شهرهای توریستیراهنمای سفر

راهنمای سفر به شهر پکن با اطلاعات گردشگری

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی

شهر پکن یکی از محبوترین مقاصد گردشگری جهان بشمار می رود که با توجه به قدمت زیاد آن در طول تاریخ ، دارای جاذبه های تاریخی متعددیست ، این شهر پایتخت کشور چین بوده و باعد از شانگهای پرجمعیت ترین شهر این کشور بشمار میرود ، از حیث شهری دارای شانزده منطقه گوناگون بوده و از لحاظ جغرافیایی در بخش شمالی چین واقع شده است ، شاید با خود فکر کنید که به علت شلوغی بیش از حد این منقطه همنیشه دارای ازدحام جمعیت و ترافیک باشد خوب که کاملا اشتباه است ، پکن یکی از با نظم ترین سیستم های شهرداری جهان را داراست و در طول سال کمتر ترافیکی در آن خواهید دید .

راهنمای سفر به شهر پکن

معرفی شهر پکن

با توجه به جمعیت و وسعت زیاد پکن ، تعداد 98 دانشگاه معتبر در رشته های مختلف در آن وجود دارد که از این تعداد 55 مورد در بین بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارد و همچنین تعداد 7 اثر تاریخی این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است که معروف ترین آنها همان دیوار چین است ، از لحاظ تعداد مراکز خرید هم این شهر رکوردار بوده و در دنیا اول است که این موضوع برای مسافران ایرانی بسیار مناسب بوده ، شما می توانید ارزانترین نرخ اجناس را با کیفیت های مختلف از این شهر خرید کنید که نمونه این قیمت ها را هیچ کجا نخواهید دید.

راهنمای سفر به شهر پکن

اطلاعات گردشگری شهر پکن

در ادامه با اطلاعات مهم و مورد نیاز هر مسافر آشنا خواهید شد که به شرح زیر هستند :

 • جمعیت : 21.5 میلیون تن
 • دین : بودایی ، مسیحیت
 • زبان : چینی
 • اختلاف زمانی : 3.30 دقیقه از ایران جلوتر
 • پول رایج : یوان
 • سوغات : پوشاک ، بدلیجات ، تندیس ، عروسک ، ادویه و ادوکلن
 • شماره های مهم : پلیس ( 110 ) ، اورژانس ( 120 ) ، آتش نشانی ( 119 ) ، پیش شماره کشور چین ( 086 ) ، پیش شماره شهر پکن ( 010 )
 • تعطیلات رسمی : 1 ژانویه ، 15 تا 21 فوریه ، 8 مارس ، 5 و 6 آپریل ، 30 آپریل ، 1 می ، 18 ژوئن ، 24 سپتامبر ، 1 تا 5 اکتبر ، 17 اکتبر
 • ساعات کاری : 09:00 صبح الی 18:00
 • شرایط اقامتی : هتل ، هاستل ، منزل ، سوئیت
 • شرایط امنیتی : نا امن در طول شب ، در طول روز با تهران برابر

راهنمای سفر به شهر پکن

جاهای دیدنی پکن

در ادامه با لیست بهترین جاذبه های گردشگری پکن آشنا خواهید شد که به شرح زیر هستند :

راهنمای سفر به شهر پکن

سفر هوایی به پکن

در صورت تمایل به سفر هوایی به این شهر زیبا باید که دارای سه فرودگاه مهم می باشد ، مهم ترین آنها فرودگاه بین المللی پکن بوده که از پر ترافیک ترین سامانه های هوایی جهان بشمار می رود ، فرودگاه دوم با نام فرودگاه بین المللی دکسینگ و فرودگاه سوم پکن نانیوان که بیشتر برای امور ترابری از آن استفاده می شود ، از ایران و تهران در طول هفته پروازهای مستقیمی به شهر پکن برگزار می شوند و در صورت فول بودن ظرفیت ها می توانید از پروازهای غیر مستقیم که از شهرهای دبی و دوحه برگزار می شوند استفاده کنید ، آدرس فرودگاه اصلی پکن به شرح زیر است :

 • آدرس فرودگاه بین المللی شهر پکن : چین، پکن، ناحیه شونیای

راهنمای سفر به شهر پکن

فرهنگ مردم پکن

بومیان شهر پکن دارای آداب و رسوم فرهنگی متنوعی هستند که با دانستن هر کدام از آنها کمتر دچار دردسر خواهید شد ، پیروان بوداییسم در این شهر تعداد بیشتری از جمعیت را شامل می شوند که از همین رو به هیچ عنوان نباید به عقاید و مجسمه های آنها توهین کنید ، در پیاده روهای این شهر از لمس کردن دوستان خود و یا بچه های خردسال جدا خودداری نمایید .

این شهر به سه منطقه مرفح نشین ( شمال ) ، کارمندان ( مرکز ) و فقرا ( جنوب ) تقسیم می شود که شباهت فراوانی به تهران دارد ، از همین رو هر چه به نواحی جنوبی نزدیکتر شوید شکل ساختمان ها کهن و رستوران های کثیف تری را خواهید دید که در آن شرایط بهداشتی واقعا بغرنج است ، پیشنهاد می کنیم برای میل غذا یا در هتل محل اقامت و یا در نواحی مرکز به شمال از رستورانها و فست فودهای مک دونالدز استفاده کنید تا دچاره بیماری نشوید .

شرایط آب و هوایی شهر پکن

اب و هوای این شهر به طور کلی سرد و خشک بوده و با توجه به آلودگی همیشه هوای پایتخت گردشگران از سفر در طول زمستان و تابستان در آن خودداری می کنند ، تابستان های سوزان و زمستان هایی سرد و شکننده چشم انتظار مسافران را می کشد و البته بهترین فصل برای سفر به این شهر پاییز هر سال است .

راهنمای سفر به شهر پکن

حمل و نقل درون شهری پکن

در این شهر به هیچ عنوان نگران جا به جایی در نقاط مختلف نباشید ، در همان ابتدای سفر خود اقدام به تهیه کارت هوشمند شهرداری با نام اسمارت یکتانگ کنید تا بتوانید سوار بر هر وسیله نقلیه ای شوید ، هزیه تهیه این کارت ها 20 یوان بوده که با شارژ آن می توانید در نقاط مختلف شهر جا به جا شوید .

قطار ، مترو ، اتوبوس ، تاکسی یا موتور ؟؟؟ این ها انتخاب های شما در طول سفر به شهر پکن خواهند بود ، قطار پکن علاوه بر حمل و نقل به مسافران به شهرهایدیگر نظیر شانگهای در مسیرهای داخل شهری هم عبور می کند تا کمی از حجمه مردم بکاهد ، البته این قطارها بیشتر مسافران در مسیرهای دورتر منتقل می کنند ، به عنوان مثال ایستگاه های آن در فوصال 3 کیلومرتی قرار دارند و مقله متروی شهری پکن دارای ایستگاه های متعدد نمی باشند ، هزینه این قطارهای به طور میانگین در هر ایستگاه و شهرهای دیگر بین 100 الی 900 یوان است .

متروی شهر پکن

استفاده از متروی پکن که خود دارای 21 خط است یکی دیگر از انتخاب های شما خواهد بود ، اولین نکته در استفاده مترو این است که خردسالان زیر یک متر حق ورود به آن را ندارند و هزینه های آن در ازای هر مسیر به طور میانگین بین 3 الی 50 یوان خواهد بود ، در پیاده روهای شهر اگر به دنبال نواری با حرف انگلیسی دی باشید به ایستگاه های مترو راهنمایی خواهید شد .

بی آر تی شهر پکن

اتوبوس های شهری پکن دیگر انتخاب گردشگران در این شهر است که تقریبا تا به امروز در هر خیابان آن یک الی چندین ایستگاه تعبیه شده و با دو زبان انگلیسی و چینی ایستگاه ها را به مسافرین اعلام می کند ، دو سوم اتوبوس ها در طول روز و یک سوم آنها در طوب شب هم خدمات خود را ارائه می کنند . هزینه آنها به طور میانگین بین 1 الی 20 یوان  می شود که می توانید با کارت یا نقدا پرداخت نمایید .

راهنمای سفر به شهر پکن

تاکسی های شهری پکن

گرانترین وسیله حمل و نقل شهر پکن تاکسی های زرد رنگ هستند که هزینه مصوبی ندارند و هر راننده ای برای خود نرخی تعیین می کند ، به طور میانگین در هر مسیر دربستی باید هزین های بین 300 الی 2000 یوان پرداخت نمایید ، در فرودگاه پس از نشستن پرواز با توجه به فاصله 30 کیلومتری آن تا شهر پکن به ناچار باید از این تاکسی ها استفاده کنید .

آخرین انتخاب که البته زیاد برای سفر ایرانیان جالب نیست اجاره دوچرخه های گردشگری می باشد که با همان کارت الکترونیکی هم قابل پرداخت هستند ، چین مرکز دوچرخه سوارهای دنیا با تعداد 2.5 میلیون فرد دوچرخه سوار و 103 هزار دستگاه دوچرخه می باشد .

برای جا به جایی در فواصل زندیک هم می توانید از کالسکه هایی با نام ریکشا استفاده کنید که علاوه بر جذابیت نرخ های ارزانترین سنبت به سایر وسایل نقلیه دارند و در حین سفر با آنها از نزدیک کمی با فرهنگ بومیان این شهر هم آشنا خواهید شد .

سخن پایانی

اکثر مراکز گردشگری شهر پکن به دو زبان چینی و انگلیسی مسلط هستند و از این بابت نگرانی نخواهید داشت ، بهتر است در حین سوار شدن بر تاکسی ها با راننده بر سر قیمت هماهنگ کنید و همچنین در رستوران هایی که گوشت خوک سرو می کنند هواستان به نظافت این واحدها باشد ، شما می توانید نظرات ، سوالات و تجربیات سفر خود به شهر پکن را در بخش زیر کامنت کنید .


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا