کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / گذرگاه های پیاده روی اربعین و راهنمای سفر کامل

گذرگاه های پیاده روی اربعین و راهنمای سفر کامل

گذرگاه های پیاده روی اربعین و راهنمای سفر کامل

تاریخ شروع پیاده روی اربعین ۱۴۰۱ از شانزدهم ماه صفر می باشد، با اعلام وزیر کشور مبنی بر آماده سازی مسیر پیاده روی اربعین ۱۴۰۱ مرزهای مشترک ایران و عراق برای تردد زائرین اربیعین، از بیستم ماه محرم مرزهای شلمچه، چذابه، مهران، مرز خسروی و همچنین مرزهای تمرچین در استان آذربایجان غربی و باشماق در استان کردستان، شرایط و امکانات لازم را برای زائرین اربیعین را دارا هستند.

به دلیل پیش بینی شلوغ بودن و جمعیت زائرین مراسم اربعین امسال، این دو مرز در شمال غرب کشور به منظور جلوگیری از ازدحام، برای رفت و آمد زائرین در نظر گرفته شده است. همچنین لازم به ذکر است در استان های جنوبی به دلیل گرمای هوا و برای رفاه حال مسافرین سایبان ها و دستگاه های مه پاش و بیمارستان مرزی در نظر گرفته شده است. در ادامه با راهنمای سفر پیاده روی اربعین ۱۴۰۱ به طور کامل و مفصل از ثبت نام تا هزینه ها و اطلاعات لازم مسافران ایرانی آشنا خواهید شد، در این راهنمای سفر همراه من در این تودی باشید.

مدارک لازم و ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۱

 1. مدارک لازم و ثبت نام پیاده روی اربعین 1401
  مدارک لازم و ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۱

  ثبت نام قطعی متقاضیان زیارت اربعین حسینی از تاریخ ۱۴۰۱/۰۵/۲۳ تا تاریخ ۱۴۰۱/۰۶/۲۴ از طریق همین سامانه سماح انجام می‌شود.

 2. افرادی که در مرحله پیش ثبت نام شرکت کرده اند می بایست از قسمت پیگیری وضعیت و ویرایش و فقط با وارد کردن کدملی و شماره شناسنامه سرگروه با پرداخت حق بیمه ثبت نام خود را قطعی نمایند.
 3. چنانچه قصد ثبت نام جدید دارید می بایست از قسمت ثبت نام با مطالعه شرایط ثبت نام نسبت به ثبت نام اقدام نمایید.
 4. انصراف از تشرف صرفاً تا دو روز قبل از تاریخ اعزام امکان پذیر می باشد و وجه انصراف صرفاً با دریافت شماره شبا به حساب فرد منصرف واریز می گردد.
 5. خواهشمند است در پایان ثبت نام قطعی حتماً نسبت به دریافت کارت شناسایی که توسط سامانه صادر می گردد اقدام نمایید.
 6. طبق مصوبه ستاد مرکزی اربعین حسینی تزریق حداقل دو دوز واکسن کرونا از شرایط تشرف می‌باشد. همچنین زایرینی که از آخرین تزریق شان بیش از شش ماه گذشته باشد لازم است یک دوز یادآور تزریق نمایند.
 7. همراه داشتن کارت واکسن دیجیتالی زایرین جهت خروج از مرز الزامی می باشد. جهت دریافت کارت واکسن از طریق این صفحه اقدام نمایید.
 8. داشتن گذرنامه الزامی است؛ در صورت نداشتن گذرنامه از طریق دفاتر خدمات پلیس اقدام گردد.
 9. طبق نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مصوبه ستاد مرکزی اربعین و با توجه به شرایط خاص ایام اربعین:

الف) بیماران ذیل از تشرف به عتبات در این ایام منع شده اند و تاکید می شود از ثبت نام خودداری نمایند:

 • بیماران دیابتی با زخم و یا عفونت اندام.
 • بیماران دیابتی که مشکل کلیوی دارند.
 • بیماران مبتلا به رتینوپاتی پیشرفته.
 • بیماران دارای عوارض و علایم قلبی و عروقی.
 • بیمارانی که کنترل نامطلوب قند دارند یا قند ناشتای ۲۵۰ و بالاتر دارند.
 • بیماران مبتلا به سرطان که در حال درمان هستند.
 • بیماران مبتلا به سرطان که وضعیت جسمانی نامطلوب دارند.
 • بیماران مبتلا به آسم و COPD شدید و یا کنترل نشده.
 • افرادی که بنا به نظر پزشک دارای بیماری واگیر می باشند (بالاخص بیماریهای تنفسی، گوارشی و پوستی).
 • افرادی که تست کرونا آنها مثبت است تا ۵ روز اول تست مثبت در صورت عدم وجود علایم حاد.
 • افرادی که دارای بیماری حاد تب دار می باشند تا حداقل ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از قطع تب بدون استفاده از داروهای تب بر، بالاخص بیماریهای تنفسی و گوارشی و پوستی با انجام معاینه مجدد.

     ب) افراد ذیل الذکر نیز حتی الامکان از تشرف به زیارت اربعین و ثبت نام خودداری نمایند:

 • زنان باردار.
 • سالمندان بالای ۶۰ سال.
 • افراد دارای بیماری های زمینه‌ای.
 • افراد دارای فشارخون بالای کنترل نشده.
 • افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده.
 • افراد چاق با ضریب توده بدنی بیش از ۴۰ .
 • افراد دارای ضعف یا نقص سیستم ایمنی.
 • افرادی که بطور مزمن از ترکیبات حاوی سالیسیلات استفاده می نمایند.

در خاتمه تاکید می نماید:

با توجه به اینکه بر اساس مصوبه ستاد مرکزی اربعین تشرف به زیارت اربعین حسینی منوط به ثبت نام در سامانه سماح می باشد، لذا توصیه می‌شود زایرین عزیز ثبت نام خود را به روزهای پایانی موکول ننمایند.

مدارک دریافت گذرنامه برای پیاده روی اربعین

برای سفر به عراق و شرکت در پیاده روی اربعین، باید گذرنامه شما حداقل سه ماه اعتبار داشته باشد. در غیر این صورت لازم است برای دریافت پاسپورت جدید اقدام کنید. هزینه های پاسپورت عبارت است از:

 1. ۱۰۰۰ تومان بابت شناسه
 2. ۳۷۵۰ تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری
 3. ۱۰۰۰۰۰ تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه
 4. ۳۶۹۸۰ تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

بهترین زمان عبور از مرز برای پیاده روی اربعین کی است؟

بهترین زمان عبور از مرز برای پیاده روی اربعین کی است؟
بهترین زمان عبور از مرز برای پیاده روی اربعین کی است؟

برای عبور زمینی از مرز، اغلب با شلوغی و حجم بالای زائران رو به رو خواهید شد، بنابراین توصیه می شود طوری حرکت کنید که صبح زود یا اول شب به مرز برسید. در این حالت تعداد مسافرها کمتر هستند.

مرزهای پیاده روی اربعین در چه زمانی باز هستند؟

چندین سال است که به مناسبت پیاده روی اربعین، ساعت کاری پایانه های مرزی افزایش پیدا می کند و به صورت ۲۴ ساعته فعال هستند.

پیاده روی اربعین از کجا آغاز می شود؟

پیاده روی اربعین از کجا آغاز می شود؟
پیاده روی اربعین از کجا آغاز می شود؟

برای آن که خود را به شروع مسیر پیاده روی برسانید، از درِ باب الساعه حرم امام علی (ع) خارج شوید و مستقیم در کناره خیابان امام زین العابدین و یا خیابان امام جعفر صادق (ع) حرکت کنید. خود را به بزرگراه کربلا برسانید و در کنار دیگر مشتقان و زائران حسینی به راه خود ادامه دهید. پیدا کردن ادامه مسیر پیاده روی کار چندان سختی نیست و کافیست تا به دنبال نشانه ها و خیل جمعیت بروید.

کرایه تاکسی از مرز تا نجف چقدر است؟

کرایه اتوبوس، ون و ماشین های سواری از مرز تا پایانه شهر نجف حدود ۱۵۰۰۰ دینار عراق (معادل ۱۶۱,۲۹۰ تومان ) تا ۵۰۰۰۰ دینار عراق (معادل ۵۳۷,۶۳۰ تومان ) است.

مرزهای ایران و عراق در پیاده روی اربعین کدامند؟

 • مرزهای ایران و عراق در پیاده روی اربعین کدامند؟مرز مهران: مهم ترین و شلوغ ترین مرز است که در جنوب استان ایلام قرار دارد. از این مرز تا نجف حدود ۴ تا ۶ ساعت راه در پیش دارید.
 • مرز شلمچه: در استان خوزستان قرار دارد و از این مرز تا شهر نجف ۵ تا ۸ ساعت راه پیش روی شماست.
 • مرز چذابه: این مرز نیز در استان خوزستان قرار گرفته و با شهر نجف فاصله ای ۴ تا ۷ ساعته دارد.
 • مرز خسروی: این مرز در استان کرمانشاه است و با نجف فاصله ای ۵ تا ۷ ساعته دارد.

۱ – مرز شلمچه مسیر شماره یک پیاده روی اربعین

1 - مرز شلمچه مسیر شماره یک پیاده روی اربعین
۱ – مرز شلمچه مسیر شماره یک پیاده روی اربعین

-مرز شلمچه در استان خوزستان اکنون برای تردد زائرین باز می باشد و عبورو مرور زوار در حال انجام است. مرز شلمچه در ۱۵کیلومتری خرمشهر و ۲۰کیلومتری کشور عراق می باشد. که برای مردم خوزستان و استانهای همجوار مسیر نزدیکتری می باشد.

فاصله شلمچه تا کربلا و نجف چقدر است؟

همچنین هرساله زائران افغان و پاکستانی از مرزهای ریمدان و میرجاوه وارد کشور ایران شده و با رساندن خود به استان خوزستان، از مرز شلمچه به کشور عراق می روند. در این مسیر فاصله شلمچه تا نجف اشرف ۴۶۰ کیلومتر و فاصله شلمچه تا کربلا معلی ۵۴۹ کیلومتر است.

مراجعه تا مرز شلمچه با خودروی شخصی

اگر با ماشین شخصی خود به سمت مرزهای خروجی می روید، انجا پارکینگ های عمومی وجود دارد که ماشین خود را در پارک کرده و از مرز عبور کنید. به این منظور اگر قصد عبور از مرز شلمچه را دارید خود را به شهر آبادان – سپس خرمشهر رسانده و از آنجا به مرز شلمچه در ۱۵ کیلومتری عراق بروید. شلمچه یکی از مرزهای بزرگ و پر تردد بین دو کشور ایران و عراق بوده که علاوه بر زمان تردد زائرین اربعین، در مابقی روزهای سال نیز زوار امام حسین و همینطور ترددهای تجاری و تفریحی نیز ازین مرز گذر می شود.

۲ – مرز چزابه مسیر شماره دو پیاده روی اربعین

2 - مرز چزابه مسیر شماره دو پیاده روی اربعین
۲ – مرز چزابه مسیر شماره دو پیاده روی اربعین

مرز چزابه نیز یکی دیگر از مرزهای پرتردد در ایام اربعین می باشد. که در ۱۷ کیلومتری شهر بستان و همچنین فاصله شهر بستان تا اهواز از دو مسیر ممکن است که مسیر اول ۹۱ کیلومتر و مسیر دوم ۱۲۸ کیلومتر می باشد. که در کشور عراق نیز فاصله چزابه تا نجف ۳۹۰ کیلومتر و همچنین چزابه تا کربلا ۴۶۰ کیلومتر می باشد.

مدت پیاده روی اربعین چند روز است؟

در پیاده روی اربعین معمولا از دو هفته قبل شروع شده و تا یک هفته بعد از اربعین با بازگشت زائرین، به پایان می رسد. اما اوج شلوغی و ازدحام ۴ الی ۵ روز باقیمانده تا بعد از ظهر اربعین می باشد. همه ساله هنگام بازگشت زائرین از عراق به ایران، به علت حجوم زوار به سمت مرز مهران، در این مرز شلوغی و ازدحام جمعیت و در نتیجه آهسته شدن روال گذر از مرز صورت می گیرد. به این منظور پیشنهاد می شود مرزهایی را که هنگام خروج از کشور انتخاب کردید، همانجا را نیز برای ورود در نظر بگیرید.طول مسیر

نجف تا کربلا چند کیلومتر است؟

نجف تا کربلا چند کیلومتر است؟
نجف تا کربلا چند کیلومتر است؟

دو شهر نجف تا کربلا ۸۵ کیلومتر است که معمولا در سه روز طی می شود.

 • یعنی روزی در حدود ۲۶.۵ کیلومتر مسیر در پیش دارید و حدود ۷ تا ۸ ساعت پیاده روی خواهید داشت. 
 • برای پیاده روی سه روزه، روز اول تا حدود عمود ۴۸۰ تا ۵۰۰ و روز دوم نیز تا حدود عمود ۱۰۰۰ پیاده روی کنید. 

۳ – مرز مهران مسیر شماره سه پیاده روی اربعین

3 - مرز مهران مسیر شماره سه پیاده روی اربعین
۳ – مرز مهران مسیر شماره سه پیاده روی اربعین

یکی دیگر از مسیرهای تردد و خروج زائرین از ایران، مرز مهران در استان ایلام می باشد. مرز مهران تا کربلا فاصله ی ۲۸۰ کیلومتری دارد. که بخاطر نزدیک بودن و فاصله این مرز تا شهر کربلا، یکی از مرزهای بسیار پر تردد می باشد که زائرین زیادی به سمت این مرز می روند.

مرز مهران کجاست؟

استان ایلام با سه استان خوزستان – کرمانشاه و لرستان همسایه است که برای رسیدن به مرز مهران می توان از طریق رفتن به استان کرمانشاه – شهرستان چرداول و از آنجا به شهرستان ایوان رفته و به سمت مرز مهران حرکت کرد. در مسیر استان لرستان نیز پس از رسیدن به شهرستان چرداول و از آنجا به سمت شهرستان دره شهر رفته و بعد به سمت مرز مهران حرکت نمایید.

مرز مهران از خوزستان!

از خوزستان نیز می توان از طریق شهرستان دهلران خود را به مسیر مرز مهران برسانید. که البته اکثر زائرین خوزستانی و زائرین استان های بوشهر – استان فارس و استان کهگلویه و بویر احمد، برای پیاده روی اربعین و خروج از کشور، به سمت مرزهای شلمچه و چذابه استان خوزستان می روند.

مرز خسروی استان کرمانشاه

مرز خسروی نیز که امسال برای تردد زائرین، آماده سازی شده است. فاصله کرمانشاه تا خسروی ۱۹۶ کیلومتر و بعد از وارد شدن به خاک عراق، فاصله مرز خسروی تا کربلا ۳۱۵ کیلومتر و تا نجف اشرف ۳۸۰ کیلومتر می باشد.

همچنین وزیر کشور اعلام کرده که راهداری و سازمان حمل و نقل عمومی تمامی امکانات لازم برای رفاه و آسایش زائرین محترم در ایام اربعین، برای عبور و مرور در مسیر های منتهی به شهرهای مرزی در نظر گرفته شده است.

در پیاده روی اربعین چقدر پول ببریم؟

در پیاده روی اربعین چقدر پول ببریم؟
در پیاده روی اربعین چقدر پول ببریم؟

در مجموع و همان طور که متوجه شدید، بیشتر سفرتان در مسیر بین دو شهر کربلا و نجف می گذرد. بنابراین در این سفر هزینه چندانی ندارید و اغلب هزینه های شما به مسیر رفت به نجف و برگشت از کربلا به سمت مرز محدود می شود. بنابراین اگر می خواهید زمینی سفر کنید و یا به هر دلیل دیگری همراه خود پول ببرید، داشتن دینار و حتی دلار به صرفه تر از داشتن اسکناس های وطنی است. به دلیل آن که در سال های اخیر ارزش پول ما به نسبت دینار پایین تر آمده است. همچنین برخی از عراقی ها در این باره رفتار خوبی ندارند و اگر بخواهند هزینه ها را به تومان دریافت کنند، بیش از میزان واقعی خواهند گرفت.

بنابراین به صرفه است که برای سفر به عراق در همین جا دینار عراقی بخرید و یا با خود دلار ببرید و در صرافی های عراق، دلار را به دینار تبدیل کنید.

دریافت دینار عراق از عابربانک ها

خوشبختانه از سال پیش تمهیداتی در نظر گرفته شده تا زائران حسینی بتوانند از خودپرداز بانک های ایرانی و با هر نوع کارت بانک متصل به سیستم شتاب، دینار عراقی دریافت کنند. آدرس خودپردازهایی که می توانید از آن ها دینار بگیرید عبارت اند از:

 • خودپرداز شماره ۱: شارع العباس عمود ۱۴۱۵
 • خودپرداز شماره۲: شارع العباس متنزه الحسین الکبیر
 • خودپرداز شماره ۳: میدان الطف موکب امام رضا علیه السلام
 • خودپرداز شماره ۴: باب البغداد شارع علقمی هتل الشرق الاوسط
 • خودپرداز شماره ۵: باب البغداد شارع میثم تمار بالاتر از پارکینگ هتل ابراج الاشراق
 • خودپرداز شماره ۶: باب البغداد جنب درمانگاه هلال احمر
 • خودپرداز شماره ۷: قبله الحسین کنسول گری ایران
 • خودپرداز شماره ۸: باب الخان شارع علقمی هتل شمس الکربلا الدولی
 • خودپرداز شماره ۹: پارک حی الحسین علیه السلام
 • خودپرداز شماره ۱۰: شارع قبله العباس هتل آفاق کربلا
 • خودپرداز شماره ۱۱: شارع علقمی هتل فجرالبدیع

لوازم و تجهیزات لازم برای پیاده روی اربعین

لوازم و تجهیزات لازم برای پیاده روی اربعین
لوازم و تجهیزات لازم برای پیاده روی اربعین

همراه داشتن لوازم شخصی و تجهیزات لازم در پیاده روی اربعین به شما کمک شایانی می کند که دچار چالش نشوید، این لوازم به شرح زیر هستند :

 • دمپایی مناسب پیاده روی
 • کفش راحتی با کیفیت مناسب
 • قمقمه آب و یک ظرف برای حمل غذا
 • کلاه و عینک آفتابی
 • عرق گیر
 • لباس اضافه و لوازم استحمام
 • کوله پشتی مناسب
 • لباس زیر و شلوار راحتی
 • سیم کارت های اعتباری عراقی
 • مایع دستشویی، صابون و شامپو
 • پاور بانک و شارژر
 • دینار عراقی
 • ماسک به تعداد لازم
 • قرص های مسکن عمومی
 • پماد زینک و پودر بچه برای جلوگیری از عرق سوزشدن بدن
 • کرم ضد آفتاب

برای مکالمه و رومینگ چه قدر هزینه می شود؟

حتما می دانید که در صورتی که بخواهید خارج از مرزهای ایران تماس تفلنی داشته باشید، نرخ هزینه های مکالمه، دریافت تماس و ارسال پیامک متفاوت از داخل ایران هستند. در این جا ریز هزینه های رومینگ هر یک از اپراتورهای معروف ایرانی در عراق را برای شما آورده ایم.

توجه داشته باشید که تمام هزینه ها به تومان و برای یک دقیقه مکالمه هستند.

اینترنت (هر مگابایت)

تماس داخل عراق

تماس دریافتی

تماس با ایران

ارسال پیامک

ایرانسل

۱,۵۰۰ تومان

۲,۱۰۰ تومان

۲,۱۰۰ تومان

۳,۲۰۰ تومان

۱,۵۰۰ تومان

همراه اول

۲,۳۰۰ تومان

۲,۵۰۰ تومان

۳,۰۰۰ تومان

۴,۵۰۰ تومان

۱,۵۰۰ تومان

رایتل با Korek

۱,۴۶۵ تومان

۳,۵۰۰ تومان

۲,۵۰۰ تومان

۳,۵۰۰ تومان

۱,۰۰۰ تومان

رایتل با Asiacell و Zain

۱۴۶,۰۰۰ تومان

۱۲,۰۰۰ تومان

۱۸,۰۰۰ تومان

۳۹,۰۰۰ تومان

۶,۰۰۰ تومان

برای غذا و آب در پیاده روی اربعین باید هزینه کرد؟

برای غذا و آب در پیاده روی اربعین باید هزینه کرد؟
برای غذا و آب در پیاده روی اربعین باید هزینه کرد؟

همان طور که گفته شد تمام وعده ها به رایگان و با رویی باز در اختیار شما گذاشته می شود. ایستگاه های غذا به قدری زیاد و متنوع هستند که از ساندویچ فلافل تا پلو ماهی را میانشان می توان دید. در طول پیاده روی مرتب عراقی ها را می بینید که از شما خواهش می کنند مهمانشان شوید و شما نمی دانید از کدام غذا انتخاب کنید. منتها به ساعات غذا توجه داشته باشید، گرچه در تمام ساعات روز در همه موکب ها پذیرایی خواهید شد، اما وعده های اصلی صبحانه، ناهار و شام تنها در همان ساعات خودشان، یافت می شوند.

به طور مثال صبحانه را بعد از نماز صبح تا ساعات اولیه روز مانند ۷ تا ۸ و ناهار را از ۱۲ تا ساعات ۱ و ۲ می توانید صرف کنید. اما ساعات سرو شام بازه وسیع تری دارد و از غروب آفتاب تا ساعت ۱۰ شب نیز می توانید در موکب ها شاهد توزیع غذا باشید. به این ترتیب در ساعت هر یک از وعده ها کافیست به یکی از موکب ها مراجعه کنید و غذای خود را بگیرید. جالب آن که اگر در موکبی در حال استراحت باشید، خادمان و مسئولان موکب، غذا را برای شما می‌آورند.

چای و قهوه عربی

نوشیدنی ها: از اول تا انتهای مسیر، ایستگاه های چای و قهوه عربی را به وفور خواهید دید که اغلب در استکان های کمر باریک و نعلبکی سرو می شوند. البته در سال های اخیر استفاده از لیوان یک بار مصرف باب شده است. اگر دغدغه بهداشت و محیط زیستی دارید، توصیه می کنیم لیوان خودتان را همراه داشته باشید.

برای نوشیدن آب هم نگران نباشید، در اغلب مسیر می توانید بطری های آب معدنی را به رایگان تهیه کنید.

میان وعده ها: البته خوراکی ها و خوشمزه های راه، تنها محدود به وعده های اصلی نمی شود و شما در تمام روز می توانید از پذیرایی موکب داران عراقی و ایرانی بهره ببرید. سینی های بزرگ خرما که با ارده و کنجد تزئین شده اند، به وفور به چشم می خورند که برای پیاده روی نیز بسیار مقوی و مفید هستند. همچنین بارها با افراد متفاوتی برمی خورید که انواع میوه ها را در میان زائران حسینی توزیع می کنند.

استراحت در موکب ها چگونه است؟

استراحت در موکب ها چگونه است؟
استراحت در موکب ها چگونه است؟

در تمام مسیر ۸۵ کیلومتری دو شهر نجف تا کربلا، خانه ها، اقامتگاه ها و حسینیه هایی به چشم می خورد که برای استراحت زائران ساخته شده و به نام «موکِب» شناخته می شود. موکب ها انواع مختلفی دارند. ممکن است تنها یک چادر عشایری باشد و یا حسینیه ای وسیع با گنجایش بیش از هزار نفر. ممکن است یک خانه چندین طبقه باشد و یا خانه ای کوچک با شمایلی روستایی. جالب است بدانید که تمام این ساختمان ها برای پذیرایی از زائران اربعین ساخته شده اند و در طول سال استفاده دیگری ندارند.

گرچه اغلب موکب ها، عراقی هستند اما صاحبان موکب ها از مکان ها و حتی کشورهای مختلف هستند. شما در طول مسیر موکب هایی ایرانی، لبنانی، پاکستانی، ترکی و … را هم خواهید دید. خوب است همین جا این نکته را بگویم که در اغلب موکب ها پتوهای تمیز و گلبافتی را می بینید که شاید اصلا انتظارش را نداشته باشید! و البته اگر چندین پتو احتیاج داشته باشید، موکب داران با مهربانی در اختیار تان خواهند گذاشت.

نکات مهم پیاده روی اربعین

نکات مهم پیاده روی اربعین
نکات مهم پیاده روی اربعین

در این بخش با خلاصه ای از برخی نکات مهم برای مسافرین ایرانی که قصد شرکت در پیاده وی اربعین ۱۴۰۱ را دارند درج می کنیم ک

 • تاریخ شروع پیاده روی اربعین ۱۴۰۱ از ۱۶ ماه صفر قمری می باشد.
 • مسیری که ایرانی ها پیاده طی می کنند مسیر ما بین نجف تا کربلا است.
 • در طول مسیر نیازی به غذا، نوشیدنی، مکان استراحت و تقریبا هیچ هزینه ای نخواهید داشت.
 • در طول مسیر نجف تا کربلا ۱۴۵۲ عمود وجود دارد که در هر کدام امکانات متعددی ایجاد می شود.
 • در فصل تابستان بهتر است پیاده روی را از عصر آغاز کنید و تا طلوع آفتاب هر روز ادامه دهید تا دچار گرمازدگی نشوید.
 • در هر کجای جاده نجف تا کربلا دچار مشکل شدید می توانید با خودروهای عبوری ادامه مسیر را طی نمایید.
 • شرکت خانوادگی همراه با کودکان در رویداد مهم پیاده روی اربعین امری طبیعی و راحت خواهد بود.
 • در طول راه نیازی به بلد بودن زبان عربی نخواهید داشت
 • از انتخاب و استفاده از مسیرهای نشناخته و غیر معمول جدا خودداری کنید.
 • برای پیاده روی از همان مسیر همیشگی نجف تا کربلا استفاده کنید.
 • به هیچ وجه در طول مسیر با عراقی ها بحث سیاسی و مذهبی نکنید.
 • حتا اگر فردی عراقی تلاش داشت سر صحبت را با اختلافات مذهبی و سیاسی با شما باز کند، شما به این صحبت ادامه ندهید و بگویید همه ما زائران و عاشقان امام حسین هستیم و هدفی جز این ندارید.
 • تصور نکنید چون عراقی ها عرب هستند از فارسی چیزی نمی دانند و می توانید هر حرفی بزنید. بسیاری حتا اگر عربی حرف بزنند، فارسی هم متوجه می شوند؛ بنابراین مراقب حرف زدنتان باشید.
 • در این سفر کاملا مهمان عراقی ها محسوب می شوید، بنابراین فراموش نکنید حفظ شان مهمان واجب است.
 • هنگامی که در موکبی منتظر هستید تا غذایی دریافت کنید، از دست زدن به غذاهای در حال پخت و یا دخالت در نحوه سرو غذا، خودداری کنید.
 • هدایای کوچکی مانند پیکسل، کتاب های جیبی، سربند و یا شکلات به همراه خود داشته باشید و برای تشکر به موکب داران و یا کودکان آنها هدیه بدهید.
 • هرگز نخواهید در ازای کمک‌ خادمان عراقی، به آن ها پول بپردازید. این کار بسیار زشت و توهین آمیز است.
 • در نهایت خودتان را جای میزبان بگذارید، به راحتی متوجه می شوید چه نوع رفتاری برای عراقی ها ناخوشایند است.

سخن پایانی

شماره های ضروری در پیاده روی اربعین به شرح زیر هستند که بهتره اینها را ذخیره نمایید.

 • اورژانس: ۱۰۴
 • افراد گمشده: ۰۷۸۰۱۳۰۰۵۶۱
 • احکام شرعی: ۰۷۸۱۴۶۵۱۳۵۳
 • اداره مرکزی: ۰۷۸۰۱۰۰۴۷۵۸

با آرزوی سفری سلامت برای تمامی زائرین محترم، امیدوار هستیم اطلاعاتی که از وضعیت مسیرها و امکانات مرزهای خروجی در پیاده روی اربعین ۱۴۰۱ در اختیار شما گذاشتیم مفید بوده باشد.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای
https://intoday.ir/?p=73400

فاطمه سادات حسینی

مطالب مرتبط
قوانین همراه داشتن سیگار در فرودگاه
بهنام خیریه
0 دیدگاه
در سفر استانبول چه ارزی ببریم؟
بهنام خیریه
0 دیدگاه
فاصله تهران تا جوارم
بهنام خیریه
0 دیدگاه
فرودگاه اردبیل
ترلان کمیلی
3 دیدگاه
فرودگاه بیرجند
بهنام خیریه
0 دیدگاه
نقشه چابهار
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس