ساعت شهید باکری، ساعت داوود رشیدی، ساعت جمشید مشایخی ، ساعت دکتر حسابی و شهید آوینی بخشی  از آنها هستند.

سالن ابزار سنجش

شاید از خود بپرسید در آن قرن ها مردم با چه بازاری مشغول سنجش روز، ساعت ، هفته ، ماه ها و سال ها می شدند، در این سالن تمام پاسخ های خود را دریافت خواهید کرد، مجموعه از ابزار سنجش تقویم های مختلف از تقویم عبری تا تقویم زرتشتی و شمسی که بازدید از آن خالی از لطف نمی باشد.

تصاویر موزه تماشاگه زمان تهران تصاویر موزه تماشاگه زمان تهران

ساعت آبی موزه تماشاگه

از اولین دیدنی هایی که در همان ابتدای ورودی موزه تماشا خواهید کرد، یک ساعت ابی می باشد که در آن یک درجه بندی وجود دارد و با قطرات آب مدت زمان مشخص می شود، این ساعت اختراع مصریان باستان بوده است.

ساعت آفتابی موزه تماشاگه

از اولین ساعت های ساخت دست بشر ، ساعت های آفتابی بود که در آن یک چوب به صورت عمود در زمینی مسطح فرود میشد و با حرکت خورشید صبح ، ظهر و عصر قابل رویت بود.

ساعت روغنی موزه تماشاگه

این ساعت در واقع در امر را انجام می داد ، علاوه بر زمان در طول شب به عنوان فانوس مورد استفاده قرار می گرفت، یک مخزن بزرگ از روغن همراه با یک فیتیله و درجه ساعات شبانه روز را به شیوه ای سنتی نمایان می کرد.

تصاویر موزه تماشاگه زمان تهران تصاویر موزه تماشاگه زمان تهران

ساعت ابی مکانیکی موزه ساعت

این ساعت اختراع یونانیان باستان بود که در آن یک چوب پنبه، مخزن آب قرار داشت و با شیوه ای بسیار سخت زمان را به مردم نمایش می داد.

ساعت طنابی موزه زمان

این نوع ساعت عجیب از یک چوب عمود شکل به علاوه یک طناب با چندین گره تشکیل می شود و با سوختن هر گره طناب ساعتی از شبانه روز مشخص می شد.

ساعت اژدها

یکی از جذاب ترین ساعت های تاریخی ساعت قایق اژدها در موزه تماشاگه زمان می باشد که کارکرد آن را می توانید از راهنمایان داخل موزه بپرسید .

ساعت شنی موزه تماشاگه

از مشهورترین ساعت ها در طول تاریخ کره زمین، ساعت شنی می باشد که در آن دو مخزن مدور شکل با یک راه باریک در میان خود به یکدیگر وصل شده اند، این ساعت در اکثر کشورهای جهان مورد استفاده قرار داشت.

ساعت شمعی موزه تماشاگه

این ساعت ساخت کشور بریتانیا بود که در آن یک شمع بزرگ 1.5 متری عمود روی زمین قرار می گرفت و با آتش زدن آن و ذوب شدن بدنه ساعات شبانه روز را مشخص می کرد.

امکانات رفاهی موزه تماشاگه

برای رفاه حال گردشگران در این موزه امکاناتی نظیر تاکسی سرویس، اطلاعات، راهنمای گردشگری، سرویس بهداشتی، کافه رستوران، نمازخانه و فروشگاه صنایع دستی اشاره کرد.

تصاویر موزه تماشاگه زمان تهران

چگونه به موزه تماشاگه بروم

برای مراجعه به این جاذبه گردشگری تهران با مترو در ایستگاه تجریش پیاده شده و پیاده و یا تاکسی خودتان را به خیابان زعفرانیه و باغ فردوس برسانید، با اتوبوس راه آهن – تجریش در ایستگاه باغ فردوس پیاده شده و با مقداری پیاده روی به ورودی موزه خواهید رسید، همچنین با خودروی شخصی باید آدرس ابتدای مقاله را دنبال کنید.

سخن پایانی

شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را درباره این موزه در بخش زیر کامنت کنید .


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا