جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقیموزه

موزه قرآن و کتابت تبریز

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
کره زمین ، قاره آسیا ، استان آذربایجان شرقی ، تبریز. خیابان دارائی. میدان صاحب الامر. بنای صاحب الامر
مدت زمان بازدید
:
1 ساعت
ساعت دسترسی
:
08:00 الی 14:00 به غیر از ایام سوگواری رسمی
ورودی
:
ایرانی 5000 - خارجی 10000 تومان
امکانات
:
اطلاعات , سرویس بهداشتی , نیمکت
اماکن نزدیک
:
موزه مشروطه در 1 کیلومتری ، دریاچه ائل گلی در 11 کیلومتری، تله کابین عینالی در 4 کیلومتری، خانه ستارخان در 2 کیلومتری، موزه سفا در 400 متری
ثبت ها
:
با شماره 2693 در میراث ملی ایران
تماس
:
04135252733
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کفش راحتی , آب آشامیدنی

موزه قرآن تبریز در محل مسجد شاه طهماسب برپا می باشد ، این محل تاریخی با سبک معماری صفوی یکی از زیباترین بناهای استان آذربایجان شرقی است که با توجه به قدمت آن در سال 1380 به فهرست میراث ملی ایران افزوده گردید ، این مکان مذهبی در طول قرن ها بارها مورد حمله و تخریب قرار گرفت و همچنین در سال 1193 هجری قمری در زلزله وحشتناک این منطقه ، بیش از نیمی از سازه از بین رفت .

امروزه با تغییر کاربری این محل به موزه قرآن شما می توانید با بازدید از آن قدیمی ترین قرآن های تاریخ جهان اسلام و همچنین آثاری از خوشنویسان برتر ایران زمین را از نزدیک تماشا کنید ، در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری تبریز و در این مقاله به طور ویژه با تاریخچه ، معماری ، ساعات بازدید و آدرس موزه قرآن و کتابت تبریز آشنا خواهید شد ، همراه این تودی باشید.

موزه قرآن و کتابت تبریز

موزه قرآن و کتابت تبریز

همانطور که در ابتدای مقاله عرض شد این مکان در دوره پادشاهی شاه طهماسب اول صفوی و ببه دستو شخص وی با کاربری مسجد ساخته شد که در یکی از جنگ های بین ایرانیان و عثمانی های متوحش تقریبا از بین رفت ، بعد از این حادثه میرزا محمد ابراهیم خان حاکم منطقه آذربایجان سابق دستور مرمت و بازسازی این محل را صادر کرد تا دوباره به مسجدی با شکوه در زمان خودش تبدیل شود .

موزه قرآن و کتابت تبریز

نوشته های مشابه

معماری سازه موزه قرآن

این سازه با سبک معماری صفوی – اسلامی ساخته شده است که در ورودی آن دو مناره آجری و زیبا را مشاهده خواهید کرد ، در ورودی آن یک کتیبه سنگی مزین به سوره جن از قرآن کریم دیده می شود که با تزئینات داخلی زیبا نظیر محراب ، آثار مینیاتوری در آن قرنها در بین مردم بسیار محبوب بود تا اینکه در زلزله وحشتناک سال 1193 قمری دوباره این محل تخریب گردید، بعدها با اضافه شدن یک صحن و مکتبخانه اکبریه دوباره نامش بر سر زبان ها افتاد .

موزه قرآن و کتابت تبریز

دیدنی های موزه قرآن و کتابت

با ورود به این موزه کم نظیر اشیای مختلف و کتب دست نویس تاریخی مزین به آیات قرآنی و نوشته هایی با خط نستعلیق مشاهده خواهید کرد که مشهورترین آنها برگه ای از پوست آهو مزین به دست خط حضرت امام رضا (ع) می باشد ، به غیر از این تعداد دویست قران تاریخی در این مکان نگهداری می شود که هر کدام از آنها با دستان برترین هنرمندان عصر حاضر گذشته منطقه آذربایجان تهیه شده اند .

موزه قرآن و کتابت تبریز

اسامی هنرمندان خوشنویس موزه

در این موزه آثارر فراوانی از بهترین هنرمندان تبریزی و ایرانی را مشاهده خواهید کرد که مشهورترین این افراد شامل دست نوشته های محمد حسین تبریزی ، علی نقی شیرازی ، علیرضا عباسی ، علا الدین بیک تبریزی ، میرزا محمد شفیع تبریزی ، عبد الباقی تبریزی و میرعماد حسنی اشاره کرد .

موزه قرآن و کتابت تبریز

سایر آثار موزه قرآن

از دیگر اشیایی دیدنی این محل می توان به ظروف مزین به ایات قرآنی ، پلاک های فلزی زیبا ، تندی سهای سنگی مربوط به ایران باستان و پیراهن قسم که مربوط به سوگند خوردن پزشکان و طبیبان در قرن های دور مورد استفاده قرار می گرفت دیده می شود .

موزه قرآن و کتابت تبریز

چگونه به موزه قرآن بروم ؟

برای مراجعه به این محل در شهر تبریز وارد خیابان دارائی شده ، سپس به میدان صاحب الامر مراجعه کنید تا با درب های ورودی انی مکان روبرو شوید .


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
تالیف: این تودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا